Skocz do zawartości
wojtt

Odczyt temperatur z płyty głównej - czym i jak?

Rekomendowane odpowiedzi

1. Program do odczytu temperatur

Speedfan - bardzo prosty w obsłudze. Posiada wszystko niezbędne do odczytu temperatur oraz wartości napięć. Potrafi zmieniać prędkość obrotową wentylatorów na płytach głównych, które to obsługują. Dla niektórych płyt jest też możliwość zmiany FSB. Dużym plusem jest możliwość pomiaru temperatur dysków twardych oraz odczyt informacji S.M.A.R.T., czyli parametrow pracy dysku na poziomie sprzętowym.

http://www.almico.com/speedfan.php

 

Istnieje jeszcze wiele dobrych programów do pomiaru temperatur i nie tylko, np. MBM 5, CPUCool, czy też programy dostarczane wraz z płytami głównymi(np. Gigabyte EasyTune4). Nie będę ich tu opisywać. Dalsza część będzie oparta na Speedfan'ie.

 

2. Dlaczego mam takie temperatury jak -55*C czy 232*C?

Po pierwszym uruchomieniu zobaczymy parę temperatur. W zależności od płyty głównej możemy zobaczyć dziwne wartości w stylu -55*C czy np. 129*C. To wynika z faktu ze większość chipów do pomiaru temperatury ma mozliwość obsługi najczęsciej 3 diod/termistorów. Ale rzadko wszystkie są wykorzystywane. Te nieużywane pokazują właśnie takie "kosmiczne" temperatury. Aby miec pewność ze to nie są rzeczywiste odczyty wystarczy przez parę minut poobserwować. Jeśli ta temperatura się zmieni chociaż o 1*C to znaczy, że jest to odczyt z jakiegoś czujnika, jeśli nie możemy śmiało odznaczyć wyświetlanie tego wyniku używając przycisku 'Configuration'. Można tam też zmienić etykiety wyświetlanych temperatur, co przyda się w następnych krokach.

 

3. Jak poznać, który odczyt to temperatura CPU? - używając Speedfan'a

Najpierw patrzymy na wszystkie temperatury, jakie tylko są, kiedy komp pracuje w idle(nie ma uruchomionych żadnych programów oprócz Speedfan'a). Zapamiętujemy temperatury lub zapisujemy na kartce w razie słabej pamięci. Następnie odpalamy np. Prime95 i włączamy opcję 'Torture test'. Znowu patrzymy na temperatury. Ta, która najszybciej rośnie(tak o przynajmniej +5*C, najczęściej o +10*C i więcej w ciągu 0,5-2 minut) to CPU.

 

4. Już wiem, jaka jest temperatura procesora, ale co to za inne odczyty?

Jeden z nich to prawdopodobnie temperatura mostka północnego lub wnętrza obudowy. Temperatura taka nie zmienia sie zbytnio. O 1-2*C co jakiś czas. Nieznacznie może rosnąć podczas pracy komputera w stresie(Prime95).

Często zobaczymy też temperaturę dysku twardego. Szczególnie nowsze modele to obsługują. Ta temperatura rośnie (o dziwo ;) ) podczas intensywnego użycia dysku. Wystarczy właczyć kopiowanie i po paru sekundach będzie widać różnicę. Uwaga! Podczas np. kopiowania może wzrosnąć też temperatura procesora!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...