Skocz do zawartości
sansaba

Core 2 Duo - Obniżenie Temperatury Pracy @ E6300

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Posiadam komputerek jak w sygnaturce. Odczyt temperatur przeprowadziłem programem EVEREST Ultimate Edition 2006 - i tu ku mojemu zdziwieniu :blink: normalnie w windzie 55 - 59 stopni, w stresie - EVEREST Ultimate Edition 2006/Tools/System Stability Test - włączony test "stress CPU" do 80 stopni :mur:

Pytanie do wszystkich użytkowników tego proca - czy ktoś mierzył już temperatury, jeśli tak to jakie ma ?? Bo zaczynam się zastanawiać czy ja aby napewno dobrze boxowy cooler zamontowałem :?

 

UPDATE

 

Ponieważ temat się dość mocno rozwinął i został na moją prośbę przyklejony (ParanoiK dziękuję), a dyskusja o temp C2D pozostaje dość ożywiona postanowiłem uczynić topic bardziej "user-friendly" i skrobnąć mini FAQ w pierwszym poście. Co oczywiście nie zwalnia poszukujących od mozolnej lektury :D Wszelkie uwagi i sugestie proszę kierować na PW bądź na GG - prosze Was szanowni userzy o nie zaśmiecanie topicu uwagami co do moich wypocin :)

 

mini FAQ - Core 2 Duo - obniżenie temperatury pracy na podstawie procesora E6300

 

Nie będę się tu rozpisywał o coolerach, pastach, osiąganych temperaturach itp - jest w tym topicu i na tym oraz na innych forach wystarczająco dużo na ten temat. Postaram się za to możliwie krótko i zrozumiale podać kilka faktów, które pomogą Wam utrzymać Wasze C2D w dobrej "kondycji termicznej" a przy tym ... nie ogłuchnąć :)

 

Rule No 1 - NAPIĘCIE

 

Def V-core dla tego procesora wynosi 1,3250 V. Nooo, tu intel przesadził...

Jeśli chcesz mieć względną ciszę i spokój (niezależnie na jakim coolerze) - zacznij od obniżania napięcia. PAMIĘTAJ !! Uzyskane napiecie zależy od "sztuki" procesora i mobo - nie ma reguły jak niskie będzie.

Napięcia obniżaj stopniowo, powoli, najlepiej małymi skokami (co 1 max 2 progi w BIOSie). Każdorazowo po obniżeniu napięcia testuj stabilność komputera programem ORTHOS za pomocą testu "small FFTs - stress processor". Na podstawie moich doswiadczeń mogę powiedzieć że minimalny czas trwania testu to 1 godzina.

UWAGA !! Ten czas trwanie testu nie daje żadnej pewności co do stabilnej pracy komputera !! Jednak zauważyłem że najwięcej "wysypek" przy za małym V zdaża się między 20 a 40 minutą testu - oczywiście jeśli V nie jest zdecydowanie za małe i Orthos nie zdechnie po kilku - kilkunastu minutach testu. Dlatego naprawdę trzeba przytrzymać test koło godziny minimum !!

Jeśli udało ci się przetrwać przy podanym napięciu godzinę - obniż je :) i powtórz powyższe czynnosci ;)

W momencie kiedy Orthos zacznie się wysypywać podnieś napięcie o jeden próg w górę - i weź sobie jakaś książke ;) Uruchom ORTHOSa na 4 do 6 godzin, najlepiej na całą noc. Jeśli po takim okresie obciążenia Twój sprzęt sie nie "powiesi" - gratuluję, właśnie znalazłeś najniższe stabilne napięcie dla Twojego zestawu.

 

Rule No 2 - PASTA TERMOPRZEWODZĄCA

 

Zasada prosta jak świat i wałkowana miliony razy - najlepszy cooler nie da rady przy kiepskiej paście. Np smarki które intel daje do boxowego coolera to jakaś pomyłka :blink: Poczytaj forum, wybierz pastę która Ci odpowiada i przesmaruj nią chociażby boxowy cooler - naprawdę w połączeniu z obniżeniem napięcia odczujesz różnicę temperatur.

 

Rule No 3 - RADIATOR/WENTYLATOR

 

W zasadzie jedno - można na boxie od intela uzyskać wzglęnie zadowalające temperatury wprowadzając w życie zasady Nr 1 i 2 - ale nie uzyskamy ciszy. Jeśli chcesz mieć jedno i drugie - zainteresuj się względnie tanimi coolerami opartymi na technologii heatpipe - jest ich pewien wybór na rynku w rozsądnych cenach, oferują większą wydajność niż box i napewno są cichsze.

 

Rule No 4 - WENTYLACJA OBUDOWY/PORZĄDEK W OBUDOWIE

 

No cóż, Ameryki to ja tu nie odkryję :) Nawet najlepsze komponenty AC nie dadzą rady, jeśli tego ciepła, które odbierają z naszego procka nie wyprowadzimy poza obudowe, a im nie dostarczymy świeżego powietrza do chłodzenia. To bardzo istotny element w walce z temperaturą - a niestety dość często pomijany.

Według mnie absolutnym minimum jest wentyl 80 mm wyciągający powietrze z tyłu obudowy (na wysokości chłodzenia naszego procesora). Przy takim rozwiązaniu ciężko jednak mówić o prawdziwej wydajności, cisza też nie będzie mocną stroną takiego wiatraka... Jeśli jednak uważasz ze wydajność 80 jest dla Ciebie wystarczająca a hałas Ci nie przeszkadza - to pomyśl jeszcze nad dołożeniem drugiej - z przodu obudowy, podającej chłodne powietrze do środka. Takie rozwiąznie (80 mm wywiew + 80 mm nawiew) uważam za pierwsze w miarę logiczne - choć obarczone dolegliwościami, o których piszę wyżej.

Wiadomo więc, że logicznym torem idąc możemy 80 zamienić na 92 mm ;) Będzie już sporo wydajniej, a przy odpowiednim doborze wiatraków również cicho.

No i mój faworyt jeśli chodzi o chłodzenie budy :) - 2 x 120 mm :) Przód nawiewa chłodkiem, tył podgrzewa atmosferę otoczenia. Przy odpowiednim doborze wentyli uzyskasz dość duży przepływ powietrza przy relatywnie niskich obrotach - a co za tym idzie uzyskasz upragniony chłód oraz zapewne nie mniej upragnioną "względną" ciszę...

 

Utrzymuj do komlpetu porządek w budzie - odkurzaj ją w miarę możliwości (te wiatraczki trochę kurzu Ci tam zbiorą ;) ), poukładaj i pochowaj zbędne kable umożliwiając dobrą cyrkulacje powietrza w obudowie.

 

Pamiętajmy też o tym, że podkręcając nasze kompy i dodając im solidne chłodzenie budy dbamy też o inne elementy zestawu niz proceosr. Mobo (w szczególności NB), pamięci czy sekcja zasilania docenią obniżenie temperatury ich otoczenia... Niższa temperatura w obudowie = dłuższa żywotność naszego "dziecka" a i niespodziewanych resetów będzie mniej ;)

 

To by było na tyle - mam nadzieję że te cztery proste i chyba ogólnie znane zasady pozwolą kazdemu początkujacemu użytkownikowi C2D, który tu zajrzy na wykonanie kilku prostych kroków zmierzających do osiągnięcia upragnionych temperatur procka bez przekopywania tematu. A kiedy już to zrobi napewno z chęcią przeczyta więcej - więc zapraszam wszystkich, którzy chcą poznać więcej szczegółów, lub pochwalić się osiąginęciami w dziedzine zbijania temperatur do lektury dalszej części topicu a także do dyskusji :).

 

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - płytka napewno zawyża. Po testach, gdzie w stresie pokazwywało się 83 stopnie szybko zdjąłem panel i cooler - łapy mam bez bąbli, więc ~80 stopni tam nie było napewno ... :lol2:

Po drugie - zdjąłem nadmiar pasty i teraz pokazuje 44-47 w windzie i 63 stopnie w stresie ... Więc dodatkowo biję się w pierś, gdyż przesadziłem z pastą ... :oops:

Po trzecie - mam wrażenie, że mocowanie tego radiatora jest raczej nieudane ... Co docisnę któryś róg, to jakiś odskakuje ... Docisnąłem go w końcu "na chama", aż się o płytę bałem ... Ale chyba wreszcie załapał ... BTW - mam wrażenie, że przekręcanie o 1/4 obrotu tych mocowań (zgodnie z instrukcją) to za mało ... Osobiście teraz przekręciłem więcej ... IMO dopiero teraz załapał ... Ale żeby to było pewne mocowanie to nie powiem ... Dla sprawdzenia mocniej pociągnąłem za odudowe wiatraka i odskoczyła jedna noga ... Nie na maxa, ale troszkę ... Poprawiłem, dokręciłem i postanowiłem już nie kombinować :blink: W końcu komp stoi i nikt go za cooler nie szarpie ...

EDIT

To jak już w tym temacie jakoś - kto może polecić pewne, z dobrym mocowaniem :lol: i wydajne a jednocześnie niedrogoe chłodzenie - bo po tych przygodach jakoś się do boxowego zraziłem ... :-|

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie ten i bedzie po klopocie. ;] I nie zapomnij o kupnie dobrej pasty, chyba, ze juz takowa posiadasz. ;)

http://www.allegro.pl/item130997673_arctic...e_gw_6_lat.html

Właśnie na to patrzyłem - no nic, nałozyłem świeżą pastę Qoltec TimeTube S15(smarowałem lapa i byłem zadowolony. Dla zainteresowanych - parametry tej pasty , i poczekam kilka dni, zobaczymy na jakim poziomie się temperatura ustabilizuje. Teraz po ok. 30 minutach pracy mam na jednym rdzeniu 48, a na drugim 47 (skacze na jednym do 50 a na drugim praktycznie bez zmian przy necie, włączony antyvir, firewall, EVEREST). W stresie jak już pisałem ~63, więc chyba mniej więcej o to chodzi.

Nie szykuje się do jakiegoś ostrego O/C, ale ... Tak właśnie sądziłem, że powinienem uzyskać poniżej 50 stopni w IDLE ... No coż, nie ma co się cudów spodziewać na boxowym chłodzeniu :) Spalić tego proca też raczej będzie ciężko jak sądzę ... Więc w przypływie desperacji bądź gotówki do obudowy powędruje coolerek polecony przez Ciebie Santi, który zresztą oglądałem chwilę wcześniej na allegro.

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odczyty temperatur sa zdecydowanie poprawne - plyta nie zawyza bo nie ma jak - odczyt jest z core procka - dla porownania na ninji i nie kreconym E6300 mam 36-37 idle i 54 stress na Scythe ninja - pasta zalmana wiec ciut lepiej niz AS5 - core2 moze spokojnie chodzic do temperatury wyznaczonej Tcase max - dla E6300 to 85 C

EDIT:

tylu madrych sie znalazlo - zaden Core2 w sigu nie ma :P

Edytowane przez Yacho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odczyty temperatur sa zdecydowanie poprawne - plyta nie zawyza bo nie ma jak - odczyt jest z core procka - dla porownania na ninji i nie kreconym E6300 mam 36-37 idle i 54 stress na Scythe ninja - pasta zalmana wiec ciut lepiej niz AS5 - core2 moze spokojnie chodzic do temperatury wyznaczonej Tcase max - dla E6300 to 85 C

10 stopni różnicy w porównaniu do boxowego chłodzenia :| Nieźle, nieźle chyba zacznę się zastanawiać ... Mogłbyś podlinkować to swoje chłodzenie ??

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OT - The Beginning

Yacho & surix - Panowie, Panowie ;) ...

Do wzajemnych przytyków i dyskusji nt. kto, co, dlaczego, i jakimi środkami, tudzież innych zgryźliwości i wyjaśniania sobie kompetencji posłużcie się PW lub jeśli koniecznie na forum to Oślą Łączką ;)

Więc proszę bez OT w tym temacie :)

pozdrawiam

sansaba

OT - The End

 

EDIT - no cóż - 24 h po zmianie pasty i umocowaniu wentyla 46-48 stopni idle... BTW, sprawdziłem dziś takiego samego proca z boxowym chłodzeniem na płycie GA-945PL-S3 (czyli szyna 800 i pamiątki 533, ale podniesione w biosie odpowiednio na 1066 i 706 wsio stabilnie) i tam temp. w idle jest 52-54 stopnie... Czyżby to boxowe chłodzenie było aż tak słabe ??

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boxowe chłodzenie rzeczywiście jest tak słabe - a C2D wcale się tam mało nie grzeje. bez kręcenia (8x266 => 2128MHz) miałem ok. 30-33C ale po samym podniesieniu szyny z 266 na 410 w Idle mam 40 a stress 50C :/ nie zwiększałem napięcia... ale taktowanie 3280MHz....

 

Acha - jeśli chodzi o programy do pomiaru temp. zapomnij o everastach itp. one mają pomiar z diody, tak samo aplikacja dołączona do GB DS3 - EasyTune - tam mam ok. 25C na procu bez kręcenia (po podkręceniu nie patrzyłem) - Core Temp pobiera temperaturkę bezpośrednio z rdzenia, dla każdego osobno, czasami temperaturki na rdzeniach się minimalnie różnią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Everest jest jedynym procz CoreTemp programem ktory podaje prawdziwa i nieprzeklamana temp.... a tak btw - na tomshardware uparcie podaja temp z easytune :D

I tak wszyscy zostalismy nabici przez intela w butelke pod tytulem - chlodne procki od niebieskich - naprawde nikt nie powiedzial jeszcze jaka temperatura dla tych procków jest do stolerowania a jaka nie.....

Edytowane przez Yacho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coż - lecą sobie i Everest i Core Temp i muszę powiedzieć że odczyty są zbieżne ...

Kyniek - piszesz że box jest jednak słaby - a na jakim chłodzeniu Ty masz takie temeratury ??

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wskazania idle SpeedFan: 10-15* i 9000 obr./AC Freezer , Everest 50* i 10 000 obr., CoreTemp: 39-41*(i żadnej różnicy między idle a stres). Odinstalowałem te programy i biorę odczyty z BIOS-u: 21-25* i 500-600 obr.(przy temp. w pokoju 20-22*) Z tego co badałem organoleptycznie tylko odczyty z biosu wydają się wiarygodne. Trochę poszukałem i w/w programy nie obsługują IT 8718, a zdaje się że ten czujnik odpowiada za odczyty. Napięcia też pokazywały bzdurne np. 12V= 00,00V i Vcore 2,03V.

Oprócz Freezera mam 2x92 nawiew na procesor i kartę oraz1x120 wyciągający z tyłu obudowy.

Edytowane przez harryt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor puszczony na 450x7 vcore 1,325 temper Idle 39, w pelnym stresie 43-44. Jak mialem ustawione napiecie w biosie na auto to bylo w stersie do 55stopni. zadnych dodatkowych wiatrakow w obudowie, a jeszcze dodatkowo grafika z pasywnym u dolu grzeje. dobre chlodzenie na procku moze cuda zdzaialac. u mnie scythe infinity i pasta Arctic Silver 5. dodam ze nawet z odpietym wiatrakiem tem max dochodzi do 66stopni. a na noc zjezdzam z obrotami do 600 i procek ma gora 44stopnie.

oczyty temperatury procka z everesta, ale ostatnio z TAT (Thermal Analisys Tool) lepszy jest.

Edytowane przez mimuszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak zdecyduje się na chłodzenie Arctic Cooling Freezer 7 Pro z tej aukcji polecane wyżej przez Santi - ego ... Oglądnałem go na żywo w sklepie i jest kawał miedzi do odprowadzania ciepła i kawał wiatraka do wiania ... Orginalnie nałożona pasta Arctic MX-1 tylko mnie martwi z lekka ... :) Znalazłem opinię, że różni się od MX-1 w tubce na niekorzyść ... Czyżby oszczędność producenta na paście ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz tego Freezer'a, przystepna cena i bdb chłodzi proca tylko nakładanie MX-1 na proca jest niewygodne :-P

Ale skoro jest orginalnie nałożona pasta na radiator, to chyba wystarczy docisnąć, poruszać żeby rozsmarować i po zawodach ;) ?? Jeśli nie, to nałoże, pogrzeje, odepne, poruszam - rozsmaruje i powinno byc oki :) ...

 

Czym usunać starą pastę z procka ?? Gdzieś jest wyżej w moim poscie link do obrazka ze specyfikacją obecnie nałożonego TimeTube S15 Qolteca (to chyba coś takiego jak AC5). Spirytus ?? Aceton ??

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pozostaje zamówić/czekać/odebrać/zamontować/wygrzać i poinformować szanowne koleżeństwo o wynikach :)

Jeśli ktoś coś konstruktywnego jeszcze chce wnieść do dyskusji to zapraszam.

 

EDIT

 

Po wielu rozważaniach, dywagacjach i konsultacjach ze sprzętowcami stanęło na następującym rozwiązaniu:

- nie zmieniam boxowego coolera

- satysfakcjonująca jest temperatura w IDLE 44-47 stopni na powyższym chłodzeniu

- satysfakcjonująca jest również temperatura w stresie (całonocny PRIME 95 + CPU Stress Everest Ultimate) 62-63 stopnie

- wg. wszelkich danych zebranych od użytkowników tego proca na boxowym chłodzeniu, włącznie z 3 serwisami w moim mieście - ten typ tak ma, nie zejdzie sie niżej bez zmiany pasty, wentylka, schłodzenia obudowy (dowolne skreślić lub połączyć :D), itp...

- w związku z tym zakupiłem 80 mm wentyl COOLER MASTER sterowany własnym czujnikiem temperatury, który zamontuję: a) z przodu obudowy, b) zamiast/pod tunelem powietrznym ponad prockiem (zobaczymy gdzie będzie dawał większy efekt)

O wynikach schładzania powiadomię po testach.

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPDATE 1

Od razu przepraszam za post pod postem, ale nie chcę juz przesadnie rozbudowywać poprzedniego.

Przejdę do sedna sprawy: zamontowałem wiatrak 80 mm pod Air Prescott Duct (wiatrak na blachę, APD z odkręconym kołnierzem-sama rura-na wiatrak) i ... :blink: :lol2: Nareszcie pożądany efekt :rolleyes: W IDLE temperaturka 39-42 stopnie, w stresie 53-56 B-) No i o to chodziło ... Hałas wzrósł minimalnie jak dla mnie ...

Etap nastęny: wymiana chłodzenia :) Jeśli uznam za stosowne :lol:

pozdrawiam

sansaba

P.S. Jednak jak dużo znaczy dobrze wentylowana buda ... Nie chce ktoś kupić Tracera TRO 282 LEO 400 Watt 4Life ?? :lol2:

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPDATE 2

Zmiana konfiguracji chłodzenia :) Jednak mam w sobie żyłke eksperymentatora :wink:

Wiatrak powędrował znad procka (gdzie się sprawdził, co przypominam i co jest powyżej) najpierw na przód obudowy... Tu jednak oprócz wyraźnego schłodzenia dysku (~25 stopni po kilku godzinach pracy przy ~30 z wiatrakiem w innym miejscu) i podniesienia hałasu nie czynił wiele dobrego... Naturalną więc rzeczą było przełożenie wiatraka na tył - tym oto sposobem znalazły się tam już 3 :blink: wiatraki (zasilacz, orginalny z obudowy i dokupiony) ...

I wreszcie mogę powiedzieć, że jest to to o co mi chodziło B-) Proc w IDLE jak powyżej (czyli max 42 stopnie) natomiast w stresie nie przekraczam 51 :rolleyes: No, to cel osiągniety :)

Air Presccot Duct powędrował na swoje miejsce - nie daje może przyrostu chłodzenia samego proca, natomiast wg. pomiarów powoduje nienagrzewanie się płyty głównej (bez APD 38-39 stopni, z APD 33-35). Testy oczywiście prowadzone z zestawem 3 x wiatrak z tyłu ;)

I dla dociekliwych - poukładałem w miarę możliwości kable, bo troszkę było bałaganu :oops:

Zmieniłem też pastę na procku karty graficznej (orginalnie jakiś biały silikon, teraz Qoltec TimeTube S15, link do fotki z parametrami gdzieś wyżej). Spadek temperatury odnotowałem w stresie - z 63 stopni do 58-59 (Far Cry, NFSMW). Temperatura w IDLE pozostała praktycznie na tym samym poziomie (44 stopnie) jednak teraz karta wolniej dochodzi do tej temperatury.

No i na koniec najważniejsze - procek odwoltowany - z orginalnego 1,325 V na 1,135 V bez żadnego uszczerbku dla stabilności (Prime95, Everest Ultimate Edition, wszystkie testy - CPU, GPU, dysk, pamięci) :rolleyes: Teraz wolniej się nagrzewa i szybciej schładza :)

To na tyle chwilowo w tym temacie - o dalszych walkach z temperaturą/hałasem będę zawiadamiał na bieżąco.

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e6300 na boxowym chlodzeniu i AS5 bez podkrecania:

idle: 42-45

load: 55-58

 

na Scythe Mine i AS5, fsb 333 1,28 vcore (1,3125 w biosie, podkrecaone tak "na szybkiego" do 1:1, bede mial czas to sprobuje z ramem do przodu pojsc zeby do 400 dobic):

idle- 36-39

load: 45-48

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli c2d ma to samo co moja celina- takty taktami a prawdziwy wzrost temperatury daje podnoszenie nawet niewielkie napięcia... Widąc intele już tak maja

Właśnie wykonałem eksperyment z napięciem - E6300@2800Mhz - przy napięciu auto podawanym przez płytę

po przetaktowaniu 7x400 temperatura dochodziła do 70stopni w stresie - płyta moim zdaniem daje w trybie auto zbyt wysokie napięcie - z ciekawości ustawiłem ręcznie na 1,27V i śmiga na 2800 Mhz - przechodzi Orthosa , Spi inne marki - temperatura w spoczynku 38st. w stresie 50st

płyta P5Bdlx temperatura MB 32stopnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąć pod uwagę powyższe posty nasuwa się jeden wniosek - nie kręcisz?? Chcesz mieć ciszę ?? Zmniejsz napięcie ... W zasadzie zdrowe podejście ;) Zjechać z napięciem jak bardzo się da ... Bez utraty stabilności ... BTW - ktoś wie jak schłodzić moją budę ?? A jednocześnie nie hałasować za bardzo ?? Tracer TRO-282 LEO 400 Watt Prescott . Mam dwa wiatraki 80, oba narazie z tyłu - ale z przodu mogę wcisnąć 120, ew. coś zamiast Air Prescott Duct. Czekam na jakieś fajne i pożyteczne sugestie ;)

 

pozdrawiam

sansaba

 

EDIT : Proszę Administrację o przesunięcie do działu chłodzenie konwencjonalne :oops: Biję się w pierś, mogłem przewidzieć ewolucję tematu i w zasadzie tam go założyć - SGJ - dziękuję ;)

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sansaba

 

Na E6400 + P5B DLX ustawiłem w BIOS napięcie 1,250. Przyznam sie szczerze, nie wiem skad i jak ale wydawało mi sie ze to jest V def tych procesorów. W zadnej grze ani w 3dMarku nie brakło mu napięcia wiec myśle ze mozesz sprobowac zejsc z tego 1,315. Inna sprawą jest fakt że tak naprawdę nie wiem ile MOBO faktycznie podało napięcia ale problemów nie mam żadnych. Pozniej ustawiłem na jakis czas na 1,325 ale teraz od około tygodnia znow mam 1,250 i działa bez zarzutu.

A co do obudowy...

Moja obudowa to Mustang :lol2: :lol2: :lol2: TAKIE CUDO

tak wiec z ta obudową to tak na dwa razy :lol2: bo ja mam wiatrak 80 mm od przodu, 80 mm z tyłu, na boku jest tuenl na proca i jakas smieszna kratka z otworami jakies 10 x 15 cm, na zasilaczu jest 120 mm. Temp 38-40 w IDLE w STRES 55 w góre. GF 7900GS temp zblizona do procka. Tak wiec z ta obudową to ja juz nie wiem jak jest... :lol2:

Edytowane przez michal_fm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...