Skocz do zawartości
Beereq

Wentylacja Obudowy (komp Sie Grzeje)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników! to mój pierwszy post na tym forum, ale przechodze odrazu do rzeczy...

 

Mianowicie, przedwczoraj zmieniłem w kompie karte graficzną z 9600Pro na x800GTO. Karta jest szybka, świetnie sie podkręca itp. ale ma jedną wadę. Pamięci nie są chłodzone i bardzo szybko się przegrzewają. W planach mam kupienie na nie radiatorków, ale myśle że to nie pomoże, więc musze je schłodzić dodatkowym wentylkiem. Do tego w ogóle po podkęceniu (nawet samego rdzenia) z 400 na 560Mhz w budzie robi się momentalnie żar...

 

Zmieniłem też zasilacz (na modecom feel 2 350w) - ten też bardziej sie grzeje niż mój codeshit 300w

 

...i dokupiłem drugi dysk twardy (seagate 7200.10 320GB 16MB cache)

 

Dołączona grafika

 

To wszystko spowodowało, że MUSZĘ zapewnić lepszą wentylację obudowy. Z tyłu budy mam zamontowanego 80mm arctica z TC (wyciągający, kolor różowy). Czerwony kolor to 120mm wentyl zasilacza (wciągający z obudowy kompa). Kolor niebieski, żółty i zielone kółko to potencjalne miejsca na wentylki 120mm. Pytanie moje jest takie - w które z tych miejsc najlepiej założyć te wentylatory i czy mają wciągać powietrze, czy wyciągać? Szczególnie zależy mi na schłodzeniu grafiki, noi na dyski i procka też by mogło coś wiać. Jako że PSU się troszkę grzeje też możnaby je schłodzić (dostarczyć zimnego powietrza do tej jego 120, ale myśle że po (ewentualnym) założeniu wentylka (z boku budy) na cpu i gpu problem ten zostanie rozwiązany.

 

Mogę założyć nawet w te 3 miejsca wentylatory, tylko czy obieg nie będzie zakłócony itp.?

 

Pomóżcie!

Edytowane przez Beereq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pacific

Tam w te niebieskie miejsce założ jakiegoś wentyla 120mm np. Fander i niech on wciaga powietrze do środka, wtedy przy okazji hdd'y :P beda miały taki przelot powietrza i napewno bd troche chlodniejsze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z przodu obudowy walnij 80 lub 120 żeby też chłodził dyski. U góry możesz dać 80 ale nie koniecznie. Z boku daj jeden 120 ktory będzie dostarczał zimne powietrze na grafe i procka a przy okazji chłodził mem na grafie. Możesz zamiast tego 120 dać 2x80 - na proca i na grafe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Silan z tego co wiem(y) to ciepłe powietrze idzie do góry :) więc imo bez sensu robić tak, żeby ten wentyl tłoczył powietrze do budy...

 

@Mr Smith wentylatory o rozmiarze 80 czy 92mm raczej odpadają :) zdecydowanie bardziej wole 120, a co z tym wentylkiem na górze w takim razie (napisałeś, że moge dać 80 ale nie koniecznie). To że dam 120 nad grafą i procem (bardziej nad grafą, czy procem?) jest raczej pewne.

 

@Xanagaz - świetny pomysł... ;] ale po co mi tornado w budzie

 

EDIT: Właśnie zauważyłem, że z tyłu obudowy dałoby rade upchnąć jeszcze jednego arctica 80 (warto?)

Edytowane przez Beereq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś ktoś na tym forum dawał testy rozmaitych ustawień wentylatorów w obudowie.

 

Wedle tego, co okazało się tam najskuteczniejsze w chłodzeniu to chyba wentylacja oparta o pompujący do wewnątrz wiatrak umieszczony na przedzie obudowy + dwa wyciągające - jeden na tyle obudowy i jeden na grzbiecie.

Umieszczanie wentylatora na boku tylko pogarszało obieg powietrza i choć w tym miejscu, na które ów boczny wentylator będzie wiał będzie chłodniej to cały układ będzie na tym cierpiał.

 

W moim odczuciu najlepiej kupić na przód i na górę (skoro można tam dać aż 12cm) Coolinka AX12. Na przód musisz dać wentylator o klasycznej obudowie, więc wybór masz jeszcze spośród Fanderów, Akasy itp.. Na górę możesz ewentualnie kupić tańszego AC Fana 12. Jeśli na tyle możesz dać drugi wentylator 8cm to daj drugiego AC z TC, o ile jesteś z niego zadowolony. A jeśli wolisz coś trwalszego z reduktorem to znów polecę Ci Coolinka AX8.

 

To tyle ode mnie.

 

Pozdrawiam serdecznie! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Labovsky

 

A może masz linki do tych testów? bardzo chętnie bym poczytał

 

A co do samego wyboru wentylatorów, to już postanowione. Będą Arctici 12025, może nie są super ultra ciche, czy extra wydajne, ale na moje potrzeby są aż za dobre, poza tym cenie sobie tą markę od kiedy mam ac fan pro tc (któremu 2 dni temu wyłączyłem tc, żeby poprawić chłodzenie, ale moge to odwrócić i tc wróci :D)

 

No ale nadal czekam na kolejne sugestie itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Labovsky

 

A może masz linki do tych testów? bardzo chętnie bym poczytał

Nie mogę tego teraz znaleźć. Przykro mi. Jak tylko jakoś do tego dotrę do wkleję.

A co do samego wyboru wentylatorów, to już postanowione. Będą Arctici 12025, może nie są super ultra ciche, czy extra wydajne, ale na moje potrzeby są aż za dobre, poza tym cenie sobie tą markę od kiedy mam ac fan pro tc (któremu 2 dni temu wyłączyłem tc, żeby poprawić chłodzenie, ale moge to odwrócić i tc wróci :D)

Jeśli chcesz wziąć AC to zdecydowanie polecam dać Ci na wyciągające te ażurowe Fany12 - drgania mają ładnie wytłumione dzięki tym gumkom. Na przód oczywiście 12025, bo spośród AC nie ma innego wyboru. Arctic Cooling to w swoim przedziale cenowym chyba bezkonkurencyjna firma i popieram Cię w tym wyborze :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Labovsky może chodziło Ci o to: http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=208436&hl=

http://www.short-media.com/review.php?r=230

??

 

Już wiem, dzieki temu testowi jak umieszcze wentylatory:

 

Z tyłu 2x80 lub 2x92mm wyciągające

Na górze 120mm wyciągający

Z przodu 120mm wtłaczający

 

To chyba będzie najwydajniejsze

 

(szkoda, że tego układu nie sprawdzali :()

Edytowane przez Beereq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Labovsky może chodziło Ci o to: http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=208436&hl=

http://www.short-media.com/review.php?r=230

??

 

Już wiem, dzieki temu testowi jak umieszcze wentylatory:

 

Z tyłu 2x80 lub 2x92mm wyciągające

Na górze 120mm wyciągający

Z przodu 120mm wtłaczający

 

To chyba będzie najwydajniejsze

 

(szkoda, że tego układu nie sprawdzali :()

Z tych testów jasno wynika, że wentyl na topie i tyle jest najwydajniejszy do chłodzenia budy. Średnia temperatura komponentów jest najniższa:

"The top and rear exhaust produced the best CPU and System results but nearly placed last for time to idle. We tested three times for this result as we didn't believe the first two."

Góra 120mm Fander i tył 120mm Fander + w/g uznania w zasiłce 120mm Fander. 3 na min. obrotów powodują dość duże podciśnienie, aby przetłoczyć dość powietrza przez budę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie u mnie mam dwa fandery 120mm które wyciągają powietrze z budy, jeden w bocznej ściance, drugi z tyłu obudowy, na dole zostawiłem otwarte dziury w miejscach na karty pci tak żeby powietrze mogło spokojnie napływać do obudowy, w sumie to rozwiązanie najlepiej sprawdziło się w moim przypadku bo mam kompromis miedzy temperaturą procesora (ninja działa pasywnie) a temperaturą która panuje wewnątrz obudowy, najkorzystniej byłoby wyciąć w dnie obudowy otwór żeby to właśnie z spodu zaciągało się powietrze (wiadomo im niżej tym temperatura niższa), do tego jakieś dwa wentyle 120mm, zamontowane w "dachu" obudowy i jeden z tyły , tak aby wyciagał i powodował dodatkowy ruch powietrza przy układach zasilających i procku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś o tym pisał ale nie liczą się same wenty i ich rozmieszczenie. Ważne jest żeby wentylator nie był blokowany przez perforowane ścianki obudowy. Miejsce gdzie jest went to powinna być okrągła dziura z założonym grillem jedynie. Często w obudowach jest blacha z małymi dziurkami i przewiemu nie ma mimo że went chodzi na max obrotach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmmm co do wentylatorów wyciągających to jestem już w 100% zdecydowany na arctici seria "Arctic fan xx" xx=oznaczenie

 

Ale co do wciągających - miał być AF12025, ale czytałem że jest głośny, jakieś tanie, ciche i wydajne alternatywy? (rozm 120mm), cena powiedzmy do około 30zł/szt. bez żadnych ledów czy czegoś....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14+9=23... za tą kase nie ma fanderów :P ale wezmę to pod uwagę, bo ~31zł za dobry wentyl to raczej nie wiele.

 

Czekam na inne propozycje (może jest coś cichszego, a możę jednak coolink? :P)

 

A w ogóle to mi jeszcze jedno przyszło do głowy. Normalnie do mojej budy wchodzi 92mm na przód i 80mm na tył (po jednym), ale liczyłem że wejdzie (i wejdzie na 100%) 2x80mm na tył i 1x120mm na przód. Jakie rozwiązanie jest lepsze (stosunek wdajność do ciszy)? 80+92mm, czy 120+80+80mm? noi dochodzi ta 120 na topie która musi być :)

 

I jeszcze kolejne pytanie, czysto teoretyczne

 

Zakładając, że mam 1 wentylator w kompie, powiedzmy 20dB, który nie przenosi żadnych wibracji itp., tzn zakładając, że słychać tylko szum powietrza i silnik/łożyska tego wentyla, to czy mając np. 4 takie wentylatory poziom hałasu się zwiększy? bo miałbym wtedy 4 wentyle po 20dB, a przecież ich głośność się nie sumuje, to jak to jest w końcu? założenia czysto teoretyczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmmm co do wentylatorów wyciągających to jestem już w 100% zdecydowany na arctici seria "Arctic fan xx" xx=oznaczenie

 

Ale co do wciągających - miał być AF12025, ale czytałem że jest głośny, jakieś tanie, ciche i wydajne alternatywy? (rozm 120mm), cena powiedzmy do około 30zł/szt. bez żadnych ledów czy czegoś....

W tej cenie znalazłem z godnych uwagi tylko 2452787[/snapback]
14+9=23... za tą kase nie ma fanderów :P ale wezmę to pod uwagę, bo ~31zł za dobry wentyl to raczej nie wiele.

 

Czekam na inne propozycje (może jest coś cichszego, a możę jednak coolink? :P)

Tylko Coolink!! Zawsze!! Wszędzie! :wink:

I Ty się jeszcze zastanawiasz... PHI! :P

A w ogóle to mi jeszcze jedno przyszło do głowy. Normalnie do mojej budy wchodzi 92mm na przód i 80mm na tył (po jednym), ale liczyłem że wejdzie (i wejdzie na 100%) 2x80mm na tył i 1x120mm na przód. Jakie rozwiązanie jest lepsze (stosunek wdajność do ciszy)? 80+92mm, czy 120+80+80mm? noi dochodzi ta 120 na topie która musi być :)
Jejusiu, o tym już pisano!

 

Sam nie wiem jak to lepiej wytłumaczyć.... może tak:

1. pracujący cicho wentylator jest podobnie głośny co 10. pracujących cicho wentylatorów (gdy rzeczywiście prawie ich nie słychać!). Wydajność jest zaś dużo wyższa po stronie tych 10. 1. pracujący głośno wentylator jest dużo mniej uciążliwy niż już 2. takie. W przypadku zaś 10. uciążliwość jest jeszcze dużo większa, z tym, że już różnica między 9 a 10 wentylatorami będzie trudna do wyłapania. To wszystko to podstawowe zasady fizyczne, o ile dobrze pamiętam. Piszę jednak z głowy... czyli z niczego, więc proszę o poprawkę lepszych w tej materii.

 

Ja bym wziął opcję 2x80 + 2x120 (bramka nr.2). Przy niższych obrotach wentylacja obudowy będzie dużo lepsza.

I jeszcze kolejne pytanie, czysto teoretyczne

 

Zakładając, że mam 1 wentylator w kompie, powiedzmy 20dB, który nie przenosi żadnych wibracji itp., tzn zakładając, że słychać tylko szum powietrza i silnik/łożyska tego wentyla, to czy mając np. 4 takie wentylatory poziom hałasu się zwiększy? bo miałbym wtedy 4 wentyle po 20dB, a przecież ich głośność się nie sumuje, to jak to jest w końcu? założenia czysto teoretyczne

Już Ci o tym pisałem w miarę moich skromnych możliwości.

Poziom hałasu przy 4 wentylatorach zwiększy się. Tym niemniej to czy i jak wyłapiesz różnicę między jednym a czterema oraz czy będzie to dla Ciebie pomijalne, akceptowalne czy niemożliwe do zaakceptowania, zależy od kilku czynników - m.in. czułości Twojego słuchu oraz poziomu hałasu tła.... a także faktycznie generowanych decybeli przez poszczególne wentylatory.

 

Uff...

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Labovsky "Ja bym wziął opcję 2x80 + 2x120 (bramka nr.2). Przy niższych obrotach wentylacja obudowy będzie dużo lepsza."

 

Racja, wczoraj wyliczałem przepływ powietrza przez budę dla (jak to nazwałeś) bramki numer 2 i wyszło na 7v mniej więcej tak: In=50CFM,Out=75CFM+zasilacz. Dla "bramki numer 1" wychodzi In 22CFM, Out 40CFM+zasilacz - to o niebo mniej... :)

 

Dzięki za wyjaśnienie kwestii głośności wentylatorów. Można to też porównać do mono vs. stereo :) mono - jest cicho, stereo - jest głośniej, ale na pewno nie 2x głośniej :) :P

 

Żeby już skończyć jeden temat dyskusji (wentyl z boku) to powiem tak - że taki będzie na 100%. Będzie skręcony na minimum, żeby ledwo co dmuchał (zaburzanie obiegu), musi on chłodzić memki x800gto :).

 

A żeby już praktycznie całkiem skończyć ten temat, to powiem tak, że reszta moich pytań/wątpliwości jest tu: http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=221935

 

Dziękuję za zainteresowanie tym tematem. Pozdro

Edytowane przez Beereq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...