Skocz do zawartości
d100495

Złącze zasilające SATA - jak robić to prawidłowo?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieję, że temat umieszczam w dobrym miejscu.

Zawsze mnie zastanawiało czy jest jakakolwiek różnica lub jakieś prawidła dotyczące podłączania wiązki zasilania SATA do dysków twardych i nagrywarek cd/dvd ?

Czy posiadając dysk ssd + 2x HDD + nagrywarkę dvd i jednocześnie 2 wiązki zasilające, mające po trzy wtyczki zasilające typu Serial-ATA jest jakiś optymalny sposób ich podłączenia ?

Pytam między innymi dlatego, że dzisiaj odpalając PC-ta z powyższymi komponentami nie wykrywało mi jednego dysku HDD, a w ciągu całego ostatniego tygodnia nie było problemów przy niezmienionej konfiguracji ("tygodnia", bo drugi dysk HDD został podłączony dokładnie tydzień temu).

 

Sposób podłączenia następujący :

 

Kable do przesyłu danych:
SSD - slot SATA3_0

HDD1 - slot SATA3_1

HDD2 - slot SATA3_A1 

Napęd DVD - slot SATA2_5

 

Kable zasilające:

Wiązka nr1 - HDD1, HDD2, SSD

Wiązka nr2 - Napęd DVD;

 

 

Nie wykrywało dysku w porcie SATA3_1.

Po zamianie kabli w ten sposób:

 

Kable zasilające:

Wiązka nr1 - HDD1, HDD2

Wiązka nr2 - Napęd DVD, SSD;

 

Wszystko zaczęło działać, jak wcześniej.
Zbyt niska moc na tej wiązce do zasilenia 3 dysków była powodem ? Nie wyjaśnia to jednak, dlaczego w poprzedniej konfiguracji podziałało to tydzień.

Dodam, że wtyczek z wiązek użyłem dokładnie tych samych.

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Mam nadzieję, że ktoś podejmie się wyjaśnienia sprawy i pytania mnie nurtujące nie są totalnie głupie xD

 

 

 

PS.

Swoją drogą nie wiem czy dobrze rozumiem : porty SATA3_0 i SATA3_1 są natywnymi, intelowskimi portami, które zapewniają maksymalne prędkości odczyt/zapis dla dysku SSD? Czy na prędkość dysków HDD także ma to wpływ ? Wyczytałem, że powinno się podłączać pod port SATA3_0 główny dysk(z systemem operacyjnym) chociaż też nie do końca rozumiem dlaczego nie można połączyć go pod SATA3_1.

No i ostatnie pytanie : czemu montuje się na płytach głównych złącza SATA III, które nie są natywnymi, intelowskimi, a jakimiś wyrobami innych producentów (chodzi mi tu o porty SATA3_A1, SATA3_A0 ...)?

Edytowane przez d100495

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...