Skocz do zawartości
teges

Thermaltake Big Typhoon

Rekomendowane odpowiedzi

zastanawiam sie nad wydajnym AC na CPU socket 939. mam trzech faworytow:

1.Thermaltake Big Typhoon ( ok. 220zł ) -

http://pp.allegro.pl/show_item.php?item=52083562

2.Thermalright XP90C + Papst 3412 N/2GLE ( ok. 300zł ) - http://zenfist.pl/z.php/cPath/59/products_...t%20XP-90C.html

http://www.cooling.pl/product_info.php?cPa...products_id=679

3.Arctic Cooling Freezer 64 ( ok. 80zł ) -

http://sklep.benchmark.pl/pelny_17610.html

 

byłem zdecydowany na xp-90c, ale z tego testu http://www.behardware.com/articles/568/page1.html

wynika, ze to Thermaltake Big Typhoon jest najwydajniejszy, najcichszy i przy tym tańszy o cenę wentylatora od xp-90c.

co o tym sadzicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TT poszlo po rozum do glowy i czasy suszarek z volcano sa juz przeszloscia. BigTyphoon jest naprawde bardzo dobry. Arctic jest na pewno slabszy ale za to sporo tanszy. Jesli jednak masz fundusze to bierz tt. Obecnie jeden z wydajniejszych coolerow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie. Dla mnie by to mnie mialo sensu :)

1462792[/snapback]

 

Sprawdzalismy wczoraj TT Big Typhoon, przy bardziej grzejącym sie procu jest lepszy od XP-120 o 2-3 stopnie przynajmniej na tej konfiguracji (A64 2550 10x255)

Temperatur nie podaja bo Epox ma przeklamania z odczytem.

Na pewno mozna go zainstalowac do wiekszej ilosci plyt glownych niz XP-120 i pasuje tez na Socket 7. Cena na angela.pl 195zl wiec taniej niz XP-120 a ma juz wentyl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooo i to lubie :) Angela jak zwykle sie postarala, i z szybkoscia i z cena :) w poniedzialek lece na zakupy :rolleyes:

aiki - opisz jak mozesz proces instalacji na A64 - czy natrafiliscie na jakies komplikacje :?:

jak wyglada sprawa z backplate - jest w komplecie czy mozna uzyc tej od plyty :?:

czy problemem moze byc montarz na procu ze zdjeta czapka :?:

Edytowane przez sensei

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aiki - opisz jak mozesz proces instalacji na A64 - czy natrafiliscie na jakies komplikacje  :?:

jak wyglada sprawa z backplate - jest w komplecie czy mozna uzyc tej od plyty :?:

czy problemem moze byc montarz na procu ze zdjeta czapka  :?:

1467860[/snapback]

Ja równiez dołaczam sie do pytań bo jestem zainteresowany kupnem :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooo i to lubie :) Angela jak zwykle sie postarala, i z szybkoscia i z cena :) w poniedzialek lece na zakupy  :rolleyes:

aiki - opisz jak mozesz proces instalacji na A64 - czy natrafiliscie na jakies komplikacje  :?:

jak wyglada sprawa z backplate - jest w komplecie czy mozna uzyc tej od plyty :?:

czy problemem moze byc montarz na procu ze zdjeta czapka  :?:

1467860[/snapback]

Montaz na A64 to jakas dziwna sprawa, w instrukcji jest napisane ze nalezy przykrecac go do oryginalnego backplate ale sruby sa za krotkie o prawie 1cm!!! Zalozylismy go wkrecajac w dystansy metalowe od plyty glownej. Moze cos nie tego od tego upalu a moze instrukcji nie zrozumielismy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BNX - poczytaj testy, 7700 niestety przegrywa w przedbiegach...

 

aiki - no niestety wszystko dobrze robicie, to TT dalo ciala - kolesie z PcAreny ktorzy testowali sample tez stwierdzili ze sruby sa za krotkie :mur: i uzyli backplate od Zalmanka 7000... no coz, przyjdzie mi "pozyczyc" :wink: backplate od mlodszego brata ktory ma Pentagrama, a z tego co pamietam oba backplate sa identyczne :D

Edytowane przez sensei

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie zdazy sie zadne nieszczescie po drodze to dzisiaj bede mial Big Typhoonka :gitarzysta: :plum: :D i zdam relacje z porownania do Zalmana 7000CU ktory jest z kolei porownywalny z Freezerem. A bedzie mial ciezki orzech do zgryzienia - NewCastle 9x300 przy 1.72v B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zamówienie juz złożyłem więc jutro albo pojutrze mam Go u siebie.

Mam nadzieje że wtedy bede miał "...siaja baba mak.." tzn cisza jak makiem zasiał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

star ice'a bys lepiej kupil :D :D :D :D

 

roznica miedzy tt big typhoon a ac f7 9 stopni C.

jak bede mial hajs to tez chyba kupie niedlugo tajfuna :D + Venice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to obiecane porownanie Zalman 7000CU vs ThermalTake Big Typhoon

 

Na poczatku podziekowania dla Michała z Angeli za chlodzenie oraz cenne uwagi montazowe i sprezentowanie dystansow bez ktorych nie poradzilbym sobie :)

 

MONTAZ :

 

Po prostu koszmar... 1,5h i udalo sie dopiero za 4 razem :mur: samemu baaardzo trudno jest to zrobic jak nalezy wiec polecam jesli ktos ma mozliwosc montaz w parze. Pierwsza kwestia to wspomniane juz za krotkie sruby. Zastosowalem obejscie czyli dystanse - sa to takie male cusie ;) ktore m.in. wkreca sie w obudowe, a do nich przykreca sie plyte glowna - generalnie chodzi o to zeby przedluzyc sobie gwint. To sprawa pierwsza. Sprawa druga to backplate - w instrukcji wyraznie stoi ze nalezy uzyc backplate oryginalnego - dostarczonego z plyta. I wszystko fajnie, ale np. backplate od mojej DFI za nic nie pozwalal na wkrecenie dystansow... nawet nie chodzi o gwint, kwestia jego konstrukcji. Problem ten jest opisany i pokazany na PcArena w tescie TT BT do ktorego linka znajdziecie na stornce TT. Koniec koncow uzylem backplate od Pentagrama, wkrecilem dystatnsy (ktore oczywiscie przelatywaly przez plyte bo sa za male :mur: ale po przykreceniu plyty do obudowy backplate jest unieruchomiony.

No dobrze mamy, juz jak przykrecic ale... okazuje sie teraz ze dystansy sa na tyle wysokie ze sruba nie wkreca sie w nie do konca i zapinka lata sobie swobodnie... pomogly nakretki ktore wlozylem miedzy zapinke a glowke sruby...

 

Teraz sam montaz. Od razu uprzedzam - trzeba mobosa wyciagac z budy, montowac wszystko na zewnatrz i dopiero calosc wkladac do budy... oczywiscie nie musze mowic ile jest z tym kombinacji zwazywszy na rozmiar chlodzenie... samo przykrecanie zapinki to tez niezly cyrk - cooler jest tak skonstruowany, ze nie mamy mozliwosci za bardzo krecic srubke srubokretem poniewaz musi on byc ulozony pod katem ok 45 stopni zeby dostac sie do glowki - to jest wlasnie cena za 120mm monolitycznej budowy aluminiowej czesci coolera... z pomoca przychodzi krzyzak z zagieta koncowka o 90 stopni ( o ile sie taki ma...).

 

Dlaczego pisalem o dwoch osobach potrzebnych do montazu ? Otoz ja mialem dodatkowe utrudnienie w postaci braku blachy na procku, dlatego musialem polozyc cooler na golym jadrze z pasta, jedna reka go przytrzymywac, a druga powoli wkrecac sruby - troche z jednej troche z drugiej strony. Oczywiscie w tym czasie cooler zaczyna sie "slizgac" po jadrze co doprowadza do !ciach dodatkowo trzeba uwazac zeby go nie przechylic bo to grozi okaleczeniem jadra... Osoby z blacha nie powinny miec az takiej jazdy, ale z SocketemA juz jak najbardziej...

Koniec koncow udalo mi sie to poskladac. Szczerze mowiac podchodzilem do testow z rezerwa, gdyz to jezdzenie coolera po jadrze musialo wplynac na to jak pasta odcisnie sie na konstrukcji, no ale nie mialem sily piaty raz tego skladac.

 

TESTY :

 

Oba coolery podpiete byly do zewnatrznego panela, dlatego nie sugerujcie sie iloscia obrotow ze SmartGuardiana - ktore notabene wskazuja obroty chlodzenia grafiki - musialem cos podpiac pod CPUFan zeby plyta wystartowala. Testy przy otwartej budzie, z wolnoobrotowym wiatrakiem 120mm wyrzucajacym powietrze z tylu. Zalman puszczony na full - ok. 2700 obr. TT rownie z na full - ok 1300 obr.

Test to puszczenie 16M Spi i zrzut ekranu w polowie liczenia. Proc - NewCastle 9x289 przy napieciu 1.62v (w BIOSIe 1.55v + 104%vid) plyta DFI NF3.

 

Zalman 7000CU

 

Dołączona grafika

 

ThermalTake Big Typhoon

 

Dołączona grafika

 

Wyniki sa chyba wiecej jak dobre :D na minus - skoczyla temperatura przy czujniku PWM IC (jeszcze nie znalazelm czego on dotyczy) podejrzewam ze jest to zwiazane z konstrukcja Typhoona - Zalman byl o wiele nizej i przy 2700 dmuchal ostro na elementy wokol socketa (oczywiscie wyjac przy tym niemilosiernie...) natomiast wiatrak TT jest znacznie wyzej no i kreci sie tak ze z 50cm nic nie slychac.

 

Dalsze testy musialem przerwac ze wzgledu na cyklon jaki przetoczyl sie nad Wroclawiem :blink: teraz mam zamiar powalczyc o 9x300

Edytowane przez sensei

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać ThermalTake Big Typhoon miażdży wydajnością swego konkurenta.

Będzie trzeba zmienić wysłużonego zalmana na coś lepszego, ale jeszcze nie teraz :)

 

ps. napięcia mu nie żałowałeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a jak Big Typhoon ma sie do WC (tylko wydajnosc, pomijajac cala reszte (montaz/ergonomia etc.). Wlasnie rozmyslam nad nowym chlodzeniem. Chcialem jakies nieskomplikowane WC (tak mniej wiecej):

- blok cos jak Prison Kynka

- chlodnica samochodowa (nowa) lub cos na 1-2 x 120mm

- pompka za jakies 30 - 50pln (600l/h - 1200l/h)

 

Na procku z podpisu jakies 1,8 - max 2,0V (moze do 2.4 - 2.5GHz dojade). No i w przyszlosci nowa platforma (A64 - Intel?) bez zmiany chlodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@teges - niestety nie mialem pod reka dluzszych, to znaczy byly w komplecie pod SocketA ale z innym gwintem, za dlugie tez nie moga byc no bo zapinka nie docisnie.. jeszcze grila nie zciagalem bo mam troche balagan w budzie po tej rewolucji, ale nawet z grilem wentyl jest bezszelestny...

 

@ridczak - nie mialem nigdy wody, nie widzialem nigdy testow porownanwczych WC vs AC ale skoro o Zalmanie 7000CU mowilo sie 2 lata temu jako konkurencja dla wody no to chyba wszystko jasne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...