Skocz do zawartości

radek_z

Stały użytkownik
  • Liczba zawartości

    210
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana radek_z w dniu 6 Sierpnia 2022

Użytkownicy przyznają radek_z punkty reputacji!

Contact Methods

  • GG
    3609295

Profile Information

  • Skąd
    Szczecin

radek_z's Achievements

  1. Nurtował mnie mały spadek temperatur na rdzeniu. Zdjąłem sam główny radiator i dołożyłem pasty, tym razem "ziarnkiem grochu". Efekt - spadek temperatur rdzenia i gorącego punktu o 7-8 stopni.
  2. Pochwalę się małą operacją z dnia wczorajszego. W swoim 2,5 letnim RX 5700XT postanowiłem wymienić termopady i pastę termoprzewodzącą. Zostały użyte Gelid GP-Ultimate w wersjach 1 mm (pod radiator) i 3 mm (pod backplate) oraz pasta Thermal Grizzly Kryonaut. Tak informacyjnie - oficjalnie Sapphire podaje że pod backplate można stosować termopady 2 mm ale w praktyce wtedy nie stykają się one z backplate - 3 mm pasują idealnie. Druga kwestia to, ze mi do wymiany termopadów pod radiatorem (1 mm) wystarczył jeden kawałek 90x50mm. Nie ma zatem potrzeby kupowania dwóch. Stare termopady były już nieco kruche i mało elastyczne, pasta trzymała się nieźle. Pod backplate dołożyłem więcej termopadów niż dane było fabrycznie, tj. dołożyłem nad pamięci. Co prawda backplate w niemal na całej powierzchni (poza miejscami gdzie fabrycznie znajdują się termopady), jest zabezpieczony folią, jednak każde dodatkowe odprowadzenie ciepła coś daje. Dodatkowo, nałożyłem pastę w miejscu styku radiatorów pamięci i radiatora głównego. Jeśli chodzi o efekt termiczny pamięci, to jest bardziej niż spektakularny. Przed wymianą w czasie grania nagrzewały się do 100-102 stopni, obecnie 86-88 - spadek temperatury wynosi zatem solidne kilkanaście stopni. Wymiana pasty przyniosła mniej spektakularne efekty, "gorący punkt" w czasie grania spadł ze szczytowych 102-104 stopni do 99-100 stopni, ale za to wynik 3DMark podskoczył o około 100 pkt. co może sugerować, że rdzeń trzyma nieco wyższe taktowanie.
  3. We wtorek wieczorem Windows zaktualizował mi się do Creators Update. Następnego dnia rano zaktualizowałem sterowniki do 17.4.2. Szybko okazało się że gryzą się one z Sapphire Trixx. Po różnych próbach wylądowałem ostatecznie na 17.2.1. Ale niezależnie od zainstalowanych sterowników ani w WattMan ani w Sapphire Trixx, nie mogę zmienić napięcia rdzenia. Tj. wcześniej po zmianie Power Limit na +20%, pod obciążeniem napięcie rosło do 1,225 V (na PowerLimit 0%, tylko do 1,138V). Teraz co bym suwakiem nie ustawił, napięcie nie rośnie. Mam za sobą cały dzień żonglowania sterownikami, próbowania zmiany w WattMan lub Trixx. Raz po którejś instalacji stwierdziłem że po odinstalowaniu Trixx-a, zmiana PowerLimit działa. Po zainstalowaniu także działała. Ale byłem na etapie żonglowania sterownikami i dałem jeszcze jedną szansę 17.4.2 i znów to samo....zmiana Power Limit nie działa. Ma ktoś pomysł? Może mogę zmianę power limit ustawić w jakimś pliku konfiguracyjnym? Tylko którym?
  4. Witam, Od 2 dni jestem właścicielem karty Gigabyte GV-R485MC-1GH, czyli pasywny Radeonie 4850. Na wstępie zaznacze że dołożyłem do karty wentylator Zalman 80 mm. Wedle wielu testów karta spokojnie powinna się podkręcać do wartości około 760/1110 MHZ (rdzeń/RAM) i własciwie tak jest. Szybko dotarlem (nie ocierając się o niestabilność) do 750/1100, wytestowałem ją w 3D Mark 03 i 06 oraz w FurMark (puszczony razemz Prime95). Wszystko stabilnie przez kilkanaście minut (karta nagrzewa się maksymalnie do 74 stopni). Na koniec postanowilem puścić 3D Marka 05 i tu zaskoczenie, bo wszystko się zawiesza lub wywala do pulpitu z komunikatem błędu podczas pierwszego testu CPU. Zjeźdżanie w dół z częstotliwością CPU nic nie dało. Po dłuższych testach odkryłem ze dzieje się tak gdy nawet w niewielkim stopniu podkręcona jest pamięć RAM karty. Rdzeń spokojnie można puścić na 760 MHz (może i więcej ale nie testowałem), natomiast RAM podniesiony ze standardowych 960 na 980 MHz to już ryzyko że wszystko się wywali pod 3D Mark 05. O dzowi inne 3D Marki i Fur Mark chodzą stabilnie nawet w konfiguracji 760/1090. Zauważyłem jednak ze przy lekko podniesionej częstotliwości RAM na karcie, w 2D podczas przeglądania stron WWW czasem pojawi się jakiś krzaczek w tekście. Pytanie czy efekt taki może być spowodowany w sumie już lekko przeciążonym zasilaczem. Jest to już wiekowy CHIEFTEC HPC-420-302-DF (420W). Podczas testu w FurMark + Prime95 zasilanie na linii 12V trzyma się w okolicach 11,48-11,50V.
  5. Skąd jakąś wcześniejszą wersję <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> Na stronie edonkey2000 jest tylko najnowsza. Co dziwniejsze edonkey-a mialem zainstalowanego od wielu miesiecy, a problem pojawił się 3 dni temu.
  6. Problem własciwie jest prosty. Od kilku dni wyłącza mi się edonkey. Poprostu sobie jest i nagle znika jakbym go zamkną? Nie ma tu żadnej reguły, czasami działa ponad godzinę, czasmi znika po kilku sekundach. Przeinstalowałem system, podejrzewając że już blisko roczna instalacja XP-ka się sypie, ale nic to nie dało. Dla pewności jeszcze raz ściągnąłem program ze strony edonkey2000, jednak jest to ta sama najnowsza wersja z której kożystałem wcześniej. Zna ktoś problem?
  7. Poważnie mysle nad zakupem płyty na układzie ATI. Z dość skąpej oferty na rynku najbardziej przypadł mi do gustu Abit AT8. Martwi i odciąga mnie od zakupu jedna rzecz, mianowicie kompletny brak wsparcia dla tej plyty przez Abita na jego stronach internetowych. Ani na polskiej ani na ogólnoświatowej można sobie tylko poczytać o tym modelu, nie mozna natomiast ściągnąc sterowników. Poprostu ich nie ma. Ciekawi mnie co będzie jesli zgubię lub zniszczę CD dołączone do płyty. Owszem do NB moge siągnąc ze strony ATI, do SB ze strony ULi, ale do zintegowanego układu dziwiękowego Reatec ALC882D na tronie Realtec sterownikow nie ma (jest jedynie do ALC880D). Znalazł by się na tweak.pl choć jeden własciciel tej płyty który powiedzialby jak wygląda eksploatacja tej plyty od strony praktycznej? Może ktoś znalazł gdzieś terowniki do tej plyty? Polskie Abit mnie olało i na wysłanego pół tygodnia temu maila do dziś mi nie odpowiedzialo. Tak najbardziej to żałuje że Epox nie wydał żadnej płyty na ATI. Abita wybieram z braku laku.
  8. Zakładając że jest taki lakier o jakim mówisz, karte mozna by nim pokryc poprzez jej zanurzenie w lakierze. Dało by to pewność że cała jest dobrze pokryta.
  9. Po pierwsze wrazie jakiś problemów z wydajnościa przy drobnych zmianach sprzetowych zaczołbym od pełnej reinstalcji systemu. Reinstalacja samych sterowników nie zawsze przynosi porzadany efekt. Sprawdź w sterownikach karty graficznej w jakim trybie działa złacze po osadzeniu jej w porcie PCIe 16x.
  10. Ponieważ sam pracuję w serwisie komputerowym w sklepie, powiem jak my na to patrzymy. Generalnie każde ślady modyfokacji czegokolwiek mogą być przyczyną nieuznania gwarancji. Nie zależy to odemnie. Ja jako serwisant w sklepie jestem tylko ogniwem pośredniczącym pomiędzy klientem a dystrybutorem, wiem jednak ze tak samo na wadliwy produkt spojrzy serwisant dystrybutora. Jeśli my jako sklep wyślemy produkt , ktorego usterka zostanie rozpoznana jako spowodowana przez urzytkownika, my musimy pokryć koszta przesyłki, ktore potem trzeba odzyskać od niezadowolonego z takiego obrotu sprawy klienta. Wolę unikać takich nieprzyjmenych i czasochłonnych procedur. Ewentualnie, aby wykazać dobrą wolę, przyjmuję towar uprzedzając o ewentualnych kosztach. Jeśli chodzi o przyczynę usterki, chyba sam sobie odpowiedziałeś, a dokładniej wyjaśnił Ci to Greebqu. To co zrobiłeś odkurzaczem to zbrodnia w biały dzień. Gdyby mozna było odkurzac kompa odkurzaczem nikt nie prubowałby produkowac sprężonego powietrza. Współczesne układy graficzne sa niezmiernie skomplikowane, zbudowane z setek milionów tranzystorów. Takie coś można uszkodzić strzeleniem z palca podczas brania karty do ręki, jeśli jesteś naelektryzowany. Odkurzacz to niemal jakby wrzucić kartę pod walec. Nie było to zbyt rozsadne. Jeśli chodzi o dostepność kart już nie produkowanych to hurtownie posiadają pewne ilości "zapasowych" kart na cele wymian reklamacyjnych. Ostatnio reklamowaliśmy Radeona 9800 Pro Shapphire i bez problemu dostaliśmy nówkę:) Choć prawda hurtwinie są nieraz dość oporne w przyjmowaniu sprzętu, na którego nie będą miały wymiany. Ostatnio musiałem do reklamowanej karty Herculesa pożyczać swój osobisty CD ze sterwnikami, aby karta została przyjeta. W każdym razie powodzenia. Spróbuj przywrócić kartę do oryginalnego wyglądu i działaj. Bez tego odrzucenie reklamacji to będzie formalność.
  11. Od około 3 lat posiadam Radeona 8500 LE (250/250 @ 270/290) Herculesa. Kartę tak podkręconą używam w stałej konfiguracji już od dłuższego czasu, więc mam rozeznanie jaki poziom wydajności ona reprezentuje. Generalnie w 3 D Marku 2001 uzyskiwała okolo 10,5 tys pkt, natomiast w 3D Marku 03 około 1,5 tys pkt. Poczawszy od Catalyst 5.6 w 3D Marku 2001 wyniki mam coraz słabsze, właściwie traci tylko czwarty test Nature. Już w Cat 5.6 miałem okolo 10,2 tys pkt, po zainstalowaniu 5.9 mam niewiele ponad 10 tys pkt. a test nature spadł z ponad 41 klatek do nieco ponad 30 klatek na sekundę. Jak więc widac na wydajności tracą tylko test oparte o pixel shader, ale co ciekawe 3D Mark 03 pozostaje bez zmian, pomimo że sklada się głównie z takich testów. Mam świadomość że 3D Mark to tylko test, w którego się nie gra, ale nie wiem jak bedzie się miała do tego wydajność innych aplikacji. Jak wynika z waszych obserwacji, również obserwujecie spadek wydajności na nieco starszych kartach ATI w połaczeniu z najnowszymi sterownikami?
  12. Wielkie dzięki. Dopiero po scaleniu tego rejestru pojawiła mi się zakładka której szukałem (odświerzanie w 3 D). Jeszcze raz dzięki
  13. Zapewne większości wyda się to śmieszne pytanie, ale do tej pory siedzialem głównie na kartach ATI, więc nie zagłębiałem się w temat sterwoników do nVidia. Poszukuję wpisu do rejstru odblokowujący możliwość zmiany taktowania karty w zakładkach karty oraz informacji jak mogę zmieniać częstotliwość odświerzania w aplikacjach 3D pod Win XP. Wpis do rejestru miałem kiedyś na kompakcie z CHIP-a, ale dawno mi to CD gdzieś zaginęło. Jeśli chodzi o częstotliwośc odświerzania pamiętam że w któryś detonatorach pojawiła się zakładka ustawienia częstotliwości odświerzania, ale w 78.01 nie moge ich znaleść. Zainstalowałem programik nVidia Refresh Fix II, ale on poinformował mnie tylko że od detonatorów 52.XX nVidia stosuje swój własny program. Dodam jeszcze że szukam tego w necie i na tweaku już pół dnia, więc proszę o konkretny link do tematu lub sposób rozwiązania problemu, bo porady w stylu "było, poszukaj sobie" nic mi nie dadzą. Domyślam się że rozwiązanie odświerzania jest banalne, ale jakoś nie mogę go rozwiązać. Z góry dzięki:)
  14. radek_z

    Co Lepsze?

    Wszystko zalezy jaki Sempron i jaki PIV. Jesli Sempron na S754 to nie ma nawet o czym gadać, bapewno będzie lepszy od każdego PIV 2,4. Jeśli Sempron na Socket A, mozna się trochę pozastanawiać. Programik AMD Tool wskazuje że taki Sempron powinien być w przybliżeniu tak wydajny jak Athlon 2500 na jądrze Barton. Jesli masz dostęp do PIV 2,4 z HT i FSB 800 MHz to bierz PIV. Jeśli PIV na jądże Prescott z FSB 533 i bez HT, też lepszym wyborem będzie PIV. Z dobrym chodzeniem ponoć łatwo robi się z nich PIV 3600, na FSB 200 MHz. Jesli wpadł Ci w łapy jeden ze starszych Northwood-ow czyli na FSB 533 lub 400, tu lepszy będzie raczej Sempron.
  15. misobol-> jakbyś więcej poczytał forum, to byś zobaczył jak drastycznie różne wyniki osiągają ludzie na prockach z tej samej serii. Podatność na podkrecanie to cecha jednostkowa, a nie seryjna. Jeśli masz przed sobą kilka procesorów to testami możesz wyselekcjonować ten najlepszy, ale jednoczesnie masz 0 % gwarancji że drugi proc z tej samej serii osiądnie takie same wyniki.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...