Skocz do zawartości
aceraspire

Celeron M 370 Vs 380

Rekomendowane odpowiedzi

Czy są wyraźne różnice wydajności między tymi dwoma procesorami ? Czy 380 jest wyraźnie lepsza.

Ja mam Celerona M 360. Po zmianie FSB z 400 na 533 chodzi z taktem 1.99GHz.

W testach ustępuje mu większość Pentium’ów M…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Celerona M 360. Po zmianie FSB z 400 na 533 chodzi z taktem 1.99GHz.

W testach ustępuje mu większość Pentium’ów M…

Jak i czym zmieniłeś taktowanie celerona ( tak na marginesie Acer TM 2403 ma celka M370)

Poza tym jak z temperaturą procka czym ją mierzysz i o ile ona wzrosła?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak i czym zmieniłeś taktowanie celerona ( tak na marginesie Acer TM 2403 ma celka M370)

Poza tym jak z temperaturą procka czym ją mierzysz i o ile ona wzrosła?

 

Pozdrawiam

witam i mnie to zastanawia, poza tym gdzie i jak zmieniłes ustawienie taktowania? u mnie w 2403 bios ubogi jak nie wiem co i nie mam tam mozliwosci zmiany mnożnika!

P.S jaki masz ver. biosu? ja mam 1.2 ale chce zrobić upgrade do 2.1 choc nigdzie nie moge się doczytać co w/w wersja zmienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak i czym zmieniłeś taktowanie celerona ( tak na marginesie Acer TM 2403 ma celka M370)

Poza tym jak z temperaturą procka czym ją mierzysz i o ile ona wzrosła?

 

Pozdrawiam

Masz oczywiście racje, 370 :-)

Przy pomocy oprogramowania/biosa FSB nie da się zmienić.

Trzeba odkręcić pokrywę od spodu, zdjąć radiator (cały miedziany, naprawdę ładna robota) wyjąć procesor, w podstawce złączyć dwie dziurki gdzie wchodzą pin’y (nie wiem jak to się nazywa) od procesora, wszystko złożyć do kupy i już mamy FSB 533.

Po prostu dajemy zasilanie na dodatkowego pin’a i to wymusza pracę z wyższym FSB.

Nie jest to ani ryzykowne, ani skomplikowane. Daje naprawdę dużo (w pcmark’u CPU i pamięci zyskują średnio 20/23%)

Jeśli ktoś chce to mogę dać jakiś dokładniejszy opis, może ze zdjęciami :-)

 

 

ps.Bios mam w wersji 2.1

Edytowane przez hpx4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz oczywiście racje, 370 :-)

Przy pomocy oprogramowania/biosa FSB nie da się zmienić.

Trzeba odkręcić pokrywę od spodu, zdjąć radiator (cały miedziany, naprawdę ładna robota) wyjąć procesor, w podstawce złączyć dwie dziurki gdzie wchodzą pin’y (nie wiem jak to się nazywa) od procesora, wszystko złożyć do kupy i już mamy FSB 533.

Po prostu dajemy zasilanie na dodatkowego pin’a i to wymusza pracę z wyższym FSB.

Nie jest to ani ryzykowne, ani skomplikowane. Daje naprawdę dużo (w pcmark’u CPU i pamięci zyskują średnio 20/23%)

Jeśli ktoś chce to mogę dać jakiś dokładniejszy opis, może ze zdjęciami :-)

ps.Bios mam w wersji 2.1

oczywiscie ze ja chce? jesli dasz rade to na forum, moze tez byc priv lub mail lukkow50@wp.pl

Jako iz mam taki sam model acera to i tez sobie tak zrobie. (zobacze tylko jeszcze jak będzie pracował przy 1gb pamięci, które jutro do mnie powinny dojsc, bo na obecnym 256Mb to troche mało). Rozumem jedynie ze po takim zabiegu nie odwrotu? chodzi mi o ewentualną gwarancję (bo sprzęt mam dopiero od 2 tyg)! Ile już tak pracujesz w takim układzie? i jaki ma to wpływ np na szybsze zużycie baterii, bo chyba wowczas większy pobór mocy jest? czy sie myle?!

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaram się dzisiaj zrobić taki opis ze zdjęciami i jak się da to trafi na forum.

Ja to zrobiłem jakiś tydzień po kupieniu laptopa, czyli działam z taką konfiguracją jakiś miesiąc z hakiem.

Czas pracy na baterii jest taki sam jak był na początku, czyli dość słaby 2h +/- 15min.

Procesor zapewne grzeje się trochę mocniej ale nie jest to zauważalne (wiatrak włącza się rzadko, tak samo jak przed modyfikacją)

Temperatura i żywotność baterii zależy od napięcia rdzenia ale prze tej modyfikacji zostawiamy je standardowe. Jest metoda żeby je zwiększyć (chyba nie da się zmniejszyć) ale niema takiej potrzeby.

Co do gwarancji to teoretycznie przepada ale, jeśli zrobi się to delikatnie tak aby na śrubach nie zostały widoczne ślady odkręcania to nikt nam nie udowodni modyfikacji (ale oczywiście przed oddanie do serwisu należało by powrócić do ustawień seryjnych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaram się dzisiaj zrobić taki opis ze zdjęciami i jak się da to trafi na forum.

Ja to zrobiłem jakiś tydzień po kupieniu laptopa, czyli działam z taką konfiguracją jakiś miesiąc z hakiem.

Czas pracy na baterii jest taki sam jak był na początku, czyli dość słaby 2h +/- 15min.

Procesor zapewne grzeje się trochę mocniej ale nie jest to zauważalne (wiatrak włącza się rzadko, tak samo jak przed modyfikacją)

Temperatura i żywotność baterii zależy od napięcia rdzenia ale prze tej modyfikacji zostawiamy je standardowe. Jest metoda żeby je zwiększyć (chyba nie da się zmniejszyć) ale niema takiej potrzeby.

Co do gwarancji to teoretycznie przepada ale, jeśli zrobi się to delikatnie tak aby na śrubach nie zostały widoczne ślady odkręcania to nikt nam nie udowodni modyfikacji (ale oczywiście przed oddanie do serwisu należało by powrócić do ustawień seryjnych)

ooo to widze ze generalnie miodzio. daj dokładnego manuala wraz z fotami. Czekam!!

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedstawię to w kilku zdaniach i z jedną fotografią. To powinno wystarczyć, jaky co to odopowiem na dodatkowe pytania.

1. odwracamy laptopa do góry nogami

2. odkręcamy klapkę która zasłania dojście do radiatora/procesora (obok otworu wentylacyjnego)

3. Po zdjęciu klapki, odłączamy kabel od wentylatora (łączy go z płytą główną)

4. Odkręcamy cztery śruby które trzymają radiator (kolejność odkręcania jest zaznaczona na śrubach) i go zdejmujemy.

5. Żeby wyjąć procesor z podstawki przekręcamy śrubkę o 180” na pozycje zaznaczoną otwartą kłódką.

6. Wyjmujemy procesor

7. Obok podstawki na płycie mamy oznaczone piny (z jednej strony numerycznie z drugiej alfabetycznie)

8. Przy pomocy bardzo cienkiego drutu łączymy dziurki od pinów 15 z 16 rząd „C” (zdjęcie przedstawia to dokładnie) Ja do tego celu wykorzystałem trzy żyłki z kabla który służy do łączenia napędu CD z kartą graficzną w stacjonarnych komputerach. Drucik powinien być długości około czterech milimetrów zagięty w kształt litery „U”

 

post-116250-1134662201_thumb.jpg

 

9. Kiedy po wielu próbach uda nam się włożyć ten przeklęty drucik (robiłem wiele podejść, albo go gubiłem lub był za krótki/długi) delikatni zakładamy procesor, blokujemy go i przykręcamy radiator.

10. Ja dodatkowo pozbyłem się oryginalnej pasty termoprzewodzącej i nałożyłem AC Silver.

Jeśli wszystko zrobiliśmy dobrze to komputer normalnie wystartuje, właściwości systemu pokażą Celeron 1.5GHz a bieżący takt 1.99GHz. Everest będzie pokazywał że procesor jest o 33% przetaktowany i FSB 533MHz.

Jeśli komputer nie odpali to spokojnie należy jeszcze raz powtórzyć operacje.

 

Zastrzegam że przy nieprawidłowym wykonaniu przedstawionego opisu można uszkodzić komputer, dlatego autor nie ponosi odpowiedzialność ze ewentualne uszkodzenia sprzętu.

 

W razie dodatkowych pytań proszę pytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w acerku jak w sigu ta sama metoda działania??

Jak z temp. kompa <procka> po tym zabiegu??

Tak, na każdym Celeronie M wymusi używania FSB 533. Temperatura wzrasta o około pięć stopni.

 

Ponieważ dostaję dużo prywatnych wiadomości mniej więcej z takimi samymi pytaniami to odpowiem za jednym razem:

Wyżej opisany mod wymusza zastosowania FSB 133 (zamiast standardowego 100 dla Celerona) Będzie on działał na każdej płycie z chipsetem i910/915 i podstawką Micro FCPGA 479-pinową (korzystają z niej tylko najnowsze Pentium’y M oraz Celeron M)

Wiem że działa na różnych komputerach, w różnych konfiguracjach.

Nie mogę jednak zagwarantować że na każdym sprzęcie spełniającym warunki modu będzie on działał prawidłowo. Zwiększamy takt o 33% co jest dość dużo na laptopa nie ruszając napięcia rdzenia. Problemem ze startem żadem komputer nie powinien mieć, ale mogą się pojawić problemy ze stabilnością ze względu na wzrost temperatury (bardzo mały ale jeśli mamy bardzo słabe chłodzenie to może się tak zdarzyć) lub zbyt małego napięcia (w OC niema zasad, może akurat seria procesora którą mamy w laptopie nie poradzi sobie..)

Osoby które się na to zdecydują muszą wiedzieć że wszystkie zmiany w sprzęcie ciągną za sobą ryzyko. Czy przyrost mocy jest warty tego ryzyka? Moim zdaniem ta, ale decyzja należy do Was.

Edytowane przez hpx4000
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ktoś z forumowiczów zaryzykował już sprawdzenie możliwości podniesienia taktowania procesora w swoim Laptopie na podstawie wyżej podanego przykładu przez "hpx4000"

Mam zamiar tę kombinacje zastosowac w HP NC6120.

Licze na jakąkolwiek odpowiedź z waszej strony.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale PM 1.4GHz jest obsługiwany przez chipset i855 a on nie działa z FSB 533.

Niby tak... aczkolwiek wtedy raczej by sie nam tak procki nie krecily, zwlaszcza yngwiemu :D

Pozatym Dothany na fsb 533, byly dostepne wczesniej niz platforma Sonoma...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, posiadam laptopa ASUS A3L 5012 +256 ramu i wymieniony dysk na WD 80gb 5400 8mb

ten sposób na zmianę fsb na 533 jest calkiem fajny tylko czy z moją płytą to zadziała :?

w zalączniku zalączam zdjecie. czy jest jakaś możliwość zepsucia czegoć jak te druciki ise przesuną lub coś nie tak bedzie się stykalo?

post-128731-1135548474_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, posiadam laptopa ASUS A3L 5012 +256 ramu i wymieniony dysk na WD 80gb 5400 8mb

ten sposób na zmianę fsb na 533 jest calkiem fajny tylko czy z moją płytą to zadziała :?

w zalączniku zalączam zdjecie. czy jest jakaś możliwość zepsucia czegoć jak te druciki ise przesuną lub coś nie tak bedzie się stykalo?

Chipset i855 (a taki masz laptopie) teoretycznie nie wspiera 533MHz FSB.

Czy będzie działać z tym modem? Nie mam pojęcia. Mogę Cię zapewnić że nie zaszkodzisz komputerowi jeśli go zrobisz. W najgorszym razie komputer nie wystartuje i będzie trzeba usunąć drucik aby powrócić do poprzedniego stanu.

Ponieważ chipset domyślnie nie chodzi z takim FSB nie był też testowany pod kątem pracy na nim. Może być nie stabilny.

Warto spróbować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobić to nie problem tylko boję się że płyta tego nie przeżyje :? i że spale proca albo soket w plycie :( a kasy na naprawe teraz nie mam :-/

 

ps. czy móglbyś zrobić test superPi 1 MB i podesłać zdjątko?

Po raz ostatni powiem, niczego nie można uszkodzić. W najgorszym razie komputer nie wystartuje bo chipset lub procesor nie będą w stanie działać z takim taktem.

Test u SuperPI na 1M jest bez sensu. Niech to będzie przynajmniej 8M. Ja mam czas 9m04s a Ty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8M. Ja mam czas 9m04s a Ty

ja mam spoooro wiecej ;) jakieś 14min

 

niczego nie można uszkodzić. W najgorszym razie komputer nie wystartuje bo chipset lub procesor nie będą w stanie działać z takim taktem.

ale tak rozumując to można uszkodzić, spalić proca chyba można tym sposobem?! za wysoka częstotliwość itp. tak samo z plytą gl. pójdzie jakieś napięcie lub coś podobnego, poleci jakiś uklad od tego 533 to wszystko chyba jest jak najbardziej realne Edytowane przez GRANDMASTER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałem wnieśc do tego postu małe zprostowanie, a mianowicie jest możliwa zmiana FSB Celerona M 370 programowo, ponieważ posiadam taki procesor w moim laptopie(opis). Udało mi sie w biosie odzczytać nazwę układu PLL czyli clock generator'a jaki jest użytyt w moim kompie. Po żmudnych poszukiwaniach udało mi sie oddnaleść program obsługujący ten typ PLL (SysTool v. 1.0 Build 631). Bez problemu mogę podnieść stabilnie FSB do 115, zegar porcka wyności wtedy 1700 MHz. Dalsze testy trwają.

Pozdrawiam

 

 

________

Notebook: LG LE50 CPU: Intel Celeron M 370J 1.5 GHZ @ 1,7 GHz, Pamięć: DDR II 512MB (533MHz), HDD: 60GB 4800 rpm 8MB, Grafika: ATI Radeon Xpress 200M, WLan, LG DVD - RAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Układ to ICS 951413 tak mam zapisane w biosie i jest ok.PLL ten występuje w płytach z układem ATI Radeon Xpress 200M. Popróbuj może się uda.

 

________

Notebook: LG LE50 CPU: Intel Celeron M 370J 1.5 GHZ @ 1,7 GHz, Pamięć: DDR II 512MB (533MHz), HDD: 60GB 4800 rpm 8MB, Grafika: ATI Radeon Xpress 200M, WLan, LG DVD - RAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testował to ktoś na Pentium M 725 Dothan? 1.6 pracuje na magistrali 100 i zmiana na 133 była by bardzo odczuwalna :razz:

A grzebanie w gniazdku proca wiąże się z zerwaniem plomb i nie mając pewności szkoda mi to robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GRANDMASTER - Uważma, że możesz sam spróbować jeśli nikt tego nie testował. Wystarczy tylko poszukać układ PLL zamontowany w twoim notebook'u np.google.pl (sam przekopałem sporo) i pogrzebać z pomocą programu np. CPUFSB, SETFSB lub SYSTOOL(ten w moim przywatku działa). I sie dowiesz wtedy czy możan puścić procka na FSB 133.

Pozdrawiam

 

____________

Notebook: LG LE50 CPU: Intel Celeron M 370J 1.5 GHZ @ 1,7 GHz, Pamięć: DDR II 512MB (533MHz), HDD: 60GB 4800 rpm 8MB, Grafika: ATI Radeon Xpress 200M, WLan, LG DVD - RAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...