Skocz do zawartości
tomos

Male Wc... Czy Dobre Ac?

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

 

niedlugo mam zamiar zmienic platforme a wraz z tym faktem bede musial znalezc nowe chlodzenie.

 

zastanawiam sie, czy warto zainwestowac w jakies w miare tanie WC na sam procek, np. blok f2s, moze f3d i jakas szeroka (45mm) chlodniczka 1x120mm, zeby zmiescila sie w miejsce wentylatora na tyle obudowy..

 

z tego co czytalem to chlodnice 1x120mm nie powalaja wydajnoscia, dlatego niech przynajmniej jest szeroka (zawsze cos).

 

jak prezentowalaby sie wydajnosc takiego WC w porownaniu do AC klasy Scythe Ninja/Infinity?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wc jest super sprawa. Zuplenie inny komfort uzytkowania jest ale tez wiecej zabawy. Sam ma WC juz ponad pol roku i jak do tej pory nie moge zlego slowa powiedziec. IMO brac WC. Wyjdzie drozej niz AC ale jednak warto.

 

PS na jednym bloku na 100% nie skonczysz przygody z WC to jest hmmm nalog :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps. zgadzam sie z MIB'em, wc to nalog zaczyna sie niewinnie od jednego bloku a konczy na.... :)

 

Mam 2 bloki mysle juz o 3cim nie mowiac o przejsciu do niebieskich :D

Jak raz zaczniesz nie ma odwrotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam od siebie cos takiego.

 

Mam wc, chiller i ac.

 

WC : X2P + Black Water + AT-304

AC : Tuniq Tower 120

Chiller : taki tam domowy :D

 

Na wc CPU nie daje rady za bardzo na 3800MHz na codzien.

Na ac CPU spokojnie daje rade na 3850 i wsio smiga bez problemow codziennie.

Na chillerku no to wiadomo, ze daje rade i na >3.9GHz, ale prad i cala reszta z tym zwiazana.

 

 

Dobre mocne ac i po problemie a nawet lepiej niz zwykly, prosty teoretycznie wydajny uklad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm tak jak sie spodziewalem, opinie sa podzielone :?

wiem, ze z czasem pojawilaby sie chec rozbudowania wc ale.. to za jakis czas :)

 

poki co zalezaloby mi tylko na wydajnym chlodzeniu samego procka, a np. z tego co napisal Devilek jego AC sprawuje sie lepiej niz WC..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poki co zalezaloby mi tylko na wydajnym chlodzeniu samego procka, a np. z tego co napisal Devilek jego AC sprawuje sie lepiej niz WC..

Na to moze miec wplyw wiele czynnikow. Imo za taka kase za jaka sie kupi infinity mozna zrobic ZNACZNIE wydajniejsze chlodzenie WC jezeli juz sie to porownuje (jakis bloczek za 50zl, aquael za 30, a za reszte nagrzewka 2x120, albo jeszcze wieksza) i zgniatamy towerka AC. Fakt ze przy najmniejszej firmowej chlodniczce juz nie mamy takiego oddawania ciepla, porownujac chlodnice typu BIP1 do najwiekszych coolerow - nie widac jakiejs przewagi WC. Glowna sila wc jest to ze dzieki cieczy mozemy latwo zaprzegac do chlodzenia DUZY wymiennik ciepla, mowiac duzy mam na mysli wyraznie wiekszy niz radiatory AC. To chyba jasne ze jak podlaczamy malutka chlodnice to roznice sa male, albo wrecz na minus dla wc..

 

Przy takim coolteku 2x120 juz mozna chlodznic uklad na 3 bloczkach i mamy wyniki lepsze niz na najmocniejszych coolerach, co widac po relacjach ludzi ktorzy dokonali takiej zmiany.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]wc to nalog zaczyna sie niewinnie od jednego bloku a konczy na.... :)[...]

... na chillerze, albo typowym FC'ecie ;>

 

@tomos - Zaczniesz i juz bedzie sie powiekszala rodzinka blokow, potem sie okaze ze temp. osiagane przez wc nie beda odpowiadac. Zacznie sie kolejna przygoda fwc/fc a na samym koncu podpiszesz kontrakt na rurociag, zeby moc swobodnie korzystac z kompa i ciagle nie dolewac LN :>

 

Ciekawa przyszlosc ciebie czeka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ee tam dajcie spokoj, mam tez inne wydatki oprocz kompa :P

 

aerial: ale zalozmy, ze mialbym chlodniczke pokroju BI Extreme 1x120, nie za bardzo mialbym gdzie zamontowac 2x120mm a nie chce ciac obudowy.

bobson37 np. mial maksymalnie 35* w stresie na Sandiego @ 3GHz, na WC z bloczkiem Cube i chlodnica BW Advanced, chyba calkiem dobry wynik..? ja mialbym jeszcze szersza chlodnice, co w efekcie moze daloby jeszcze 1* mniej ;)

 

na chlodnicy siedzialby fander, a moze nawet 2? zalezy od poziomu halasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie ma sensu brania BIE czy tam odpowiednika jej (grubszej 1x120) bo to przy fanderze moze byc nawet mniej wydajne niz wersja cienka. No i jesli juz w ogole o nich mowa to cooltek.

Nie mowie ze taki zestaw jest zly, ale imo przewaga sie zaczyna przy 2x120mm dopiero wyrazna. Mozesz byc rozczarowany w porownaniu do topowego AC na procu stosujac 1wentylowa chlodnice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego pytam, jak sie ma wydajnosc takiego WC do AC.

jesli jest tak jak mowisz, to nie bede sie w to bawil tylko kupie jakas ninje/bigtyphoona i juz...

 

co do BIE, gdzies widzialem porownanie chlodnic, to w kazdym przypadku (pasywnie, z 1 wentylem, z dwoma) BIE bylo lepsze od np. BIA o chocby 1*.. cooltek - ok, tylko znajdz uzywany w dobrej cenie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta.. 10zl taniej niz miedziaki, dziekuje bardzo :P a czy sie beda nadawac na pasywne? czytalem artykuly o miedzi vs. alu i z tego co wyczytalem to bzdura, ze aluminium jest lepsze do pasywnego chlodzenia..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ja sobie przypomnę ile pierdzielenia jest przy WC to mi sie odechciewa (głupie wyjęcie mobo może trwać pare godzin) - ale największym plusem jest to że możemy ustawić dużo wieksze v core niż na najlepszym AC (np. teraz u siebie na 3.5 GHz mam 60c w ilde przy stock V ) a na wmiare dobrym wc bym nie zobaczył tyle nawet w stresie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tanie WC mówisz.. mówisz masz :D

 

Chłodnica:

dorwij chłodniczkę opla REKORDA (nie kadeta) - jest ona węższa i bez problemu mieści się na dachu budy, lub też na jej dnie ;) ładnie Ci się schowa... o wydajności konstrukcji typu harrison nie będę nawet wspominał. Rekordzik bardzo niewiele ustępuje chłodnicom 3x120. Poszukaj a znajdziesz za ~50zł

 

Bloczek CPU:

Poluj na Prisona V2/Prisona V2 Pro od Kyńka lub cube od misia15go - używki chodzą po ~50zł a są bardzo wydajne.

 

Pompeczka:

Atmanik 304/305 - przerabiasz na niezatapialną (banał - nawet ja sobie z tym poradziłem ;D) dodajesz trójnik i sprawa cyrkulacji płynów oraz napełniania i odpowietrzania w układzie masz załatwioną - pompeczki nie są drogie - ok. 30zł a kulturalne w pracy.

 

Węże:

Sądze że cellfasty 8/11 lub 10/13 będą w pełni wystarczające - preferowałbym w układzie 10/13 nasadzane na choinki nk12.

 

Czynnik chłodzący:

Borygo/petrygo - 8zł/litr.. i taka ilośc spokojnie Ci wystarczy do napełnienia układu. Wal 100% roztwór ;)

 

Pasta:

I... oczywiście dobra pasta termoprzewodząca typu as5/zalman/akasa/CLP

 

Jeżeli włożysz troszke pracy wyjdzie Ci naprawdę bardzo bardzo estetyczne i ładne LC które bez problemu zamkniesz w obudowie (pod warunkiem że nie jest to jakaś buda mini :D)

 

Słowo końcowe? Oczywiście wybieram chłodzenie cieczą :)

Edytowane przez victor89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta.. 10zl taniej niz miedziaki, dziekuje bardzo :P a czy sie beda nadawac na pasywne? czytalem artykuly o miedzi vs. alu i z tego co wyczytalem to bzdura, ze aluminium jest lepsze do pasywnego chlodzenia..

A gdzie trafiłeś na taki artykuł :?: Chętnie bym sobie go przeczytał... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiadro 20 litrow, w srodku atman z wklejonym na sylikon kroccem wylotowym(niekoniecznie szczelne) zawiniety gabki (jakiekolewiek, bmimo wszytko woda nie wyglusza atmana) jakis tani blok z allegro, koniec.

 

masz mega cisze i bardzo dobra wydajnosc :D ewentulanie jakas tam mala chglodniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie AC; WC moze i ladnie wyglada i takie troszke bardziej "niezwykle" i chyba srednio troszeczke wydajniejsze ale wg mnie to za duzo zabawy z tym...

 

...jak mialem zalozone WC (cpu,gpu,chipset) to zmiana glupiej grafiki trwala naprawde sporo czasu itp, a rozmontowanie i zlozenie kompa to trwalo przynajmniej 2 razy tyle niz jak mam AC... fakt moze moje umiejetnosci manualnie nie sa na najwyzszym poziomie...

 

:unsure:

Edytowane przez Spookie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sobie odpowiedzieć na jedno za...biście ważne pytanie - czego oczekuję od chłodzenia?

AC:

- bezobsługowość

- całkowita mobilność

- święty spokój

- nie masz czasu/chęci/możliwości/zapału do dłubania

 

WC:

- lubisz i możesz dłubać nie tylko w nosie

- cisza

- teoretycznie większa wydajność (choć z tym chłodniczątkiem już ci powiedzieli, co będzie)

- lans :>

 

Mam zaledwie malutkie Pentium 3 (pi, pi), któremu teoretycznie wystarczy duży kawałek aluminium. Ale ponieważ jestem nieco nienormalny, lubię zabawki i dłubaninę, a poza tym na rdzeniu jest 2.05V zamiast 1.65V, skompletowałem sobie kibelek na śmieciowych częściach, który wprawdzie nie powali na kolana wydajnością ani nie zdobędzie żadnej nagrody (chyba że w kategorii Partyzantka Roku), ale za to pozwoli pozbyć się tej wysokoobrotowej wyjącej szlifierki z procka i zapewni kupę dobrej zabawy (z przewagą kupy w razie utraty szczelności). Nie mam tylko czasu na złożenie tego w całość, dlatego fotek i wylewnej prezentacji brak. Po sesji :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie AC; WC moze i ladnie wyglada i takie troszke bardziej "niezwykle" i chyba srednio troszeczke wydajniejsze ale wg mnie to za duzo zabawy z tym...

 

...jak mialem zalozone WC (cpu,gpu,chipset) to zmiana glupiej grafiki trwala naprawde sporo czasu itp, a rozmontowanie i zlozenie kompa to trwalo przynajmniej 2 razy tyle niz jak mam AC... fakt moze moje umiejetnosci manualnie nie sa na najwyzszym poziomie...

 

:unsure:

 

Wiesz to zależy czy lubisz grzebać, dłubać przy kompie. Jeśli tak to WC jest dla Ciebie :D

Lepiej niech za WC nie biorą się osoby które boją się, że coś uszkodzą lub j/w powiedział kolega :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiadro 20 litrow, w srodku atman z wklejonym na sylikon kroccem wylotowym(niekoniecznie szczelne) zawiniety gabki (jakiekolewiek, bmimo wszytko woda nie wyglusza atmana) jakis tani blok z allegro, koniec.

 

masz mega cisze i bardzo dobra wydajnosc :D ewentulanie jakas tam mala chglodniczka

to że ty masz wiaderko z persila nie znaczy że innym w tanim kiblu musisz narzucać kishsstyle :D

Przerobienie atmana na inline, 100% szczelne nie jest przecież trudne ;)

a później dodajesz tylko 3jnik i masz ładne wc w obudowie...

To że przy takiej ilości wody układ będzie miał dużą pojemnośc cieplną i nie będzie potrzebował chłodnicy do pracy nie jest argumentem za trzymaniem wiadra przy kompie :D

Chłodniczka przeszkadza tylko w momencie gdy w układzie pływa woda zimniejsza niż temp otoczenia - wtedy jej brak jest uzasadniony :)

IMO budowanie układu z 20l wiadrem bez chłodnicy jest bezsensu

Edytowane przez victor89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piotralek: nie mam pamieci do linkow, ktore odwiedzalem rok temu :P

jak troche pogooglujesz to powinienes sie natknac na jakies artykuly albo dyskusje na forum.

 

victor: chcialbym mimo wszystko zachowac jakas estetyke, dlatego tez niezbyt podobaja mi sie pomysly typu kadet na gorze budy ;)

atmany.. hm.. tu chyba bym odzalowal i kupil coolrivera, naczytalem sie dobrych opinii.

 

na pimpmycase bylo kiedys porownanie chlodniczek i tam 121U byl niewiele gorszy od 122A..

 

jonas: hm... nie zmieniam az tak czesto podzespolow w kompie, takze obsluga WC ograniczalaby sie chyba tylko do dolewania plynu ;) raz na pol roku moge zdjac bloczek z cpu zeby zmienic konfig.

 

na grafie mam wystarczajace chlodzenie, ktore bedzie pewnie pasowac na jeszcze pare moich przyszlych kart, takze WC only na proc (tak wiem, tylko mi sie tak wydaje :P).

 

kszonek: daruj sobie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka kwestii jakie zostaly poruszone:

 

1. Mowiaz ze BIE bedzie gorsze od BIPa mialem na mysli niewielki nawiew. Sam widzialem sytuacje gdzie akurat 2 wentylowe chlodnice byly porownane i na slabych 120stkach wygrywala ciensza wersja. Oczywiscie jezeli beda dosc mocne wentyle (glosne) to grubsza bedzie lepsza (nie odrazu delty, ale cos mocniejszego niz skrecone fandery).

 

2. Alu i Cu w pasywie to najstarszy chyba mit w chlodzeniu. Bez problemu mozna trafic na rostrzygania tego problemu na forach. Szukalem kiedys dosc dokladnie i wszystko prowadzilo do 1 wniosku = mit. Nie wiem z czego wynika ze pamieci na radiatorkach miedzianych (np gpu) slabej sie kreca niz na alu (byly udokumentowane przypadki), ale juz w przypadku coolerow na CPU, np w porownaniu Ninjy wersji normalnej i CU, lepsza (nie wiele, na tyle nie wiele ze nie warto placic za ta miedz), ale lepsza okazywala sie miedziana wersja. Dlatego bylbym ostrozny w stwierdzeniu ze w pasywie w przypadku chlodnicy do wc lepsza bedzie aluminiowa. Podstaw w fizyce niestety takie twierdznie nie ma.

 

3. Jezeli chodzi o wade wc, ktora powszechnie okresla sie jako "dlubanie", to nie musi tak byc. Jak sie dobrze calosc zaplanuje, zastosuje trwale i solidne elementy (pozadne zlaczki, dobre nieodksztalcajace sie weze, pompe przeznaczona do wieloletniej pracy 24/7 bez klasycznego wirniczka, dobry plyn) to uklad bez jakichkolwiek ingerencji moze pracowac lata, jesli pasyw to szybciej sie nam zapchaja od krzu radiatory niz cos zrobi wrazenie na ukladzie wc.

Inna sprawa ze poczatkujacy userzy, czesto ucza sie na bledach i uklad wymaga poprawek i wtedy to jest pewna wada (ale i przyjemnosc :wink: ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to wyglada z obsluga WC - czytalem FAQ, ale tam brakuje mi informacji na temat eksploatacji WCtow:

Jak czesto trzeba cos grzebac, dolewac wody, odpowietrzac, wymieniac ciecz itp?

czytales? wątpie.

 

Jak często muszę wymieniać ciecz w układzie? - Nie trzeba wymieniać cieczy. Jeżeli użyjesz dobrego płynu to WC będzie kompletnie bez obsługowe, tak samo jak chłodzenie powietrzem (przydałoby się co kilka miesięcy oczyścić wentylatory i chłodnicę z kurzu, ale to normalka). Jeżeli masz trójnik jako odpowietrzenie to radze nalac "kilka centymetrów" płynu więcej, żeby sobie mół spokojnie odparować, następnie co kilka miesięcy sprawdzać stan, czy czasem nie ubyło za duże (nie powinno, ale może, u mnie pre 3 miesiace odparowało tylko 2-3 cm, uzywam borygo+woda destylowana 50:50)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko nieco OT :)

 

Jako że pojawiły się 'blaszki' Liqiud Pad, które trzeba rozpuszczać w temperaturze ok 60st. zaraz po założeniu zastanawiam się, czy ten proces powiedzie się przy założonym WC, jeżeli teraz mam przy 1.5V na boxowym wentylu MAX 62st w mocnym stresie (Prime).

 

Procek to C2D E4300 @ 3.2 i więcej już chyba nie poleci, bo nie leci nawet na niższych mnożnikach (wyraźnie trafił na FSBwall).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...