Skocz do zawartości

Thunderer

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    17
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Thunderer's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

1

Reputacja

  1. Mógłbyś dokładniej powiedzieć na czym opierasz swoją opinię? W jaki sposób oceniasz tą wartość? Mimo, że trochę znam się na sprzęcie, to jednak nie mam absolutnie żadnego punktu odniesienia oprócz tego, co napisane w tym temacie. Swoją drogą, cena o której mówisz jest dla mnie bardzo atrakcyjna, ale nie widziałem w tym zakresie niczego na Allegro / OLX, tzn. konfiguracje w tych cenach znacząco odbiegają od egzemplarza, który został mi zaoferowany. Kolega z pracy pokazał mi tabelę amortyzacji sprzętu, która dla laptopów wynosi 30%, więc skumulowana redukcja wartości powinna wynieść 51%, co potwierdzałoby to, co napisał @qhash.
  2. Zgadza się, laptop jest sprzedawany z dyskiem, dysk kosztował (2 lata temu) prawie 1000zł, powinienem to napisać na początku. Nie wiem jak to dokładnie ocenić, bo z jednej strony w Archiwum Allegro znajdują się dwie "świeże" aukcje z marca 2016 za 2450zł i 2600zł: http://archiwum.allegro.pl/oferta/asus-zenbook-ux32ln-i7-12gb-128-ssd-full-hd-13-i5974781712.html , http://archiwum.allegro.pl/oferta/asus-zenbook-ux32ln-i7-8gb-nvidia-840m-ssd-zadbany-i6050194086.html . Poza tym na OLX jest jeszcze kilka innych gdzie są sprzedawane trochę słabsze edycje tego laptopa za nawet 1700zł, na przykład: http://www.olx.pl/oferta/ultrabook-asus-zenbook-ux32ln-i5-4gb-gt840-2gb-500-gb-full-hd-CID99-IDgYlLW.html . Jest nawet ogłoszenie nowego UX303 za 2700zł: http://www.olx.pl/oferta/asus-zenbook-ux303-13-3-2-5-ghz-256-gb-ssd-8-gb-CID99-IDhJAGf.html , chociaż wygląda trochę podejrzanie. Z drugiej strony jednak zaufane źródło i praktycznie najmocniejsza konfiguracja tego laptopa. Nie wiem, może 3000zł byłoby sensowną ceną?
  3. Nie ja kupiłem, tylko kolega wymienił stockowy 128GiB na 500GiB Samsunga 850EVO. Sam mam w kompie 250GiB Samsunga 840EVO - jestem zadowolony i nie przewiduję problemów.
  4. Kolega chce sprzedać zadbanego, dwuletniego Asusa UX32LN. Jego dokładna specyfikacja znajduje się tu: http://www.x-kom.pl/p/181036-ultrabook-133-asus-zenbook-ux32ln-i7-4500u-12gb-128-win8-gt840.html . Ogólnie dwurdzeniowy i7, 12GiB RAM, GeForce 840M, 500GiB SSD (dokupiony za prawie 1000zł). Proponowana cena to 3400zł (kupiony za 4400zł). Nie mogę znaleźć żadnych informacji na temat cen używanych laptopów tej klasy, w sumie jedynym źródłem jest Archiwum Allegro: http://archiwum.allegro.pl/szukaj/asus%20ux32ln/asus-77916 . Bardzo proszę o pomoc w wycenie tego laptopa. Chciałbym mieć punkt odniesienia do ewentualnych negocjacji, więc będę wdzięczny za każdą opinię.
  5. Kilka lat temu kupiłem WD My Book Studio 1TB. Po pewnym czasie padła elektronika w obudowie, więc wyjąłem z niej dysk WD Caviar WD10EACS. Kilka dni temu położyłem go na PC żeby podłączyć za pomocą adaptera USB<->SATA i pech (a raczej moja głupota i prawa Murphy'ego) chciał, że dysk spadł z obudowy na podłogę. Kiedy chciałem go ponownie podłączyć zaczął zachowywać się tak, jak na załączonym niżej wideo: https://drive.google.com/file/d/0B1APvj0MtsriQTlnNkpyZHBTbzA/view Dysk startuje, talerze łapią obroty, ale zamiast normalnych dźwięków słychać tylko kilka serii skrobania, za każdym razem 3 razy i krótka przerwa. Po kilku takich seriach dysk się wyłącza. Te dźwięki nie pasują mi do żadnego z wzorców, które można znaleźć tutaj: http://datacent.com/hard_drive_sounds.php, próbowałem też uruchamiać go w różnych pozycjach (normalnie, "do góry nogami", na boku), nic to nie daje. Czy ktoś z Was wie, co się tutaj mogło stać i jak to naprawić albo chociaż zgrać dane? W sumie chodzi o jakieś ~50GB z całego terabajta, potem dysk może iść do kosza. Z góry dziękuję za pomoc.
  6. @reyden: Liczę na cenę w stylu "999zł", bo średnio opłacałoby się kupować tą kartę gdyby kosztowała np. 1200zł (lepiej dołożyć do GTX970). RAM oczywiście max 1600MHz (sprawdziłem, moje aktualne chodzą na 1067MHz mimo, że są 1600MHz, trzeba będzie włączyć XMP), jeśli chodzi o pieniądze to aż tak nie muszę oszczędzać, ~50zł w którąkolwiek stronę jest pomijalne, aczkolwiek jeśli nie ma sensu przepłacać to wiadomo, że wolałbym tego nie robić.
  7. Wychodzi na to, że: karta graficzna: poczekam na ceny GTX960 i jeśli będą rozsądne to się zaopatrzę właśnie w niego, jeśli nie, to kupię GTX660 lub GTX760, RAM: polecacie 2x8GB Crucial Ballistix, więc będzie to pierwszy trop, ale skoro nie ma różnicy między producentami, to się jeszcze rozejrzę, ale tu już właściwie nie ma co kombinować tylko trzeba wyjąć złotówki z kieszeni, SSD: zapoznałem się z linkiem i chyba zainwestuję w tego Samsunga 850, ale tu muszę się jeszcze trochę doedukować. Jeśli możecie mi coś jeszcze poradzić to oczywiście chętnie posłucham, ale dziękuję i tak, jesteście wielcy!
  8. @rafa: Dzięki, będę miał co czytać. :) @MiG29: Windowsa już dawno rzuciłem, siedzę na Ubuntu 14.04 64bit. Kompa generalnie używam do programowania i gier (WINE). Moje założenie jest takie, że minimalny upgrade jest pod programowanie (karta graficzna co najmniej GTX660 do trzech monitorów, jakikolwiek SSD żeby się wszystko szybciej ładowało, więcej RAMu bo pracuję ze sporymi bazami danych), wszystko ponad to jest do gier (każda karta graficzna powyżej GTXa 660, dużo RAMu to wiadomo, SSD tu akurat wiele nie pomaga, ale wiadomo, że przyda się do szybszego ładowania assetów). @reyden: SSD - mam pieniądze, pytanie czy i dlaczego warto dołożyć i czym się różnią wspomniane przez Ciebie dyski, Karta - GTX660 i tak jest mocny, więc racja, ale czy kupienie np. 760 albo nawet inwestycja w 970 (lub 960 który ma być pod koniec stycznia) nie jest dobrym pomysłem "długoterminowo"? Mówimy tu oczywiście wyłącznie o grach, bo i tak kupię co najmniej 660 żeby mieć te trzy monitory. RAM - dziękuję za informacje, ale pytanie czy generalnie między kościami tego typu różnych producentów (2x8GB@1600MHz) jest jakaś różnica poza ceną? Warto dołożyć do "marki" czy brać najtańsze?
  9. Hej, kilka lat temu złożyłem sobie taki komputer: Płyta główna: ASUS P8P67 Pro (Rev B3), Procesor: Intel Core i7 2600k@3.40GHz, RAM: OCZ Reaper 2x2GB (OCZ3RPR1600C6LV2G), Dysk: 640GB WD Green (WDC WD6402AAEX-0), Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX460, Zasilacz: OCZ StealthXStream 700W (OCZ700SXS2), Napęd CD/DVD: LG GH22NS50. Chciałbym teraz zmodernizować ten zestaw, więc najpierw powiem co zostawiłbym tak, jak jest: płyta główna i procesor są chyba wystarczająco dobre - po zakupie kręciłem dla testu do 4.5GHz (na stockowym chłodzeniu) i działało stabilnie. Od tamtego momentu jadę na standardowym taktowaniu, jak przestanie wystarczać to dokupię lepsze chłodzenie i podkręcę na stałe, dysk nie jest zły, bo z tego co wiem nie ma wielkiej różnicy wydajnościowej między serią Black a Green nie ma, a w dyskach talerzowych i tak już się większej wydajności nie da osiągnąć, zasilacz powinien wystarczyć na upgrade, nagrywarka, której i tak nie używam, ale napisałem, żeby był komplet. Chciałbym: dokupić dysk SSD, pewnie 240GB lub 256GB, ale zupełnie nie mam pojęcia na co patrzeć w tym przypadku. Jeśli macie taką wiedzę to oświećcie mnie i polećcie kilka modeli. Jaką żywotność mają w ogóle te dyski? Wytrzymają 5-6 lat użytkowania? zmienić kartę graficzną. W tym momencie oprócz GTXa 460 mam w drugim slocie PCI-E jeszcze GeForce 9500GT do obsługi trzeciego monitora, ale ostatnio zrobiłem upgrade systemu (do Ubuntu 14.04) i przestał działać patent z Xineramą, a dopiero od wysokich modeli serii GTX6xx zostało zniesione ograniczenie do dwóch monitorów na jedną kartę graficzną jednocześnie. W związku z tym chciałbym kupić GTXa co najmniej serii 6xx i modelem x60 lub x70. W który model najlepiej zainwestować i jakiej firmy? zmienić RAM, tj. zrobić upgrade do 16GB. Zrobiłem rozeznanie i wychodzi na to, że powinienem kupić coś w układzie DDR3 2x8GB@1600MHz, tylko znowu, jaki model, jaka firma i czy to ma w ogóle znaczenie? Czy przy mojej płycie głównej dołożenie potem kolejnych 2x8GB będzie możliwe, czy będą problemy? Czy będę mógł kiedyś kupić pamięci DDR4 pod tą samą płytę główną i procesor? Orientacyjny budżet to 2000PLN, ale nie ma problemu z jego przekroczeniem (byleby to przekroczenie nie uzasadniało kupna nowego komputera). Czy jest coś jeszcze, czego nie powiedziałem albo inny pomysł, na który nie wpadłem? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Kiedyś sam to wszystko ogarniałem, ale teraz już nie siedzę w hardware i mimo, że wiem co oznaczają wszystkie parametry, to już ciężko mi ocenić, czy będą ze sobą dobrze współgrały.
  10. A Brief Interlude: Phenom II Versus Core i5 : AMD Phenom II X4 965 Black Edition Review Podsumowanie testów wydajności Core i7 - Core i7 920 & 965 (Intel Nehalem) vs. Core 2 Quad - TEST NA ŻYWO! - Tygodnik Komputerowy Elektro-Giełda & Info-Giełda elektrogiełda infogiełda egiełda e-giełda AMD Phenom II X4 965 Black Edition Review - CPUs and Memory Reviews - TrustedReviews AMD Phenom II X4 965 Black Edition Review - CPUs and Memory Reviews - TrustedReviews Core I5 Vs Phenom Ii X4 965 Quad-core - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne zaznaczam, że nie chcę wywołać żadnego flame'a - z Waszą pomocą udało mi się złożyć ładny zestaw, który mam nadzieję pochodzi przez najbliższe 5+ lat, podobnie jak mój aktualny komputer. zależy mi najbardziej na wydajności w obliczeniach, a w testach wychodzi na to, że jednak core i7 lepiej się sprawują. dziękuję Wszystkim bardzo za pomoc, jeśli mielibyście jeszcze jakieś porady, chętnie wysłucham i zastosuję. ;]
  11. ok, dzięki za porady, w takim razie jak zyskuję 200zł, to myślę, że zestaw został wybrany. teraz tylko trzeba udać się po subwencję do sił wyższych, obiecali połowę dołożyć. ;]
  12. no dobra, ale żeby kręcić to chyba trzeba dać jakieś solidne chłodzenie, którego raczej nie przewidziałem. ;] a intel + ati właśnie został wybrany po to, żeby nie mieć problemów na [brzydkie określenie na linuksa]u, na którego się przesiadam. edit: ej, no bez przesady - "li_nu_ch" jest brzydkim określeniem, lub co gorsza wulgaryzmem? ;]
  13. no ja nie jestem z tych "kręcących", niestety - za bardzo się boję o moje złotówki. ;] i nie uczepiłem się WD green, tylko samego WD - korzystam ze sprawdzonych rozwiązań. black jest droższy, a czy lepszy? pod jakim względem?
  14. @Sysak: tak jak napisałem we pierwszym poście komputer będzie mi służył m. in. do programowania / obliczeń na wielu rdzeniach, więc nie żałuję na procka i 4 rdzenie w core i7 są całkiem ok. To nie jest tak, że ja kupuję kompa "do kwoty", tylko taki mam budżet i chcę zmaksymalizować wydajność. @BLiT: sprawa obudowy jest otwarta, a dysku SSD raczej nie wezmę, ten na SATA zupełnie mi wystarczy [i tak teraz mam zwykłe IDE, więc... ;]]. @J.Piotr, @kelcior: po uwzględnieniu Waszych propozycji mój zestaw predstawiałby się następująco: Procesor : Intel Core i7-920 /2.66GHz, 4.8 GT/s, 8MB, LGA1366, 45nm, BOX/ - 999zł Nie wezmę AMD, bo w tych zastosowaniach, które opisałem [programowanie, obliczenia] Core i7 gniecie w benchmarkach Phenoma. ;] Chłodzenie Procesora : Zalman CNPS 10X Flex - 130 zł + SilentiumPC Zephyr 120 - 20 zł Pasta Termoprzewodząca : Arctic Silver 5 - 25 zł Nie wiem / nie znam się / nie dyskutuję - ważne, że przynajmniej kosztuje po ludzku. ;] Płyta Główna : AsRock X58 Extreme /intel X58/ - 559zł : Esc.pl Idę po kosztach, a skoro mówicie, że wystarczy, to spoko. Tańszej na Socket1366 i tak nie znajdę. ;] RAM : GoodRam 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9 - 350zł. Wolałbym Kingstona / OCZ, ale co poradzić. ;] Karta Graficzna : Gigabyte GeForce GTX 275 896MB - 849 zł Tutaj może zmienić się tylko firma, bo ceny tego modelu wszędzie te same. Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 600W - 299 zł ew. OCZ ModXStream Pro 500W za 239zł, zależy od tego, który będzie bardziej optymalny / po prostu wystarczy. SSD : Intel X25-M SSD 40GB - 420 zł Na takie luksusy mnie nie stać. ;] HDD : Western Digital Green 500GB 7200rpm 32MB cache SATAII - 175zł Po dokładniejszym przemyśleniu wezmę mniejszego WDka. Napęd : Samsung SH-223C SATA - 99 zł Nie wiem czy się w ogóle przyda a zawsze 100zł mniej. ;] Obudowa : Cooler Master Elite 331 - 159 zł Albo cokolwiek innego do ~200zł, nie potrzebuję fajerwerków. ;] Całość: 3664zł, nie brzmi źle, ale trochę wystaje. Gdybyście mieli jeszcze jakieś propozycje to proszę, piszcie.
  15. Thunderer

    Jaki dysk 1 TB

    Testy w takim razie to też żaden argument, bo mogły im się akurat trafić dobre modele, albo coś innego. ;] W kwestii Barracud - mój kolega już czwartego dostał z wymiany gwarancyjnej w ciągu 3 lat, więc ja im nie ufam, no ale wiesz - posiłkuję się tylko tym, co widziałem na własne oczy, innymi argumentami niestety nie szafuję. ;]
×
×
  • Dodaj nową pozycję...