Skocz do zawartości
PiotrU26

switch + router + modem LTE + NAS + kamery IP

Rekomendowane odpowiedzi

Powoli szykuję się do przeprowadzki do domku. Dom nie jest nowy (7 lat) więc przed przeprowadzką będę robił mały remont plus trochę go unowocześniał. 

 

Poszukuję porad co do sprzętu i samych zasad połączenia tego wszystkiego razem. 

 

 

Sieć ma być gigabitowa. 

 

5 gniazdek w domu - (nie wszystkie gniazdka będą używane, część jest przyszłościowa)

 

5 urządzeń podpiętych kablem (2 komputery oraz switch w salonie pod tv dla PS i Xboxa, NC+, odtwarzacza)

Około 10 urządzeń WIFI

 

 

Na poddaszu będzie modem LTE podpięty portu WAN routera ASUS RT-AC68U. Dalej będzie kabel z jednego z portów routera do switcha 16 portowego (do dowolnego gniazda)

Do Switcha podpięte kamery IP, jakiś AC, gniazdka, NAS. 

 

Pytania

 

1. Czy taka kolejność  urządzeń jest prawidłowa? NAS wpiąc tak jak napisałem do Switcha czy od razu do routera? 

2. Jaki modem LTE w poterm RJ45 kupić? Idealnie gdyby miał też możliwość podpięcia zewnętrznej anteny. 

3. Switch potrzebny mi jest z PoE żeby zasilić 4-5 kamer i AC. Czy moze to być niezarządzalny Linksys LGS116 (za około 750 zł). Ma 8 portów z PoE. Reszta bez. Urządzeń potrzebujących zasilania będę miał max 7. Nie znam się na zarządzaniu switchami więc ta użyteczność wydaje mi się zbędna i wręcz utrudniająca zbudowanie tej sieci. Chciałbym żeby było to jak najmniej uciążliwe. Może doradzicie inny model albo przekonacie na zarządzalny switch (jaki?).

4. Czy kamery (zarządzane i rejestrator w NAS) nie zajeżdzą mi przepustowości sieci? Na stronie Qnapa jest kalkulator i wychodzi że jak chce nagrywać FHD, 20 klatek z 5 kamer to potrzebuję przpustowości 33 Mbps i 5TB dysku na 14 dni zapisu. 

5. Switch w salonie (5-8 portów) - polecicie coś?

6. Wifi na poddaszu z routera bezpośrednio. Jak zrobić WIFI 2,4/5gh na dole (są dwa urządzenia nie mające  5gh) ? Reapeter, Extender, inny AC? Pradopodobnie 1 szt wystarczy. 

 

Będę wdzięczny za wszystkie porady. 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Zmieniłbym osobiście trochę założenia sieci. 

Kabel minimalnie Cat5e (polecam Cat6 z doświadczenia wiem, że łatwiej mi z niego wykrzesać 1Gb/s na większych odległościach niż Cat5e i może pociągnąć 10Gb/s na krótkim dystansie "przyszłościowo").

Wszystkie urządzenia router + switch + nas umieściłbym w jednej lokalizacji i z tego miejsca wyprowadzał kable do poszczególnych punktów. 
Za TV min 4  gniazda do TV / Kino domowe / Konsola / Odtwarzacz mediów
Przy każdym kompie 2 gniazda Rj45 (Komp + Drukarka przyszłościowo)
Następnie przeanalizowałbym pomieszczenia pod względem WiFi i tam gdzie najczęściej przebywam zainstalowałbym punkty dostępowe (np. Ubiquiti ac lite montaż sufitowy 2.4/5Ghz niestandardowe PoE 24V!!!).
QNAP jako rejestrator kamer (domyślnie posiada tylko licencje na 2 kamery! zobacz ile kosztuje rozszerzenie na więcej... chyba, że nie chcesz używać wygodnej station od nich).

Jeżeli podepniesz wsio do switcha to kamery z NASem będą komunikować się bezpośrednio, więc nic się sieci nie stanie (switch zarządzany ma zaletę, że możesz utworzyć VLAN takie wirtualne sieci w sieci, zgrupujesz w nich urządzenie, które ze sobą najczęściej wymieniają informację + wiele więcej bajerów w większości niepotrzebnych w domowych zastosowaniach) 

Internet -> Router ->Switch:

gdzie:
1xRJ45 router
8xRJ45 punkty na urządzenia 
1lub2xRJ45 na NAS
5xRJ45 Kamery 
1lub2xRJ45 punkty dostępowy WiFi (AP)

Switch 16-18 portów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...