Skocz do zawartości
pjasio253

Win XP i łączenie partycji

Rekomendowane odpowiedzi

W chwili obecnej mam taką sytuację - dysk 20Gb podzielony na 3 partycje - C: z XP NTFS, a D: i E: FAT32. Z przekształceniem D: i E: na NTFS z poziomu XP poprzez zarządzanie dyskami pewnie nie będzie problemu. Ale chciałbym później połączyć te 3 partycje w jedną bez konieczności przeinstalowywania XP. CZy można taki myk zrobić też z poziomu zarządzania dyskami? Czy trzeba zaprzęgać np.Partition Magic do tego, albo np.Ghosta do zrobienia obrazu i późniejszego jego wpakowania w nowo sformatowany dysk?

Będę wdzięczny za wskazówki.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej mam taką sytuację - dysk 20Gb podzielony na 3 partycje - C: z XP NTFS, a D: i E: FAT32. Z przekształceniem D: i E: na NTFS z poziomu XP poprzez zarządzanie dyskami pewnie nie będzie problemu. Ale chciałbym później połączyć te 3 partycje w jedną bez konieczności przeinstalowywania XP. CZy można taki myk zrobić też z poziomu zarządzania dyskami? Czy trzeba zaprzęgać np.Partition Magic do tego, albo np.Ghosta do zrobienia obrazu i późniejszego jego wpakowania w nowo sformatowany dysk?

Będę wdzięczny za wskazówki.

Pozdrawiam

chyba jednak bez ghostowania się nie obędzie. Zresztą jest to (powinna być) standardowa czynność przed dobraniem się do dysku narzędziami takimi jak PQ magic (który czasem niemiłe rzeczy potrafi zrobić)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie odradzam uzywanie Partition Magic'a bo sa z nim duze problemy [im wiekszy dysk tym gorzej] :(

jak niechcesz stracic windowsa to najlepiej sklonuj system albo go zghostuj ;) potem dysk podpinasz innego pod kompa z xp za pomoca zarzadzania dyskami laczysz partycje [dane sie kasuja wtedy] potem odghostowywujesz swojego xp i masz juz luksik :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dyskach 40 i 160GB wielokrotnie resizowałem, łączyłem, dzieliłem partycje i konwertowałem system plików za pomocą Partition Magic i zawsze omijały mnie problemy, ale to prawda - backup danych niezbędny, program potrafi się wywalić niszcząc dane.

 

System można backupować bez ghosta, bo jeżeli coś pójdzie nie tak, masz z powrotem takie same partycje, jak przed łączeniem. Możesz skopiować dane z partycji a później odbudować boot sector konsolą winowsa lub dowolnym programem typu ranish partition manager.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chciałbym później połączyć te 3 partycje w jedną

Dlaczego? Dlaczego chcesz to zrobic?

Pchasz sie w ten sposob w duuze klopoty..

Jesli polaczysz, to powiedz mi jak zainstalujesz potem Winde jak Ci padnie?? Z formatowaniem (pewnie dosc duzej partycji i utrata danych) czy bez formatowania (stopien fragmentacji dysku siegnie zenitu) ??

 

Jesli moge cos zalecic, to mozesz polaczyc D i E bez zadnych narzedzi z poziomu Windows (konieczne chwilowe przeniesienie danych), a partycje C zostaw jak jest - przy padnieciu systemu przywracanie z obrazu i dane cale...

 

Chyba ze masz drugi dysk i na nim trzymasz dane a potrzebujesz 20GB na system+instalowane programy... co i tak jest kiepskim pomyslem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest i tak chce zrobić, tylko oświeć mnie, dlaczego to jest kiepskim pomysłem?

1. jesli zainstalujesz w systemie tyle programow, ze zajma one 20GB, to system delikatnie mowiac 'troche' zwolni

2. jesli bedziesz je instalowal i odinstalowywal, to fragmentacja dysku doprowadzi Windows do ruiny - czas ladowania 'lekko' sie wydluzy - sam katalog TEMP bedzie rozwalony po 20GB a po paru miesiacach (przy instalowaniu dodatkow/updatew) takze sam system bedzie rozstrzelony po 20GB. No chyba, ze bedziesz defragmentacje regularnie wlaczal, ale defragmentacja takiego dysku troche zajmuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykład mój niech będzie przestrogą dla wszystkich korzystających z PM. I na czym sam się wyłożyłem a może nie wszyscy wiedzą :

Nie łączcie (opcja merge) partycji systemowej z jakąkolwiek inną!!!

Jest o tym mowa w oficjalnym User Guidzie PM. U mnie skończyło się na tradycyjnym formacie. Nie pomogła dyskietka ratunkowa PM. Na końcu łączenia wyskoczył błąd 504 i po restarcie fajny komunikat :"Błąd odczytu dysku"

Rozwaliło w drobny iment MBR.

Na mój przykład najlepszym rozwiązaniem jest opcja Resizing - oczyścić całkowicie partycje dołączane i wtedy zmieniać rozmiar partycji systemowej.

Tak więc nie odradzam PM, ale róbcie ludziska obrazy partcji (np.Acronis True Image - polecam) przed zabawą z PM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. jesli zainstalujesz w systemie tyle programow, ze zajma one 20GB, to system delikatnie mowiac 'troche' zwolni

2. jesli bedziesz je instalowal i odinstalowywal, to fragmentacja dysku doprowadzi Windows do ruiny - czas ladowania 'lekko' sie wydluzy - sam katalog TEMP bedzie rozwalony po 20GB a po paru miesiacach (przy instalowaniu dodatkow/updatew) takze sam system bedzie rozstrzelony po 20GB. No chyba, ze bedziesz defragmentacje regularnie wlaczal, ale defragmentacja takiego dysku troche zajmuje...

Etam, ja mam 22GB na dysku systemowym, co prawda nie tylko programy ale też kilka ISO, jednak większość to programy i jakoś nie widzę specjalnego spowolnienia. Defragmentacja raz na miesiąc - te kilkadziesiąt minut można poświęcić :)

A tempy to się chyba sprząta, prawda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...