Skocz do zawartości
highX_93

Resetowanie się PC podczas wymagających gier

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od około miesiąca mój komputer po odpaleniu bardziej wymagającej gry (Wiedźmin 3, Doom) resetuje się. PC posiadam od 2,5 roku i wcześniej nie było żadnych problemów. Wyczyściłem całe wnętrze, wymieniłem pastę termoregulacyjną, sprawdziłem wentylatory jednak problem nie ustąpił. Gdy włączam gry w 2D reset nie następuje. W programie speed fan sprawdziłem temperaturę GPU przed wymianą pasty, dochodziła do 80 stopni i reset. Teraz po wymianie doszła do 60 i też reset. Przy niektórych wskaźnikach wyświetla płomień, ale są to temperatury w granicach 50 - 60 stopni. Nie wiem więc co jest przyczyną i proszę o pomoc. 

Processor: Intel® Core™ i5-4590 CPU @ 3.30GHz (4 CPUs), ~3.3GHz
Karta: GeForce GTX 970 

Zasilacz: Corsair VS450

RAM: 8,00GB Dual-Channel DDR3 @ 665MHz (9-9-9-24)
Pamięć: 931GB Western Digital WDC WD10EZEX-00BN5A0 (SATA) 27 °C
119GB PLEXTOR PX-128M6S (SSD)
Płyta główna: Gigabyte Technology Co. Ltd. B85M-D3H (SOCKET 0)
Dysk optyczny: TSSTcorp CDDVDW SH-224DB
Edytowane przez highX_93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to masz przyczynę. Pasta do wymiany na sam początek. I monitoruj obroty wentylatora.

 

Edit:

80°C Gdzie - CPU czy GPU?

GPU, pastę wymieniłem, ale na procesorze, z tego co rozumiem, CPU. Jestem raczej zielony w tych tematach i wydawało mi się, że chodzi o to samo . Czyli chyba powinienem wymienić pastę na GPU?

Edytowane przez highX_93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten procesor nawet na boxie nie powinien łapać 80 st. C.

 

Jakie chłodzenie? Box? dobrze zapięty? Piny mocujące całe? Radiator czysty? Wentylacja w obudowie? 

Zasilacz jest też jednym z podejrzanych, jednak jeśli reset jest związany temp, nie zasilacz musi być winowajcą.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no to masz to samo co ja. ;) Też tak miałem po ok. 2,5 roku. A winny jest...

Corsair VS450

Tzn. U mnie jest ten problem - Stąd też resety ;) Sprawdzałem na innym - działa perfekt. Zalecam wymianę, ja się muszę jeszcze chwilę pomęczyć :/

Dodam, że z czasem będzie Ci się częściej wyłączał - ograniczenie jakości w grach pozwala na bezawaryjną pracę, choć u mnie z czasem i to przestało pomagać.

Problemem jest spadające napięcie - stąd też resety. ;)

A co do temperatur - Też miewałem wysokie na GPU (Tylko w Overwatch), wymiana pasty na grafice po gwarancji to jednak dobry pomysł (Niestety mam MSI, a MSI na moim 770 nie bardzo chciało dać możliwość zmiany chłodzenia bez utraty gwarancji...)

Edytowane przez Drunk_ZoZol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Padnięcie u Ciebie VS450 nie musi rokować , że u kolegi jest tak samo ... Może CPU się przegrzewa i płyta odcina "prąd" ... 

Rozpocząłbym ( jak radził powyżej Klaus > od sprawdzenia poprawności montażu chłodzenia CPU ( + wymiany pasty ) , czy kołki ( box-a) trzymają jak powinny ?

 

770ka bierze tyle prądu co ~ 970ka+ CPU ;)

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam box-a. Moje chłodzenie to SilentiumPC Fortis 2 XE1226. Co ciekawe komp wyłącza się czasami zaraz po włączeniu gry. Temperatura procka nie zdąży się nawet podnieść. Spróbuje więc wymienić zasilacz. Kupię coś w Media, jak nie podziała najwyżej oddam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poście #5 piszesz , że na CPU jest ponad 80 stopni,a na dobrze założonym Fortisie jest to nierealne pod > normalnym obciążeniem grą , więc jak to jest z tymi temperaturami  ? 

 

NIE KUPUJ NASTĘPNEGO "badziewnego" zasilacza ... ja bym rozpoczął od podmiany ( kontrolnej ) i wówczas ew. zakupu czegoś sensownego ...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poście #5 piszesz , że na CPU jest ponad 80 stopni,a na dobrze założonym Fortisie jest to nierealne pod > normalnym obciążeniem grą , więc jak to jest z tymi temperaturami  ? 

 

NIE KUPUJ NASTĘPNEGO "badziewnego" zasilacza ... ja bym rozpoczął od podmiany ( kontrolnej ) i wówczas ew. zakupu czegoś sensownego ...

Temperatura 80 stopni, ale na GPU. Co do zakupu, dokładnie tak chce zrobić. Jak zadziała to oddam i kupię coś dobrego. https://www.x-kom.pl/p/364861-zasilacz-do-komputera-silentiumpc-500w-vero-l2-bronze.html

 

Edit: albo od razu kupię coś dobrego, tu i tu mogę oddać. Nie wiem czy jest sens pchać się w 60 zł tańszego, badziewnego tracera żeby go zaraz zwrócić. A tak przy okazji czy ten 1 wentylator nie powinien być bardziej odsłonięty? https://gyazo.com/5451bd09084b616e66d657dcd37fb8be

Edytowane przez highX_93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, jest ok. Dla wszelkiego możesz przełożyć kartę pod grafiką niżej. Wyciągnij kartę, zdejmij chłodzenie, zmień pastę, złóż. Powinieneś od razu odczuć lepsze temperatury. Jeżeli będzie problem z pastą (twarda, nie dająca się zetrzeć) - proponuję użyć alkoholu izopropylowego.

O, i to, że nawet się nie zdąży nagrzać, gdyż restart następuje od razu po włączeniu gry - jak nic skaczą Ci napięcia. Raczej jedyny nie jestem, w europie było parę przypadków z tymi zasilaczami. (Ogólnie serią, nie tylko 550)

 

Edytowane przez Drunk_ZoZol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma to jak zasłonić sobie kartę


Dla wszelkiego możesz przełożyć kartę pod grafiką niżej. 

nie da rady bo to jakiś stary model na pci

 

co to za karta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo dźwiękowa, ale raczej nie.  W każdym razie ja bym się jej pozbył całkowicie i zastąpił czymś  na USB np. . Przeczyścił wentylatory w karcie jeśli tego nie robiłeś i dołożył wentylator w obudowie. Zadbał o cyrkulację powietrza. Kupił porządny zasilacz. Akurat niekoniecznie ten Vero od SPC, a coś  lepszego. Nie twierdzę że jest zły, bo recenzje ma dość  dobre. Ale dla mnie to wciąż budżetówka.   A SPC demonem ciszy dla mnie nigdy nie był, wiec nie do końca ufam wszystkim recenzjom. Ale oczywiście możesz wziąć  i przetestować. Jakościowo to wciąż dobry zasilacz znanej marki. Więc i odpowiednie napięcia utrzyma. 

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany :D Winowajcą był zasilacz. Po wymianie wszystko elegancko chodzi i nie ma resetów. Temperatura GPU podczas wymagającej gry to ok 76 stopni. Dzięki za pomoc, temat do zamknięcia.

Edytowane przez highX_93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem. ;) Jest aktualnie wysyp tematów na forum o tych zasilaczach :D

Co do grafiki - przeczyść porządnie i wymień pastę. 76 stopni to jednak sporo. Ja przy takich temperaturach po oczyszczeniu chłodzenia i wymianie pasty zbiłem do 50 stopni przy maksymalnym wysiłku ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli te vs 450 nie sa takie super

jak to sie co niektórym tu wydawało i wszystkich przekonywali że wystarcza z naddatkiem do takich kart

tym bardziej że za parę zł wiecej można mieć lepszy zasilacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...