Skocz do zawartości
FSC

[recenzja] - Fujitsu-siemens Amilo 1645

Rekomendowane odpowiedzi

Moją recenzję chciałbym zacząć od faktu, że nigdy wczesniej nie miałem laptopa. Ani własnego ani nie miałem okazji dotknąć jakiegokolwiek. Przyznaje, że jeśli chodzi o komputery jeste obeznany (nie ukrywam) ale notebooki to nowy rozdział w moim życiu. Postanowiłem kupić laptopa ponieważ nastały takie czasy, że notebook to nie jest jakiś wielki wynalazke i coraz wiecej osób może sobie na niego pozwolić, a wybór jest ogromny - cenowy i sprzętowy. Dłygo się zastanawiałem jakiego laptopa bym najbardziej potrzebował. W domu mam komputer, który służy mi przede wszystkim do nauki, słuchania muzyki, filmów, korzystania z internetu jak i grania. Ponieważ z gierek po mału już wyrastam, tzn. gram w same hiciory z mojego dzieciństwa, czyli gry sprzed 2002 roku. Stwierdziłem, że laptop powienien spełniać te wszystkie wymagania, może za wyjątkiem ostatniego. Więc sprzęt, którego szukałem nie musiał być najnowszej technologi z najwyższej półki. Rozpatrywałem kilka firm specjalizujących się w notebookach. Asus, Acer, HP i Toshiba przede wszystkim. Niestety tak los chciał, że wszystkie moodele upatrzone przeze mnie nie były dostępne w sieciach sklepów we Wrocławiu skąd pochodze i mieszkam.

 

Ostatecznie szukałem czegoś do 3200 złotych. Wszyscy mi odradzali procesorów Intela (Celeron). Postanowiłem więc skupić się na zaufanym przeze mnie i innych znajomych procesorach z rodziny AMD. Ponieważ mam w domu Amd Athlon 2000 XP+ i nie mam z nim żadnych problemów i wystracza mi w zupełności, rozmyślałem zakup laptopa z Sempronem. Miałem na oku model Asusa 6U z Sempronem 3000. Później dowiedziawszy się z internetu, że procesory AMD w sprzętach mobilnych potrafią się nieźle nagrzać zmieniłem zdanie na Celerona (coś koło 1.5-1.6 Ghz). Oczywiście modelu Toshiby z Celeronem 1.6 już nie mieli, ale sprzedawca pokazał mi model laptopa, którego nawet nie brałem pod uwagę, po pierwsze był za drogi, po drugie ten AMD Sempron. Szybko przemagłowałem w głowie znów czego oczekuje od laptopa i postanowiłem zainteresować się tym Fujitsu-Siemens Amilo 1645.

 

Specyfikacja:

 

• Procesor: AMD Sempron XP 3300+, 128 kB 2nd level cache, AMD PowerNow!

• Pamiec RAM:

• standardowo 512 MB DDR (2x256)

• maksymalnie 1024 MB DDR

• Pamiec masowa:

• dysk twardy: 80 GB( 5200 obr.)

• naped: DVD+/-RW Dual Double Layer

• Ekran:

• przekatna 15.4" CrystalView

• typ TFT XGA

• rozdzielczosc 1280 x 800 pikseli

• paleta kolorów 16,7 mln

• Interfejs:

• 1 x PC Card slot (32 bit CardBus support)

• 3 x USB 2.0

• 1 x S-Video

• 1 x 15pin D-Sub

• 1 x FireWire (IEEE 1394)

• 1 x RJ11 (Modem)

• 1 x RJ45 (LAN)

• 1 x SPDIF

• wejscie na mikrofon

• wejscie liniowe

• wyjscie na słuchawki

• Czytnik kart 4 w 1: SD/MS/MMC/MSPro

• Grafika: SiS M760, pamiec współdzielona do 128MB

- DirectX 8.1

- 256 bit 3D-engine

- AGP 8x

• Dzwiek:

• karta dzwiekowa zgodna z AC'97

• zintegrowane głosniki stereo

Copyright ® 2005 Vobis Digital

• Komunikacja:

• modem 56K V.90

• karta sieciowa 10/100 Mbps LAN

• Karta sieciowa bezprzewodowa 802.11b/g

• Zasilanie:

• zewnetrzny zasilacz sieciowy

• bateria Li-Ion, 6 cells, 14.8V / 4400mAH

• Oprogramowanie:

• Microsoft Windows XP Home PL

• Microsoft Works 8.0

• WinDVD

• NERO - program do nagrywania płyt DVD

• Adobe Acrobat Reader

• Program antywirusowy

• Wymiary (mm): 358 x 272 x 25 / 33

• Waga (kg): 3,0

• Gwarancja: 2 lata

 

Laptop dokładnie kosztował 3799 złotych. Teraz opiszę dokładnie wszystko na jego temat i peryferii , które do niego zakupiłem.

 

Procesor:

 

Kiedy kupiłem laptopa procesor był najmocniejszy na rynku z rdziny Sempronów do notebooków. AMD Sempron 3300 Mobile to procesor bardzo wydajny. Jego taktowanie to 2.0 Ghz, 128 kb pamięci cache drugiego stopnia. Jego moc siędostosywuje w miarę potrzeby. Standardowo moc jego w stanie spoczynku to ok 800mhz. W miarę większej potrzebnej mocy procesor zwiększa taktowanie z 800 na 1600 i maxymalnie 2000 Ghz. Jego maxymalne obciążenie daje komputerkowi kopa czego wynikiem jest szybka, przyjemna praca z aplikacjami. Do minusów można zaliczyć temperaturę jako wydziela ten procesor. Dla mnie tego typ procesora w niczym nie przeszkadza. Nie przeszkadza mi to, że się zbytnio grzeje, ale cóż sami wiemy, że AMD ma inna technologie niż Intel i jego procesory są wydajniesze ale bardziej prądożerne.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Zdjęcie znalazłem na internecie.

 

Wydzielany szum

 

Amilo 1645 nie jest niestety cichym laptopem. Staję się głośniejszy wraz ze wzrostem temperatury procesora. Wentylator w stanie spokojnej pracy procesora jest słyszalny w pokoju wycioszonym ale nie jest to męczące. Miałem już okazję zabrać laptopa na uczelnie i stwierdzam, że w tamtych warunkach to wentylatora wogóle nie było słychac. Dopiero był lekko słyszalny na maksymalnym obciążeniu. W domu jednak go słychać a zwłaszcza kiedy się gra w gry. Wielkim plusem jest bardzo sprytne umiejscowienie przycisku nad klawiaturą, który umożliwia wyłączyć wentylator co efektem jest zmieniszenie mocy procesora do 800mhz. Moc ta wystarcza w zupełności na korzystanie z internetu, słuchania muzyki, filmów, czy nawet grania w starsze gry. Wentylator się łączy przy temperaturze 60 stopni po czym schłodzi do 50 stopni i sie znów wyłączy na bardzo długo. Przez to nagrzewa się mocniej obudowa ale nie jest to powód do rozpaczy gdyż nie ma mowy o jakimkolwiek parzeniu. Po prostu cieplej jest z prawej strony przy wywiewie gdzie umiejscowiony nie daleko jest procesor.

 

Dołączona grafika

 

Pamięci

 

Z tego co pokazuje mi programik Everest mam zamontowane dwie kości po 256mb 333mhz co razem daje 512 mb. niesttey układ graficzny w tym laptopie jest zintegrowany i zabiera od 32-128 mb pamieci RAM. W zależnosci samodzielnego przydzielenia jej. Według mnie jest to wystraczająca ilośc pamięci. Myślałem o wymianie na dwie kości po 512 MB ale nie chce mi sięnarazie z tym grzebać. Przy obrubce grafiki miałbym wieksze pole do popisu. Więc zainstalowane mam dwie kości Dimm Micron Techa.

 

Grafika

 

To stary zintegorwany sprzęcik umożliwiający grać w wszystkei gry 2D jak i starsze Gry 3D. SIS M760 128 mb pozwala na spokojną pracę w programach graficznych, ogłądania filmów skompresowanych DivX, Xvid i nie ma też problemów z DVD-Video. Przyznaje, że grałem w Syberie, Fife 2002, Tomb Raidery 1-5, Gta 3 jak i Vice City i inne i nie było żadnych problemów. nie ma mowy o zamulaniu. Oczywiście w GTA nastawy na minimum. Testów jakimiś benchmarkami nie ma sensu. To nie jest karta do tuningu ani chwalenia się nią. :)

 

Dźwięk

 

Muzyka nie powala jak to bywa w laptopach. Stwierdzma, że i tak o wiele lepiej głośniczki grają niż wiekszosć laptopów, które maja moi koledzy (HP, Dell, Asus, Acer - wybrane modele). Moc nie jest jakas wybitna ale czystość stoi na bardzo przyzwoitym poziomie. nie występują żadne trzaski.

 

Dysk twardy i Napęd

 

Zainstalowany dysk twardy w tym sprzęcie to Dysk o pojeności 80gb z prędkością 5400 obr firmy Samsung. Złącze IDE ATA czyni z tego dysku wystraczającą maszynkę. Dysk jest szybki, cichy (przy max obciążeniu słychać go minimalnie) i pojemny. Napęd DVD-RW (NEC) jest bardzo dobry. Urządzenie do wysówania tacki jest inne niż standardowe. Jest bardziej płaskie co czyni notebooka cieniutkiego. Czyta wiekszość standardów (nie czyta DVD-ROM). Jest to nagrywarka dwuwarstwowa. Do jej minusów możnaby zaliczyć duży szum przy szybkim czytaniu płyt.

 

Matryca LCD

 

Ekranik prezentuje sięwspaniale. Jest to LCD o przekątnej 15.4 cala z CrystalView. Jego wymiary umilają pracę na nim jak i oglądnie filmów panoramicznych z większą wygodą. Połysk nadaje większe odzwierciedlenie kolorów i wieksze kąty widzenia. Ekran jest żywszy. Podświetlenie jest doskonale, brak wypalonych pixeli. Jedyne do czego można się przyczepić to przy dużej ilości światła ekran potrafi odbijać go co uniemożliwia oglądanie filmów komfortowo.

 

Dołączona grafika

 

Obudowa - czyli też wykonanie

 

Amilo prezentuje sięwśmienicie. Jego design jest wzorowy i może być wzorem dla innych producentów laptopów. Kolor srebrny i czarna klawiaturą pięknie się kompuną tworząć zgraną całość. Wykonanie jest dobre. Można mieć małe zastrzeżenia do kilku rzeczy, ale nawet one nie rzucają sięw oczy. Duzym minusem jest łatwość porysowania koloru srebrenego. Trzeba uważać jeśli chce się mieć lapka w stanie nienagannym.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Touchpad i klawiatura

 

Touchpad jest pomalowany na srebrno. Nie brudzi się i jest precyzyjny. Czasem niestety zawodzi Scroll, ale ja mam na niego sposób :). Klawiatura jest ulepszona w stosunku do porzednich modeli laptopów. Ta się nie brudzi. Klik jest przyjemny i komfortowy.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Porty

 

Są 3 porty USB ( moim zdanie mw zupełności wystarcza - ja mam zajęty tylko jeden), Mini FireWire, Wyjscie S-Video, VGA dla monitora dodatkowego, Czytnik kart umiejscowiony sprzodu co bardzo ułatwią korzystanie z niego, WIFI z przełącznikiem, PCMCIA i 3 wtyki od karty muzycznej z boku po prawej stronie. Do minusów można by zaliczyć, brak Bluetootcha, Irdy, LPT i DVI ale akurat mi te porty są do niczgo nie potrzbne. Nie mam drukarki pod LPT, nie mam komórki z funkcją Irdy, Bluetootcha (zawsze można dokupić na USB).

Karta sieciowa wraz z LAN i WLAN oraz Modem.

 

Dołączona grafika

 

PERYFERIE

 

Pierwszą myszką jaką zakupiłem do laptopa był A4-Tech MINI (srebrna). Myszka na kabelku usb. Mysz lekka. Niestety wkurzało mnie jej brak funkcjonalności. Ręka mnie bolała po niej i najgorsze było to, że przy restarcie laptopa nie działała. Trzeba było ją odłączać o przyłączaćspowrotem.

 

Kupiłem więc wg. mnie myszkę wypasioną. Logitech, zaufana firma specjalizująca się w robieniu manipulatorów. Cordless MediaPlay Blue to mysz warta każdej złotówki. Dałem za nią 199 złotych i nie załuję tego. 11 Przycisków multimedialnych (m.in. głośniej, ciszej, dalej, wstecz, play/stop/pause). Rolka jest wspaniała działa w 4 płaszczyznach. Góra, dół, na boki. Jest długa i bardzo wygodna. Działa na dwa zwykłe paluszki. Dołączony odbiornik USB umożliwia korzystanie z mychy do max 3 metrów (bardzo daleko jak na mychę). Do myszki dołączone oprogramowanie umożliwia oglądanie filmów, zdjęć, słuchania muzyki czy radia z kanapy bez dotykania laptopa. :) Mysz dostaje w ocenie ode mnie 10/10 (trzyma długo - ma wyłacznik pod spodem).

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Podsumowanie

 

FSC Amilo 1645 to bardzo dobra propozycja każdego, jeśli nie będziemy chcieli łoić w nowe, wymagące gierki. To laptop dla osób lubiących pokazać się, wymagąjących profesjonalizmu. Procesor zaspokoji pragnienia prawie każdego, pojemność dysku na dzień dziesiejszy pomieści wiele twoich danych, które będziesz miał zawsze pod ręką, prostota i funkcjonalość sprawi, że laptop ten nie zawiedzie cię. Jeśli nie przeszkadza ci szum przy maxymalnym obiązeniu procesora to laptop ten jest właśnie dla Ciebie. Tak po krótce móglbym określić samego siebie. Ocena końcowa to 9/10. Jakby nie szum i grafika dalbył mu spokojnie 10/10. Może ocena jest rzeczywiście zawyżona, ale dla mnie nie liczy się czy będzie 9/10 czy 7/10 czy 8/10 - po prostu ten laptop bardzo mi się podoba. POLECAM GORĄCO :)

 

P.S - Proszę admina forum o dodanie tej recenzji w miejsce REveAL'a. To jest ten sam sprzęt i tamta recenzja jest beznadziejna a nie mam do niej dostępu żeby ja zmodernizować. Konto REveAL jest niedziałające (zablokowane). Dziekuję

Edytowane przez FSC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

paradoksalnie laptop w ktorym nie siedzi nic mocnejszego niz x300 moze miec nawet semprona 2600+ bo w windowsie nie ma to zadnego znaczenia, a obawiam sie ze tak cirka 3 stowki wybuliles za luksus posiadania 3300+

 

Jak bys wybieral lapa do chociaz by lajtowego giercowania to kazde 100mhz jest prawie na wage zlota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FSC- z pamieciami w Fujitsu jest tak, ze sa pod klawiatura i dostanie sie do nich wymaga rozebrania kompa i zerwania stickerów gwarnacyjnych, a w serwisach autoryzowanych np w Kraku to sama uslaga montazu ramu to koszt ok 80-85zl sic!.

 

No chyba, ze uda ci sie nieuszkodzic stickerów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FSC- z pamieciami w Fujitsu jest tak, ze sa pod klawiatura i dostanie sie do nich wymaga rozebrania kompa i zerwania stickerów gwarnacyjnych, a w serwisach autoryzowanych np w Kraku to sama uslaga montazu ramu to koszt ok 80-85zl sic!.

 

No chyba, ze uda ci sie nieuszkodzic stickerów

mam go na gwarancji i napewno nie robilbym tego sam. Dalbym do sklepu gdzie kupilem i tam by mi zrobili.

 

p.s. -napewno stwierdzenie czy semrpon 2600 i 3300 to to samo w windzie jest nonsensem...odpal sobie jakis produkt Adobe np i zobaczysz roznice, skropresuj jakis film, rob obrobke grafiki a poczujesz roznice w mocy

Edytowane przez FSC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslalem nad tym laptopem ale wlasnie osłabiła mnie karta graficzna i dlatego wybor padł na FS 1667. Ma na pokladzie X700 i Samprona 3000 ( 1800 60vatow). Czasem niestety zdarza mi sie grac. Wlasnie mam mozliwosc podmiany pamieci na 1GB i pewnie na razie tak zostanie z modernizacja laptopa.W Vobisie tylko doplace roznice.Był problem bo oba banki pamieci byly zajete a tak wezma 2x256 i dadza 2x 512 mb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...