Skocz do zawartości
Kyle

Wielkość Piksela W Monitorach Lcd

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiałem jaki piksel jest najlepszy, i podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami ( może napiszecie tu o waszych ).

 

W standardowej czcionce systemowej Tahoma 8 pkt. szerokość „linii” liter ma rozmiar jednego piksela. Oznacza to że litera „i” koloru czarnego na białym tle ( i vice-versa ) i na monitorze LCD w rozdzielczości natywnej z pikselem 0,27 będzie miała całkowitą szerokość 0,27mm.

Na monitorze CRT 19” ( okolice 18” przekątnej widzialnej ) statystyczna większość użytkowników ustawia rozdzielczość 1152x864. Szerokość linii standardowej systemowej litery w tym przypadku wynosi ~364/1152=0,316mm – może że to dobry wyznacznik szerokości linii do którego powinniśmy zmierzać? W takim razie 0,27 to wyraźnie mniej ..... literki małe ...

 

Czy powinienem tym samym kupić monitor z pikselem 0,316mm ?

Myślę że to nie do końca dobry pomysł.

Po pierwsze wiadomo że piksel składa się tak naprawdę z trzech pikseli ( tzw. Subpikseli ) więc im większy piksel tym większa „ziarnistość [nazwijmy ją] subpikselowa” idąc dalej tym tokiem rozumowania im większy piksel tym większe ryzyko że będziemy widzieć subpiksele a to będzie raczej męczyć nasz wzrok (bo powinniśmy widzieć już „zmieszane” barwy a nie ich składowe). Po drugie „kanciastość” liter też wpływa negatywnie na nasze oczy a im większy piksel tym będzie ona większa.

 

Załóżmy że mamy monitor LCD z pikselem 0,27 i literki są za małe. Powiększyć – wady i zalety ?

 

1) Włączając niższą rozdzielczość niż natywna tracimy najbardziej na ostrości ….. ale czconki będą większe – moim zdaniem najgorsze rozwiązanie.

 

2) Standardowe nie filtrowane powiększenie. Kiedy powiększymy czcionkę z 8 na np. 10 szerokość linii litery nadal pozostanie niezmieniona i pomimo że wysokość liter będzie większa to nadal czytanie będzie męczące. – właściwie niemal nic nie dające rozwiązanie

 

3) Standardowy Anty Aliasing pikselowy + powiększenie czcionki. Kiedy włączymy standardowy AntiAliasing dla czcionek ( np. opcja dla dokumentów w Adobe Acrobat Reader ) cała czcionka będzie większa ….. jednak stracimy na ostrości , nie tak jak w rozdzielczości nie natywnej ale w dość znaczącym stopniu. – nadal kiepsko

 

4) Anty Aliasing operujący na subpikselach.+ powiększenie czcionki – To jest najlepsze rozwiązanie.

W systemie Windows nazwano ten AA ClearType a adobe CoolType. Dzięki niemu mamy zalety standardowego AA jednak przy mniejszym rozmazaniu. Mniejsze rozmycie jest wynikiem AA działającego nie na całych pikselach a na subpikselach. Nasz monitor tym samym ze standardowej rozdzielczości np.1680x1050 ma powiedzmy umownie ( bo nie do końca można tak powiedzieć ) 5040x1050.

 

Myślę że podczas zakupu monitora LCD powinniśmy wybrać jedną z dwóch dróg.

 

a- jeśli za wszelką cenę chcemy uniknąć jakiegokolwiek skalowania tym samym rozmycia ( występuje ono nawet przy ClearType ) to powinniśmy szukać monitora o jak największej plamce/pikselu – wady to ziarnistość

– moim zdaniem rozwiązanie bez przyszłości bo gratis dostajemy mniejszą ostrość „grafiki” ( zdjęcia, filmy , gry ) a i wygoda czytania wątpliwa.

 

b- jeśli jesteśmy w stanie zaakceptować pewien poziom rozmycia ( po prostu ClearType ) to powinniśmy szukać egzemplarza z jak najmniejszym pikselem – im mniejszy piksel , tym mniejsze będzie zaobserwowane rozmycie.

 

Myślę że przyszłość należy do monitorów z małym pikselem ( 0,15-0,1 itd. ). Przy tak małych „plamkach” negatywny skutek działania AA będzie praktycznie pomijalny ( zwłaszcza operującego na subpikselach).

 

Technologia SubLCD ( darmowa nie ograniczona patentami jak ClearType )

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy analizie tak interesującego zagadnienia (chociaż niektórzy mogą to traktować jako dzielenie włosa na czworo :-P ), wypadałoby też przeanalizować proporcje poziome i pionowe pikseli, bo w różnych monitorach są różne.

 

W CRT rozmiar piksela niekoniecznie wynika z rozmiaru_ekranu/rozdzielczość - jest taki parametr jak rozmiar plamki, odpowiadający za ostrość obrazu. Statystycznie ustawiana przez użytkowników rozdzielczość dla 19"CRT wydaje mi się zaniżona.

 

Co do ClearType - nie trawię takich wynalazków. Kiedy kupiłem pierwszego LCD, cieszyłem się ostrością obrazu lepszą niż w CRT, a włączenie tej funkcji zabierało ostrość z powrotem :mur: .

 

Teraz siedzę przy laptopie, ekran 15,4", rozdzielczość 1280x800 - piksele są trochę małe, a co za tym idzie, i reszta elementów widocznych na ekranie. Ale Windows ma niegłupią funkcję skalowania wszystkich czcionek - domyślnie dla 96dpi, a po przełączeniu na 120 lub więcej już jest cacy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1)Przy analizie tak interesującego zagadnienia (chociaż niektórzy mogą to traktować jako dzielenie włosa na czworo :-P ), wypadałoby też przeanalizować proporcje poziome i pionowe pikseli, bo w różnych monitorach są różne.

 

2)W CRT rozmiar piksela niekoniecznie wynika z rozmiaru_ekranu/rozdzielczość - jest taki parametr jak rozmiar plamki, odpowiadający za ostrość obrazu. Statystycznie ustawiana przez użytkowników rozdzielczość dla 19"CRT wydaje mi się zaniżona.

 

3)Co do ClearType - nie trawię takich wynalazków. Kiedy kupiłem pierwszego LCD, cieszyłem się ostrością obrazu lepszą niż w CRT, a włączenie tej funkcji zabierało ostrość z powrotem :mur: .

 

4)Teraz siedzę przy laptopie, ekran 15,4", rozdzielczość 1280x800 - piksele są trochę małe, a co za tym idzie, i reszta elementów widocznych na ekranie. Ale Windows ma niegłupią funkcję skalowania wszystkich czcionek - domyślnie dla 96dpi, a po przełączeniu na 120 lub więcej już jest cacy.

1) Piksel w tradycyjnym LCD ma proporcje 1:1 - czyli sub piksel 1:3

2) Rozmiar piksela wynika z rozmiaru_ekranu/rozdzielczość a następnie jest "rasteryzowany" na grupie plamek luminoforu ( perforowana ). W Trinitronie też - jednak tutaj przynajmniej w pionie mamy brak jakichkolwiek strat ostrości ( w poziomie nie bo piksel ma zwykle inny rozmiar niż triada RGB [plamka] ). Piksel wyświetlony na ekranie Trinitron podobny jest do tego z monitora LCD .... jednak skoro ilość pikseli jest inna od ilości triad RGB to można bezpośrednio porównać tę sytuację do LCD w którym w poziomie ustawimy mniejszą rozdzielczość niż natywna.

3)Niestety ... nic nie jest doskonałe ale trzeba wybierać mniejsze zło. W pewnych sytuacjach lepiej cleartype nie włączać ( na większych pikselach i standardowej czcionce ) ... a w innych lepiej go używać ( mały piksel + zwiększona czcionka ) - takie odnoszę wrażenie oglądają te LCD'ki

4)Zgoda - funkcja ta sporo upraszcza ( nie trzeba samemu wpisywać wartości ) jednak zwróć uwagę że linia litery będzie niezmieniona ( pod warunkiem braku filtrowania typu np. to cleartype ) więc jak mieliśmy cienkie literki ( np." i ") tak cienkie one pozostaną ( chyba że przekroczymy próg jakim jest rozmiar 13 [standardowo mamy 8] - wtedy linia ma 2 pix ale oczywiście literki na dzisiejszych pikselach za wielkie a i ponadto grubawe [ekwiwalent standardowej 8pkt. proporcji grubości do wysokości osiągniemy przy 16 pkt. ) przy 96 dpi taka sama jak przy 120 dpi czyli problem raczej nie do końca ruszony lub niemal zupełnie nietknięty.

 

ps. dla uproszczenia nie posługujmy się dpi tylko wielkością czcionki która standardowo wynosi 8 ( to jest w trybie popularnym czyli 96 dpi ) a po powiększeniu do 120 dpi będzie wynosiła 10 .

 

 

+++++++++++++++++++++++++EDIT+++++++++++++++++++++++++++

 

Dostrzegam pewien niuans na monitorach "dużopikselowych" [ 0,294 ]. Mając standardową czcionkę dla ikon windowsa [ikona z czcionka 8] bez cleartype widzę szczególnie czerwony kontur po lewej linii liter - efekt dostrzegania subpikseli. Coraz bardziej jestem przekonany do wyboru monitora z małym pikselem [max 0,258] i pracy z kombinacją cleartype + większa czcionka [dla tego pix optimum wydaje się 10]. Niby ostrość nie taka jak bez cleartype jednak literki są gładsze i nie ma ziarnistości (tej którą nazwałem subpikselową - tzn. jest znacznie zminimalizowana co ma związek z wielkością pikseli). Do tego nawet przy pikselu 0,294 literki jednak są takie .... dziwne ( niby duże a jednak maleńkie )- myślę że ma to związek z szerokością "linii" liter - 0,294 mm to nadal maławo choć niby wysokość przy standardowej czcionce jest ok ( tutaj zakładam cleartype OFF ).

 

Wiem ze do sprawy podchodzę dość pedantycznie jednak pamiętajmy że diabeł tkwi właśnie w szczegółach i tak naprawdę to detale różnią "kicz" od "klasy"

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze do sprawy podchodzę dość pedantycznie ...

 

Jeśli chcesz być naprawdę pedantyczny, to dodaj do swoich wywodów kwestię odległości od ekranu. IMO siedząc 120 - 150 cm od 22" panoramy problem "subpikselowej" ziarnistości znika ( piksel=0,28 ). Do tego włączamy w systemie dużą czcionkę, a jej wielkość ustawiamy wedle upodobań. ( dla mnie raczej 12 niż 10 ). I tak tedy dociągniemy do czasów, w których piksel będzie miał 0,15, czyli problem przejdzie do lamusa. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały piksel się dla mnie też nie nadaje przy normalnej czcionce ( mały czyli mniejszy od ~0,28-0,29 ), ale przy cleartype + powiększenie o 25% przy pikselu 0,255 to spisze się lepiej niż 0,282 + cleartype + powiększenie o 12% - poziom rozmazania będzie mniejszy na tym przykładzie na mniejszym pikselu. Ale 2 sprawy:

Hmmm.. czy windows standardowo umożliwia procentowe powiększanie czcionek? Przyznam szczerze, że do momentu zakupu iiyamy nie interesowałam się takimi [ciach!]łami, ale teraz denerwuje mnie nieco wygląd tekstu, mimo, że mam włączony cleartype.

Nie wiem czy to kwestia przyzwyczajenia, ustawień czy specyfiki tej iiyamy, bo mam w pracy 19-calowego Acera AL1916 i obraz, mimo teoretycznie gorszych parametrów, wydaj mi się lepszy.

Nie wspomnę już o moim CRT NEC-a, który do rozwiania wątpliwości co do iiyamy czeka pod stołem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.. czy windows standardowo umożliwia procentowe powiększanie czcionek? Przyznam szczerze, że do momentu zakupu iiyamy nie interesowałam się takimi [ciach!]łami, ale teraz denerwuje mnie nieco wygląd tekstu, mimo, że mam włączony cleartype.

Nie wiem czy to kwestia przyzwyczajenia, ustawień czy specyfiki tej iiyamy, bo mam w pracy 19-calowego Acera AL1916 i obraz, mimo teoretycznie gorszych parametrów, wydaj mi się lepszy.

Nie wspomnę już o moim CRT NEC-a, który do rozwiania wątpliwości co do iiyamy czeka pod stołem.

Powiększenie procentowe jest możliwe. Funkcję tą przejmuje zmiana dpi czcionek ( z 96 na 120 ) - kiedy wybierzemy niestandardowe powiększanie to mamy tam dokładnie procentowy wybór i 120 dpi = 125%. Powiększenie można też zrobić "nie automatycznie" poprzez zwiększenie wszystkich parametrów o np. 25% - dzięki temu mamy większą kontrolę nad powiększeniem choć kosztuje to znacznie więcej pracy.

Jeśli chcesz być naprawdę pedantyczny, to dodaj do swoich wywodów kwestię odległości od ekranu. IMO siedząc 120 - 150 cm od 22" panoramy problem "subpikselowej" ziarnistości znika ( piksel=0,28 ). Do tego włączamy w systemie dużą czcionkę, a jej wielkość ustawiamy wedle upodobań. ( dla mnie raczej 12 niż 10 ). I tak tedy dociągniemy do czasów, w których piksel będzie miał 0,15, czyli problem przejdzie do lamusa. :rolleyes:

No tak - kwestia odległości od ekranu jest bardzo istotna.

 

Można powiedzieć że obraz o przekątnej 20" obserwowany z odległości np. 60cm jest równy obrazowi 22" obserwowanemu z dystansu 66cm. Podobnie piksel - ziarnistość piksela 0,258 jest przez nas odbierana przy odl 60cm tak samo jak przy pikselu 0,282 i odl 66 cm. Jednak pamiętajmy o optymalnym dla naszych oczu dystansie od ekranu. Nie możemy kupić monitora 10" z pikselem 0,129 bo się będziemy szybko męczyć gapiąc się z 30cm na ekran. Ponadto przy małych odległościach jest zwiększone nawet kilkukrotnie ryzyko nabawienia się wady wzroku [krótkowzroczności] Oczywiście zakładam że wielkość czcionki wzgl. pikseli jest w każdym przypadku proporcjonalna. Ktoś pewnie zapyta - czemu nie kupić ekranu 40" z pikselem 0,516 i nie siedzieć 120 cm od niego ? Odpowiedzi są dwie: 1 - koszta - koszt produkcji tak wielkiego ekranu wysokiej jakości jest ogromny .... 2 - za duży dystans od ekranu może być niewygodny .

 

Odległość 60cm dla 20" z pikselem 0,258 to oczywiście mój losowy wybór dla przedstawienia określonej sytuacji - reszta obliczeń w tym poście jest na podstawie tego założenia.

 

ps. -> Virtus

Włączenie tak dużej czcionki przy tak wielkiej odległości od ekranu jest jak najbardziej uzasadnione. Tym samym twierdzenie że obserwowany piksel jest w tym przypadku mniejszy też jest faktycznie prawdziwe.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy artykuł i ciekawe linki wewnątrz artykułu do stron Microsoftu, na temat ClearType. Nawet nie wiedziałem jaka to zaawansowana technologia - mozna by ją nazwać antyaliasingiem subpikselowym.

 

http://sklep.proline.pl/shop.php?id=news&a..._piksela_ripb4o

 

Sam nie wiedziałme że tak mocno można zmienić sposób wyświetlania czcionek na ekranie.

Osobiście mam duży 20,1" LCD 4:3 (iiyama H511) z małymi pikselami i efekt jaki udało mi się osiągnąć przeszedł moje najśmielsze oczekiwania.

 

Mój obraz wygląda teraz prawie jak wydrukowana kartka papieru, zero ząbków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość VisionMaster

Ciekawy, tekst.

Ale mam wrażenie ze gościu czyta PurePc bo wyciąga wnioski

podobne jakie można przeczytać na tym forum :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego należy jeszcze dodać indywidualne cechy wzroku każdego z użytkowników z osobna. Ja np mam 20" i 1680x1050 i standardowe wielkości czcionek i nie meczy mi to wzroku. Dla drugiej osoby z kolei będzie to całkiem małe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego należy jeszcze dodać indywidualne cechy wzroku każdego z użytkowników z osobna. Ja np mam 20" i 1680x1050 i standardowe wielkości czcionek i nie meczy mi to wzroku. Dla drugiej osoby z kolei będzie to całkiem małe.

Jak najbardziej. Jednak kiedy mamy bardzo mały piksel to dzięki cleartype i powiększaniu każdy ma zupełną swobodę w dobieraniu wielkości czcionek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz racje.

 

Jako jedno z moich spostrzeżeń to dodam że ogólnie na LCD ze względu na duzo wiekszą ostrość obrazu niż w przypadku CRT, mniejsza czcionka jest bardziej czytelna i akceptowalna dla uzytkownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...