Skocz do zawartości
Beereq

Arctic Af120025 120mm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Tak jak w temacie - mam taki wentylator na boku obudowy i po puszczeniu go na 5 lub 7v zaczyna jęczeć, wydaje taki metaliczny dźwięk - czy to silnik, czy może łożyska?

 

Czy da się temu jakoś zapobiec?, w gre NIE wchodzi wymiana wentyla i używanie go tylko na 12v :P

 

Może troche oleju do środka kapnąć, a może wd40? spotkał isę ktoś z podobną sytuacją? Chciałem dodać, że mam też arctic fana 12 na tyle, ale on nawet na 5v nie jęczy...

 

Tą samą sytuację w przednim wentylatorze (noname) dodawany razem z obudową shinobi. Na 12v tak na oko ma ze 35dBa, zaś już na 5v ma ze 42... (szum powietrza jest znacznie mniejszy, ale też jest przeraźliwy jęk...). Wentylator ten na 99% wymienię, na inną 120 z niebieskim ledem. I tu mam pytanie - bo wybrałem sobie już faworyta - czy revoltec dark blue 120mm będzie dobrym (cichym) wenytlatorem na przód obudowy? Zaznaczam, że chciałbym go też przykręcać na niższe rpm, ale nie chcę żeeby i w tym wentylku wystąpił ten przeraźliwy jęk na niskich rpm (~700). Priorytet = cisza i cena, wydajność na 2. miejscu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie arctici z regulatorem zależnym od temperatury wszystkie jęczą, gdy sie im poda za małe napięcie. I raczej z tym sie nic nie zrobi, bo potrafią jęczeć nawet nie kręcać sie :lol2:. Poza tym arctici są na łożyskach ślizgowych i ich się nie smaruje, zaś wd 40 nie powinno sie w ogóle stosować do smarowania łożysk, bo wypłukuje orginalny smar, i po krótkiej poprawie staje się jeszcze gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakupiłem taki wiatraczek i jak dla mnie jest cichy, nawet na max obrotach.

 

Przy okazji chciałem się zapytać czy to normalne, że w złączu 3pin ma tylko 2 kabelki ( czerwony i czarny )?

 

W poprzednich wiatraczkach 80mm ( najtańsze firmowe ) miałem dodatkowo żółty, który odpowiada chyba za regulacje obrotów z poziomu płyty głównej.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@adzio_tuning nie mam takiej możliwości, moge co najwyżej podłączyć do innego wyjścia, co przed chwilą zrobiłem. Żadnych pozytywnych rezultatów - to samo. Zauważyłem że jak dam dla wentylka 12v i go spowolnie palcem :) to jest cichutki, ale jak już obniże napięcie to odrazu jęczy :P Wkońcu ten wentyl wymontowałem

 

@komoornik Dla mnie też jest cichy ale tylko na max obrotach, bo na mniejszych niż max jest GŁOŚNY. A to że są 2 kabelki to normalne, bo ten wentylator nie ma monitoringu obrotów (dodatkowy, żółty kabelek). Żółty to nie regulacja, a monitoring obrotów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakby tak wlutować dodatkowy kabelek ? Patrzyłem i jest do tego przystosowany.

 

pozdro

 

P.S. Skoro jest cichy na max obrotach, to po co chcesz go zwalniać ? :)

Będzie miał lepszą wydajność.

 

P.S.2 Ja posiadam TT Hardcano 9, postaram się to sprawdzić.

 

 

Sprawdziłem - co prawda mój kontroler ma zakres wg testów 8-12V, ale wentylator ładnie się wycisza i nie buczy.

 

Czy ten twój jest nowy ? Prawdopodobnie jakiś felerny egzemplarz, powinieneś go wymienić.

Edytowane przez komoornik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprobowac zawsze mozna ;) tylko po co? z ciekawosci? jak sie nie uda to 15 zl w plecy :P

imo nie ma sensu babrac sie z takimi rzeczami, dla mnie wystarczy zeby byl cichy, a to ile ma rpm jakos mnie malo obchodzi ;]

 

a w ogole:

 

"Obroty na innych napięciach:

 

* @ 12V = 1500 RPM

* @ 9V = 1400 RPM

* @ 5V = 920-1000 RPM"

 

dane ze strony cooling.pl :) wiec jak nie widac roznicy to po co przeplacac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...