Skocz do zawartości
kwiacynty

Początki Podkręcania - Temat Inny Niż Wszytskie :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

Niedawno wziąłem się za podkręcanie i nasunęło mi się mnóstwo pytań...Dodam, że czytałem setki poradników na ten temat, ale na te pytania zawsze są niejednoznaczne odpowiedzi lub ich w ogóle nie ma...do rzeczy więc:

 

Mam sprzęt taki jak w sygnaturce... a standardowe ustawienia biosu wyglądają tak:

Dołączona grafika

W pierwszym kroku zabrałem się za przestawienie dzielnika do 1:1.00 i zmiany FSB z 200 na 280...

Potem szybciutka zmiana napięcia z 1.2875V na 1.3275V oraz wyłączenie funkcji EIST i C1E... Potem włączyłem Orthosa na blend i 2h bez błędu... (teraz pracuje na takim właśnie ustawieniu) Teraz przejdźmy do konkretów...

 

1. Zmieniłem dzielnik z 5:3 (tak pokazywał cpu-z czyli jest to 1:1.66) na 1:1.00. Co za tym idzie Pamięć ram obniżyła mi się do DDR2-560.

Dołączona grafika

I tu pytanie. Wyczytałem, że dzielnik 1:1 jest najlepszy. Czy na pewno tak jest?? W moim przypadku na razie RAM obniżył się przecież o 100... (W ogóle ciężko mi będzie dobić do standardowego taktowania pamięci na tym dzielniku). Mam takie dzielniki do wyboru:

Dołączona grafika

Z tego co patrzyłem to troszkę podkręcona pamięć byłaby na dzielniku 1:1.25 (przy dobrych lotach bo jeszcze nie testowałem pamięci na 1:1.50 - wtedy wartość wyniosłaby już coś koło 840). WIęc pytam Was czy u mnie nie lepiej będzie ustawić których z tych dzielników asymetrycznych??

 

2. Jakimi programami najlepiej testować wydajność?? Czy może zapuszczenie SuperPI na 32M? mam też wszystkie 3dMarki od 2001-2006. Są może jakieś sprawdzone jeszcze programy do testowania szybkości proca i RAMU??

 

3. Orthos. Tu to już mam największy problem. Ile użytkowników tyle opinii. Który test najbardziej męczy proca? Jedni mówią SMall FTTs - stress CPU, inni Blend - stress CPU and RAM. Jak jest w rzeczywistości co najlepiej ustawiać? Acha i co do priorytetu... Ma to jakieś znaczenie? (okienko Priority)

 

4. Dołączona grafika

Czy powinienem coś zmieniać w ramce na czerwono (wiem, że są to napięcia mostka i takich tam różnych ciekawych rzeczy :P ), czy na tym etapie powinienem coś podnosić... Dodam że temp po 2h orthosa przy tych ustawieniach co są CPU miał 50-54 stopnie (3 programy tak wskazywały więc na pewno zły odczyt nie był) a w IDLE 25-28 stopni.

 

5. Kwestia timingów... Nie da się na to odpowiedzieć bez punktu pierwszego... ;) Moje pamięci standardowo mają 667MHZ i CL5... Czy powinienem ręcznie to powpisywać czy zostawić tak jak teraz jest?

Dołączona grafika

W tcyh zaznaczonych wpisałbym od góry: 5, 5, 5, 15... i ewentualnie testował potem coraz niższe...

I jeszcze jedno pytanie przy okazji tego... Co lepiej bardziej wyżyłować MHz czy timingi pamięci?? Czytałem że MHz ale pytam dla pewności ;)

 

6. Moim głównym celem jest coś koło 3.0-3.2 GHZ :) i pamiątki koło 750 Mhz :)

 

 

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo tych pytań... Od siebie powiem ci tak... Na początku sprawdził bym pamięci, ile max. pójdą... W tym celu ustaw większy dzielnik, timingi 5-5-5-15 , napięcie 2.2V i jedziesz... Zapuszczasz test ORTHOS Blend - stress CPU and RAM priority 9. Na początek wystarczy 30 min. Jak już będziesz wiedział, ile max. idą Twoje pamięci, obniżasz dzielnik na najniższy i jedziesz z prockiem. Przy dużej wartości szyny, gdy już zwiększenie napięcia na procesor nie pomaga, możesz podbić napięcie na mostek północny - MCH. Każda płyta przy innej wartości FSB tego wymaga. Moja dopiero przy 490Mhz potrzebowała odrobinę większego napięcia... Reszty napięć z zaznaczonej przez ciebie ramki nie ruszasz. Przy podbijaniu napięcia na mostek sprawdzaj organoleptyczne, czy mostek nie parzy... Chyba że masz dobry nawiew do budy. Na razie tyle....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok więc na dniach biorę się za test RAMU... i będziemy dalej kombinowali :)

 

Czy do testowania stabilności będzie oprócz orthosa dobry memtest86+-1.70 zapusczony pod dosem po starcie kompa??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Identyczny jak milion innych na tym Forum, w których na pewno znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytania.

Tak może podobny ale temat przejrzysty z obrazkami :wink: i konkretnymi pytaniami, chłopak wszystko napisał (sprzęt itp), w odpowiednim dziale. I jak pisze że czytał poradniki to coś wie. A miliona innych tematów nikomu nie chce się przeglądać. Konkretnie i na temat wiec nie ma się o czepiać:D Powodzenia z 3,2 GHz :damage_wall:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To była ironia z nazwą tematu jakby kolega nie zauważył :rolleyes: (Tak btw nic nie wniosłeś do tematu.... więc nie wiem po co ten post)

 

Ok więc wysio zrobiłem jak radziłeś... z tym, że napięcie na RAM dałem 2,1 bo 2,2 po prostu uważam za dużo do codziennej pracy... i ku mojemu zdziwieniu na timingach 5-5-5-15 (reszta na auto) ramy poszły na 1034 MHz... Czy to normalne?? (Proc przy tej okazji poszedł na napięciu 1,3275v na 3050MHz przy dzielniku 1:1.66) czy trafiłem jakieś super kości?? przy 1050 było troszkę już niestabilnie, ale przy tych 1034 Orthos chodził sobie 1,5h i żadnego błędu :)

 

Tylko teraz wynikł mały problem.. Bo już wcześniej przy podkręcaniu podczas chodzenia Orthosa nagle pojawił mi się taki dziwny dźwięk jakby karetka jechała... Orthos nadal chodzi, nie rzuca żadnym błędem a głośniczek zaczyna wyć... (W załączniku daje 15 sekundowe mp3 tego głosu nagranego komórką...). Nawet po zatrzymaniu Orthosa i wyłączeniu go (który nadal nie wywalał żądnego błędu) wyło. Dopiero restart uciszył ten głos.

 

Dzisiaj zainstalowałem AbitEQ i od razu po instalacji co słyszę?? Dokładnie taki sam głos... Patrze a on się pluje, że 2,1v to za dużo na RAMach więc zwiększyłem do 2,3v...

 

I teraz pytanie?? Dlaczego tak wyło jak nie miałem tego AbitEQ?? Może on się instaluje wraz z driverami?? Bo ja go wcześniej na pewno nie instalowałem. A wyło dokładnie tak samo jak go teraz uruchomiłem... Dzisiaj nie mam czasu, i jutro odpalę orthosa na 5-6h..., ale fajnie by było jakby ktoś kto się lepiej zna napisało co chodzi z tym dźwiękiem (Dodam, że temp proca była 59-60 stopnia ramy jak dotykałem tylko ciepłe po 1,5 orthosa)

 

Pozdro i dzięki za odpowiedź...

D__wi__k.mp3

Edytowane przez kwiacynty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...