Skocz do zawartości
DrKleiner

Prawdziwy Pobór Mocy

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki uprzejmości katera otrzymałem do testów miernik Voltcraft Energy Check 3000, służy on do sprawdzania poboru mocy przez urządzenia. testy które przeprowadziłem niec będą szkować niektórych, ale ten wątek przesuwał się przez wiele for ale nikt tak naprawde nie sprawdzał co ile bierze. Ten test zrobiłem i się zdziwiłem :) na pewno będzie on pomocny dla niektórych przed wyborem zasilacz oraz maniakowania zasilaczami rzędu 700W.

 

Router (Pentagram Celberus ADSL): 6,2 W

 

NBox Recorder: 32W

najgorsze że jak jest niby wyłączony to też tyle samo bierze. W nim tam siedzi: dysk na sata 250GB nie wiem jaki (plomba), no jakaś elektronika, ma zainstalowany autorski

system na java no i pierdzący wentylator 50mm

 

AMD Athlon Barton 2600+, GeForce 6800, Seagate SATA 160GB, Gigabyte 7N400 Pro2 i zasilacz NeoTEC V4200

 

Gdy jest wyłączony: 6W

Ładowanie systemu: 134-145W

IDLE: 124-129W

Praca: 132-143W

Stres: 153-160W (Battlefield2 + Orthos)

Wyłączanie: ~130W

 

Mój komputer (to co w podpisie: X2 3800+@2500Mhz, X1900XT, RAID0)

 

Gdy jest wyłączony: 4W

Ładowanie systemu: ~195W

IDLE: 119-125W

Praca: 127-134W

Stres: 278-294W (3Dmark 06 Demo + Orthos)

Wyłączanie: ~120W

 

Mam cały czas włączone C'n'Q :-) co do testów obu kompów to to jest tyle ile one biorą na gniazdu, a rzeczywisty pobór policzę jak będę miał czas :) choć w sumie za to co wymierzyłem trzeba zapłacić :-( aha jeszcze coś bojler do ogrzewania wody bierze 1645W taka dygresja ;D

 

Telefon komórkowy (SE K508i) podczas grania: 0,6W

 

AMD Athlon XP 1700+, GeForce 2 MX400, Gigabyte 7N400S-L, Fortron FSP400-60PFN

 

Gdy jest wyłączony: 3W

Ładowanie systemu: 90-100W

IDLE: ~87W

Praca: 88W

Stres: 97-106W (ET + Orthos)

Wyłączanie: ~85W

Edytowane przez misiek175

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale jak to jest 300 watow /h i za to sie placi :D bo juz w sumie zglupialem mam zasilacz 410 W to on pobiera te 410 chyba nie - rozumiem ze np jak gram to te 300 wat komp pali na 1h grania :) czy moze jakos sie inaczej liczy to

Swoja droga to sie nie zastanawialem nad tym

PS: Fajny TOPIC:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość [RONIN]

Nie jestem elektrykiem, znawcą zasilaczy ani fizykiem ale moc zasilacza to raczej szczytowa wartość jaką może osiągnąć zasiłka. Do tego należy doliczyć sprawność PSU jak i jego obciążenie.

 

Jak na taki komputer to i tak nie wiele ciągnie tego prądu. Ale to niewiele sprawia, że rachunki za prąd przychodzą ogromne. Szkoda że nie ma zasilaczy na gaz :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wartości te są na gniazdu (czyli to co bierze zasilacz) wystarczy przeliczyć pomnożyć razy 0.xx gdzie xx to sprawność zasilacza i wyjdzie nam ile bierze sam sprzęt, a ta reszta co nie bierze sprzęt to ciepło wydobywające się z zasilacza.

Edytowane przez misiek175

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płaci się za 1kWh

 

1 kWh odpowiada ilości energii, jaką zużywa przez godzinę urządzenie o mocy 1000

1 kWh energii elektrycznej kosztuje ok. 20-40 groszy (zależnie od taryfy, miejsca (koszty przesyłu!)

 

Czyli np jeśli masz kompa, tv, zmywarke, lodowke i jeszcze jakies i razem zuzywaja moc 1000W i pracują przez godzinę to za taką zabawę zapłacisz ok 40gr

 

Albo np masz kompa co zużywa 150 watów to tak naprawdę to 40gr zapłacisz za ok 6h pracy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość [RONIN]

Czyli z prostych obliczeń wynika, że taki router który chodzi 24/h pożera prądu za 40 groszy w przeciągu tygodnia. Super. Czyli w brew pozorom postawienie serwera wcale nie jest drogą sprawą. Prąd "teoretycznie" nas nie powinien wykończyć :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, takie kompy jak nasze to pikuś i to mały. Oczywiście, konfig robiony specjalnie z myślą o malutkim poborze mocy, np. AM2 EE 35W + 8500GT to ledwo się na takim mierniku pokazuje ;-) Z kolei karty 8800XXX ciągną b dużo nawet w idle, więc gamerowski konfig SLI nawet podczas surfowania łyka z gniazda >250W.

Edytowane przez kater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała dygresja.

 

Moc zasilacza suma max. mocy dla każdej z lini z osobna.Moc czynna a tylko o takiej mozna mówić w przypadku prądu stałego to iloczyn napięcia i prądu.

 

W rzeczywistości twój komp pobiera mniej mocy.I tak jak podajesz te 190W w rzeczywistości na wyjściu zasilacza na trzech liniach jest może 150W.Zasilacz o mocy 300W może pobierać np.330W z gniazdka a to wynika z jego sparwności.Tak więc ten pomiar miał sens jeżeli chciałeś pokazać koszty związane z samym poborem prądu z gniazdka.Jeżeli natomiast chcesz uzyskać rzeczywisty pomiar mocy sprzętu musiałbyś się wpiąć z trzema amperomierzami na każdą z lini z osobna i zrobić pomiar przy max obciązeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Athlon 64 3500+ AM2 BOX @2520MHz(230) ..................\

MSI K9N Neo-F 550, 2x1GB KingMax 836MHz 5-5-5-15.....\--+ Samsung 19'' 931BW-+

ASUS 8600GTS (720/2200), 320GB HD321KJ, Benq 1640./---+ -------------------------+

Audigy 2 Value, Logitech X-530, 400W Fortron.............../

 

Wszystko to co napisane na górze(z monitorem i głośnikami) ciągnie jak napisane niżej:

Gdy jest wyłączony: 15W !!! (dlatego używam listwy antyprzepięciowej z wyłącznikiem :) 0W )

IDLE: 129W

Praca: 132W (przeglądarka, winamp, torrent)

Stres: średnio 210W maksymalnie 217W

 

Sama buda bez niczego w IDLE 104W

 

Najbardziej jestem zadowolony z monitora (bardzo energooszczędny 23W). Dodam, że mam też drukarkę, która nawet jak jest wyłączona z wtyczką w gniazdku pobiera 10W, dlatego wlączam tylko kiedy używam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...