Skocz do zawartości
sienkos

Epox 9npa+ Ultra

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przeszukuje to forum i nie widzialem jeszcze informacji o tej plycie...co o niej myslicie. Zastanwiam sie nad jej kupnem...ale jakos nie moge zebrac informacji na jej temat.

Czy mogliby sie wypowiedziec posiadacze tej plyty? Bede bardzo wdzieczny za pomoc.

A moze polecicie cos innego? Z gory dzieki za pomoc i rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślałem o założeniu topicu o mej płycie, ale jakoś czas nie pozwalał :wink: Jak tylko wrócę z pracy, podzielę się spostrzeżeniami. Na zachętę powiem, że 9x324 to dla niej pryszcz :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślałem o założeniu topicu o mej płycie, ale jakoś czas nie pozwalał  :wink: Jak tylko wrócę z pracy, podzielę się spostrzeżeniami. Na zachętę powiem, że 9x324 to dla niej pryszcz  :D

1608509[/snapback]

 

No wlasnie, bede bardzo wdzieczny za info o tej plytce...wszystkie za i przeciw :) stabilnosc, OC itp :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wróciłem z pracy, nareszcie :D

 

Jak obiecałem, garść spostrzeżeń odnośnie użytkowania Epoxa 9NPA+Ultra.

 

Sprzęt towarzyszący:

 

Venice 3000+ 0521

2x512MB DDR400 Elixir (sam w sklepie wyselekcjonowałem :wink: )

Sparkle 6600

Chieftec 420W 302DF

Pentagram QVC-80Cu, później 100Cu, a na końcu Freezer 64

 

A wszystko zaczęło sie od tego, ze nie mogłem dostać w żadnej hurtowni płyty DFI. Nie wiem, czyja to wina, ale cóż, mieszkamy w Polsce... Z "pewnej" hurtowni zadzwonił do mnie szef, że jest sporo Epoksów i MSI, i po przejrzeniu kilku testów wziąłem tego pierwszego. Mała pomyłka sprawiła, ze kupiłem wersję najdroższą, choć wcale mi taka nie była do szczęścia potrzebna. Za samo Firewire zapłaciłem chyba 30 zeta. Ale nic, płyta przywieziona, opakowanie bardzo ładne, czas zajrzeć do środka. Zwyczajowo w wersji Power Pack dostałem poręczny śrubokręt, sporo małych radiatorków i torbę z grubej folii (te Power Packi to juz zdaje się tradycja Epoxa, sięgająca chyba 8RDA3+). Miłym dodatkiem są okrągłe kable, skutecznie ograniczające nieporządek panujący w obudowie. Sprzęt przyjechał, trzeba sie brać za składanie. W kilka minut wszystko było na swoim miejscu i z duszą na ramieniu nacisnąłem Power, notabene bardzo rozsądnie umieszczony na samej płycie (podobnie Reset). Pierwsze uruchomienie i kamień spadł mi z serca - wszystko śmiga. Wentylek na chipsecie był strasznie irytujacy, więc od razu wymieniłem go na Zalmana NB47J. Z początku bałem się, ze może się przegrzewać, ale nawet podczas upałów nie było najmniejszych problemów ze stabilnością. No i ta cisza :) Musze dodać, ze booting logo jest niemalże dziełem sztuki :wink: Ale wracając do rzeczy... winde postawiłem od strzału, doinstalowałem najważniejsze rzeczy (stery i benchmarki) i jazda z OC. Restart kompa i szybka analiza biosu. Mina mi zrzedła na jego widok - z leksza inny niż w poprzednim Abicie NF7, a szczerze mówiąc opcje pamięci przyprawily mnie o zawrót głowy. Cóż z tego jednak, skoro moje "selekcjonowane" Elixirki nie pozwalają się jakoś szczególnie tweakować. Nic to jednak, co się dało poprzestawiałem i zabrałem sie za procka. Z początku byłem delikatny, nie będąc do końca pewien jego możliwosci. Mimo że jest z 21 tygodnia, wiadomo, iż nie wszystkie dają sie dobrze podkręcać. No i pojawiła sie pierwsza dziwna sprawa - płyta podawała napięcie na procu 1,45v i nie da się go obniżyc :? . Dla mnie to i tak bez znaczenia, bo nie zamierzałem jechać na defaultach, no ale fakt pozostaje faktem - trzeba update'ować bios. Jako że nie mam flopa, a nie miałem czasu na zabawę z innym nośnikiem, opusiłem ten zabieg i wróciłem do podkręcania. Zapodawałem kolejno HTT 250, 275 i 300. Stabilny jak skała. Wywalił się dopiero przy 2790MHz, a i to tylko w Doomie, co bylo dla mnie o tyle dziwne, ze SPi 16M przechodzi bez problemów. Podnosząc napięcie na rdzeniu doszedłem do 2934MHz (9x326) przy 1,65v. Przechodził wszystkie 3DMarki i SPi, ale dla mnie napięcie było już zdecydowanie zbyt wysokie. Przypomnę, iż napięcia na chipsecie nie tykałem. Ostatnim słowem proca było 2989MHz przy 1,65v, jednak żadnego benchmarka nie był w stanie przejść. Zostało mi jeszcze do sprawdzenia maksymalne HTT na obniżonym mnożniku, lecz na razie nie miałem na to czasu. Inną sprawą są pamięci, a dokładnie nie znam możliwosci Epoxa pod tym względem. Nie posiadam kostek TCCD, i raczej posiadał nie będę, a Elixiry tylko do HTT240 są stabilne. Nawet na drastycznie obniżonych timingach (3-3-3-10-2T) nie idą więcej jak 245. Pamiątki są na Nanyach, wiąc nie ma się co spodziewać cudów. Choć za 300 zeta, które za nie dałem, to i tak istny cud, że tak dobrze chodzą :-P Z timingami 2-3-2-5-1T lecą na HTT220 przy 3,0v.

W czasie wszystkich moich eksperymentów płyta tylko raz wymagała clearu biosa, ale to z mojej winy, kiedy ustawiłem timingi 2-2-2-5 na 220, co okazało się samobójcze :wink: Poza tym mobo zachowuje sie w 100% prawidłowo, żadnych zwisów, freezów czy tez konfliktów sprzętowych. Firewall w sieciówce spełnia swe zadanie aż za dobrze, niemalże pozbawiając mnie neta :wink: ALC 850 wydobywa z siebie bardzo ładne dzwięki, a przynajmniej, kiedy porównać go z tym z NF7.

Na koniec łyżka dziegciu - dzielniki pamięci. Jest ich zdecydowanie za mało - 100, 133, 166 i 200 to dobre w Gigabycie, a nie w Epoxie. Może nowe biosy rozwiążą tę sprawę - pożyjemy, zobaczymy. Brakuje jeszcze drugiej sieciówki, ale to raczej czepianie się niż prawdziwa wada.

Drobną wpadką speców od layoutu jest umieszczenie gniazda zasilania między prockiem i wyjściami z płyty, tak że gruba wiązka z zasiłki opiera się o Freezera. Gdyby nie ten drobny mankament, płyta dostałaby u mnie 10/10 za rozmieszczenie elementów. A tak, dostaje "tylko" 9/10, głównie za to, iż dobrze rozwiązano umiejscowienie chipsetu i za 3 gniazda pci.

 

Zdanie podsumowujące. Płyta jest dobrze zaprojektowana, nieźle wyposażona, a bios mocno rozbudowany (choć nie tak jak w DFI).

 

Dziękuję za uwagę, wszelkie pytania mile widziane :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wyczerpujaca recenzje/opis :) . No i teraz mam dylemat: czy kupic tego epoxika czy dolozyc i ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> dfi ultra-D , czy jakiegos msi czy jeszcze cos innego :) w sumie do HC OC nie naleze i jak wyciagne z mojego proca 2500Mhz to bede happy przy standardowym napieciu choc wiem ze bedzie pewnie ciezko bo teraz juz nie te same sztuki co przedtem...no co powiem mi ktos co robic?:) do tej pory mialem dfi na nf2 ale jakos nie wspominam tej znajomosci zbyt dobrze bo plyta mi padla i chyba nawet mi wrocila padnieta(okaze sie na dniach)...wiec jesli mam to samo przezywac z nowym dfi to moze sobie odpuszcze na rzecz epoxa(lub czegos innego) ktory jak widze ma fajne OC ktore mi wystarczy a pozatym moze bedzie stabilniejszy...Troche kieruje sie tym co bylo a nie tym co jest moze teraz z DFi jest inaczej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DFI z pewnością ma większe możliwości OC, ale piszesz, że nie jesteś hardcorowcem, to Epox spokojnie Ci wystarczy. Jeśli nie posiadasz pamięci na kościach spod znaku Winbonda, napięcia rzędu 3,8v są zbędne. W kwestii użytkowania płyty DFI nie mogę się wypowiadać, bo nigdy jej w łapach nie miałem, ale z forum widać, iż zdecydowana większość jej posiadaczy jest bardziej niż zadowolona. Wybór między nimi (Epoxem i DFI) w zasadzie ogranicza się do preferencji danej marki i ewentualnie dostępności. Z tym że teraz DFI nie jest tym, czym było kiedyś (Abit chyba ma czego żałować :wink: ). Ja namawiam do kupna Epoxa, będzie przynajmniej o jednego posiadacza więcej :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do pamieci to narazie posiadam to co w podpisie i nie wiem czy wymieniac czy nie...czy dokupic druga taka sama koste i jechac na tym...narazie czekam na procka...moze w przyszylym tygodniu wszystko sfinalizuje...a co do plyty to w sumie dfi jest drozszy okolo ~100 przynajmniej ta 100 byla by na freezera :) a jesli plyta jest tak dobra jak mowisz to jest ona wsam raz dla mnie :) .jeszcze nie wiem jak grafe wybrac zastanwiam sie nad tym nowym cudem :) X800GT ale sie zobaczy w sumie to nie miejsce na rozmowy o grafach :wink:

Dzieki za pomoc.

 

BTW. nie ma nikt na tym forum jeszcze tego epoxika? moze jednak sie ktos znajdzie i podzieli sie uwagami? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wracając jeszcze do pamięci, to mam właśnie na sklepie 512MB TwinMossa, a na dniach będę miał jeszcze 2x512MB Kingstona. Jak tylko je pomęczę, podzielę się wrażeniami. Może uda mi się jeszcze sprowadzić Kingmaxy, bo te, co miałem, właśnie wróciły padnięte na hurtownię :? Mam nadzieję, że to jednorazowa wpadka :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ze ten topic nie cieszy sie zbyt wielkim powodzeniem...;/ szkoda...tylko dialog dwoch osob :) no ale coz...:) moze nikt tej plytki nie ma i nie lubi :) trudno...

Edytowane przez sienkos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, płytka niemalże elitarna :wink: Dziwię się ludziom, którzy wolą płacić za Gigabyte'y, mogąc mieć Epoxa w tej samej cenie. Nie samym wyposażeniem człowiek żyje :lol: Swoją drogą tak mała popularność jest dziwny zjawiskiem, bo Epoxy z serii 8RDA są jednymi z najbardziej cenionych płyt pod Socket A, więc logiczne wydawałoby się, iż ich następcy będą równie popularni. Tym bardziej, że płyta jest udana niemalże pod kążdym względem. Jest to dla mnie jakieś niezrozumiałe :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Niko123

Mam tego epoxa i jestem bardzo zadowolony, jade na magistrali 295 i napieciu 1.55v ale dzialnik pamieci na 133 bo na 166 pamieci niewtrabiają, ustawiwnia oczywiście ręczne bo na auto timingi pamieci płyta bardzo słabo sie kreciła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam pytanko jak to jest z tymi pamieciami bo nie zabardzo to czaje :) jak to jak pamieci masz 200 to dlaczeo nie wyrabiaja na 166? moze mi to ktos wyjasnic? :) z gory dzieki

 

update, juz wiem :) .poczytalem arta Focusa :) i wszystko sie wyjasnilo :)

Edytowane przez sienkos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego że przy FSB295 pamięci ustawione na 166 mają około 240MHz (DDR480), a przy 133 - ~200MHz (DDR400)... Po prostu ustawienia pamięci są źle opisane (powinno być 50%, 67%, 83% i 100%).

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pare dni temu podczas burzy spalil mi sie moj kochany ... :sad: proc!!! :mur:

Z powodu, ze nie moge nigdzie kupic selekcjonowanego Semprona postanowilem przejsc na s.939.

Mam juz selekcjonowanego Venice E6 robiącego 2.7GHz przy 1.5V.

Teraz czas na MoBo.

Ta plyta jako jedyna przypadla oprocz DFI jest dla mnie dobra bo ma Vdimm 3.1V.

Patrzac w komputroniku, znalazlem wersje na nForce4.

Czy ta wersja tez jest tak dobra jak jej odpowiednik na nForce4 Ultra?

Edytowane przez 1xxx_xxx1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest równie dobra, tylko że gorzej wyposażona. Przykładowo nie ma firewire i zamiast S-ATA II ma zwykłe S-ATA. Co do biosu nie jestem pewien, ale opcje napięć powinny być identyczne, jak w mojej płycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest równie dobra, tylko że gorzej wyposażona. Przykładowo nie ma firewire i zamiast S-ATA II ma zwykłe S-ATA. Co do biosu nie jestem pewien, ale opcje napięć powinny być identyczne, jak w mojej płycie.

1615705[/snapback]

Posiadam Abita AN8 i zastanawiam się nad zamianą na Epoxa 9NPA+

Czy w Epoxie można synchronicznie traktować pamięci i procka?

Mam kingmaxy hardcore 500 na hynixach d5 i chiałbym wykorzystać ich moc ;)

 

Warto brać Venice 3000 czy 3200? Nie będę miał możliwości selekcjonowania - będę musiał kupić to co będzie dostępne!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa, że ktoś chce zmieniać AN8 na Epoxa, ale widać kolega wie, co robi :lol:

Odnośnie pamięci. To pytanie wydało mi się cokolwiek dziwne, bo przecież standardowe ich ustawienie to dzielnik 200, czyli synchronicznie z procesorem (jeśli się posiada DDR 400 oczywiście). Na Abicie też tak jest, jak mniemam. Odpowiedź już masz.

Co do Twoich Kingmaxów. Jeśli kupisz 3000+ i trafisz na dobry egzemplarz, braknie ich już na starcie podkręcania. HTT 300 to dla dobrego Venica pryszcz, a dla D5 cel absolutnie nie do osiągnięcia. Więc aż takie mocne to one nie są :wink: Chyba że zaopatrzysz się w coś na Samsungach tccd, to będziesz mógł powalczyć o synchroniczne ustawienie. A wracając do procesorów. Kupując 3200+ masz mnożnik 10, co przy dobrym procesorze umożliwi Ci wykorzystanie pamięci w stu procentach. Powinny iść na 270, z cl 3 co prawda, ale zawsze to synchroniczne taktowanie B) Inną sprawą jest cena. Nie widzę sensu dopłacać 200 dla samego mnożnika. U mnie dzielnik 166 dobrze zdaje egzamin, pamięci idą jak w podpisie bez problemów. Mam je co prawda dopiero od wczoraj, ale już mi się podobają :-P Niech mi ktoś pokaże zwykłe Kingstony KVR, co tak latają, a zaraz kupię drugą parę :wink: Jeśli ktoś w ogóle będzie chciał takie coś opchnąć <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch dni jestem szczęśliwym posiadaczem tej płytki.

Na razie nie planuje podkręcania procka, więc nie opiszę moich z tym przygód.

W tej chwili mam jeden problem. Gdy mam net podłączony do sieciówki na płycie to kończy się to bluescreenem. Może ktoś spotkał się z czymś taki i zna rozwiązanie tego zgrzytu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba będzie pokombinować. Ale to za kilka dni.

Pisałeś Cypher, że nie można obniżyć napięcia na procku. Nie wiem jak we wcześniejszych wersjach, ale w najnowszym biosie jest taka możliwość. U mnie standardowo też było podwyższone napięcie na procku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do ile możesz zejść z vcore na swoim biosie?

 

Tak się zastanawiam, czy ten nowy bios czegoś nie spieprzy. Ile wycisnąłeś z płyty i procka, jeśli można wiedzieć? :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym nowym biosie można zejść o 0,1V w dół.

Na razie nie bawię się w męczenie procka. Najpierw muszę zmienić budę, bo w tej temperatura dochodzi mi do 47-48 stopni przy 100% obciążeniu procka (działa ciągle UD). A i brak porządnej pasty pewnie ma spory wpływ.

 

A to text załączony do biosu:

 

BIOS FILE DATE:

09/14/2005

 

BIOS Part No:

6A61FPA9

 

Boot Title:

09/14/2005 For nForce4 Chipset

 

BIOS Checksum:

6C00 (h)

 

Workaround :

1.Fixed download zip file error when using new version NV LAN driver and enable NV firewell.

2.Hide memory 1T/2T item for C0 version CPU.

3.Add DIMM over-voltage up to 3.2v.

4.Set 200Mhz as default for'Memory Frequency' by K8 754 Ex version CPU.

5.Add CPU overclock up to 450Mhz.

6.Set HT as 1x if FSB over 230Mhz.

7.Fixed 'PWRON after PWR-Fail' function fail for F71872F.

8.Add Show Correct SATA hard disk string.

9.Patch system boot from USB FDD,and Set USB mouse enable in BIOS,PS2/USB KB can't work.

Edytowane przez zdzisium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm zainteresowała mnie ta płytka...

ale... czym różnią się te 2 wersje:

http://mcomp.com.pl/product_info.php?cPath...ducts_id=116687

 

i

 

http://mcomp.com.pl/product_info.php?cPath...ducts_id=117197

 

kurde jeszcz ekilka dni tmeu cchiałem kupić Abita An8 Ultra, a tymczasem teraz w głowie siedza mi już 3 płytki:

Abit An8, MSI K8N Sli Platinum, DFI LP nf4-d, no i ten epox ;/ sam już nie wiem co wybrać... Abit i epox najtańsze są i dzięki temu stać by mnie byłoby jeszcze na Audigy... ale czy dobre? :/

Poradźcie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja równiez na razie jestem zadowolony z tej płyty chociaz do tej pory nie wykorzystałem jeszcze jej możliwości OC. Musze najpierw lepiej przewietrzyc budę żeby nie zagotowac proca i grafiki. W tej chwili procesor pracuje tylko na 2205MHz (9x245) przy napięciu 1.35V. Jedynie z firewallem na razie nie wiem co zrobić. Cos się wali :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z firewallem też miałem niezłe przeboje, w końcu go odinstalowałem i jest spokój. Jakoś nie miałem ochoty, a tym bardziej czasu, na zabawę.

 

A co do możliwości OC, to są całkiem niezłe :wink: Chociaż gdy wgrałem najnowszy bios miałem jakieś jaja z xp-kiem, bo czasem wstawał, a czasem nie. A z rzadka i bsod-em mnie poczęstował :blink: Na szczęście się uspokoił. Ciekawe na jak długo <_<

 

Czekam na wyniki OC, może zdobędę motywację na dalszą walkę z płytą B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...