Problem, o którym piszesz wynika ze sposobu poprowadzenia ścieżek do slotów RAM. Z tego co wiem, to są stosowane 2 topologie:
1) Daisy Chain
2) T-topology
W przypadku płyt z typem 1) długości ścieżek do slotów A1 B1 i A2 B2 nie są równe przez co dwa sloty są "lepsze". Na płytach takich uzyskasz najwyższe taktowania wkładając pamięci właśnie do tych preferowanych slotów.
W przypadku płyt z typem 2) długości ścieżek dla A1 B1 i A2 B2 są równe. Powoduje to, że nie ma preferowanych slotów i niezależnie do której pary włożysz pamięci to powinieneś mieć możliwość takiej samej szybkości. Minus jest znowu taki, że w przypadku wykorzystania tylko 2 slotów przeważnie płyty z układem 1) przy wykorzystaniu "preferowanych" slotów pozwolą uzyskać wyższe taktowanie niż płyty w 2) układzie. Najgorzej, że producenci nie chwalą się na swoich stronach jakich topologii w swoich płytach stosują (przeważnie ludzie dochodzą do tego doświadczalnie i dzielą się spostrzeżeniami na forach). I tak np Asus Crosshair VI Hero miał 2) typ ale w jego następcy Asus Crosshair VII Hero podobno jest zastosowany układ 1) (płyta dla overclockerów - aby jak najwyższe wartości na 2 kościach wyciskać).
Szczegółowo zagadnienie topologii slotów RAM jest omówiona w tym filmiku na Youtube: Actually Hardcore Overclocking "Rambling about motherboard memory layouts." (EN)
Odnośnie doboru sprzętu to proponuje zrobić tak:
1) Po wyborze płyty głównej wchodzisz na stronkę z jej opisem i szukasz listy Memory QVL (kompatybilnych pamięci). Następnie kupujesz RAM o potrzebnej pojemności i szybkości, który jest wymieniony na liście jako działający.
Przykład takiej listy:
ASUS TUF GAMING X570-PLUS Memory_QVL_3rd_Gen_AMD_Ryzen_Processors_X570
2) Niektóre firmy produkujące moduły RAM też takie listy publikują (z jakimi płytami ich zestawy powinny pracować z deklarowaną szybkością), czyli w drugą stronę byś zestaw budował.
Przykład takiej listy:
G.SKILL F4-3600C16D-32GTZN