Skocz do zawartości
Sivy(R)

2xseagate 7200.9 160 I Zawieszanie Systemu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam taki problem, kupilem 2 dyski Seagate 7200.9 160GB z mysla polaczenia ich w RAID 0 i od poczatku zaczely sie problemy. Najpierw mialem problemy ze stworzeniem RAID 0, po stworzeniu nie dalo sie sformatowac tego, albo wieszal sie komputer przy formatowaniu. Po godzinach walki wyszlo, ze dyski wieszaja kompa jezeli sa podpiete razem. Pomagalo utworzenie ponownie RAIDA, ale to dzialalo przewaznie do restartu kompa. Jak juz sie uruchomil z RAIDem to czasami nie byl wlaczony tryb DMA(? dla SATA to jest chyba 1G i 3G) tylko dzialaly w trybie PIO co znacznie ograniczalo ich predkosc. Jak juz sie udalo uruchomic RAID'a 0, oba dyski w trybie DMA to wyniki macie nizej, cos wyraznie ogranicza transfer, nie mam pojecia co,

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

1 dysk chodzi na 'pelnych obrotach'

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Proba zainstalowania czystego systemu na dyskach polaczonych w RAID 0 konczyla sie zawieszeniem podczas formatowania partycji albo podczas kopiowania plikow. Sterowniki podawane podczas instalacji to te dolaczone do plyty, wyciagniete z nForce 8.22, same najnowsze sterowniki nvRaid 5.10.2600.0534. Na wszystkich to samo.

 

Podlanczany/podlanczane jako dysk/dyski niebutowalne tez sprawdzane na kilku rodzajach sterownikow, zmienialem tez BIOS na wczesniejszy, ale wedlug opisow zmian w nich dawno nie bylo nic zmieniane w kontrolerze RAID.

 

Jeden dysk dzialal ok, ale drugi wieszal komputer podczas uruchamiania Windowsa, podlanczony jako drugi, system uruchamiany ze starego dysku (czarny ekran po przeleceniu kilku 'paskow'). Oddalem dysk do serwisu, ale tam dysk przeszedl wszyskie testy ( wkoncu mial 2 dni ). Po powrocie z serwisu podlaczylem je jeszcze raz, ale znowu sie zawiesily system, ale teraz nawet ten 'dobry' dysk wieszal system podczas urchamiania Windows, ale zostawienie systemu w czasie uruchamiania z 'dobrym' dyskiem to po okolo 3-4 minutach 'zawieszenia' system sie uruchomil, chodz niezawsze. Ten drugi calkowicie zawieszal, tak samo jak polaczone w RAID jak i nie podlaczone jako osobne dyski.

 

Podlaczylem dyski do drugiego kontrolera RAID (Silicon) jaki mam na plycie, ale jest to tylko SATA1 i wyniki sa raczej mierne, ale dyski przynajmiej dzialaly i nie zawieszaly kompa.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

I teraz, co tu zle dziala ? system podczas testow chodzil na standardowych ustawieniach, nic nie podkrecane, BIOS resetowany kilka razy, kilka rodzajow sterow, BIOSow. Jedyne co mi przyszlo do glowy to ze ma problemy z uruchomieniem w trybie DMA, bo jak sie czasami uruchomilo to chodzil wlasnie w trybie PIO, ale przelaczenie na DMA powodowalo ze juz sie nie chcial zaladowac systemu ponownie, tylko sie zawieszal podcza ladowania. Moze to plyta poszla, w BIOSie na ekranie z wykrywaniem dyskow, jak nacisne zeby wykryl ustawienia automatycznie to na 1-2 sek ekran sie czysci i dopiero potem znajduje ustawienia, dyski na IDE wykrywa odrazu bez takich przywieszek, nie wiem czy tak sie wykrywaja dyski SATA, to moje pierwsze. Dyski podlanczane do wszystkich 4 kanalow SATA, 4 roznymi kablami, wiec to raczej tez nie ich wina, bo na drugim kontrolerze ( Silicon ) dzialalo wszysko ok. Dyski sa z tej samej serii, numery maja nawet po sobie kolejne.

 

Troche duzo tego wyszlo, ale chcialem chyba wszytko opisac co mi sie udalo samemu wywioskowac.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo nie zworkowalem, kontroler jest SATA2 dyski tez i tak powinny chodzic, na innych plytach na NF4U (z tego co czytalem tutaj u ludzi) nie ma z tym problemu i bardzo ladnie chodza.

No tak, jeśli kontroler jest SATA2 to powinno. Słyszałem że w BIOS niektórych płyt zachodzi potrzeba zwiększenia opóźnienia dla dysków pracujących w Raid.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JUż kiedyś była seria dysków Seagate których połączenie w RAID było dużą sztuką (skopali coś w firmware). mam tylko jedno pytanie:

Ustawiłeś zworki zgodnie z http://www.seagate.com/support/kb/disc/faq/sata_lock.html

??

j.w. nie uzywalem ( i raczej nie zamiezam ) przechodzic na SATA1, poza tym Seagate nie dolancza tych fajnych malutkich zworek, ale moze jakas znajde i sprawdze na probe czy nadal sie bedzie sypalo.

 

A co do tej serii gdzie byly problemy z polaczeniem ich w RAID to cos wiecej mozesz powiedziec ?

Chociaz i pojedynczy dysk tez wiesza system wiec to raczej nie to i na tym drugim kontrolerze chodzi wszysko ok, tylko koszmarnie wolno jak na RAID 0.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja cie nie zmuszam do przechodzenia na wolniejszy interfejs, ale myślałem że chcesz się dowiedzieć Co nie działa? Test z przełączeniem na SATA 150 to podstawa, pozwala wykluczyć większość błędów BIOS i kontrolera.

Problemy z RAID były w przypadku Barracuda4 i 7(pierwsze serie), zależnie od wersji firmware dysku i modelu płyty głównej/kontrolera albo działały jako RAID ... albo nie było siły żeby je do tego zmusić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja cie nie zmuszam do przechodzenia na wolniejszy interfejs, ale myślałem że chcesz się dowiedzieć Co nie działa? Test z przełączeniem na SATA 150 to podstawa, pozwala wykluczyć większość błędów BIOS i kontrolera.

Problemy z RAID były w przypadku Barracuda4 i 7(pierwsze serie), zależnie od wersji firmware dysku i modelu płyty głównej/kontrolera albo działały jako RAID ... albo nie było siły żeby je do tego zmusić ;)

ok, jak znajde zworki to przetestuje :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

I teraz, co tu zle dziala ?

A tu jest ok.

Z niewiadomych powodów Hdtach i Hdtune nie są w stanie prawidłowo odczytać transferów tych Seagate w RAID0.

Pisałem o tym: http://forum.purepc.pl/index.php?s=&showto...dpost&p=1697442

Odpal TecBench, a dostaniesz ładny wykresik.

Z tego wynikało by że dyski masz sprawne. Problem tkwi gdzieś w kontrolerze sata2.

Edytowane przez PioMX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem zworki :)

 

Ogolnie nic nowego sie nie stalo, tylko teraz zamiast przywieszek wystepowaly BlueScreeny :/

 

Troche testow jakie udalo mi sie zrobic miedzy BS :)

 

HDTach/HDTune na 1 Dysku na Sata1

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

HDTach/HDTune RAID0 na Sata1

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Czyli 'blokada transferu' obnizyla sie poprostu o kilka/kilkanascie MB.

 

Na razie mam te dyski podlaczone pod drugi kontroler RAID0 na plycie, jakis Silicon na Sata1 i wszysko dziala, gdyby nie te 'super' transfery, i robi za skladnice smieci narazie ...

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witka.

Dziś do 5 rano stawiałem sysa, denerwuje mnie to że trzeba odłączać wszystkie pozostałe dyski żeby postawić na raidzie winde, ale trudno. Podczas tworzenia systemu NTFS miałem blue screan, wiec musiałem od nowa zacząć, podniosłem napiecie na procesorze tak na wszelki wypadek. Postawilem system zainstalowałem wszystkie sterowniki, cały osprzet i jak narazie cicho, nic sie nie wiesza, blue screan brak. Komputer działa od 5 więc cieżko powiedzieć czy wszystko jest ok, ale zapewne sie okaże. jednak jeżeli pomogło podniesienie napięcia na procku, to dla mnie jest to conajmniej dziwne. Sam nie wiem co mam zrobić chyba chcę mocno wymienić zasiłkę i dlatego w tą strone kombinuję.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sivy jestem prawie pewny że nasze problemy tkwią w naszych mobo - no cóż trza zacząć szukać chętnego na moją płytę i wciągnąc coś z kontrolerem SATAII

Albo wstawić dodatkowy kontroler SATA

 

Na razie mam te dyski podlaczone pod drugi kontroler RAID0 na plycie, jakis Silicon na Sata1 i wszysko dziala, gdyby nie te 'super' transfery, i robi za skladnice smieci narazie ...

 

Pozdrawiam

Zrobisz testy Raid-a tym programem?

I jak może masz SiSoftware Sandra to też spróbuj teścik file system

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo wstawić dodatkowy kontroler SATA

hmm nie po to bralem plyte na ktorej sa DWA kontrolery SATA, zeby wstawiac TRZECI :/

Zrobisz testy Raid-a tym programem?

I jak może masz SiSoftware Sandra to też spróbuj teścik file system

tymi tez sprawdzalem, ale moge dac wyniki

 

Tec test 1 / Text test 2 (Phys) / Sandra

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Edytowane przez Sivy(R)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra system juz zaczął sie pruć, teraz mam dylemat czy stawiać sytem na jednym dysku Baracudy 7200.9 SATAII -najwydajnieszy dysk w stosunku do pozostalych, ale mając za soba przejscia związane z radiem, obawiam sie podobnych problemów i straty czasu. Drugi dysk do wyboru to ATA WDC Caviar 7200 8MB, na nim napewno nie bedzie problemów.

Ktoś z was rezygnując z raida stawial sysa na samym sata, czy mial problemy jak z raidem?

Ciekaw jestem czy tak samo jak z raidem bede musial przy sata odpiąć inne dyskie zeby na Barce postawic system?

Edytowane przez Worms14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm nie po to bralem plyte na ktorej sa DWA kontrolery SATA, zeby wstawiac TRZECI :/

Zauważyłem że masz dwa kontrolery, to było do hassanbey

 

tymi tez sprawdzalem, ale moge dac wyniki

Tec test 1 / Text test 2 (Phys) / Sandra

Niestety linki do 1 i 3 w tej chwili nie działają, patrząc na drugi to fatalnie.

Edytowane przez PioMX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że masz dwa kontrolery, to było do hassanbey

Niestety linki do 1 i 3 w tej chwili nie działają, patrząc na drugi to fatalnie.

to ze fatalnie to widze :/

w moim poscie linki juz dzialaja, jeden z serwerow na ktory poszly obrazki jest teraz zawalony/zwalony :)

 

PS. Nie cytuj obrazkow

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ze fatalnie to widze :/

w moim poscie linki juz dzialaja, jeden z serwerow na ktory poszly obrazki jest teraz zawalony/zwalony :)

 

PS. Nie cytuj obrazkow

 

Pozdrawiam

Ki diabeł? Raida robiłem na Sil, tyle że 2x80GB 7200.7 i zachowywał się jak najbardziej prawidłowo.

Moje wyniki z Sandry

Dołączona grafika

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ki diabeł? Raida robiłem na Sil, tyle że 2x80GB 7200.7 i zachowywał się jak najbardziej prawidłowo.

Moje wyniki z Sandry

wlasnie o to chodzi, jak bym wiedzial to by nie bylo tego topic'a :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Sivy(R)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...