Skocz do zawartości

sadaman

Stały użytkownik
  • Liczba zawartości

    43
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez sadaman

  1. Wziąłem się dziś wieczorem za podkręcanie. Takie wyniki udało mi się osiągnąć na karcie graficznej bez podnoszenia napięcia. Karta była testowana programem FurMark z ustawieniami 1920x1080 GPU Stress Test. Poniżej Screeny z podkręconej karty graficznej oraz podkręconego CPU Pytanie - czy można więcej, ale czy jest sens?
  2. No cóż, może faktycznie zacznę od podkręcenia procesora i ewentualnie grafiki. GTX-a wykorzystuje głównie dla technologii CUDA i czasem do pogrania w nowsze gierki. Niestety jeśli chodzi o CUDA wykorzystywany do wspomagania renderingu to moja karta w teście pokazuje zaledwie trzykrotny współczynnik przyśpieszenia w stosunku do CPU / czyli jest ona tylko nieznacznie szybsza niż to co uzyskiwałem przy renderingu w oparciu o i5 Dlatego też padło moje pytanie czy 2.0 kontra 3.0 cokolwiek może zmienić. Podejrzewam że gdybym zmienił płyte i procesor na nowszy z obsługą PCI-E 3.0 to współczynnik przyśpieszenia karty jeszcze bardziej by zmalał z uwagi na większą wydajność tandemu płyta / procek... Chyba że źle podchodzę do tego tematu ?!
  3. Producent podaje że wersja Gen3 z nowym poprawionym chipsetem wspiera. Podkręcenie niewiele zmieni ponieważ wąskie gardło 2.0 nadal pozostanie. Zastanawiam się jaki wpływ na rendering z wykorzystaniem GPU NVidia ma PCI-E 2.0, czy jeśli byłoby 3.0 byłby spory wzrost? Czyli generacji 3-ciej.
  4. Witam Mam pytanie do osób rozeznanych w temacie ;) Moja konfiguracja to: Intel i5-2500k AsRock Z68 Extreme3 Gen3 2 x 4GB Ram Dysk SSD To tak po krótce. Do tej pory korzystałem z wbudowanej grafiki wspieranej przez procesor, jednak kilka tygodni temu zakupiłem kartę graficzną Asus GTX-760 głównie ze wskazaniem na wsparcie GPU dla renderingu video etc. Z konfiguracji swojej jestem zadowolony, ponieważ wszystko śmiga jak należy, jednak dopiero teraz zauważyłem że mimo iż moja płyta posiada złącze PCI-E 3.0 to jednak jest ono ograniczone do wersji 2.0 ponieważ procesor szybszego PCI-E nie wspiera. I teraz zastanawia mnie ile tracę przez to na wydajności mojej grafiki GTX-760 poprzez ograniczenie w przepustowości złącza. Czy wymiana samego procesora na coś z serii i5 ale trzeciej generacji która już wspiera 3.0 coś poprawi, a jeśli tak to czy na tyle że jest sens inwestować? Czy może lepiej wejść od razu w LGA 1150. Za wszystkie sugestie oraz odpowiedzi z góry dziękuję.
  5. W zasadzie ma się to w ten sposób że Adobe Premier Pro CS6 możesz poszukać na Chomiku - są wersje testowe :) Ja z uwagi na swoją pracę używam orginału. Procesor obsługuje tylko 2.0 to wiem, jednak płyta główna obsługuje standart 3.0, mimo to zdaje sobie sprawe że mimo iż ma PCI-E 3.0 to i tak przepustowość dostosuje się do 2.0. Można jeszcze użyć tego programu do obróbki grafiki http://www.machineryhdr.com/download/hdreffects/001/MachinerySetup.msi Po zainstalowaniu przy pierwszym uruchomieniu wykryje karte Cuda i mierzy współczynnik przyśpieszenia - mój na powyższej konfiguracji wynosi 2.55 Ale co ciekawe na komputerze w pracy w konfiguracji: Procek Intel Pentium G860 LGA 1155 też wspiera maksymalnie PCI-E 2.0, płyta główna GIGABYTE B75M-D3H, pamięć tylko 4GB i system Windows XP współczynnik przyśpieszenia wynosi 9,53 Nie jestem pewien czy winy nie ponosi tu przypadkiem system / w domu mam windows 8.1 x64
  6. Witam, mam do was prośbę o podpowiedź / poradę. Posiadam płytę Asrock Z68 Extreme 3 Gen 3, procka i5 2500k ze zintegrowaną grafiką HD 3000. Wczoraj dokupiłem grafikę Asus GeForce GTX 760 (GTX 760-DC2OC-2GD5) Zakupu dokonałem głównie dla wykorzystania technologii CUDA. Korzystam na co dzień z programu Adobe Premiere Pro CS6 który wspiera tą technologie przy renderingu video, oczywiście trzeba tę kartę ręcznie dopisać w pliku konfiguracyjnym programu by ten ją wykorzystał. Jednak przyrost obliczeniowy jaki uzyskałem jest mizerny - tzn film który kompresuje się normalnie około 12 minut tu pozwala na to w około 6 minut. Zastanawia mnie to trochę, dlaczego tak jest skoro kolega używa na platformie AMD starszego GTX 440 i uzyskuje wynik przy tym samym filmie na poziomie 3 minut, natomiast szwagier na także na AMD osiąga niecałą minute na GTX 550 TI blisko 12 razy szybciej, a ja ledwo dwa razy szybciej. Zastanawiam się czy będę potrzebował procka z obsługą PCI-E 3.0 czy mój i5 wystarczy ponieważ zauważyłem jeden problem - moja karta w porcie PCI-E 3.0 działa jako 2.0 Poniżej screene z konfigu kompa:
  7. witam mam ten sam problem. moja płyta główna od tygodnia zachowuje się podobnie. różnica polega na tym że do biosu nie mogę wejść na wersjach - 2.10 / 2.20 / 2.30 podczas uruchamiania gdy kliknę F2 lub DELETE, ekran z logiem Asrocka ulega zamrożeniu i koniec. Bios na tych wersjach uruchamia się natomiast kiedy odłącze wszystkie urządzenia na USB oraz wszystkie dyski twarde, wówczas podczas startu Bios uruchamia się sam bez klikania F2 ets Co ciekawe wersja biosu 1.30 działa bez problemu. Pytanie więc czy nowe wersje biosu są popsute czy wada jest na płycie głównej.
  8. Witam. Mam problem ze świeżo złożonym zestawem. Jego konfiguracja jest następująca: Płyta Główna - ASROCK Z68 EXTREME 3 GEN3 Procesor - Intel i5 2500k Pamięć - Corsair DDR3 2x4048MB 1600MHz CL9.0 XMP Vengeance LP Dyski Twarde - Systemowy 500GB Seagate Momentus 7200 obr/min, Magazyn 1TB Seagate Momentus 7200 obr/min Zasilacz - Tacens Radix V-650 Napęd optyczny - BluRay LG Czytnik Kart Chłodzenie na procesorze wymienione na - nie pamiętam firmy. Obudowa - 4 wentylatory. Problem polega na tym że wszystko ładnie i pięknie działa, do momentu gdy nie pozostawie komputera włączonego i nic na nim nie robie przez conajmniej 40 minut. Po tym czasie gdy chcę z niego skorzystać okazuje się że otwarcie jakiejkolwiek aplikacji, programu czy nawet wejście w menadżer urządzeń czy mój komputer zajmuje nieraz i minute czasu. Wygląda to tak jakby komputer "mulił". Problem jednak w tym, że w tym czasie użycie procesora jest na poziomie około 15%, pamięci około 1-1,5 GB. Jest także kłopot z wyłączeniem komputera, ponieważ nie chce się wylogować i zazwyczaj po 5 minutach robię twardy reset albo klawisz zasilania prztrzymuje przez kilka sekund aż do wyłączenia się PC. Temperatura procesora na poziomie około 35 stopni. Dodam jeszcze że w ustawieniach zasilania ustawienie wyłączania dysku jest na - nigdy. Czy ktoś z forumowiczów spotkał się z podobnym problem, czy może ten model tak już ma. Bardzo proszę o pomoc / wskazówki. Niestety nie uśmiecha mi się co chwilę wyłączać Pc po to aby po resecie móc znów z niego normalnie korzystać...w końcu nie o to chodzi;/
  9. Witam. Mam problem ze świeżo złożonym zestawem. Jego konfiguracja jest następująca: Płyta Główna - ASROCK Z68 EXTREME 3 GEN3 Procesor - Intel i5 2500k Pamięć - Corsair DDR3 2x4048MB 1600MHz CL9.0 XMP Vengeance LP Dyski Twarde - Systemowy 500GB Seagate Momentus 7200 obr/min, Magazyn 1TB Seagate Momentus 7200 obr/min Zasilacz - Tacens Radix V-650 Napęd optyczny - BluRay LG Czytnik Kart Chłodzenie na procesorze wymienione na - nie pamiętam firmy. Obudowa - 4 wentylatory. Problem polega na tym że wszystko ładnie i pięknie działa, do momentu gdy nie pozostawie komputera włączonego i nic na nim nie robie przez conajmniej 40 minut. Po tym czasie gdy chcę z niego skorzystać okazuje się że otwarcie jakiejkolwiek aplikacji, programu czy nawet wejście w menadżer urządzeń czy mój komputer zajmuje nieraz i minute czasu. Wygląda to tak jakby komputer "mulił". Problem jednak w tym, że w tym czasie użycie procesora jest na poziomie około 15%, pamięci około 1-1,5 GB. Jest także kłopot z wyłączeniem komputera, ponieważ nie chce się wylogować i zazwyczaj po 5 minutach robię twardy reset albo klawisz zasilania prztrzymuje przez kilka sekund aż do wyłączenia się PC. Temperatura procesora na poziomie około 35 stopni. Czy ktoś z forumowiczów spotkał się z podobnym problem, czy może ten model tak już ma. Bardzo proszę o pomoc / wskazówki. Niestety nie uśmiecha mi się co chwilę wyłączać Pc po to aby po resecie móc znów z niego normalnie korzystać...w końcu nie o to chodzi;/
  10. Bardzo Proszę o pomoc w złożeniu komputera do użytku domowego. Przedewszystkim ma mi posłużyć do obróbki fotografi / Lightroom, Photoshop /, od czasu do czasu będzie też przygotowywany materiał na płytę BluRay, ponadto oglądanie filmów HD, internet. W gry raczej nie grywam. Do tej pory używałem Laptopa o konfiguracji: - Procesor Intel Core 2 Duo Processor T6600 - Grafika ATI Mobility Radeon HD 4530/4570 - 640MB pamięci własnej - Pamięć 4GB / Dwa Moduły po 2GB Hyundai Electronics 7 @ 400 MHz - Dysk Twardy ST9320423AS Seagate Momentus 7200.4 SATA - System Windows 7 x64 Zrobiłem test tego laptopa programem 3DMARK VANTAGE Version: 1.1.0.0 Oto wyniki: 3DMark Score - 863 3DMarks Graphics Score - 686 CPU Score - 3866 Jane Nash - 1.64 FPS New Calico - 2.39 FPS AI Test - 507 operations/s Physics Test - 5 operations/s Potrzebuję złożyć wydajniejszą maszynę w opraciu o procesor Intel i5 2500 / 2500K lub ewetualnie jakiś AMD. Podzespoły które potrzebuje: 1. Procesor 2. Płyta główna 3. Pamięć 4. Dysk twardy 5. Zasilacz 6. Obudowa Proszę o rady i propozycję za które już teraz dziękuję.
  11. Witam Jako że w najbliższym czasie w związku kierunkiem jaki obrałam sobie na studiach będę zmuszona do obcowania z taki programami jak AutoCAD, PhotoShop i pewnie jeszcze kilka innych o których póki co mi niewiele wiadomo, zwracam się z uprzejmą prośbą do tutejszych forumowiczów obeznanych w temacie o sugestie na temat laptopów które biorę pod uwagę. Chodzi mi konkretnie o to czy będą one spełniały wymagania w/w programów na tyle dobrze że zapewni mi to płynną i komfortową prace. No i czy system Vista jest dobrym systemem czy lepiej szukać sprzetu z Windowsem XP? Sprzęt który mam na uwadze to: HP Pavilion DV6510 http://www.komputronik.pl/Notebooki/HP_Com...pelny,id,42496/ HP Pavilion DV6600 http://www.komputronik.pl/Notebooki/HP_Com...pelny,id,46167/ Toshiba A200 1M7 http://www.komputronik.pl/Notebooki/Toshib...pelny,id,43699/ ASUS F5VL-AP038H http://www.komputronik.pl/Notebooki/Asus/B...pelny,id,48912/ Proszę o wszelkie sugestie na temat powyższych laptopów - napewno zostanie w nich wymieniona pamięć na minimum 2x1GB Ponadto muszę się zmieścić w wydatkach zakupowych w kwocie 3000 zł netto za laptopa. Pozdrawiam i prosze o jak najszybsze odpowiedzi
  12. Witam Posiadam system Windows Vista i poszukuje programu przy pomocy którego będę mógł zmienić rozmiar partycji bez ingerencji w system oraz bez utraty danych. Próbowałem Norton Partition Magic ver 8.05, jednak ta wersja nie funkcjonuje pod Windows Vista Home Premium. W związku z tym proszę osoby zaznajomione z tematem o pomoc we wskazaniu programu kompatybilnego z tym systemem
  13. CKM18 - A zauwarzyłeś pewną istotną różnice między twoim sprzetem a moim? Twój ma GeForce 7400 Mój ma zintegrowanego Intela x3100 Więc tak niska wydajność jest w pełni uzasadaniona - zresztą świadomie kupiłem sprzet właśnie z takim układem graficznym na pokładzie. Ja właściwie nie grywam w "gry" może czasami w coś starszego. A do nowych gierek to ma stacjonarna maszyne. Pozdrawiam
  14. Witam ponownie Ci którzy choć trochę zainteresowania przejawiają marką HP, zapewne wiedzą iż ta korporacja dla wszystkich swoich klientów - a przynajmniej tych którzy postanowili zakupić któryś z Notebooków z serii Pavilion dv6xxx - przygotowała promocję w postaci możliwości zaprojektowania sobie tzw Personalepki na klape monitora. Wzór personalepki można wybrać z pośród gotowych oferowanych na stronie kombinacji, ale jest także możliwość stworzenia takowej na bazie zdjęcia z własnego archiwum. Oczywiście niebyłbym sobą gdybym z takiej możliwości nie skorzystał - tym bardziej że druk i wysyłka jest za Friko. A jeżeli ktoś chciałby w przyszłości sobie taką naklejke wymienić - może to zrobić bez przeszkód, jednak już płatnie za równowartość mniejwięcej dwóch biletów do kina:) Według Hp z założenia Personalepka ma spełnić rolę nijako ochronnę dla plastiku z ktorego została wykonana klapa "jaki i cały notebook"...niestety minusem tego rozwiązania jest to iż tracimy cały urok jakosci i wzronictwa fortepianowego jakim został opatrzony Laptop. No niestety zazwyczaj jest tak że coś zyskujemy ale też cos tracimy. Jednak dlamnie - jako osoby która Notebooka wykorzystuje do pracy zarówno w domu jak i w terenie, moze się taka nalepka okazać całkiem praktyczna...choć jak do tej pory klapa Notebooka nie uległa żadnemu porysowaniu - mimo noszenia go w terobie a czasem i plecaku. Od chwili złożenia zamówienia na stronie do momentu otrzymania gotowej naklejki mineło 7 dni. Naklejke otrzymałem zapakowana w porzadną Tubę :) zwiniętą w rulonik. Pierwsze wrażenia po wyjęciu z opakowania mieszane - spodziewałem sie czegoś błyszczącego...ale tak nie jest, naklejka ma strukturę szorstką a może lepiej zabrzmi jeśli powiem chropowatą / matową. Nie jest to też cieniutka naklejeczka - jej grubość odpowiada kartce bristolowej...co świadczy o tym do czego jest ona przeznaczona - z jednej strony zapewne ma zmienić monotonną czerń na coś zdecydowanie żywszego - zależy co sobie wydrukujemy - ale najwazniejsze jest to że naklejka faktycznie sprawdzi się w roli ochronnej. Sama naklejka - co widac na fotkach - wielkością nie odpowiada rozmiarom samej klapy "a szkoda", ale nie jest mniejsza od orginalnej folii ochronnej, mimo to wydaje mi się że spełni swoją role. Aha...małym problemem może być jej równe naklejenie...ja musiałem ją trzy razy odklejać poniewarz było krzywo - a z tym niema problemu ponieważ klej jest silny a przy okazji nie pozostawia śladów po zerwaniu. Poniżej zdjęcia jak to wygląda w praktyce - wybrałem kolorowa naklejke :)
  15. Witam Minęło już troche czasu od chwili gdy zakupiłem dv6520 Jak do tej pory jedyne co mogę powiedzieć - to zaprzeczyć wszelkim negatywnym opiniom o Pavilonach HP, ponieważ póki co mój egzemplarz spisuje się znakomicie tzn nie buntuje się zwieszkami, a także grzeszy szybkością działania - oczywiście nie w nowych grach, ale w użytkowaniu codziennym. Jednakże nie do tego zmierzam...jak wiemy w sprzęcie z półki cenowej około 4500 zł zazwyczaj odnajdujemy podzespoły przeciętne jeżeli chodzi o wydajność. I mimo iż mój Notebook był wyposażony w 120gb dysk i 1 gb pamięci, brakowało mi jednak tej żwawości...od czasu do czasu system się zastanawił co należy zrobić "w pierwszej kolejoności". Toteż podjąłem decyzję o wymienie dwóch powyższych podezspołów. A dwa powyższe elementy które poszły do wymiany to: 2 x 512 Mb ProMos DDR2 667MHz CL5 Dysk Twardy Toshiba 120Gb 5400obr/min MK1234GSX SATA 150 Wydajność systemu etc przy współpracy tech elementów była przedstawiona przezemnie na początku tego postu. W ich miejsce zostały zainstalowane: 2 x Kingston 1Gb DDR2 667MHz CL5 Dysk Twardy Seagate 5400.3 120Gb 5400obr/min SATA 150 z zapisem prostopadłym. Szczerze powiem - jestem mile zaskoczony reakcją systemu na wymeiniony sprzet - znikły wszelkie przestoje etc, Poniżej przedstawiam jak się ma obecnie klasyfikacja wydajności systemu po tej zmianie, oraz Co ukazuje Everest a także HD TACH. Klasyfikacja wydajności Systemu: - PROCESOR - Obliczenia na sekundę / 4,8 - PAMIĘCI RAM - Operacje pamięci na sekunde / 4,8 - GRAFIKA - Wydajność pulpitu dla interfejsu Win Aero / 3,5 - GRAFIKA W GRACH - Wydajność grafiki 3D w grach / 3,5 - PODSTAWOWY DYSK TWARDY - Szybkośc transferu / 4,7 /// WYNIK PODSTAWOWY = 3,5 /// Mimo że wynik podstawowy nadal wynosi 3,5 to mimo wszystko widac iż wzrosła klasyfikacja dla dysku i pamięci. EVEREST ULTIMATE EDITION: Odczyt z pamięci - 5592 MB/sek Zapis do pamieci - 3690 MB/sek Memory copy - 4005 MB/sek Czas oczekiwania pamięci - 79,2 ns I na koniec zrzut z programu HD TACH 1. Stary dysk TOSHIBA 2. Nowy dysk SEAGATE
  16. Dziś postanowiłem poobcować z notebookiem na kolanach. Biorąc pod uwagę fakt iż znaczna większość producentów montuje swoje układy chłodzące na obrzeżu urządzeń po prawej bądź lewej stronie, byłem ciekaw jak poradzi sobie wentylator HP z prawidłowym odprowadzaniem ciepła, ponieważ jego wlot przez który wtłacza powietrze został zasłonięty po tym jak laptop spoczął na moich kolanach. Dodam jeszcze tylko że przed ułożeniem HP na kolanach jego temperatura w bezstresowej pracy kształtowała się następująco (Pomiar przeprowadzony Everest Ultimate): - PROCESOR - 44 stop. - PROCESOR Nr 1 / Rdzeń Nr 1 - 40 stop. - PROCESOR Nr 2 / Rdzeń Nr 2 - 42 stop. - DYSK TWARDY - 46 stop. A tak wyglądają temperatury po około 30 minutach pracy: - PROCESOR - 51 stop. - PROCESOR Nr 1 / Rdzeń Nr 1 - 44 stop. - PROCESOR Nr 2 / Rdzeń Nr 2 - 41 stop. - DYSK TWARDY - 47 stop. Zatem jak widać niema specjalnie wysokiego skoku. Co do samej pracy wentylatora - załącza się on średnio raz czasem i dwa razy na minute - nie jest to jednak praca na pełnych obrotach. Pracuje on sobie cichutko tzn słychac zaledwie niewielki szum...namnie nie wpływa to denerwująco. Jeżeli chodzi o komfort pracy - no cóż, nic dodać nic ująć. Klawisze zostały logicznie rozmieszczone, maja przyjemnie wyczówalny skok klawisz Enter nie jest aż taki zły :) Obudowa nagrzewa się w dwóch miejscach - w dolnym lewym rogu co można odczuć głównie nadgarstkiem. Jest to jednak ciepło dość przyjemne "napewno nie drażni", a ganeruje je dysk twardy który znajduje się w tym miejscu. Odpływ ciepła jest także lekko wyczówalny w spodniej częsci obudowy w górnym lewym roku - tam ciepło generuje powietrze wydmuchiwane prze wentylator. Jednak ani jedno ani drugie nie wpływa na komfort pracy. Kąty widzenia nie są rewelacyjne ale nie sa także złe. Poniżej zamieszczam zdjęcie które mniewięcej obrazują jakość matrycy której producentem jest LP154WX4-TLC1 Zdjęcia przedstawiąją kolejno widok: Z dołu, Z góry, Na wprost, Z boku (lewa strona)
  17. Dzięki za zwrócenie uwagi odnośnie wagi sprzętu - błąd z mojej strony. Poprawkę wprowadziłem juz do opisu. Natomiast co do baterii - to jest to orginał oferowany w standardzie... O matrycy postaram się coś napisać wieczorem.
  18. Ok. Zaczynamy, i nie będzie to rasowa recenzja, ale coś co ma ją przypominać. Myślę że śmiało mogę napisać iż conieco mi wiadomo na temat środowiska komputerowego. Kiedy dwa lata temu zmieniłem zestaw stacjonarny na Laptopa HP NC6120 - co wówczas od strony wyboru odpowiedniego modelu przyszło mi z dużą łatwością - miałem nadzieje że i tym razem będzie podobnie...Niestety potwierdza się reguła że im więcej czytasz tym mniej wiesz. I tak było w tym przypadku. Kiedy miesiąc temu stanąłem przed wyborem nowego sprzętu - z jednej strony inne równie liczące się marki z dobrze ugruntowaną pozycją a z drugiej nie gorsza a przy okazji ta która jest sprawdzona "przezemnie" czyli HP. Jako że i tak z założenia byłem skłonny ku tej marce, zacząłem od poszukiwań sprzętu z 17 calową matrycą, a w tym przypadku chodziła mi po głowie seria dv9000...niestety odpadła w przedbiegach głównie z uwagi na brak możliwości serwisowania w polsce, nawet odpłatnie! Zatem zacząłem przyglądać się serii dv6000 a przy okazji wertować różne testy tych notków. Wiadomo jakie opinie krążą na temat Pavilonów - jedni chwalą inni gardzą, czasem nie sposób to zrozumieć. Jednak nie patrząc specjalnie na to co piszą inni skusiłem się na nabycie zupełnie nowego modelu HP dv6520. To nowy model urządzenia które pojawiło się w ofercie tego producenta. Laptop względem swoich poprzedników z serii 6xxx charakteryzuje się przedewszystkim nową platformą Intela SANTA ROSA w oparciu o chipset Mobile Intel 965GM/PM DANE TECHNICZNE Typ procesora - Intel® Core™ 2 Duo T7100, 1,80GHz, 1800MHz (9 x 200) , 2 MB pamięci podręcznej L 2 Chipset - Intel Crestline GL960/GM965 Pamięć DDR II - 1024 MB, 2 x 512Mb, 667MHz Karta grafiki – Intel 965 Express Chipset Family (320Mb) Intel GMA X3100 Karta sieciowa - Wireless LAN Intel® PRO/Wireless 3945 802.11a/b/g Matryca - 15,4” TFT High Definition Bright View WXGA 1280x800 Dysk twardy – Toshiba MK1234GSX (120 GB, 5400, 8Mb Cache, S-ATA) Napęd - MATSHITA DVD-RAM UJ-851S ATA Device Karta dźwiękowa - Realtek ALC268 @ Intel 82801HBM ICH8M - High Definition Audio Controller PCI Złącza – 3x USB, S-Video Wyjście TV, D-Sub Wyjście VGA, RJ11 Modem, RJ45 Lan, Mikrofon x 2, Słuchawki x 2, Złącze dokujace kabla, Złącze Express card, Bluetouch, Czytnik kart pamięci – SD, MMC, MS, MS PRO, XD, Czytnik Linii Papilarnych, Wbudowana Kamera, Wbudowane 2 mikrofony Wymiary – 25,7 cm x 2,54 cm x 35,7 cm Waga Laptopa - 2,99 kg Waga w opakowaniu - 4,45 kg Zainstalowany system operacyjny - Windows Vista™ Home Premium Gwarancja - Polska 24 miesiące A teraz jak wyglądają moje pierwsze wrażenia. Po tym jak laptop został wypakowany z pudełka i ujrzałem go w moich dłoniach – mój gust stwierdził „stary ten sprzęt z wyglądu jest faktycznie bardzo fajny”, jednakże postanowiłem być czujny. A zatem na początek wstępne doznania związane z instalacja systemu etc. Pierwsza instalacja trwa około 1 godziny, głównie z tego powodu iż system tworzy obraz dla programu Recovery, jednakże już każda kolejna instalacja systemu „gdyby ktoś miał taką potrzebę zajmuje około 30-35 minut". Generalnie w trakcie instalacji systemu tylko kilka razy klikamy przycisk potwierdzenia…a gdy już jest po wszystkim mamy w pełni gotowy system do pracy który prezentuje się bardzo przyzwoicie – dalsza praca także nie przysparza żadnych problemów(przynajmniej na razie). Natomiast spory kłopot napotkają osoby które zechcą zmienić układ i wielkość partycji na inne niż te które oryginalnie funduje nam system instalacyjny. Domyślnie tworzona jest partycja C: podstawowa, zajmująca około 90GB oraz partycja D: tzw Recovery o pojemności około 9GB. Próba przeorganizowania jakimkolwiek programem, nawet Partition Magic u mnie kończyła się zawsze błędem tworzenia partycji na jakie podzieliłem dysk C”. Zatem jak sobie poradziłem, zapytacie? Myślę że warto przedstawić krotki przepis, który uznałem za wmiare szybki i skuteczny: 1. Instalujemy system z partycji Recovery 2. Wypalamy płyt DVD programem Recovery 1x system, 1 x sterowniki 3. Usuwamy partycje D: przy pomocy programu Recovery 4. Następnie wykonujemy Obraz zainstalowanego systemu, np. programem typu Norton Ghost – jednak z uwagi na fakt że mamy tylko jedną partycje pozostaje podpiecie zewnętrznego dysku na USB i zrobienie obrazu z zapisem bezpośrednio na taki dysk 5. Kolejnym krokiem który musiałem wykonać było użycie instalatora systemu OEM VISTA „niestety instalator WINDOWS XP nie wiedział dysku”. Usuwamy wszystkie partycje i tworzymy takie jakie nas interesują + format 6. Kolejny krok to skopiowanie na jedną ze stworzonych partycji, wcześniej zrobiony obrazu dysku C: 7. Ostatnim krokiem jest uruchomienie np. Norton Ghost z botowalnej płyty i ładujemy obraz na dysk C. Po wszystkim mamy działający system i stworzone przez siebie partycje. Zatem jak widzicie, gorzej już chyba być nie mogło i w tej materii spartolili sprawę – no chyba ze nie przeszkadza komuś mieć układ partycji narzucony odgórnie, ja jednak wole mieć własną strukturę. Jeżeli chodzi o reszte wrażeń, póki co nic dodać nic ująć, niestety na te chwilę nie mogę napisać nic więcej , gdyż w posiadaniu lapka jestem zaledwie dwie doby. Postaram się to zrobić jednak w najbliższym czasie. A na razie zamieszczam jeszcze wyniki testów i zdjęcia HP dv6520: 3DMARK 2001 - 5408 3DMARK 2005 - 886 HDD TACH - 56,7MB/s EVEREST ULTIMATE EDITION: Odczyt z pamięci - 5403 MB/sek Zapis do pamieci - 3621 MB/sek Memory copy - 3948 MB/sek Czas oczekiwania pamięci - 85,3 ns Klasyfikacja wydajności Systemu:- PROCESOR - Obliczenia na sekundę / 4,8 - PAMIĘCI RAM - Operacje pamięci na sekunde / 4,5 - GRAFIKA - Wydajność pulpitu dla interfejsu Win Aero / 3,5 - GRAFIKA W GRACH - Wydajność grafiki 3D w grach / 3,5 - PODSTAWOWY DYSK TWARDY - Szybkośc transferu / 4,3 /// WYNIK PODSTAWOWY = 3,5 /// Zdjęcia http://images11.fotosik.pl/77/331a7a4f09fee105.jpg http://images21.fotosik.pl/369/e3087cbba78343f9.jpg http://images12.fotosik.pl/82/c5cdefb4e1da93f7.jpg http://images22.fotosik.pl/154/b33d77141c2205cd.jpg http://images12.fotosik.pl/82/fd430747b0a19077.jpg http://images22.fotosik.pl/154/6d0f44af07cbb455.jpg http://images21.fotosik.pl/369/63e2dfefcc090e35.jpg http://images12.fotosik.pl/82/011d97991ce87709.jpg http://images22.fotosik.pl/154/e48cff191816587f.jpg http://images12.fotosik.pl/82/5b641c306f86d442.jpg http://images12.fotosik.pl/82/725d789800f4f0ba.jpg http://images22.fotosik.pl/154/58ffefd25fd832d3.jpg http://images21.fotosik.pl/369/61e229ae0efb4ed6.jpg http://images12.fotosik.pl/82/9077e409f448caa9.jpg http://images11.fotosik.pl/77/b63fa15a17a97c9e.jpg ******************************************************************************** ************ Jako że orginalnie otrzymujemy do dyspozycji system Vista Home Premium, pokusiłem się o instalacje wersji Vista Ultimate. Sama instalacja Ultimate przebiegła bardzo sprawnie i nader szybko - trwała około 25 minut. Następnie zacząłem w logicznej kolejności instalować wcześniej pobrane sterowniki ze strony HP, plus to czego nie było na stronie a uznałem za istotne - tu przydała się wczesniej wypalona płytka ze sterownikami. I tu podczas instalacji także nie było niespodzianek...wszystko ładnie chulało...z jednym ale. Pojawił się mały problem związany z Klasyfikacją wydajności Systemu. Tak przedstawiała sie ona w wersji Ultimate: - PROCESOR - Obliczenia na sekundę / 4,8 - PAMIĘCI RAM - Operacje pamięci na sekunde / 4,5 - GRAFIKA - Wydajność pulpitu dla interfejsu Win Aero / 1,0 - GRAFIKA W GRACH - Wydajność grafiki 3D w grach / 1,0 - PODSTAWOWY DYSK TWARDY - Szybkośc transferu / 4,3 /// WYNIK PODSTAWOWY = 1,0 /// W tej sytuacji jak łatwo się domyślić nie działał pulpit Aero. Tomnie zaczęło zastanawiać - i mimo spedzonych dwóch kolejnych godzin na próbie odnalezienia rozwiązania - ściągałem inne wersje sterowników dla grafiki i chipsetu także te ze strony Intela - jednak zabiegi te spoczęły na marnych jednykach. Niestety niewiem za bardzo co tu jest grane - ale wygląda mi to na jakies ograniczenie...problem tylko w tym że nie sposób znaleźć rozwiązanie. Ja takiego nie odnalazłem, zatem pozostało mi wrócić do wersji Home...w 9 minut:) Napęd DVD sprawuje się bardzo dobrze. Wczytuje płyty bardzo szybko, a co najwazniejsze wedle mojego odczucia robi to bardzo szybko. Nie jest ani głośny ani cichy. Obsługuje następujące nośniki: DVD-ROM, DVD+R9 Dual Layer, DVD+R, DVD+RW, DVD-R9 Dual Layer, DVD-R, DVD-RW, DVD-RAM, CD-ROM, CD-R, CD-RW. Brak problemów z nagranymi nośnikami - mimo że narazie nagrałem DVD-R, DVD+R i jednego CD ROMA. Czytnik lini papilarnych daje nam możliwość zabezpieczenia odciskiem karzdego podłączonego urządzenia lub zainstalowanego programu. Wentylator: Przy pierwszym uruchomieniu i instalacji systemu był bardzo uciążliwy, włączał się często na maks obrotach. Orginalna wersja Bios nosiła numer F 0.5A, czym prędzej więc zmieniłem ją na najświeższą pochodzącą ze strony HP... v F 0.8A. Różnica rzuca się w oczy a raczej w uszy własciwie natychmiast. Wentylator chodzi na pełnych obrotach zaraz po uruchomieniu - po rozruchu systemu wentylator pełne obroty osiąga niezwykle rzadko. Jednak prawie cały czas sobie pracuje w efekcie czego jest delikatnie słyszalny. I narazie ostatnia sprawa - wiele pisało sie na forum o nieszczęsnym świergotaniu dającym sie słyszeć gdy przejdziemy na zasilanie z akumulatorów. Wygląda więc na to, że tak jest w przypadku starej platformy. Całość pracująca na INTEL-u T7100 w oparciu o SANTA ROSE, tego problemu nie uświadcza. A dodam że na baterii pracuję właściwie co chwile...także teraz. W dzisiejszym uzupełnieniu pozostaje jeszcze praca na akumulatorze. Laptop z włączoną kartą sieci bezprzewodowej, bluetouchem, jasność ustawiona na maks, przez cały czas uruchomiony IE: Bateria osiągnęła wynik - 2 godziny i 50 minut (bateria pokazuje jeszcze 6% energii w ogniwie)
  19. Witam Zakładam nowy wątek ponieważ zmiana procesora zeszła na dalszy plan. Zastanawiam się czy jest obecnie sens wymieniać dysk SAMSUNGA model 0804H UE100-14 80GB 5400obr/min 8mb ULTRA-ATA 100 na jeden z dwóch dostępnych dysków w cenie 290 zł Mowa o dyskach: 1. Hitachi TravelStar 7K100 100 GB (7200, 8MB, Serial ATA/150) 2. Dysk Seagate Momentus 5400.3 100GB (5400RPM, SATA/150, 8MB) Obecnie mój dysk w teście HD TACH ma następujące wyniki: Quick bench (8mb zones) - 87,1 MB/s Long bench (32mb zones) - 86,9 MB/s Czy według was jest sens zmieniać dysk twardy na jeden z dwóch wymienionych? Proszę o wmiare szybkie odpowiedzi-ponieważ musze podjąć decyzje do dzisiejszego wieczora.
  20. Tuning-komp : Poniżej podaje ci linka do tematu związanego z drutmodem, który był bardzo obszernie poruszany na tutejszym forum wraz ze zdjęciami http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...5&hl=nc6120
  21. W moim NC6120 i podejrzewam że w całej serii NC i NX dojście do procesora jest takie samo. Tzn odkręcasz klapke od pamięci na spodzie laptopa, gdy to już zrobisz w jej wnętrzu wykręcasz dwie śrubki mocujące klawiature, następnie przy klawiaturze przesuwasz w dół cztery zaczepy mocujące klawiature, następnie ją ściagasz - i w ten prosty sposób masz ładny i łatwy dostęp do wszystkich elementów kryjących się we wnętrzyu urzadzenia czyli do wentylatora, procesora, radiatora, drugiej kości pamięci etc...ich demontaż to już kwestia zazwyczaj dwóch lub czterech śrubek. Łatwiej się chyba już nieda:)
  22. Ponieważ chcę go włozyć do laptopa w którym pracuję orginalnie Celeron na szynie 400MHz - orginalnie bez drutmoda magistrala posiada rzeczywistą częstotliwość taktowania 100MHz a efektywną 400MHz, po zastosowaniu drut moda te parametry uległy zmianie i obecnie wynosza odpowiednio 133MHz i 533MHz. Zatem zamierzam do laptopa który ma standartowo magistrale 100/400MHz wpakować Pentiuma na magistrale 133/533MHz Stąd też moje powyższe pytanie czy samo włożenie procesora na magistrale 533 spowoduje automatyczna zmiane szyny w laptopie do 533MHz bez drutmoda...a może procesor dostosuje się do standartowej szyny i będzie śmigał na 400MHz. Ale czy wtedy aby nie spadnie jego częstotliwość taktowania? Troche to zawiłe ale mam nadzieje że rozumiesz do czego zmierzam?! W załączniku dorzucam zrzuty ekranu z Everesta...może do czegoś się przydadzą. Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi.
  23. GRANDMASTER - Czyli jak to jest jednoznacznie. Jeżeli włoże do swojego laptopa Pentiuma na szyne 533 MHz to bez drutmoda będzie on od razu działał jako 533 czy jako 400MHz?
  24. Mam okazje kupić ten procek za niewiele ponad 100 zł - więc myślę że się opłaca?! GRANDMASTER : Uważasz że osiągnę więcej kupując wersje na 400Mhz i stosując drut moda, niż wersje 533Mhz? Tak zastanawiam się nad pewną kwestią - obecnie celek na magistrale 400MHz pracuje poprze drut moda jako 533Mhz, Czy pentium 533MHz aby pracował na magistrali 533MHz musi mieć też zastosowany drut mod...czy może siłą żeczy te 533MHz zostanie osiągnięte bez drut moda?
  25. Rozumiem zatem że nie ma jednoznacznej odpowiedzi - w co lepiej zainwestować?! Teoretycznie najlepiej byłoby zarówno w dysk (lepsze transfery) oraz procesor (teoretycznie dłuzsza praca, cisza etc), aczkolwiek podejrzewam że przy samym procesorze nie odczuje sporego skoku wydajności i transferów?!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...