Skocz do zawartości
Beereq

Wentylatory @7v, Kilka Pytań O Hałas, Wydajność Itp.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Niedawno postanowiłem, że dołożę kilka wentyli do mojej obudowy (po zmianie grafy, zasilacza i dołożeniu hdd często robi się żar w budzie). A więc tak

 

na przód zakładam Arctica AF12025,

na góre Arctica fan 12,

na tył chyba 2x Arctic fan 8

i ew. na bok jakiegoś Arctica 80/92mm

 

Do tego chce zmienić wentyl w zasilaczu i na procesorze.

Do zasilacza zakładam to co na przód (czyli AF12025)

Na procka - tu nie wiem, co założę - doradźcie jakąś 80mm też arctica (najlepiej bez tc)

 

Przedewszystkim zależy mi na tym, żeby było cicho i w miarę chłodno (noi tanio)

 

Moje pytania:

 

1. Jak ocenicie głośność i wydajność w/w wentylatorów przy 12v?

2. To samo pytanie co 1. ale przy 7v.

3. Czy skoro daje tylko 1x120mm arctica wtłaczającego powietrze do budy, to czy 1x120mm+2x80mm+120mm w zasilaczu (wszystkie wyciągające) to nie za dużo wyciągających w stos. do wtłaczających? Jeśli tak to z których wentyli zrezygnować?

4. Jak bardzo spada wydajność/głośność wentylatora po obniżeniu jego napięcia do 7v (pytam o w/w arctici). I czy wydajność można policzyć tak:

 

obroty po skręceniu na 7v podzielić przez obroty dla 12v i pomnożyć razy przepływ (w CFM)?? Czy prawidłowo wyjdą mi wartości orientacyjne?

 

5. Czy wszystkie wentylatory które chce zamontować/wymienić i ew. skręcić na 7v będą głośne? (wiem, że każdy ma inną definicję ciszy) Zależy mi na tym, żeby wentylatory miały max głośność dysku twardego, czy to osiągalne (tylko na Arctic :P)

 

Jeśli macie zamiar napisać coś w stylu "kup fandery bo cichsze" czy coś takiego, to nie piszcie :P

 

Na wszystkie te wentylki itd. mam do wydania max 100zł

 

Pomóżcie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy skoro daje tylko 1x120mm arctica wtłaczającego powietrze do budy, to czy 1x120mm+2x80mm+120mm w zasilaczu (wszystkie wyciągające) to nie za dużo wyciągających w stos. do wtłaczających? Jeśli tak to z których wentyli zrezygnować?

 

Pomóżcie...

Wystarczy jeden na przodzie 120mm wtłaczający i jeden 120mm na góre 120mm wyciągający.I zmień sobie w zasiłce jak potrzebujesz.Będziesz miał taniej i ciszej niz w przypadku X dmuchatorów w budzie.Dużo nie zawsze znaczy dobrze :wink:

 

Jeśli macie zamiar napisać coś w stylu "kup fandery bo cichsze" czy coś takiego, to nie piszcie

Jako że przekonuje Cię do tych 2 wentylatorów to powiem "kup fandery bo cichsze" :wink:

 

 

ja bym dodał jeszcze kilka wentyli

:wink:

Edytowane przez JejoX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co TU jest napisane (i dodając do tego własne wnioski) wynika, że najlepsze chłodzenie budy to przód+tył+góra. A skoro ma być cicho i chłodno to imo więcej wentyli = tak samo cicho(głośno), ale wydajniej. Oczywiście bez przesady...

 

Czekam na wypowiedzi innych (odp. na moje pytania)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszą w teście - nie montuj wentylatorów z boku.

Najlepiej byłoby nawet jakiś tunelik do górnego otworu domontować i skierować go nad cooler procesora. O ile ma tradycyjny układ oczywiście - tzn. nie jest to konstrukcja na ciepłowodach typu "wieża" i wentylator zamontowany jest na górze radiatora. Wtedy obieg powietrza powinien się nawet nieco unormować, a przy okazji wentylator procesora będzie pompował dodatkowo do wnętrza trochę powietrza z zewnątrz.

Jeśli masz zwykły boxowy wentylator do zamiast inwestować w boczne wiatraki kup AC Alpine i będziesz miał jeszcze ciszej, a przy okazji wydajniej.

 

W kwestii pytań to... ekhem... trudno będzie o jakieś konkrety. Jest mnóstwo zmiennych jak choćby ułożenie/typy karty graficznej, dysków czy po prostu kabli. Ale postaram się to możliwie szczegółowo w swej ogólności ;)

 

Ad.1 Układ będzie oferować dobrą wydajność i przewiew w obudowie. Spokojnie mógłbyś w środku montować jakieś pasywne rozwiązania dla kart graficznych i chipsetów. Ciszy przy 12V nie będzie, nie ma się co łudzić. 120.stki będą hałasować, bo kręcą się z prędkością 1500rpm. Generalnie rzecz biorąc można myśleć o jakiejś tam ciszy dopiero poniżej 1200-1000rpm. W przypadku 80.tek to one powinny być raczej ciche przy 12V, choć szum zapewne wyraźny będzie.

 

Ad.2 Będzie dość cicho, jak na mój gust. Aczkolwiek drobny szum będzie się z obudowy wydobywać. Wątpię jednak by był uciążliwy i przy tradycyjnym hałasie dnia codziennego (domowników, TV w innych pokojach czy robionej kolacji w kuchni ;) ) może być pomijalny. Tym niemniej wydajność spadnie poważnie, ale to sam musisz sprawdzić jak bardzo. Jeśli nie podkręcasz procesora czy karty graficznej to 7V spokojnie Ci wystarczy zarówno do internetu, poczty, muzyki jak i gier wg. mnie. Będzie ciepło, ale na pewno chłodniej niż gdy w obudowie jedynymi wiatrakami były te od procesora i zasilacza.

 

Ad.3 Nie rezygnuj z żadnego wentylatora. Jeśli byłaby możliwość zamontowania kolejnego z przodu to oczywiście warto byłoby z tego skorzystać. Takiej możliwości jednak nie masz, a montowanie wentylatora na boku będzie tylko przeszkadzać. Tak jak wspomniałem wyżej, moim zdaniem możesz się pokusić o tunel - sprawdź tylko czy jest mniej więcej nad wentylatorem procesora.

 

Ad.4 Tak proste obliczenia nie odzwierciedlą Ci faktycznej wydajności, z tego co wiem. Z przepływem powietrza jest chyba podobnie jak z hałasem - o ile dobrze pamiętam to się zmienia jakoś parabolicznie czy coś w tym guście. Generalnie rzecz ujmując wygląda to chyba tak, że różnica w przepływie powietrza między 1400 a 1500 obrotów będzie kilkukrotnie mniejsza niż przy różnicy między 800 a 900.

Ale w tym aspekcie raczej spekuluję niż wiem niestety, więc lepiej by odpowiedział Ci bardziej uczony w tej wiedzy :rolleyes:

 

Ad.5 Wentylatory ustawione na 7V będą na pewno dużo cichsze niż pracujące dyski. Nie wiem jak mocujesz dyski do obudowy, ale jeśli przez zwyczajne śruby lub poprzez bezśrubkowy montaż obudowy to rezonans będzie podobnie głośny jak pracujące wentylatory. Tak mi się wydaje, biorąc pod uwagę, że zakupiłeś chyba Seagate'a Barracudę 10.

Jeśli macie zamiar napisać coś w stylu "kup fandery bo cichsze" czy coś takiego, to nie piszcie :P

Nie kupuj Fanderów tylko kup Coolinki :banana:

Na wszystkie te wentylki itd. mam do wydania max 100zł

Pomyśl o tym AC Alpine - powinieneś być zadowolony :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz narpierw jaką masz bude i sprzet

Intel Pentium 4 1,8Ghz@2,4Ghz stock voltage cooled by BOX :( (idle 38C, stress max 50C)

Palit Radeon x800gto 400/700@550/815Mhz cooled by BOX :)

512+256MB ram 333@357Mhz

HDD1 seagate barracuda 7200.4 80GB 2Mb cache ata100

HDD2 seagate barracuda 7200.10 320GB 16mba cache ata100

DVDRW LG GSA 4163B

CDRW LG GCE 8480B@8520B

Modecom Feel 2 350W

Obudowa: Codegen

 

Jedyny dodatkowy wentyl jaki mam to ac fan pro tc na tyle puszczony na max rpm (głooośny :))

 

@Labovsky

 

Najlepiej byłoby nawet jakiś tunelik...

Chyba jednak naprawdę z chłodzenie z boku zrezygnuję, bo mam tylko 2cm miejsca od ścianki biurka do obudowy (no chyba, że to nie przeszkadza @7V - przeszkadza?)

 

Będzie dość cicho, jak na mój gust. Aczkolwiek drobny szum będzie się z obudowy wydobywać. Wątpię jednak by był uciążliwy i przy tradycyjnym hałasie dnia codziennego (domowników, TV w innych pokojach czy robionej kolacji w kuchni icon_wink2.gif ) może być pomijalny. Tym niemniej wydajność spadnie poważnie, ale to sam musisz sprawdzić jak bardzo. Jeśli nie podkręcasz procesora czy karty graficznej to 7V spokojnie Ci wystarczy zarówno do internetu, poczty, muzyki jak i gier wg. mnie. Będzie ciepło, ale na pewno chłodniej niż gdy w obudowie jedynymi wiatrakami były te od procesora i zasilacza.

Drobny szum? hmmm no powiedzmy, że to zaakceptuje ;p ale musi być naprawdę drobny :P wkońcu obroty 120 spadną do jakiś 1100-1200rpm, a 80 do około 1400rpm... najwyżej sie na 5v puści :D chociaż po tym jak 4 lata słucham codziennie mojego boxa na cpu to wątpie żebym ten szum zauważył :) Przy tym hałasie potrafie spać, ale rano ciągle słysze te wszystkie wentylatory :) CHCĘ CISZY :)

 

Kartę graficzną, procka oczywiście podkręcam ale sama jedna 80mm na tyle jest w stanie (no prawie) dobrze to schłodzić (na max rpm)

 

Wentylatory ustawione na 7V będą na pewno dużo cichsze niż pracujące dyski.

I dokładnie o to chodzi :)

 

Co do wentylatorów Coolinka to nie jest to przypadkiem jakiś shit? Zauważyłem, że qlink 80mm ma (jak na 80) potężny przepływ ~45-65CFM... to więcej niż 120 arctica, a przy tym ma (rzekomo) 17dB - czy to możliwe? a do tego kosztuje nieco ponad 20zł... occ

 

AC Alpine raczej odpada - po co? do tego ma 0,6sona, więc nie mało. Mój podkręcony procesor wydziela max ~65W ciepła

Edytowane przez Beereq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Labovsky

Chyba jednak naprawdę z chłodzenie z boku zrezygnuję, bo mam tylko 2cm miejsca od ścianki biurka do obudowy (no chyba, że to nie przeszkadza @7V - przeszkadza?)

Dwa cm to niewiele, ale zawsze jest tam chłodniejsze powietrze niż wewnątrz obudowy - domontowanie tuneliku dociągniętego w środku nad wentylator procesora na pewno nie zaszkodzi, a pomoże mu w czerpaniu chłodniejszego powietrza.

Drobny szum? hmmm no powiedzmy, że to zaakceptuje ;p ale musi być naprawdę drobny :P wkońcu obroty 120 spadną do jakiś 1100-1200rpm, a 80 do około 1400rpm... najwyżej sie na 5v puści :D chociaż po tym jak 4 lata słucham codziennie mojego boxa na cpu to wątpie żebym ten szum zauważył :) Przy tym hałasie potrafie spać, ale rano ciągle słysze te wszystkie wentylatory :) CHCĘ CISZY :)

Nie nastawiaj się na nie wiadomo co.

Kupujesz wentylatory z dolnej półki. Bardzo dobre jak na swoją cenę, ale nadal to niestety dolna półka. Może się okazać, że wszystkie będą chodzić cichusieńko, ale może też się okazać, że będą wpadać w solidne drgania. To niestety konsekwencja tego, że te wentylatory są tanie - powtarzalność jakościowa jest różna.

Z dotychczas sprawdzanych przeze mnie wentylatorów AC nie zawiodłem się na żadnym. Wszystkie były stosunkowo ciche, generowały niewielkie drgania, a przy tym potrafiły mocno dmuchnąć.

Ale nie chciałbym, żebyś potem miał do mnie pretensje, że coś jest zbyt głośno niż Ty oczekiwałeś. Praca 4 wentylatorów na 12V (z czego dwa to 120.tki kręcące się po 1500rpm) będzie dość głośna. Na 7V powinno być o niebo lepiej, ale bezgłośnie nie będzie, więc nie miej też nie wiadomo jakich oczekiwań :)

 

Generalnie rzecz biorąc jestem zdania, że póki sam nie będziesz sobie tego wszystkiego sam ustawiał pod siebie doputy nie będziesz zadowolony. Wszystko co Ci tutaj napiszę ja czy inni będzie tylko jakąś tam radą, która może przystawać do Twoich oczekiwań mniej lub bardziej. Bierz na to poprawkę.

Co do wentylatorów Coolinka to nie jest to przypadkiem jakiś shit? Zauważyłem, że qlink 80mm ma (jak na 80) potężny przepływ ~45-65CFM... to więcej niż 120 arctica, a przy tym ma (rzekomo) 17dB - czy to możliwe? a do tego kosztuje nieco ponad 20zł... occ

Ekhem... to Coolink to nie jest szit :)

Używam i ze sprawdzanych przeze mnie wentylatorów jest to firma jedna z najlepszych w ogóle, a chyba najlepsza ze swojego przedziału cenowego. To oczywiście moje subiektywne zdanie.

A co do tych wartości, o których wspominasz, to ewidentnie się na stronie sklepu rypnęli, bo są one takie same jak dla wentylatora 120mm.

 

Producent dla AX8 podaje:

  • Wymiary wentylatora: 80x80x25mm
  • Podwójne kulkowe łożysko
  • Żywotność: 100 000 godzin
  • Prędkość obrotowa: od 950 do 1500 RPM
  • Poziom hałasu: od 9 do 11 dBA
  • Przepływ powietrza: od 25 do 38 CMH
  • Napięcie: 12V
Poza tym decybelami się nie przejmuj dopóki producent nie pisze, że wynoszą one więcej jak 24dB. Już to gdzieś pisałem - na głośność danego układu natężenie dźwięku (wartość mierzona w decybelach właśnie) ma wpływ, ale nie jest jedynym czynnikiem i nie wpływa na nią liniowo.

AC Alpine raczej odpada - po co? do tego ma 0,6sona, więc nie mało. Mój podkręcony procesor wydziela max ~65W ciepła

Oczywiście boxowy Ci wystarczy, ale skoro chciałeś system wyciszyć i masz jeszcze trochę z tych 100zł w zanadrzu to zaproponowałem Alpine. Będzie ciszej od boxowego na 100%, a przy tym wydajniej.

0,6 sone'a to raczej nie jest wiele :)

Tu masz wersję dla Pentium i zestawienie z "sone'ami" boxowego coolera ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Coolink AX80 wygląda na bardzo bardzo bardzo cichy wentyl. Tylko jest 1 ale - brak testów tych wentyli w necie (porównania głośności, temp itp.), są jedynie recenzje (w który nie ma żadnych cennych informacji...) A może nie umiem szukać? dajcie linki jak coś znaleźliście...

 

0,6sone to rzeczywiście nie wiele chyba, bo znalazłem cos takiego w internecie:

 

1 Sone: prawie niesłyszalny

2 Sones: mało uciążliwy

3 Sone i więcej: uciążliwy

 

a więc można przyjąć (teoretycznie, pomijając wibracje obudowy itp.) że komp mający 0,5-0,6sone będzie z 1,5metra niesłyszalny?

 

W zanadrzu mam 100zl ale szybko się rozchodzi:

 

2xarctic fan 8 - 22zł (na tył budy)

1x arctic fan pro 2 tc - 8zł (cpu)

1x arctic fan 12 - 15zł (góra budy)

1x arctic AF12025 - 14zł (przód budy)

 

4xgrill (bok, góra, 2x tył) - 12zł

 

do tego rozgałęziacz z molexa na 4x3pin - 5zł

chcialbym też radiatory aluminiowe na ram vga - 8,50zł

i do tego przesyłka 10zł

===================================

razem: 94,50zł :) prawie 100 :)

 

Ten arctic coś tam na cpu naprawdę mi nie potrzebny, bo procek nie grzeje sie bardzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1x arctic AF12025 - tego podepnij pod 5V - na 7V słychać go za bardzo (miałem kiedyś taki)

1x arctic fan 12 - tego podepnij pod 7V - te gumowe mocowanie dobrze sie sprawdza (mam taki obecnie)

 

na tył obudowy to te z czujką temperatury - są OK (miałem kiedyś taki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1x arctic AF12025 - tego podepnij pod 5V - na 7V słychać go za bardzo (miałem kiedyś taki)

1x arctic fan 12 - tego podepnij pod 7V - te gumowe mocowanie dobrze sie sprawdza (mam taki obecnie)

 

na tył obudowy to te z czujką temperatury - są OK (miałem kiedyś taki)

mając możliwość sprawdziłem: ;)

na 5v AF12025 wieje jakby chciał a nie mógł :lol2: , mam na 7v i mi nie przeszkadza hałas i wieje wystarczająco ;)

 

ogólnie AC polecam :) wszystkie wentyle tej firmy i jest względnie cicho ;)

 

do posta niżej:

 

nie ma żadnej kontroli nad prędkością

Edytowane przez adzio_tuning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pietach wole na tył coś o stałej wydajności (tzn TC 12v@non TC 7v)

 

A co do arctica AF12025 - w wielu miejscach wyczytałem, że jest on głośny... Jak z jego wydajnością na 5v? Jeżeli jest dość niska to jaki wentyl w zamian polecisz (polecicie)? Taki sam wentyl planowałem wsadzić do zasiłki ale wyczytałem, że: " Chłodzenie: 120 mm wentylator

Automatyczna regulacja obrotów", więc pomysł odrazu porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Coolink AX80 wygląda na bardzo bardzo bardzo cichy wentyl. Tylko jest 1 ale - brak testów tych wentyli w necie (porównania głośności, temp itp.), są jedynie recenzje (w który nie ma żadnych cennych informacji...) A może nie umiem szukać? dajcie linki jak coś znaleźliście...
Nie ma wiele o AXach, bo to nowa/stara seria wiatraków. Z polskich serwisów pokazało się chyba tylko 2452226[/snapback]
0,6sone to rzeczywiście nie wiele chyba, bo znalazłem cos takiego w internecie:

 

1 Sone: prawie niesłyszalny

2 Sones: mało uciążliwy

3 Sone i więcej: uciążliwy

 

a więc można przyjąć (teoretycznie, pomijając wibracje obudowy itp.) że komp mający 0,5-0,6sone będzie z 1,5metra niesłyszalny?

Pewnie tak... pod warunkiem, że producent nie wyssał sobie tych wartości z palca, co niestety jest w tej branży nagminne :(

W zanadrzu mam 100zl ale szybko się rozchodzi:

 

2xarctic fan 8 - 22zł (na tył budy)

1x arctic fan pro 2 tc - 8zł (cpu)

1x arctic fan 12 - 15zł (góra budy)

1x arctic AF12025 - 14zł (przód budy)

 

4xgrill (bok, góra, 2x tył) - 12zł

 

do tego rozgałęziacz z molexa na 4x3pin - 5zł

chcialbym też radiatory aluminiowe na ram vga - 8,50zł

i do tego przesyłka 10zł

===================================

razem: 94,50zł :) prawie 100 :)

W obudowie Codegen masz możliwość montażu grilli? Nie ma przypadkiem wyciętych w blasze kratek po prostu? Zaiste ciekawe :)

 

Co do "1x arctic fan pro 2 tc - 8zł (cpu)" ja bym jednak nie wstawiał na CPU wentylatora z TC, bo ten przecież i tak podłączysz do płyty, która będzie nim sterować. Twoja płyta kontroluje choć ten jeden wentylator, prawda?

No chyba, że chodzi Ci o zamontowanie jednak z boku kolejnego wentylatora? :huh:

Ten arctic coś tam na cpu naprawdę mi nie potrzebny, bo procek nie grzeje sie bardzo
Jak uważasz - ja tylko sugerowałem :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Labovsky

 

rzeczywiście w codeshicie są tylko dziurki w blasze, ale co mi szkodzi to wyciąć i wstawić grill?

 

Płyta nie ustala sama obrotów dla wentyla. To wentyl sam sobie je ustala, jeśli ma TC (tak mi sie wydaje przynajmniej)

 

Co do wentyla z boku - już zdecydowałem - będzie takowy, ale skręcony do minimum, żeby tylko leciutko dmuchał na kartę graficzną (konkretnie na jej pamięci) - jaki tu wentyl zastosować (cicha 80), chyba arctic z tc@non tc 5v?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...