Skocz do zawartości
PrzemaS246

Szlifowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Oki. Jak już wcześniej wposmniałem, postanowiłem potestować wydajność mojego nowego coolerka Pentagram Freezeone QC-80 AlCu. Radiator był przeze mnie wczoraj polerowany papierami grubości :

1000 (ścierny) >> 1200 (ś) >> 1500 (wodny) >> 2000 (w)

doszedlem do prawie idealnego lusterka.

Procek jest posmarowany białą pastą termoprzewodzącą Spire Heatsink Compounds (przewodnictwo cieplne ~ 7.5 W/mK)

Jako, że chciałem połączyć przyjemne z pożytecznym :P jako testów przy obciążeniu użyłem gierki Sacred, w którą aktualnie sobie pogrywam - temp. mierzona 5 sekund po wyjściu z gry.

 

Dla porówniania pokażę też jak temperatura przdstwaiała się przy moim starym coolerku (box od P4 2,66 GHz |bez HT| Northwood 512 kb cache). Komp miał cały czas zamkniętą obudowę, włączony wywiewający coolerek pod zasilaczem firmy coolermaster.

A więc:

 

------------------------------------------------------------------

1. P4 2,66 + BOX cooler + zasilacz Essun + wywiew Coolermaster SAF-B82 26dBa + obudowa Modecom Fresh

------------------------------------------------------------------

 

DNI NIEUPALNE (temp w granicach <25 *C)

*** IDLE 33 * - 36 *C @ 2700 - 2800 rpm (wiatrak słyszalny)

*** STRESS 52 * - 54 *C @ 3300 - 3500 rpm (wiatrak głośny)

 

DNI UPALNE (temp >25 *C)

*** IDLE 37 * - 42 *C @ 2800 - 3000 rpm (wiatrak słyszalny, przy 3000 rpm już głośny)

*** STRESS 55 * - 57 *C @ > 3700 rpm (to już nie wiatrak, a suszarka :P)

------------------------------------------------------------------

 

------------------------------------------------------------------

2. P4 2,66 + Pentagram Freezone QC - 80 AlCu + zasilacz Essun + wywiew Coolermaster SAF-B82 26dBa + obudowa Modecom Fresh

------------------------------------------------------------------

Jako, że cooler ten posiada regulację obrotów i nie miałem możliwości sprawdzenia go podczas upałów, zamieszczam jedynie testy przy trzech różnych trybach (silent mode ~ 1600 rpm ; middle mode ~ 2100 rpm ; normal mode ~ 2700 rpm)

 

NORMAL MODE (2700 rpm - wiatrak słyszalny)

*** IDLE 26 * - 28 *C + 15%

*** STRESS 36 * - 37 *C + 29%

 

MIDDLE MODE (2100 rpm - wiatrak cichnie :) :P)

*** IDLE 30 * - 31 *C + 6%

*** STRESS 39 * - 40 *C + 23%

 

SILENT MODE (1600 rpm - ja już go nie słyszę :P)

*** IDLE 31* - 32 * C + 3%

*** STRESS 40 * - 42 *C + 20%

------------------------------------------------------------------

 

Dodam jeszcze, ze temp w budzie zmniejszyła sie dodatkowo o jakies 2 * - 3 *C w stosunku do boxowego chlodzenia (spadla z 30 * - 31 *C do 28 * - 29 *C)

 

legenda :

IDLE - działające (lub w tle) : Konnekt, Winamp 5.03, Mozilla Firefox 0.92, DC++, Intel Active Monitor, SoundMax panel, MySQL server, Apache server.

STRESS - temperatura mierzona po 1,5 - 2 godzinach grania w Sacred (w grze wszystkie detale na max, gra wykorzystuje DX 9.0b)

+ % - zysk spadku temperatury pomiędzy coolerem boxowym, a pentagramem - mierzone : różnica między najwyższą temperaturą z danej kategorii przy Pentagramie, a najnizsza temperaturą przy chlodzeniu boxowym w zwykle, nieupalne dni, np. przy temp. pentagrama 30 * - 31 *C i box-a: 33 * - 36 *C roznca wynosi 33-31=2 >> 2/36*100%= 5,56%

 

Temperatura mierzona programem Intel Active Monitor (pobiera dane z biosu).

 

Podsumowując: do niekręconego kompa ten cooler (po dodatkowym wyszlifowaniu) jest wręcz genialny. Przy takiej sobie paście na procesorze (biała, silikonowa) poraża wręcz swoimi osiągami. Co prawda temp idle stoi na zwyklym, przyzwoitym poziomie, ale wiatrak z radiatorem pokazuje swoją prawdziwą moc dopiero przy obciążeniu procka. Nawet przy najniższych obrotach temp procesora nie przekracza 43 *C !!!!!

Jestem w 100 % zadowolony z coolerka i polecam go także innym :) :P. Strach pomyśleć jakiego kopa daje w pełni miedziany radiator :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszlifowałem już kilka radiatorów i tak naprawdę wystarczyło zawsze szlifowanie papierem wodnym 1000 (i polerowanie pastą do lakieru samochodowego. Cała operacja zajmuje 10min i mamy lustro a temperatura spada o około 3 stopnie. Podobnie zrobiłem z moim obecnym radiatorem QC-80 Al-Cu. Na Duronie1800 przy ok. 2200-2300 obr/min (nie słyszalny) mam w stresie 49-51 stopni (zamknięta obudowa + wentylator wyciągający). Dla przykładu na Glacial Tech-u SilentBrezee II miałem w stresie 60 stopni. Potwierdzam, że QC80 Al-Cu jest rewelacyjny (szczególnie jeżeli pod uwagę weźmie się jego cenę).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@oteek

Fajny tescik z twojej strony!!

Moze ktos zpoda porownanie Pentagrama QC-80Cu????? Oczywiscie po szlifowaniu i najlepiej by było zeby test był na procy Amd.

COOLTEK CT8C-48 Cu - ten sam co QC80Cu

 

Amd Athlon 1,75V, 2100 MHz

Spire FR II - Idle/stress: 47/57

Cooltek - Idle/stress: 43/51

 

oba po szlifowaniu papierem 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś przeszlifowałem swojego baaardzo nierównego AC VGA Silencer'ka papierami wodnymi: 360=>500=>600=>800=>1000=>1500=>2000=>pasta polerska (nie była już potrzebna :wink: ) i wyszło piękne lusterko :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile stopni spadla temperaturka po szlifowaniu?

Jeśli to pytanie było kierowane do mnie (a tak mi się wydaje :wink: ) to nie wiem o ile *C stadła temperatura bo niestety nie mam na karcie czujnika temperatury. Dziś lub jutro będę sprawdzał "wzrost możliwości o/c" :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile stopni spadla temperaturka po szlifowaniu?

Jeśli to pytanie było kierowane do mnie (a tak mi się wydaje :wink: ) to nie wiem o ile *C stadła temperatura bo niestety nie mam na karcie czujnika temperatury. Dziś lub jutro będę sprawdzał "wzrost możliwości o/c" :twisted:

a mi sie wydaje, ze ogolnie, bo inaczej to sie pisze "@" albo cytuje...

na samym poczatku tej strony jest wielki test :!:

 

:evil: :evil: :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile stopni spadla temperaturka po szlifowaniu?

Jeśli to pytanie było kierowane do mnie (a tak mi się wydaje :wink: ) to nie wiem o ile *C stadła temperatura bo niestety nie mam na karcie czujnika temperatury. Dziś lub jutro będę sprawdzał "wzrost możliwości o/c" :twisted:

a mi sie wydaje, ze ogolnie, bo inaczej to sie pisze "@" albo cytuje...

na samym poczatku tej strony jest wielki test :!:

 

:evil: :evil: :evil:

Ej CrazyJohn coś Ty taki nerwowy. Spokojnie... bez nerwów. Wszystko można przeoczyć... :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej CrazyJohn coś Ty taki nerwowy. Spokojnie... bez nerwów. Wszystko można przeoczyć...  :P

no spoko :) akurat mam zly dzien :)

to raczej bylo do tamtego pana, co mu sie nei chce przeczytac a ma nawet na tej samej stronie....

pozdr 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dostalem papirus wodny 1000...warto sie bawic? chocby nie dla lustra bo na 1000 si chyba nie da ale dla lepszego niz fabryczne wypolerowania?

 

aha i robic to ruchami okreznymi czy wzdluz linii "fabrycznych" czy jak? :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Wczoraj kupiłem Pentagram Freezone Q-92 AlCu. Założyłem go tak jak fabryka dała i niespodzianka - na fabrycznym silikonie nie chciał nawet odpalić ! (Barton 3200+ @ 2200MHz, nie kręcony)

Usunąłem gąbeczki i silikon i szlifowałem najpierw papierem 850 - 5 minut i 2500 - 10 minut. Efekt: lustro bez zastosowania pasty polerskiej. Kierunek szlifowania: od siebie i do siebie, zastosowana pasta termoprzewodząca - dołączona przez producenta.

Różnica temperatur (poprzedni cooler - Jamiecon) 10~11 st.C.

I jest cichy.

Testy: (dzisiaj upał ) Idle: 37 st.C, Stres: 50 st.C.

Przez 1,5 godziny - obciążenie 75 - 90 % (zamknięta buda)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@genghiskhan

Troche zejdzie tobie to szlifowanie?? Nie lepiej od razu od 1000 zacząć i potem 1500 i 2000 na koniec ??

no nie bardzo bo ta miedz na blok jest troche w zlym stanie - a po wierceniu i pakowaniu jej w imadlo to bedzie w jeszcze lepszym - nie wykluczone ze zaczne od pilnika jakiegos grubego ;]]]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem czy długo. Ja zaczynałem od 100 i doszłem do 1000 :) Fajnie czas zleciał  :lol:  Ale za to był efekt :)

1000 to za malo ;]]]

chociaz mozna byc zboczencem i probowac na >2000 ;]]]

Za mało :?: lustro było i to jest wazne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...