Skocz do zawartości

Aktualności

Artykuły

Może Cię zainteresować

Moc ogniwa peltiera pod dochłodzenie układu LC Swiftech H240 x2

Rozpoczęty przez bart_666, paź 22 2017 18:53
peltier Swiftech H240 x2

12 odpowiedzi w tym temacie

bart_666
  • bart_666
  • Początkujący uczestnik
  • Użytkownik
  • 5 postów

Hej :grin:

czy macie doświadczenie z prawidłowo dobranym ogniwem peltiera do dochłodzenia układu LC?

Chciałbym dopiąć do Swiftech H240 x2 dodatkowy blok wodny z ogniwem peltiera, ale nie chcę przesadzić z mocą, czy są jakieś przybliżone wzory pozwalające określić jaka moc ogniwa będzie optymalna do mojego układu? Reszta sprzętu to:

CPU i7-3770k(chłodzony blokiem EK Supremacy evo)

GPU GTX 780 GHz Edition (chłodzony powietrzem)

PSU Thermaltake Grand 650w

dzięki z góry za zainteresowanie tematem i wszystkie odpowiedzi :grin:

• 0

reyden
  • reyden
  • Uczestnik
  • Stały użytkownik
  • 11090 postów

Peltier + WC ?

To raczej średnio sensowny pomysł .

Co do mocy peltka - z dawnych lat to pamiętam że powinien mieć moc ~2x większą niż chłodzony nim procek czyli gdzieś ~160 W .

Do tego WC będzie miało sporo ciepła do odporowadzenia z układu - 240+ W ( TDP I7 + moc peltka , bez OC i podnoszenia napięcia )

• 0

E5200 Cooled by Karakorum | Asus P5QL-E | 4GB DDR2 800 mhz |Asus HD4850 512MB | Transcend SSD370 128GB + Toshiba 1TB i WD 320GB | Corsair VX 450W | CM Elite 335

bart_666
  • bart_666
  • Początkujący uczestnik
  • Użytkownik
  • 5 postów

hmm, chyba mnie nie zrozumiałeś, chodzi tylko o obniżenie temperatury w układzie LC, no i właśnie chciałbym aby ktoś odpisał z doświadczenia czy to będzie 1st. Cel (co mija się z celem) czy 5 st. Cel (co jest już ok) no i jakie ogniwo chłodzić jakimś zwykłym radiatorem np. Scythe Katana, kupić np 30W, 60W, czy większej mocy?

Ciepła strona ogniwa nie będzie w układzie LC

• 0

Dammeron
  • Dammeron
  • Uczestnik
  • Stały użytkownik
  • 3067 postów

Chcesz chłodzić peltierem wodę w układzie? Wybacz, ale niezłą głupotę wymyśliłeś...

• 1

chemiczny_ali

Spokojnie, może ma jakieś chłodzenie ogniwa już wymyślone. Pomysł z [gluteus maximus], ale teoretycznie wszystko da się zrobić :D

• 0
4790k@4,6GHz + hr-02 | Z97X Gaming 5 | 16GB | m4 256GB + WD20EARS | HX520

Dammeron
  • Dammeron
  • Uczestnik
  • Stały użytkownik
  • 3067 postów

Jak to ma być na zasadzie "bo się da", to tak. Ale sensowność takiego rozwiązania jest absolutnie zerowa.

• 2

chemiczny_ali

Ogólnie ogniwo do domowego użytku to totalny bezsens, no chyba, ze mama płaci rachunki za prąd lub się go jumie z firmy :lol:

• 0
4790k@4,6GHz + hr-02 | Z97X Gaming 5 | 16GB | m4 256GB + WD20EARS | HX520

Orgiusz
  • Orgiusz
  • newborn
  • Stały użytkownik
  • 17028 postów

(...)

Ciepła strona ogniwa nie będzie w układzie LC

Wydaje mi się totalną bzdurą ale mogę się mylić.

• 0

あなたは運が不足しています

bart_666
  • bart_666
  • Początkujący uczestnik
  • Użytkownik
  • 5 postów

Pracuję w delegacji i rachunki za prąd mnie nie dotykają :> , a tak na poważnie odradzacie taki zabieg?

Koszty są niskie w moim wypadku bo mam drugi blok, kwestia tylko zakupu ogniwa ok 20-30pln i jakiś używany cooler tak liczę 30-40pln, pastę mam w zapasie, jakiś wyłącznik do ogniwa się znajdzie. Boję się tylko przesadzić z mocą, zasilacz ma ok 150W zapasu ale takie ogniwa trudno schłodzić, dlatego celuję w TEC1-12706 ok. 60W albo TEC1-12708 ok. 70W, max TEC1-12710(90W schłodzić powietrzem to wdaję się sporo). No i kwestia pojawienia się jakiś efektów skropionej cieczy na odcinku blok chłodzony peltierem - blok CPU, na pewno przy większych mocach ogniwa takie zjawiska pojawią się wcześniej. Na znalezionych filmach w sieci ludziska uzyskują znaczne spadki temperatur, ale bez obciążania układu LC, To co nikt nie jest za takim rozwiązaniem? :sad:

• 0

Kwazor
  • Kwazor
  • Uczestnik
  • Stały użytkownik
  • 3920 postów

Tylko chłodziarka freonowa ... peltier ma max sprawność do 50% 

Ok liczymy  dla ogniwa 65W

65 odbierze a 110W trzeba wypromieniować...

Teraz niech sam CPU da 65W ciepła wynik wychodzi na zero...

Dla chillera freonowego COP wynosi 3 lub 4 czyli odbierze 4 razy tyle co moc agregatu... ale to mało mobilne rozwiązanie..

Odpuśc sobie pomysł pelta... to już nie jeden przetestował i wyniki są niezachęcające

• 0

Nie gonię za najnowszymi komputerami - na razie najlepszy mam we własnej głowie...

Max REGOR C2

Worklog-Elektrownia wiatrowa

Moja Elektrownia Słoneczna

bart_666
  • bart_666
  • Początkujący uczestnik
  • Użytkownik
  • 5 postów

Hmm, nie mogę się zgodzić z takim argumentem, że CPU wydzielające 65W ciepła w tym układzie (ogniwo odbierające 65W i chłodnica odbierająca pewną cześć ciepła) zbilansuje całkowite ciepło na zero.

No właśnie nie mogę się "dogrzebać" pisząc kolokwialnie do wyników testów takich układów, jeżeli masz z tym doświadczenie to odpisz czy mam szansę zbić temperaturę o 5st. C za chłodnicą.

• -1

Dammeron
  • Dammeron
  • Uczestnik
  • Stały użytkownik
  • 3067 postów

Hmm, nie mogę się zgodzić z takim argumentem, że CPU wydzielające 65W ciepła w tym układzie (ogniwo odbierające 65W i chłodnica odbierająca pewną cześć ciepła) zbilansuje całkowite ciepło na zero.

No właśnie nie mogę się "dogrzebać" pisząc kolokwialnie do wyników testów takich układów, jeżeli masz z tym doświadczenie to odpisz czy mam szansę zbić temperaturę o 5st. C za chłodnicą.

Już po tym poście dochodzę do wniosku, że nie masz najmniejszego pojęcia o tym, czy choćby nawet o temacie chłodzenia.

Jak wszystko wyżej - odpuść sobie.

• 0

bart_666
  • bart_666
  • Początkujący uczestnik
  • Użytkownik
  • 5 postów

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :>

temat chyba do zamknięcia, co nie znaczy że nie poeksperymentuje z ogniwem peltiera, choćby po to aby odpisać na tym forum jakiś konkret typu miałem chłodnicę 240 producenta X i dwa bloki marki Y I Z, dołożyłem ogniwo 60W i po włączeniu po pół godziny dostałem 0,5st C mniej :zonk:

pozdrawiam :D

• 0

Dodaj odpowiedź