Skocz do zawartości

Zerev

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zerev's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

  • Week One Done
  • One Month Later Rare
  • One Year In Rare

Recent Badges

0

Reputacja

  1. Cześć dzięki, wyszło to już jakiś czas temu w praktyce :D, a miałem tu na myśli spróbowanie opcji z SAMBY Multichannel. Płytę zmieniam ze względu na niedziałające karty RAID od LSI (mam nadzieję że na tym zadziałają + chipset B150 nie obsługuje RAID...). Chcę połączyć NAS bezpośrednio z serwerem kartą 10gbe, wczoraj znalazłem Asus XG-C100C (chyba najtańsza opcja). Tą 4 portową od Intela chciałem wykorzystać na virtualne maszyny, ale jak LSI zadziała to braknie slotów, więc prawdopodobnie kupię coś na PCIe x 1 (LAN NIC). Z drugiej strony, jeżeli LSI zadziała i będę mógł ją passthrough do maszyny wirtualnej to prawdopodobnie przerzucę się na VmWare Esxi, w pierwszej VM będzie FreeNas + 10Gbe (do synology 1817) + 1Gbe (na połączenie z resztą sieci, nie wiem czy mi to wyjdzie) + druga maszyna wirtualna dla Rasbiana + Pi-Hole (blokowanie reklam), 3 VM na kontroler Unifi Ubiquiti, 4VM na dodatkowy serwer Plex. Taki był oryginalny plan ale wyszło jak wyszło :)
  2. Dzięki. No i chyba to może być problem. Kupiłem MSI Z170A Tomahawk, ponieważ jeden serwis internetowy sprzedaje "serwer" na tej płycie z opcją dodania kart raid (LSI, Adaptec, Startech), no i oczywiście najważniejsze - cena 260 zł :D
  3. Cześć dzięki za radę - pozostaje tylko spróbować :) Wnikając ciut głębiej to w "nic nie działa" to np. 2 karty 4x1Gbe (Intel® 82575GB) razem wpięte nie działają każda to tylko x4, procesor ma 16 linii, ale teraz patrząc na specyfikację procka (i7-6700t) to zobaczyłem teraz parametr: Liczba konfiguracji linii PCI expres = 1x16, 2x8, 1x8+2x4, nie wiem czy on ma znaczenie, bo w tym wypadku to te 2 karty LAN to konfiguracja: 2x4 + 2 sloty PCI (zajęte kartami kontrolerami dysków HDD 2xSATA).
  4. Jak najbardziej istnieje taka możliwość, choć jest to bardzo kosztowne, usługa nazywa się VPN bonding. https://www.youtube.com/watch?v=Bi5-QG0v1mo
  5. Cześć Jeżeli te dane są dla Ciebie ważne to polecam osobny serwer 2 zatoki ustawiony w RAID1 + oczywiście backup. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług chmurowych.
  6. Cześć Zmieniłbym osobiście trochę założenia sieci. Kabel minimalnie Cat5e (polecam Cat6 z doświadczenia wiem, że łatwiej mi z niego wykrzesać 1Gb/s na większych odległościach niż Cat5e i może pociągnąć 10Gb/s na krótkim dystansie "przyszłościowo"). Wszystkie urządzenia router + switch + nas umieściłbym w jednej lokalizacji i z tego miejsca wyprowadzał kable do poszczególnych punktów. Za TV min 4 gniazda do TV / Kino domowe / Konsola / Odtwarzacz mediów Przy każdym kompie 2 gniazda Rj45 (Komp + Drukarka przyszłościowo) Następnie przeanalizowałbym pomieszczenia pod względem WiFi i tam gdzie najczęściej przebywam zainstalowałbym punkty dostępowe (np. Ubiquiti ac lite montaż sufitowy 2.4/5Ghz niestandardowe PoE 24V!!!). QNAP jako rejestrator kamer (domyślnie posiada tylko licencje na 2 kamery! zobacz ile kosztuje rozszerzenie na więcej... chyba, że nie chcesz używać wygodnej station od nich). Jeżeli podepniesz wsio do switcha to kamery z NASem będą komunikować się bezpośrednio, więc nic się sieci nie stanie (switch zarządzany ma zaletę, że możesz utworzyć VLAN takie wirtualne sieci w sieci, zgrupujesz w nich urządzenie, które ze sobą najczęściej wymieniają informację + wiele więcej bajerów w większości niepotrzebnych w domowych zastosowaniach) Internet -> Router ->Switch: gdzie: 1xRJ45 router 8xRJ45 punkty na urządzenia 1lub2xRJ45 na NAS 5xRJ45 Kamery 1lub2xRJ45 punkty dostępowy WiFi (AP) Switch 16-18 portów
  7. A co to za regulator obrotów? (przyślij zdjęcia, albo model). Możesz te wiatraki podpiąć bezpośrednio pod molex (ten gruby jak się dobrze rozumiemy), oczywiście po przejściówce (molex to 3pin) ale nie będzie regulacji obrotów. Jeżeli regulator obrotów (na przednim panelu) nie ma wystarczająco wyjść na wentylatory to rozważ wymianę albo dołożenie nowego kontrolera. Istotne jest też dobre rozmieszczenie tych wiatraków i ukierunkowany przepływ powietrza.
  8. Popatrz na serię Asus Zenbook Pro, aluminium mocne procki, fajnie wykonane + dobry czas pracy na baterii.
  9. Nie mam nvme bo nie ma takiej potrzeby :) Synology 1817 ma 7 dysków w SHR (coś ala RAID5), więc sumując 7 dysków, a jak wiadomo RAID5 zwiększa prędkość odczytu więc będzie optymistycznie + 400Mb/s - 900Mb/s. To będzie serwer źródłowy. Serwer (backup'u + wirtualizacji "homelab") do którego szukam karty (domowej roboty), ma 6 dysków w RAID5 i 2 dyski SSD (pamięć podręczna), żeby móc złapać to co "nadlatuje" ;). Problem polega na tym, że kupiłem już kilka kart (RAID LSI Adaptec) i nic nie działa z tą konsumencką płytą, więc trochę ryzyko wydawać kasę na coś (10gbe) co nie będzie działać (kupuje używki). Co do artykułu to bardzo by się przydał, np. połączenie 2 komputerów kartami 10gbe, FreeNas 10gbe + PC 10gbe, wirtualizacja z linuxem KVM (ja osobiście lubię SuSe, można sporo wyklikać).
  10. Witam. Jaką kartę sieciową 10gbe polecacie (żeby zadziałała na płycie z chipsetem B150), pod SuSe linux. Najlepiej jakby była na wtyczkę RJ45 :). Potrzebuje bezpośredniego połączenia pomiędzy Synology 1817 i serwerem SuSe linux (kopia bezpieczeństwa).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...