Skocz do zawartości

sirgreg

Stały użytkownik
  • Liczba zawartości

    19
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O sirgreg

  • Urodziny 05/20/1982

Contact Methods

  • Strona WWW
    http://
  • GG
    0

Profile Information

  • Skąd
    ITC

sirgreg's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

0

Reputacja

  1. Witam, Odkąd nabyłem X-Fi borykam się z pewną dolegliwością. Gdy na komputerze odtwarzana jest muzyka a do sieci włączane jest inny odbiornik (np transformator z oświetlania, czy też terma, albo lodówka) dziwięk zanika na moment ok 1 sekundy po czym wszystko powraca do normy. Posiadam solidny zasilacz NeoTec 380W (reszta komponentów leciwa więc napewno starcza), podpięte jest również dodatkowe zasilanie do X-Fi, komputer podłączony do listwy filtrującej, wykluczam amplituner, na słuchawkach jest to samo. Dodam jeszcze że na Audigy nie było takich problemów. Co może być powodem tego? Gdzie szukać?:| Pozdrawiam!
  2. To co się dzieje przy powierzchni to tylko część tego procesu, nie podaje się w obliczeniach ani nie uwzględnia temperatury wasrtwy przyściennej bo jąk ją zmierzyć (nie mylić z temp powierzchni)? Zresztą do niczego nie jest ona potrzebna.
  3. Na tej teorii opierają się wszystkie obliczenia wymienników, są to podstawy przepływu ciepła. Bez sensu jest Twój post!
  4. Widać ty nie zrozumiałes mnie a ja Ciebie. Ruch powietrza nie powoduje zwiększenie różnicy temperatur bezpośrednio tak jak wynika z tego co napisałeś i będę się tego trzymał nadal że to bzdura! Prędkość powietrza wpływa na alfa (współczynnik wnikania!) a nie bezpośrednio na różnicę temperatur. To jest tak rośnie prędkość powietrza czyli w -> wzrasta liczba Reynoldsa -> wzrasta liczba Nusselta -> rośnie alfa -> wzrasta ilość ciepła odbieranego od wody a jeżeli mamy stałą moc cieplną przykładowo chłodzimy 40W procesora i ilość tego ciepła się nie zmienia to w efekcie zwiększenia alfa musi zmaleć temperatura wody chłodzącej. Jednakże to że maleje temperatura jest tylko efektem zwiększenia alfy na którą ma wpływ praca wentylatora. Nie wiem czy teraz zrozumiałeś :) Poza tym w roli ścisłości to zmniejsza się różnica temp a nie zwiększa jak woda ma 60 a powietrze 20 i dołożymy wentylator to woda spadnie np na 50 a powietrze dalej bedzie mieć 20, wzrosła czy zmalała różnica temp?
  5. Na specjalne życznie 7600gs pofatygowałem się wpisując w google jedno z wymienionych haseł;) Efekt pierwsza pozycja http://www.itc.polsl.pl/ltc/instr_konwekcja_wymuszona.pdf przeglądałem pdf'a no i na pierwszej stronie jest wszystko ;) Zachęcam do czytania to może do rozmowy "dwuch" dołączy czeci;P
  6. Pamiętajcie jednak że istnieje pewne optimum ilości zamontowanych wentylatorów i nie można instalować nieskończonych ilości, maks 4 potem opory przepływu są na tyle duże ze instalowanie kolejnych nie ma sensu. Aha drugi aspekt który pewnie was nie interesuje to koszty eksploatacji tzn istnieje pewien punkt w którym uzyskuje się największy stosunek wydajności do kosztów eksploatacji... przykładowo jak mamy 2 wentylatory uzyskujemy maksymalny stosunek wydajności do ceny za energię elektryczną do ich napędu, jeżeli damy 3 wentylator wydajność zwiększy się w nieznacznym stopniu ale za to wzrosną znacząco koszty eksploatacji takiego układu i zmaleje stosunek wydajność/cena, nie traktujcie tych ilości jako prawidłowość to przykład ;) Ale pewnie dla Was ważniejsze są niskie temperatury a nie koszta ich uzyskania;) Z drugiej strony jestem ciekaw w jaki sposób na pracę komputera wpływa temp na procku np 20 st C w porównaniu do moich 50 st oczywiście w stresie gdy procesor wytrzymuje 80 st i nie mówie tu o dB ;)
  7. z mojej wiedzy wynika że ssanie powoduje lepszy rozkład wektorów prędkości powietrza a tym samym polepsza się odbiór ciepła i wzrasta sprawność chłodnicy, nie miałem przyjemności sprawdzić tego na własnej skórze ale podpieram się informacjami zyskanymi w instytucie techniki cieplnej PolŚl :) druga sprawa na ile dokładne sa te pomiar? i czy stan był ustalony podczas pomiarów? Poza tym możesz spokojnie zmniejszyć prędkość przepływu cieczy jeżeli takową regulacją dysponujesz bo widać że różnica temperatur jest naprawde znikoma szkoda tylko prądu, może wówczas zaobserwujesz róznice pomiędzy tłoczeniem a ssaniem ;)
  8. Tak jak pisałem powyżej. Natomiast Kolega MaSell ujął to najprościej - zwiększenie prędkości powietrza powoduje lepsze odebranie ciepła. KvaNfield wyjasnił przepływ ciepła z punktu widzenia fizyki... Btw. KvaNfield widocznie jesteś wyjątkowo wrażliwy na rózniecę temp. Ja macałem przed chwilką klamkę z drzwi zewnętrznych przez jednorazówke z mięsnego "dudy" i gołą ręką, obie próby wypadły tak samo. Przydały by się pomiary :)
  9. Zwracam honor! Teraz czaje :) Jednakże z tego co napisaleś poprzednio wynika że dla metalu istnieje tylko 1 mechanizm opierający się na przepływie ładunków elektrycznych. Moje doświadczenia z fizyką ograniczają się od pobieżnych 2 semestrów. Co do reklamówki nie sądze żebyś poczuł na własnej skórze różnice, chyba tylko w laboratorium na przyrządach gdyż opór będzie znikomy przy takiej grubości rzędu mikro metrów, no chyba że weźmiesz grubszy izolator to wtedy się zgodzę :)
  10. Nie zgodze się! Dokładnie chodzi o przekazywanie ciepła, jak dotykasz metalu oczywiście musi być zimniejszy od temperatury ciała to poczujesz niższą temp niż dla drewna bo metal stawia mniejszy opór (!) dla przepływu ciepła. Więcej ciepła jest odbierane od ręki w przypadku metalu niz drewna dlatego czuć chłód!! Włóż rękę w reklamówke jednorazową i dotknij metalu i drewna, dalej będa ładunki elektryczne przepływać? A co jeżeli w instalacji płynie woda destylowana która nie przewodzi prądu czyli nie ma żadnego przepływu ładunków elektrycznych? To jak ona przekazuje ciepło? Twierdzisz że dla człowieka decydują inne zajwiska? Panie Redaktorze! Pozdrowienia dla 7600gs oszczedziłeś mi czasu :lol2:
  11. Zgadza sie MaSell. Nie do końca ;) Otóż w tym przypadku jaki opisałes nie decyduje współczynnik wnikania ale przewodzenia ciepła;) Jednakże rozumowanie właściwe. Zeby przyblizyć to dla drewna wynosi on ok 0,3 W/m2K a dla stali ok 45 W/m2K, dla miedzi nawet 400 W/m2K dlatego też w chłodnicach stosuje się miedź a nie tanią stal :) Dla niedowiarków to weźcie sobie np gwóźdź i pręt aluminiowy albo miedziany, podgrzewajcie kolejno nad palnikiem najpierw jeden potem drugi (tylko tak żeby nie wylądować na poparzeniówce!) sami zobaczycie w którym się lepiej ciepło rozchodzi o tym właśnie decyduje współczynnik przewodzenia ciepła :)
  12. Pisząc definicje musiałbym podać wzory, a to forum nie udostępnia takiej możliwości, może Twoje wątpliwości co do rozumienia tematu rozwiąże 5 lat studiów na wydziale energetycznym, a jak jesteś ciekaw to wpisz w google liczba Reynoldsa, liczba Nuselta, opór wnikania, to nie boli. Starałem sie pisać najprościej jak to możliwe nie używając książkowego języka jeżeli nie potrafisz tego zrozumieć to już nie mój problem, nie jestem tu w roli wykładowcy. Do tego polecam Przepływ ciepła Kostowskiego, wtedy zobaczysz że naprawde przystępnie to przekazałem. Ta pozycja wyjasnia wszelkie tematy które poruszacie, no nie wiem tylko czy jest tam coś o łączeniu wentylatorów ale to tez można wpisac w google łączenie szeregowe i równoległe.
  13. :mur: nie no ludzie ja już jestem na skraju wyczerpania czytając to wszystko, po co wypowiadają sie ludzie którzy opierają swoją wiedze na domysłach? później powstaja masa fachowców co to myślą ze pozjadali rozumy bo naczytali się tego czy owego na stronach forum, większość tych forów woła o pomste do nieba, bierzecie poprawke na ludzi którzy zamieszczają posty! wybaczcie off topic ale jak widac każdy chce zabrac głos mimo że nie ma o tym zielonego pojęcia, tylko po co? to nie targ! :mad: Ruch powietrza nie powoduje zwiększenie róznicy temperatur, (z tego co napisałes kolego DIVERSE wentylator musiał by obniżać temperature powietrza...BREDNIE!) zwiększa tylko współczynnik wnikania po stronie powietrza. Na współczynnik wnikania ciepła do powietrza ma wpływ głównie liczba Nuselta na którą to ma wpływ Reynolds który zależy głównie od prędkości!! Ponieważ na całkowity opór przepływu ciepła składa się: odwrotność współczynnika wnikania ciepła od wody do chłodnicy, współczynnik przenikania ciepła przez miadziane rudki i odwrotność współczynnik wnikania ciepła od chłodnicy do powietrza. Stąd widać że jeżeli współczynnik wnikania ciepła po rośnie to opór maleje! Idąc dalej jak opór maleje to rośnie strumień przepływającego ciepła :razz: Ktoś ma lepszy pomysł?
  14. no więc mit jak najbardziej obalony a czemu? nie chodzi tu o zadne zawirowania ani nic z tych rzeczy, zwiększysz prędkość przepływu a tym samym polepszysz wymianę ciepła przez chłodnicę poprzez zwiększoną różnice ciśnien które wynika z połączenia szeregowego tychże wiatraków :D poza tym jeżeli chodzi o pojedynczy wentylator polepszysz równomierność przepływu przez chłodnice umieszczając wentylator po stronie tłoczenia czyli powinien zasysać powietrze przez chłodnice :wink: <_< spotkałeś czarną chłodnice albo możesz wyjąsnić jaki sens ma czarna chłodnica ??, szybkośc chłodzenia? może ci chodzi o strumień ciepła oczywiście on wzrośnie jeżeli wzrośnie prędkość powietrza... czemu prędkość jest większa jak wentylator dmucha? jako to ma sens fizyczny? skoro opory płrzepływu przez chłodnicę nie zmieniają się czy on jest po tej czy po temtej jak bedzie zamontowany tak jak napisałem równomierniejszy będzie przepływ powietrza i lepsza wymiana....ehhh fachowcy
  15. ściągnałem nowe CCCP i w paczce jest najnowszy MPC, w którym nie ma opcji SPDIF tam gdzie pokazuje kolega costi, nie mogłem tego nigdzie znaleźć. ściągnałem starszą wersję MPC 6.4.8.7 i tak jak na screenie powyżej da się ustawić SPDIF mało tego trzeba jeszcze w kodeku ffdshow audio decoder wyłączyć mixer i zaznaczyć w opcji Output AC3 ;) Pzdr!:)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...