Skocz do zawartości
CICHYCKM

[recenzja] Lg Ge50-232y

Rekomendowane odpowiedzi

Po długim namyśle postanowiłem zakupić laptopa LG GE50-232Y. Nie spotkałem się wcześniej z laptopami tej firmy, wiec był to zakup „w ciemno”. Na szczęście nie zawiodłem się. A oto krótka specyfikacja:

 

Procesor Intel Celeron M 370 1.5Ghz 1MB cache

Prędkość CPU 1.5 GHz

Pamięć RAM 256 MB

Rodzaj pamięci DDR 2

Max. wielkość pamięci 2 GB

Wolne banki pamięci 1

Pojemność dysku 40 GB

Przekątna wyświetlacza 15"

Rozdzielczość max. LCD 1024x768

Karta grafiki ATI Radeon Xpress 200M

Wielkość pamięci karty graficznej 64 MB

Rozdzielczość max. karty grafiki 2048 x 1536

Napęd optyczny DVD-RW (Nagrywarka DVD)

Obsługiwane nośniki - zapis CD-R, CD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD+R DL, DVD-R, DVD-RW, DVD-R DL, DVD-RAM

Stacja dyskietek opcja przez USB

Karta dźwiękowa AC'97

Wbudowane głośniki/mikrofon Tak/Nie

Złacza zewnętrzne 4 x USB 2.0, FireWire (IEEE 1394), S-Video, D-Sub (VGA ), S/PDIF, Mikrofon, Słuchawki, LAN (RJ-45), Modem (RJ-11), PCMCIA typ II

Czytnik kart pamięci MemoryStick, MemoryStick Pro, Multimedia Card, SecureDigital

Urządzenie wskazujące Touchpad

Modem 56K

Karta sieciowa 10/100 MBit LAN

System operacyjny FreeDOS

Czas pracy na akumulatorach 2.9h

Waga 2.7 kg

Wymiary dług. x wys. x szer. 329 x 274 x 30.5 mm

 

 

Jest to praktycznie ten sam komp, co model LG GE50-222Y. Różnią się tylko procesorem, 222Y ma słabszy.

Komputer dotarł do mnie dość solidnie zapakowany w ładne pudełko. Wraz z nim dostałem plecak, o którym później. Jako ze miałem okazje wcześniej obejrzec tego lapka w sklepie, mniej więcej spodziewałem się, co zobaczę. A zobaczyłem ladny, srebrny komputerek. Niestety producent „zapomniał” dostarczyć niezbędne sterowniki :? . System, który był zainstalowany to FreeDos. Płyta z tym systemem jest dołączona do komputera. Ale kto by używał dosa :D . Dysk zamontowany w kompie to FUJITSU MHV2040AT 4200 2Mb. Nie jest to najwydajniejszy twardziel, ale dość dobrze spełnia swoje zadanie. Natomiast grafika to Radeon xpress 200M. Niestety wbrew temu, co jest napisane na stronie producenta nie posiada ona pamięci własnej tylko dzieli ja z ramem. Dostępne są trzy wartości tej pamięci – 32, 64 i 128 Mb, ustawiane w biosie. Przy zainstalowanej niewielkiej (256Mb) pamięci nie ma sensu ustawiać więcej niż 32Mb. Co do samej grafiki to jak na komputer przenośny to jest ona dość wydajna. W 3DMarku 2001SE wyciąga ok. 3500 punktów (przydzielone 32Mb pamięci). Po zwiększeniu ramu należy się spodziewać większej wydajności. Wiec, jeśli chodzi o grafikę to nie jest źle . Co do dźwięku to kodek sprawuje się nadzwyczaj dobrze – szkoda ze wbudowany głośnik nie jest w stanie oddać tej jakości. Dźwięk jest znacznie lepszy po podleceniu zewnętrznych głośników. Niestety gniazdo do słuchawek i mikrofonu znajduje się na przednim panelu. Znacząco pogarsza to wygodę użytkowania. Ale to sprawa indywidualna, są na pewno tacy, którym to nie przeszkadza.

Niestety jest to mój pierwszy laptop wiec moja ocena matrycy jest dość subiektywna. Według mnie sprawuje się ona nawet dobrze, przeszkadzają mi trochę małe kąty. Natomiast podświetlenie jest jak dla mnie dobre, można je regulować w ośmiu poziomach z klawiatury.

Lapek zaskoczył mnie głośnością pracy – praktycznie go nie słychać. Wentyl kreci się cały czas na wolnych obrotach i jest niesłyszalny. Włącza się na wyższe obroty tylko, kiedy naprawdę tego potrzebuje i nie pracuje długo. Dodatkowo z poziomu klawiatury dostępna jest jego regulacja w trzech poziomach – Silent, Normal i Cool. Bardzo wygodne. Poza klawiaturą dostępne są jeszcze cztery przyciski. Power (wbudowana ładna niebieska diodka), klawisze do zmiany głośności i przycisk mute. Poniżej klawiatury znajduje się gładzik. Wyposażony jest on w pole pełniące rolę scrolla. Niestety gładzik nie jest najwygodniejszy (chyba jak każdy). Zwłaszcza klawisze pod nim, chodzą co prawda lekko i z wyczuwalnym klikiem, ale są głośne. Zawiasy od klapy chodzą ciężko i pewnie utrzymują pozycje. Wzbudza to zaufanie i nadzieje ze nie wyrobią się za szybko.

Po prawej stronie kompa znajduje się nagrywarka dvd. Jest to model produkcji LG: HL-DT-ST DVDRAM GSA-4082N. Jak na razie sprawuje się dobrze, ale nie nagrałem nią jeszcze za dużo płyt. Zobaczymy później :D . Jej mankamentem jest dosyć głośna praca.

Z przodu, jak już wspominałem, producent umieścił głośnik oraz gniazda: słuchawkowe i mikrofonowe.

Na lewym boku jest kolejno: małe gniazdo firewire, PCIMCIA, pod nim jest czytnik kart pamięci, tv-out, gniazdo monitorowe, kratka wentylatora i dwa gniazda usb(jedno nad drugim).

Część tylnia przedstawia się raczej skromnie. Znajduje się tam tylko gniazdo zasilania, dwa kolejne gniazda usb, gniazdko karty sieciowej oraz modemu. Resztę miejsca zajmuje bateria 6-cio ogniwowa. Co do czasu działania na tej baterii to jeszcze nie przetestowałem dokładnie. Oprogramowanie pozwala bardzo dobrze dostosować pobór mocy kompa na zasilaniu bateryjnym wiec można się pokusić o stwierdzenie ze czas pracy będzie zbliżony do tego podawanego przez producenta. W najbliższym czasie postaram się dokładnie przetestować baterię.

Wspomniałem o oprogramowaniu. Po ściągnięciu sterowników z netu, pojawiło się dość sporo nowych programów wspomagających korzystanie z lapka. Jest tam miedzy innymi program do baterii, do obsługi wielu adresów IP, do gładzika i do obsługi OSD. Ciekawym narzędziem jest program LG Intelligent Update. Zajmuje się znalezieniem i ściągnięciem najnowszych sterowników do lapka. Tak wiec po zainstalowaniu systemu, wystarczy odpalic wyżej wymieniony program i już. Wszystko potoczy się automatycznie. Wszystkie sterowniki i programy znajdują się na stronie www.xnote.pl/sterowniki.html

Wygląd kompa jest standardowy. Pokryty jest on farba w kolorze srebrnym. Jak dotąd nie udało mi się jeszcze jej zarysować :) . Mam nadzieje że tak pozostanie. Nic nie trzeszczy, nie skrzypi. Wszystko dobrze spasowane. Czyli jest ok :) .

Wraz z lapkiem dostałem firmowy plecak z logo LG. Jest to standardowy plecak, niemniej wykonany solidnie. Ciekawa jego możliwością jest opcja schowania szelek i transportowania jako torba.

Wydajnościowo kompek sprawuje się po japonsku – jakotako <_< Winą tego stanu rzeczy jest niewielka ilość pamięci ram, dodatkowo dzielonej z grafika, oraz wolny, ale cichy dysk. Jeśli ktoś będzie się zastanawiał nad zakupem tego modelu to bardzo dobrym pomysłem będzie dokupienie jeszcze min. 256Mb pamięci. Ja już niedługo to uczynię :lol: .

Wspomnieć należy jeszcze o zainstalowanej w klapie antenie wifi. Po dołożeniu odpowiedniej karty minipci otrzymujemy możliwość korzystania z sieci bezprzewodowej.

 

Podsumowując te moje wypociny można powiedzieć ze za kwotę 2480zl dostajemy lapka, który jest bardzo dobrze wyposażony i po dołożeniu pamięci na pewno bardzo wydajny. Niestety producent postanowił „obdarować” nas gwarancją o długości jednego roku. Może być to dla niektórych powodem do dyskwalifikacji tego modelu. Ja postanowiłem zaryzykować i moim zdaniem się opłacało. Co będzie dalej, czas pokarze.

 

Dołączona grafika

 

 

Więcej fotek tu:

FOTKI

 

Pozdro!

Edytowane przez CICHYCKM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniales dodac ze w laptopie zainstalowana jest karta dzwiekowa SigmaTel HD z wyjściem optycznym SPDIF :)

 

A co do bateryjki to w wordzie trzyma okolo 3h 30min przy sciemnionej matrycy, nie wiem jak przy większym obciazeniu, ale wydaje mi sie ze bedzie trzymać katalogowe 2h 40min

Edytowane przez Hush

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Hush za uzupełnienie :) Dzwiekówka faktycznie posiada wyjscie cyfrowe :) Hehe po włączeniu jack od słuchawek świeci na czerwono :) A bakteryjkę przetestuje na dniach. Fotki beda jeszcze dzisiaj, tak pod wieczor.

 

Dodałem fotki. Zapraszam do podziwiania :)

 

Pozdro!

Edytowane przez CICHYCKM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie tylko nfs:underground2. Przy rozdzialce 1024 na srednio-niskich detalach gra chodzi plynnie. Najwiekszym mankamentem jest wolny dysk - gra sie dlugo laduje. Ale jak sie zaladuje to smiga az milo :) Innych narazie nie testowalem. Niedługo dokupuje pamiec wiec napewno opisze wrazenia z innych gier :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo gratuluje ci wyboru LG. Lapek wygląda bardzo solidnie. Ja bym postanowił jeszcze zmienić dysk, dołożyc ramu i zamontować kartę Wi-fi na PCI. Uważam że za tę cenę to nawet nie opłaca się Acera TM2413 kupować. Na koniec jeszcze raz gratuluje bo lapek bardzo ładny także z wyglądu.

Pozdro :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki aceraspire :D

 

Ram kupuje na dniach. Co do dysku to tez jest w planach na najblizszy czas. Karta wifi raczej nie wchodziw gre - brak zastosowan. Natomiast planuje zrobic udostepnianie neta poprzez bluetooth. Dwa klucze na usb ~50zl i mam net w promieniu 100m :lol:

 

Pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Net po BT nie polecam ... transfer to max 1,2Mbps z pdokresleniem na MAX(chyba ze cos takiego http://www.bluetake.com/products/BT007Ex.htm ale to tez zaledwie 3Mbps).Z tym 100m tez moze byc roznie.

Juz lepiej jakbys poszukal w tej cenie(a pewnie znajdziesz) Karty PCI i pcmcia(ew minipci) w standardzie 802.11b[zeby bylo tanio] ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do BT i netu to moje terazniejsze lacze nie wyciaga wiecej niz 40kilo wiec mysle ze ten blut wystarczy. Natomiast odleglosci nie sa wazne - chodzi o zasieg w jednym niewielkim budynku (konkretnie duzy pokoj).

Wątpie zebym znalazl i karte PCI i pcmcia razem w cenie 50zl. Tak wiec sadze ze jednak blut jest najlepszą (najtanszą) opcja. Ale jesli sie myle to mnie poprawcie :)

 

Pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano cieniutki jest i nawet lekki przy tym. A i lakier ma zupełnie inną fakturę niż ten znany z acerów. Na moje oko trudno go będzie zetrzeć.

 

btw. Przetestowałem NFS Most Wanted - chodzi całkiem całkiem jak na 256 ramu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[cahe] -> co to za blad? Napisz cos wiecej.

Podczas np. wypakowywania większego archiwum wyskakuje niebieski ekran z błędem STOP i powoderem podanym jako plik ntfs.sys... ;/ kombinowałem z sterownikami kontrolera dysków ale nic z tego. sam dysk też wygląda na sprawny. ram OK. nie wiem co jest, ale błąd jest powtarzalny, ale jednocześnie znajduje coraz to nowe sytuacje w których występuje. Windows oryginalny i legalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reinstalka windy nie pomaga? Ja mam z kolei inny problem, aplikacje wywalaja bledy i sie zamykaja. Ale to calkowicie moja wina - nie nalezy grzebac w rejestrze bez zrobienia jego kopii zapasowej :) Tak czy siak czeka mnie reinstalka windy. Zastanawiam sie czy nie postawic win2000, moze bedzie dzialac szybciej.

 

Pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

' date='20 kwi 2006, 17:34' post='2092645']

Podczas np. wypakowywania większego archiwum wyskakuje niebieski ekran z błędem STOP i powoderem podanym jako plik ntfs.sys... ;/ kombinowałem z sterownikami kontrolera dysków ale nic z tego. sam dysk też wygląda na sprawny. ram OK. nie wiem co jest, ale błąd jest powtarzalny, ale jednocześnie znajduje coraz to nowe sytuacje w których występuje. Windows oryginalny i legalny.

Miałem to samo w stacjonarnym -> kondensatory na płycie głównej zrobiły kuku -> do wymiany :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory? Czy aby na pewno ?

 

http://support.microsoft.com/default.aspx?...b%3Bpl%3B228888

 

M$ podaje więcej możliwości

Może i podaje ale u mnie to nie było to :(

 

1. Błędy podczas instalacji windowsa

2. Błędy przy rozpakowywaniu dużego archiwum często na różnych plikach a czasami to samo archiwum rozpakowuje gładko i bez błedów

3. Dziwne zwiechy i restarty

4. Błedy w czasie nagrywania płyt

5. Błedy przy uruchamianiu windowsa ale nie zawsze

6. Wszystko bardzo nieregualarnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez sie zastanawiam nad tym laptopem, ale przeraza mnie troszke ten wolny dysk twardy! :blink:

zwlaszcza ze malem zamiar zgrywac na niego filmy z kamery! i wogole jak wyglada sprawa z wymiana pamieci i dysku twardego, trudno sie do tych elementow dostac? pamiec w tym laptopie to DDR2 ale jaka czestotliwosc? 400 czy 533? widzialem pamieci 512MB za 170zl w komputroniku ale nie wiem czy beda dzialac z tym laptopem?

 

pzd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo łatwo dostać sie do dysku - 2 wkrety sie odkreca i juz! Pamieci to DDR2 533 cl4

czyli rozumiem, ze ta pamiec powinna dzialac w tym laptopie bez problemu:

 

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=20452

 

nie potrzebuje jakiejs super wydajnej oryginalnej pamieci, wiec ta chyba bedzie dobra?

 

 

 

kolejna sprawa to karta WiFi, nie wiem czy bardziej oplaca sie kupic karte na zlaczu PCMCIA czy na miniPCI? jak to wyglada z zasiegiem? ponoc ten laptop ma antene wbudowana, zastanawia mnie glownie w jakim przypadku bede mial lepszy zasieg? znalazlem taka karte WiFi na miniPCI w komputroniku:

 

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=20937

 

tylko nigdzie niestety nie doczytalem w jaki sposob nalezy ta karte podlaczyc z antenka w laptopie LG? podlaczales moze do lapka taka karte? no i czy w tym laptopie jest jeden kabelek od tej wbudowanej anteny czy dwa - mozesz sprawdzic? na karcie widac dwa zlacza pod antene!

 

 

 

ostatnia rzecz o jaka chcialem zapytac to dysk twardy, standardowy jest bardzo wolny wiec pomyslalem ze wymienie go na szybszy i wiekszy a stary sprzedam na allegro za jakies grosze, dysk jest w standardzie ATA/100? nigdzie to nie jest napisane ale wnioskuje ze chyba tak? czyli inny dysk na ATA/100 powinien bez problemu dzialac? wybralem 80GB WD 5400 8MB:

 

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=15142

 

 

lapka juz zamowilem, mam nadzieje ze sie nie zawiode na nim a po wymianie tych wszystkich czesci powinien juz super dzialac!

 

pzd.

Edytowane przez stasimon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...