Skocz do zawartości
arielcpu

..: Amiga 1200 i wbudowany CD od notebooka :..

Rekomendowane odpowiedzi

Jakieś 2-miesiące temu a może i dalej była na Allegro świetna A1200 z wbudowanym do środka cieniutkim napędem CD chyba od jakiegoś notebooka. Co prawda bużka CD była z tyłu tam gdzie złącza WE/WY ale była i to działało. Taraz sam odkupiłem A1200 i chciałbym coś takiego też zrobić. Jeśli ktoś wie jak się do tego zabrać to byłoby fajnie jak udzieliłby mi paru wskazówek, linków, schematów, opisów, he he, dużo tego. Za każdą pomoc dziękuję. :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dla mnie rewelacja! Szczególnie ta druga opcja, że FDD pozostaje na swoim miejscu. Co prawda mam u siebie Fast-ATA i dysk 2.5', ale może jakoś da się toto pomieścić. Trzeba będzie "wybebeszyć" służbowego laptopa i sprawdzić jak z miejscem :-) Dzięki za podesłanie pomysłu no i adresów stronek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie ten temat bardzo zainteresował. Szukałem i mógłbym kupić taki jak tam podano (TEAC) ale...... nie ma nigdzie możliwości dostania przejściówki z mini-IDE na IDE-40pin! Dziś zrobiłę na nogach chyba ze 20km po miescie w poszukiwaniu takowwej i jak narazie, to tylko wkomisie mi powiedzieli że mają taką jedną, ale na własne potrzeby i do tego sprowadzili ją z zagranicy, a w Polsce jest to nie do dostania. W sklepach elektronicznych za to, robili zdziwione i wielkie oczy i pytali czy chodzi o przejściówkę z 2.5' na 3.5'. Jak mówiłem że chodzi o podpięcie laptopowego CD do zwykłęgo kompa, to dziwnie się uśmiechali - wnioskowałem, że nawet tego nie widzieli na oczy.

Dziś przymierzałem napęd z laptopa NEC, pasować by pasował, ale ten znów ma inne złącze niż podane na tej stronce. Tam podają że mini-IDE ma 50 pinów, a ten CD od NEC'a ma ich...... 80! Porypane to wszystko!

 

Suma-sumarum: najpierw radzę znaleźć przejściówkę a potem szukać napędu CD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D Mega Dzięki Kemot za garść informacji. Hmmm..... Więc na początek musimy szukać przejściówki, nie będzie to łatwe. Popytam, popatrzę, jak na coś natrafię to dam Ci znać. Jak znajdę coś to będę pamiętał o Tobie i pogadamy na priv, ty miej na uwadze też moją potrzebę, potem możemy się rozliczyć jakby co. Fajnie jest drążyć temat wspólnymi siłami. Pozdrawiam. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że jest nas choć dwoje zainteresowanych tym tematem.

Dziś dopadłem do wielkiego katalogu f-my wysyłkowej ELFA w poszukiwaniu takiego złącza. Hmmm..... nic tam nie ma o 'mini-IDE'. Aż dziwne, bo katalog ma ponad 2000 (!!!) stron i dostać tam można wszystko. Brak takiego złącza jakoś mi nie pasował. Zacząłem ręcznie przeszukiwać te dwa tysiące stron i.... znalazłem takie złącza. Znaczy się wyglądają tak samo ale to jest 'mini-SCSI-2' i ma właśnie 50 pinów. Kupować narazie nie będę bo muszę się upewnić czy to jest to - chodzi o rozstaw pinów. Druga sprawa...... to złącze niestety nie jest tanie :-( Ponad 40zł bez VAT'u. Narazie niucham dalej. Jak cos się dowiem bliżej - dam znać.

Pozdrawiam.

 

PS: Coraz bardziej mi sie ten projekt podoba :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy poszukiwań złączki:

 

Arielcpu (bo właściwie tylko My dwoje jesteśmy tym tematem zainteresowani ;-) ):

 

Wyniuchałem że ten typ złączek produkuje firma "JAE-Elevtronic" z Kanady. Oznaczenie tego złącza to: KX15-50K5D (oczywiście potrzebna jest WTYCZKA a nie gniazdo), koszt (jak dobrze zrozumiałem) to 4,- $ za sztukę. Do tego - jak by sprowadzać - dojdą jeszcze inne opłaty, więc nie wiem czy to jest wogóle gra warta świeczki.

Nie jest to jednak mini-SCSI2 jak podejrzewałem. Maja inne wymiary - to w CD-ROM'ie jest znacznie mniejsze: 25 pinów na długości... 19,2mm! Więc faktycznie maleństwo. W sklepach tego WOGÓLE nie ma, można zapomnieć. Zaczynam "oblatywać" zakłady które naprawiają laptopy - może mają jakąś rozwaloną płytę na części a na niej takie złącze; może pchnęli by to za kika groszy. No i pozostała nieśmiertelna giełda komputerowa ;-) .

 

A z planu boju? Już mam taki napęd (TEAC CD-224E), nóweczka, zaplombowany, niestety ma czarny panel przedni ale co tam..., ze sterownikami do laptopa (tylko po co mi one?), za.... 50zł :D , więc taniej niż żądają na Allegro (nie mówiąc o tym, że na Allegro właściwie nie wiesz co kupujesz). Dziś wyfrezowałem szczelinę w obudowie z tyłu, jutro montuję wszystko do środka i "ciągnę" nowe okablowanie. HDD muszę trochę przesunąć na środek, ale z tym nie będzie kłopotu. Najważniejsze... dorwać tą wtyczkę.

 

Pozdrawiam.

 

------------------

Zdjęć narazie nie daję, bo rodzina zabrała mi cyfraka :D . Jak wróci do mnie, to wrzucę gdzieś fotki jak to u mnie wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow! :D Ostro wziąłeś się do roboty. Szukałem też tej wtyczki choć napędu jeszcze nie mam ale na mieście, w serwisach nie mówiąc o sklepach nic nie wiedzą. Wogóle to pytają się bałwanki po co mi to? he, he. blaszaki jedne. Więc ja nic w temacie nie zdziałałem. Skąd tak tani załatwiłeś napęd CD?? pozdrawiam! :google:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtyczki nie szukaj, u nas w Polsce tego nie dostaniesz. Ja wczoraj zacząłem przeglądać ogłoszenia na e-bay u naszych zachodnich sąsiadów i.... i już kupiłem taką przejściówkę. Czekam na dostawę :D . Jak byś był zainteresowany to sójrz tutaj:

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...5130321352&rd=1

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...5131211555&rd=1

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...6713584834&rd=1

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...5129908638&rd=1

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...5130329107&rd=1

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...5131356356&rd=1

8O Trochę tego znalazłem :D Ceny wachają się ok 10,- EURO, ale są też i droższe.

 

Tak, wziął mnie ten projekt na całego. Do tego stopnia że... brakuje mi już tylko tej przejściówki.

CD zamontowane wewnątrz, HD przesunięty, nowe kable porobione, w sumie poszło bez żadnych kłopotów. Żeby było weselej, to jeszcze to udoskonaliłem: pod CD-ROM'em zamocowałem... gniazdko 40pin i zasilania (nad gniazdem RGB) do podłączenia zewnętrznego drugiego HD (albo CD). Przynajmniej nie trzeba będzie już rozbierać obudowy. I pomyśleć, że da się wszystko wpakować w desktop! A mówią ludziska, że jak dodatki to tylko w towerkę ładować :D . CD-ROM otwiera się bez żadnych zacięć i kłopotów. Fkt, że pochylenie go powoduje, że przy otwarciu i puszczeniu tacki, tacka sama lekko wjeżdża do środka napędu - trzeba ją lekko przytrzymać żeby wyjąć/włożyć CD.

 

Napęd dostałem z serwisu notebook'ów. Mieli na zbyciu po wymianie komuś tego CD-ROM na DVD. Został im i chcieli się go pozbyć. Fuksa miałem :) .

 

To chwilowo tyle. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kompletuję części, tylko mam takie pytanko. czy po dołączeniu przejściówki do cd on notebooka zasilanie do cd leci po jednej taśmie, tej sygnałowej, czy osobno trzeba dołóżyć? kabelek też trzeba niezły wykombinować. jak tam twój projekt? uruchomiłeś maszynkę? greetz :D :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już dostałem info, że ta przejściówka już do mnie jedzie; powinienem ja mieć albo w poniedziałek albo we wtorek.

Zasilanie trzeba poprowadzić osobnymi przewodami - jak do zwykłego CD-R. Wymagane jest tylko +5V. Na tej przejściówce jest złącze: IDE-40pin, złącze zasilania (jak od FDD) oraz dwa różne złącza AUDIO. Więc do podłączenia potrzebna będzie standardowa taśma 40, przewód zasilania z wtyczka od FDD z napięciem tylko +5V oraz (jak ktoś chce) można podłączyć wyjście audio do złączy audio na płycie gł. Amigi.

Moja Amiga narazie jest złożona kompletnie, z zamocowanym CD jednak nie jest on podłączony. Czekam na tą przejściówkę. Chwilowo aby używać płyt CD, wymontowałem ten cienki CD-ROM i przez szczelinę wychodzi taśma - narazie podłączam zwykły napęd. Będzie przejścióka, złożę wszystko razem.

 

Powodzenia w dłubaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złączka jest podobna, mozliwe że nie ma złącza audio (choć było by to dziwne). Najważniejsze, żeby dało się z jednej strony podłączyć CD-ROM, a z drugiej taśmę 40-pinową.

----------------------------

Od dziś u mnie CD-ROM działa w 90% (nie mam podłączonego jeszcze wyjścia audio do gniazd z tyłu); reszta się spisuje świetnie. Wygląda to u mnie tak:

 

Dołączona grafika

Widok z góry z wysuniętą prawie całą tacką CD-ROM'u

 

Dołączona grafika

Widok od tyłu z "wypstrykniętą" tacką elektrycznie

 

Dołączona grafika

Założone złącze na CD-ROM: na górze 40-pin, na dole od lewej: zasilanie, audio, audio (inny typ złącza)

 

Dołączona grafika

Ułożenie taśm sygnałowych. Nie trzeba ich ciąć wzdłuż i rozplątywać, żeby spiąć w pęk (jak widać na zdjęciach "producenta"). Wystarczy trochę pokombinować jak je poprowadzić i bez kłopotu się układają :D

 

Dołączona grafika

Zamocowanie CD-ROM'u na stalowych blaszkach. Jest to stabilne. Pod napędem - to białe - zamocowałęm złącze do podłączenia drugiego np. dysku z zewnątrz. Dzięki temu nie muszę rozbierać obudowy aby go podłączyć (choc nie wiem czy będę z tego korzystał; ale jak już to robić od razu :D ). Obok niego jest też złącze zasilania do standardowego dysku 3,5' z wyprowadzonymi napięciami +12V i +5V.

 

 

W sumie, napęd sprawuje się świetnie, rusza momentalnie, od razu wchodzi na wysokie obroty, żadnych kłopotów z jego działaniem. Całość bez żadnych kłopotów się zmieściła wewnątrz obudowy - nic nie jest ściśnięte, nic nigdzie na siłę nie skręcone itp. Obudowa złożyła się elegancko. CD-ROM reaguje na software'owy przycisk wysuwania szuflady ('PlayCD' z pakietu IDE-Fix'97) i natychmiast po zatrzymaniu się płyty wyskakuje szuflada na ok. 10mm. Dalej tylko wysunięcie palcami szufladki i można wyjąć płytkę. Z płyt audio na złączu pojawia się dźwięk. Nic tylko szaleć :lol: .

 

Świetnie, że trafiłem na post z Twoim pytaniem, Arielcpu - dzięki. No i podziękowania należą się kol. Norbertowi bo to dzięki niemu trafiłem na stronkę z opisem co i jak. Polecam to rozwiązanie każdemu komu Amiga podoba się w klasycznej obudowie, a nie chce ciągać kabli po stole do zewnętrznego napędu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie dysponuję dojściem do czegoś takiego :( . A czemu 2x3.5' ??? Przecież możesz podłączyć dwa napędy na jednej i tej samej taśmie. Chyba że chcesz podłączyć 4 urządzenia, wtedy tylko przejściówka 4xIDE albo Fast-ATA do wyboru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbert, złączka jest niecałkiem dobra - za szeroka. Nie wejdzie pomiędzy klawiaturę a płytę główną. Tylna krawędź CD opiera się o scalaka (u mnie o Fast-ATA) a górna dotyka klawiatury. Nie ma tam ani milimetra luzu. Złączka musi być taka szeroka, jak grubość CD'ka; inaczej będą kłopoty ze złożeniem wszystkiego tak, żeby się obudowa nie prężyła. Porównaj obie przejściówki:

Dołączona grafika (moja)

Dołączona grafika (fotka zapożyczona z Allegro)

 

 

Złącza 'IDE' i 'mini-IDE' lepiej jak by były w tej samej linii a nie jedna pod drugą; wówczas nie ma kłopotu z "pogrubieniem" się napędu CD. Jak widać, CD opiera się na scalaku (nakładce na niego od Fast-ATA), a od góry dochodzi jeszcze klawiatura:

Dołączona grafika

 

Może gdyby nie było Fast-ATA było by więcej miejsca do dyspozycji, ale chyba nie aż tyle, aby się wszystko zmieściło.

 

Ale dzięki za link - może ktoś skorzysta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj sobie wieczorkiem odpaliłem moją A1200+Hdd+cd i powiem że fajnie to chodzi i fajny to był pomysł. Lubię Ami w standardowej obudowie i bardzo jestem zadowolony z projektu. Zainstalowałem sobie nareszcie IDE-Fix i problem obcinania nazw w cd znikł nareszcie. :D Szczerze powiem że zdziwiony jestem że mój zasilacz to wszystko wytrzymuje, Amiga + Hd + Flop + Cd + Blizzard - no jest tego trochę i taki mały biały zasilacz. :D :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbert, da się. Nawet gdzieś widziałem w necie reklamę takiej przejściówki. Wkłądasz kartę CF a podłączasz ją pod port IDE i działa jak zwykły twardziel :) . Fakt, to by było dobre wyjście dla posiadaczy A600, choć... cena karty CF np. 1GB jest nieadekwatna do jej pojemności - i tu kłopot. Lepiej zafundować sobie jakis 2.5' HD (chociaż ze 6, 10GB) i wyjdzie znacznie taniej za 1MB niż karta CF.

Wg. mnie - gra nie warta świeczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kernot ja wiem ze sie da.

Wszystko opisane jest na ppa.pl, a odpowiednie sterowniki sa na Aminecie.

Moje pytanie bylo skierowane do arielcpu, ale juz nieaktualne, bo wlasnie nas poinformował ze ma juz sieciowke na PCMCIA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...