Skocz do zawartości
Adam_TVS

Czym ciąć pleksę... ?

Rekomendowane odpowiedzi

nacinasz nozykiem do tapet, kladziesz na krawedzi stolu i lamiesz.. szybko, bezstresowo (nie liczac halasu :D ) i skutecznie ;]

a jak chcesz dotrzec w trudno dostepne miejsca to brzeszczot do metalu

co do wiercenia dziurek w pleksie to wiertlo do METALU

przydaje sie tez czasem pilka wlosowa lub otwornica do wiekszych otworow

no i pilniczki lub papier scierny zeby dopiescic wszystko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nacinasz nozykiem do tapet, kladziesz na krawedzi stolu i lamiesz.. szybko, bezstresowo (nie liczac halasu :D ) i skutecznie ;]

a jak chcesz dotrzec w trudno dostepne miejsca to brzeszczot do metalu

co do wiercenia dziurek w pleksie to wiertlo do METALU

przydaje sie tez czasem pilka wlosowa lub otwornica do wiekszych otworow

no i pilniczki lub papier scierny zeby dopiescic wszystko

No to się spraedza przy cie nkiej plexi ciekawe czy tak zrobisz z plexą 10mm lub 20mm :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nacinasz nozykiem do tapet, kladziesz na krawedzi stolu i lamiesz.. szybko, bezstresowo (nie liczac halasu :D ) i skutecznie ;]

a jak chcesz dotrzec w trudno dostepne miejsca to brzeszczot do metalu

co do wiercenia dziurek w pleksie to wiertlo do METALU

przydaje sie tez czasem pilka wlosowa lub otwornica do wiekszych otworow

no i pilniczki lub papier scierny zeby dopiescic wszystko

No to się spraedza przy cie nkiej plexi ciekawe czy tak zrobisz z plexą 10mm lub 20mm :D
mysle ze troszke lepszy nozyk (ostrzejsze cat-y) i wiecej naciec daloby rade, ale zawsze pozostaje brzeszczot lub wyzynarka ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wyżynarke ale czy to czasem nie rozwali pleksy ? :?

Nie rozwali ale musisz sobie deske przystawić żeby uciąć prosto bo ta ciołem bez destki to krzywo wychodzi :?
Tylko że mam nie za gęste ostrze :/ Chyba nie bedzie sie nadawać do cięcia :)

 

Szlifierka kątowa nei wchodzi w gre co nie? Chyba by się topiło :)

 

A tym nożykiem to mocno trzeba nacinać?

 

 

PS Ile może kosztowac nakładka do wiertarki do szlifowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrzynarką na wolnych obrotach, wygładzać pilnikiem, glancpapierem i naskórkiem.

Ciąłem jakimi nożykami popadło, duże zęby, małe, wyłamane, zalepione aluminium ... No, bez przesady. Tak czy inaczej nie ma większej różnicy, przy większych zębach trochę bardziej brzegi chlasta i trzeba z większym wyczuciem. I rzecz jasna powoli, pierwszy lub drugi bieg w wyrzynarce (działałem na jakimś modelu Boscha z sześcioma biegami).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nożyk do np.tapet ;rozgrzewasz nad palnikiem , przykładasz "coś" aby Ci nie objechał (nożyk)...i jazda. troszkę_smrodku nikomu nie zaszkodziło :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kupa coś nei wychodzi a jak już to krzywo :D Probowalem tym nożykiem do tapet na ciepło i kupa to po chwili znowu trza grzać :D

 

I do tego nożyk sie wygjoł i sobie kilkucentymetrowe nacięcie małe na pleksie zrobiłem :/ Dobrze że nie potrzebuje jej tak dużo :)

 

Macie jakieś inne pomysły?:)

 

Jutro spróbuję tego patentu z wyżynarką najprawdopodobniej, chyba że randka mi się przedłuży za bardzo :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kupa coś nei wychodzi a jak już to krzywo :D Probowalem tym nożykiem do tapet na ciepło i kupa to po chwili znowu trza grzać :D

 

I do tego nożyk sie wygjoł i sobie kilkucentymetrowe nacięcie małe na pleksie zrobiłem :/ Dobrze że nie potrzebuje jej tak dużo :)

 

Macie jakieś inne pomysły?:)

 

Jutro spróbuję tego patentu z wyżynarką najprawdopodobniej, chyba że randka mi się przedłuży za bardzo :P

muszisz mieć coś przyłożone bo inaczej ci prosto nie wyjdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dremel Power :)  jak ktos posiada takowe urzadzenie :) polecam

To ciekawe - na jakich obrotach ??

Jak przy 600 obrotach wiertła plexa swobotnie się topi i trza uważać (nie wiercić za wolno) ...

właśnie jak się wierci za wolno to przy końcu może odpaćś taki wielko kawałek plexi od spodu wiecie o co mi chodzi. Tak miałem przy plexi 10mm. Więc polezm wolne obroty do 3/4 wierconej pow. a potem szybsze i gitezik :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dremel Power :)  jak ktos posiada takowe urzadzenie :) polecam

To ciekawe - na jakich obrotach ??

Jak przy 600 obrotach wiertła plexa swobotnie się topi i trza uważać (nie wiercić za wolno) ...

właśnie jak się wierci za wolno to przy końcu może odpaćś taki wielko kawałek plexi od spodu wiecie o co mi chodzi. Tak miałem przy plexi 10mm. Więc polezm wolne obroty do 3/4 wierconej pow. a potem szybsze i gitezik :D

pod plexe powinno się podkładać drewienko ...

Na pewno nie polecam wiertarek z udarem -mają duży luz i wiertło potrafi wciągnąć w materiał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najwygodniej wyrzynarka, brzeszczot do aluminium/twardych plastikow 05h,04h //rozne oznaczenia-zalezy od firmy

najwolniejsze obroty

 

pozatym to nie jest pleksa/pleksę/pleksjego ;] tylko jesli juz po polsku to pleksi, bo jest to skrot od pleksiglas.....

 

to by bylo na tyle madrzenia sie ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam uważam że jakość wykonania cięcia :D.. zalezy w równym stopniu, a być może i wiekszym nie od narzędzia, lecz od umiejętności manualnych operatora :lol: Jedni potrafią uciąć prosto wyrzynarką, inni nie, brzeszczotem.. PROSTA sprawa...

Ale jezeli ktos zadaje pytane czym uciąć.. to moge sie załozyc ze prosto nie wyjdzie.. tu trezba mieć jednak troche wprawy... moze poćwiczyć z różnym sprzętem najpierw i samemu dojść do tego, który "sprzęt" na co pozwala i jak nam się widzi operowanie nim...

 

no.. mysle ze odpowiedz satysfakcjonująca :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najwygodniej wyrzynarka, brzeszczot do aluminium/twardych plastikow   05h,04h  //rozne oznaczenia-zalezy od firmy

najwolniejsze obroty

 

pozatym to nie jest pleksa/pleksę/pleksjego ;]  tylko jesli juz po polsku to pleksi, bo jest to skrot od pleksiglas.....

 

to by bylo na tyle madrzenia sie ;]

A ja tne (i tu was pewnie zaskocze :lol:)wyzynarka z brzeszczotem do DREWNA. Naprawde. Kupowalem zawsze docieta pleksi ale kilka razy cos tam nie pasowalo i musialem podocinac i takie tam. Spytalem sie gostka w firmie w ktorej kupuje ta pleksi czym to ciac i wlasnie on mi powiedzial ze najlepiej ciac brzeszczotem do drewna. Dal mi kilka kawalkow do wyprobowania i DZIALA. Od tamtego czasu tne brzeszczotem do drewna. A zeby wyciac rowno to na imaki stolarskie dajesz listwe kolo wyzynarki tak aby listwa opierala stopke wyzynarki i tniesz rowno. Brzeszczot do drewna tnie idealnie, nie ma wcale postrzepionego brzegu i pleksi sie nie topi jak to ma miejsce z brzeszczotem do metalu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również ciąlem wyżynarką i wszystko pięknie i równo. Najpierw ciąłem brzeszczotem do metalu i było ok, choć wolno. Z ciekawośi zmieniłem na brzeszczot do drewna i poszło dużo szybciej :D

Ja jak cialem brzeszcztem do drewna to sie przy cieciu male pekniecia pojawialy i kijowo wygladalo, choc staralem sie wolno,staralem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...