Skocz do zawartości
MarcP

Kontroler PCI-E Sata na Asmedia AS1061 - wooooolno działa....

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebując dodatkowego portu SATA kupiłem kontroler na Asmedia AS1061 "krótkim" PCI-E

 

Kontroler pokazuje na starcie swój BIOS i podpięte dyski, raportuje ze działa w AHCI i SATA 3, widzi go Windows 10 (64), lecz po podłączeniu dysku HDD (nie SSD) SATA zaczyna się horror - start systemu trwa 10 min (bez dołożonego dysku - normalnie), system działa wolniej, po zapisie czegoś większego na nowym dysku trwa "zwiecha" eksploratora na kilkadziesiąt sekund itp.

 

Czytałem różne fora i niektórzy narzekają na wydajność tłumacząc to ograniczeniami PCI-E, lub słabościami samego chipsetu Asmedii, ale to nie jest kwestia że to działa "trochę wolniej", "wolniej niż się spodziewałem" ale że patologicznie wolno!

Coś takiego pamiętam z czasów dysków IDE dla których "nie załapał" tryb ULTRA DMA, albo się wyłączyło buforowanie.

 

Tymczasem  moja płyta i ten nowy kontroler działają w trybie AHCI i Windows 10 nie daje im żadnych możliwości konfiguracyjnych, na oko wszystko jest OK.

 

Dodam jeszcze że

 

- nie jest to też wada dysku, bo próbowałem z trzema różnymi, które na innych kontrolerach działają prawidłowo.

- nie jest to kwestia sterownika, bo wypróbowałem i natywne Windows 10 i kilka różnych od producenta

- nie jest to kwestia firmware, bo wgrałem już kilka różnych dostępnych w sieci do tego chipsetu

 

Czy jest coś co jeszcze można tu zrobić? Albo czy ktoś poleca jakiś sprawdzony w Windows 10/64 model takiego kontrolera? Może coś na Marvellu?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...