Skocz do zawartości

slezak

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    3
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

slezak's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

0

Reputacja

  1. to ciekawe co opowiadacie, jednak nie mogę się zgodzić z pewną sprawą. Ludzie mieszkający tu od zawsze (czyli moja rodzina) - rejony od Opola, przez Koźle do Mikołowa zawsze czuli się Polakami. Dziadek opowiadal nawet jak zyli z Niemcami. Na rowno - ale jednak Niemiec zawsze albo to donosił na nich, albo się skarzyl itp. Potwierdza to też fakt, że na Górnym Śląsku ZAWSZE obecny byl jezyk polski. Co innego mocniej germanizowany Dolny. Dodatkowo chcialem powiedziec, że Slask niemiecki byl w swej historii NAJKRÓCEJ sposrod panujacych tu panstw!! (tylko przez 203 lata).
  2. Dobrze, to ja pozwolę sobie zacząć, jak coś sobie przypomnę to wyedytuję. -Ślężanie, Opolanie, Dziadoszanie, Bobrzanie, Lachowie,, Trzebowianie, Głupczyce, Golęszyce, to ludy słowiańskie, zachodniosłowiańskie, polskie -PWN: "ŚLĄSK, hist. dzielnica Polski w dorzeczu górnej i środk. Odry. W VIII–IX w. zamieszkany przez plemiona zachodniosłow., m.in. Ślężan (w rejonie góry Ślęży; Ślązacy)." -Britannica: "Historic region, east-central Europe. Polish Slask German Schlesien It now lies mainly in southwestern Poland, with parts in Germany and the Czech Republic. It was originally a Polish province." -Powstania Śląskie -pierwsze polskie zdanie zostało wypowiedziane na Śląsku (Dolnym) -gwara śląska jest historyczną gwarą polską, obecną w szczególności zawsze na Górnym Śląsku (czyli także w rejonach Opola). Dowodów na to było wiele, choćby książka "Polak w Śląsko - anonimowy dialog z początku XVII wieku" potwierdza, że pomimo silnej germanizacji i obecności Niemców jako urzędników "normalna" ludność takim językiem się porozumiewała.
  3. Witam. Potrzebuję pilnie dowodów tego, co oczywiste, czyli polskości a także słowiańskości naszej rodzimej ziemi - Śląska. Mam już kilka książek, map i innych materiałów, jednak potrzebuję jak najwięcej. Piszczcie proszę!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...