Skocz do zawartości

Yrrhedes

Stały użytkownik
  • Liczba zawartości

    23
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Yrrhedes

  1. Mi jest trudno powiedzieć, który jest lepszy. Teoretycznie pewnie można sobie popatrzeć na ich parametry i na tej podstawie powiedzieć, ale parametry te mają niewielkie znaczenie, gdyż i tak są zakłócane przez inne podzespoły płyty głównej. Dlatego myślę, że rozstrzygając który chipset jest lepszy należy bardziej patrzeć na to jak pracuje z systemem - czy się nie wiesza, czy jego soft nie jest irytujący itp. A tego nie wiem, bo mam tylko P5B Dlx Wifi. Tu soft jest średnio denerwujący. Wolę ten od Audigy.
  2. Witam, Wiem, że tego typu tematy się już pojawiały, ale wśród kilku ostatnich podobnych nie znalazłem odpowiedzi na interesujące mnie pytanie. Poszukuję programu do wykonywania operacji na plikach graficznych w jak najprostszy sposób. Program musi pozwalać na dokonywanie konwersji formatu plików, przeskalowywanie i kadrowanie. Do tego musi być lekki i szybki oraz mieć jakiegoś rodzaju kreator do wykonywania tych operacji w sposób wsadowy, ekspresowy - na dużej liczbie plików. Do tego musi być na tyle inteligentny, by nie sensownie działał, na zbiorach plików o różnych wielkościach i typach. Wiem, że programem w dużej mierze pasującym do tego, który opisuje jest ACDSee, którego miałem okazję używać jeszcze za czasów wersji 1.x. Bardzo sobie ten program ceniłem, ale chyba przestałem go cenić jakoś przy okazji powstania wersji 4.0... a może wcześniej. Nie pamiętam. Problem z ACDSee jest taki, że program ten rozrósł się niemiłosiernie i ładuje się we wszystkie menu itp. Ma świetne funkcje i w ogóle jest inteligentny, ale jest już za duży. Miałem okazję widzieć jakiś czas temu ACDSee 8 i wydawał mi się już nawet skomplikowany. Poza tym jest płatny. Czy macie pomysł na jakiś inny programik, nieco mniejszy niż ACDSee? Pozdrawiam.
  3. Hej, Używam Kerio/Sunbelt w wersji 4.3.268. Gdy klikam "konfiguracja" to mi się właściwie wiesza - zajmuje cały jeden rdzeń procesora i robi coś z dyskiem. Nie daje sie skonfigurować. Miał ktoś taki problem?
  4. Co do tego dźwięku, to tak właściwie, poza tym że jest beznadziejny, to jest jak najbardziej ok. Ja słyszę różnicę pomiędzy tym z P5B, a tym z mojego Audigy, ale reszta mojej rodziny nie słyszy. Oczywiście mogę powiedzieć, że różnica jest ogromna, bo faktycznie słuchanie muzyki w jakości CD-AUDIO przez te dźwiękówki daje trochę inne odczucia... ale daje je mi i tylko niektórym z pośród moich znajomych, którzy tego słuchali. Sprzęt gra i nie trzeszczy wcale. Trochę bardziej szumi niż Audigy no i ma trochę bardziej pusty dźwięk... ale to chyba wszystko.
  5. Komornick: Mi pomogły informacje z pierwszej strony tego tematu. Tam jest napisane co jest do czego i czego nie warto ruszać. Mam 3010MHz w tej chwili i chodzi to w pełni stabilnie. Niestety, są też błędy, choć nie wynikają z przetaktowania, bo pojawiały się już w trakcie instalacji systemu. 1. Mój DVD-RW Pioneer 109 costam podłączony na ATA się wiesza. Wiesza w sensie - czyta, czyta i nagle taka pauza aż do momentu wyjęcia płyty. Nie każdy program przez to może przejść i nie przerywać sobie tylko kontynuować po włożeniu. Sprawia to, że miałem problem z instalacją Windowsów i mam problem z instalacją czegokolwiek innego z płyty. Spróbuje jeszcze przestawić go w tryb inny niz IDE 2.Myszka mi pływa po ekranie, mimo że ją o to nie proszę. Wiem, że takie rzeczy dzieją się na wielu komputerach już od wielu lat, ale na moich nigdy tak nie było i zawsze się z tego cieszyłem. Denerwuje mnie że teraz sie tak posuwa sama. I to obie myszki, jakie podłączałem. Ma ktoś na to rozwiązanie? Pozdrawiam.
  6. Cześć, Mam w końcu komplet, tj P5B Dlx Wifi/AP 1.04g + C2D E6300 v.L2 s2 + chwilowo boxowy wentylator, ale na swoją kolej czeka Ninja + pasta Ceramique. Do tego 2x512MB OCZ Platinium 4-4-4-15 800MHz i kilka innych mniej istotnych rzeczy. Sprzęt dopiero co złożyłem i zainstalowałem podstawowe programy. Do przetaktowania zabrałem się najpierw programami od Asusa. Najpierw wmówiły memu procesorowi że on jest 6x266 i że czasami 7x266. Poza tym jedno narzędzie blokuje drugie i wszelkie zmiany zazwyczaj wymagają restartu kompa. Co więcej, uruchomienie ASUS GEAR na przykład sprawia, że niby nic sie nie zmienia, tylko wentylator przyspiesza (temp w miejscu). Natomiast jak ustawie by GEAR było na minimum, to wtedy sam windows zzera 10% procesora, mimo ze niby taktowanie takie samo. ASUS N.O.S wyglada fajnie, bo faktycznie zmienial mi czestotliwosc taktowania bardzo bardzo dynamicznie, ale bardzo duzych wartosci nie osiągał. ASUS Booster jest niby najbardziej precyzyjny, ale niestety efekty jego pracy mnie nieco zadziwiły. O ile mówił, że proc chodzi na ileś, to chodził inaczej. W końcu zabrałem się do ustawień ręcznych. Nie pamiętam wszystkich ustawień, ale wiem, ze gdy na początek dałem mu 430x7 to powiedział, że nie. Zszedłem do 400x7, wchodzę do windy i widzę, że jest 320x7. Dlaczego? Nie mam pojęcia. Pozmieniałem jeszcze wszystko po trochu i obecnie mam te 430x7. Wyżej nie szedłem, bo poszedłem spać. Niestety, coś jest nie tak. O ile komp się nie wiesza, liczy PI 16M w 8 minut i nagrzewa się do chyba 53 stopni, przy tropikalnej temperaturze pokojowej, to jak chwile postoi, wraca do trzydziestu-kilku stopni (ale mostek ma cały czas powyżej 40), to BIOS mi mówi przy starcie, że mam 36,28GHz. Mówi tak, jak się wejdzie do BIOSa i jak się bootuje. Mówi tak za każdym razem, gdy ustawię magistralę na 400 MHz lub więcej. Ponizej liczy poprawnie. BIOS mam w wersji 90xx. Miał ktoś coś takiego? Czy temperatury mam ok? Chętnie sprawdzę, do ilu dokręcę, ale nie wiem jakie napięcia ustawiać. Może ktoś podeśle swoje ustawienia z BIOSa? Pozdrawiam.
  7. 21 stycznia napisałem, że raczej nie ma płyt P5B Deluxe w wersji 1.04g. Tymczasem dziś otrzymałem swoją i jeżeli mnie wzrok nie myli (a jestem po imprezie), to na moim biurku właśnie leży 1.04g. Ale jeszcze procesora nie mam, więc na razie spokojnie sobie poleży w pudełeczku. Do czasu aż procesorek dojdzie.
  8. Bez obaw. Zasilacz będzie niezgorszy, ale i taki bez przesady - Be Quiet 430W (zakup większego byłby obiektywnie gorszym wyborem) Chłodzenie w sam raz - własnej konstrukcji obudowa z wentylatorem 12cm wiejącym prosto na, pod i pomiędzy dyskami Partycje - jeszcze nie wiem jak podziele, ale problem z rozmiarem klastra jest chyba ograniczany bardziej przez rozmiar strip size'u. Chyba najwiecej da mi ustawienie strip size na wartosc maksymalna, badz nieco mniejsza od maksymalnej. To sie jeszcze ustali, jak zobacze jaki mam wybor.
  9. Ale jak podłącze do innego kompa z innym systemem? Albo zbootuje z jakiegoś czegoś z płyty, co ma SMARTa? To mi popsuje RAID bezpowrotnie? Dyski w macierzach padaja tak samo jak nie w macierzach, ale sumaryczna szansa utraty danych w RAID0 jest wieksza. Jak kupisz sobie nieskonczenie wiele dyskow i pogrupujesz je w pary, ktore nastepnie podlaczysz do swojej plyty glownej z nieskonczona liczba zlacz, po czym nagrasz na nie wszystkie nieskonczona ilosc danych, to Wszystkie dane stracisz dwa razy szybciej niz jakbys te sama ilosc dyskow podlaczyl bez raidu i zapelnil danymi. :)
  10. Nic nie szkodzi. Pobawiłęm się w liczenie, bo to rzadko mam okazję. Ale co do tego 0,5X to sie nie zrozumielismy. Tlumaczyc nie bede, bo bym napisal to samo co juz napisalem. Szkoda, ze SMART nie dziala. Moze podzialalby, jakby taki dysk podlaczyc oddzielnie do jakiegos SATA? Tylko nie wiem czy wtedy Windows nie zacznie go molestowac i nie zrobi z niego czegos innego niz RAID. Poza tym nie wiem czy taki widziany wtedy zapewne jako niesformatowany dysk w ogole bedzie mogl komunikowac sie z programem do SMARTa. Nie mam bede teraz sciagal partycji z dyskow, zeby to sprawdzic. Zreszta ja teraz dzialam na starym komputerze z kontrolerem RAIDu, choc bez RAIDu i SMART i tak zazwyczaj nie chce dzialac, bo mowi, ze to jakies bledne SCSI i czytac nie bedzie. Ale bardzo fajnie, ze jak sie dysk psuje, to winda ostrzega i wszystko jeszcze dziala. Spowolnienie pracy systemu tez jest oznaka, ze trzeba wyslac dysk do serwisu. W takim razie RAID0 wyglada na dobry do zastosowania, nawet jezeli MTBF ma mniejszy o polowe. Wszak to praktycznie tak samo, jakbym kupil dysk uzywany, albo trzymal dane na dysku, na ktorym pracuje od kilku lat. Pozdrawiam.
  11. Teoretyzowanie to chyba jedyny sposób określenia wzrostu ryzyka po zastosowaniu RAID0. Wiadomo, że warto trzymać go w chłodzie, nie rzucać itp, ale to jest poza konkursem i jest oczywiste dla wiekszosci ludzi na tym forum.
  12. Mówimy tu o MTBF całej macierzy dyskowej widzianej jako system przechowywania danych. O ile w przypadku pojedynczego dysku MTBF wynosi x, to dla RAID0 złożonego z identycznych dysków, MTBF jets inny niż x. Wynika to z prostych obliczeń: zakładając, że np (to jest popularne założenie) szansa, że dysk będzie sprawny w chwili t wynosi R(t)=e^(-t/x), to po policzeniu z tego całki od zera do nieskonczonosci otrzymamy sredni czas sprawnego zycia urzadzenia, ktory wyniesie x (czyli nasz MTBF zastosowanego dysku). Teraz, jezeli zrobimy RAID0, to otrzymujemy system, ktory dziala sprawnie, wtedy i tylko wtedy gdy oba urzadzenia dzialaja sparwnie. Zakladajac, ze psuja sie one niezaleznie (co jest uproszczeniem na niekorzysc RAID0) szansa ze system dziala w danej chwili sprawnie jest iloczynem szans, ze oba dyski dzialaja akurat sprawnie - czyli: RRAID0(t)=e^(-t/x)*e^(-t/x)=e^(-2t/x). Po policzeniu kolejnej całki wynika z tego ze MTBF systemu w RAID0 jest rowny x/2, czyli polowie MTBF systemu zlozonego z pojedynczego dysku. Przykladowo, gdyby zastosowac macierz w RAID1, to mielibysmy RRAID1(t)=1-(1-e^(-t/x))^2 = 1-(1-2e^(-t/x) + e^(-2t/x)) = 2e^(t/x) - e^(-2t/x). MTBF z tego wyliczony wynosi 3x/2. W moim mniemaniu spadek MTBF o polowe nie jest tragedia. A wlasnie, czy SMART dziala na SATA2 z RAID0? Zapomnialbym dodac: Zalozenie ze dyski psuja sie niezaleznie jest o tyle niekorzystne dla obliczania MTBF RAID0, ze gdyby zalozyc ze czesto jest tak, ze psuja sie na raz z powodu jakiejs wiekszej usterki - np zasilacza, to wtedy nie byloby roznicy, czy pracują one w RAID0 czy tez nie. W sytuacji rzeczywistej dyski moga sie popsuc zarowno niezaleznie, jak i poprzez wieksza usterke. Oznacza to, ze w praktyce MTBF magazynu danych, uwzgledniajac wplyw pozostalych elementow komputera wynosi w RAID0 od 0,5*x do x. (Z tym ze x trzeba zmodyfikowac o szanse ze np zasilacz popsuje dysk)
  13. Witam, Od jakiegoś czasu planuję instalację 2 dysków w RAID0 na SATA2, ale obawiam się o możliwość utraty danych. Obawiam się dlatego, że wiem jak zmniejsza się przewidywany czas sprawnej pracy dysku, w przypadku stosowania RAID0 - i choć nie zmienia się on krytycznie, to nie mam pewności, jakiego typu usterki faktycznie rozwalają RAID0. To, że dane w RAID0 traci się z obu dysków, nie jest problemem, bo jakby mieć duży (dwa razy większy) dysk, to przy jego padnięciu traci się tak samo dużo. To że MTBF systemu w RAID0 jest krótszy też nie jest takim wielkim problemem, gdyż takto MTBF pojedynczego dysku nie jest wiele wiekszy i gdybysmy mieli sie obawiac, to powinnismy sie bac prawie tak samo w przypadku pojedynczego dysku. Problem pozostaje co do natury usterek, jakie psują RAID0. W swoim życiu popsułem już (zazwyczaj poprzez zwyczajne użytkowanie) kilka dysków. Żaden z nich nie padł nagle. Psucie się dysku mogło się rozpocząć chrobotaniem, spowolnieniem odczytu, bad sectorami w jakimś obszarze dysku itp. Traciłem wtedy kilka plików i wiedziałem, że dysk się kończy i że trzeba coś z tym zrobić, bo niebawem padnie bardziej. Jeżeli tego samego typu usterki mogą wystąpić w przypadku RAID0 i nie powoduje to popsucia danych na całej powierzchni, to ok - RAID0 jest dla mine wystarczajaco bezpieczny. Jeżeli natomiast takie uszkodzenia psuja cały RAID0, to sory, ale to sie za czesto zdarza. Wtedy RAID0 sie mi raczej nie oplaca. Czy ktos mial jakies konkretne, wlasne doswiadczenia z psujacymi sie dyskami w RAID0? I drugie pytanie, ktore juz ktos zadawal, ale nie udzielono mu odpowiedzi - czy jak popsuje mi sie plyta glowna i przepne macierz RAID do innego komputera z innym kontrolerem RAID, to bede mogl odzyskac dane? To rowniez istotna sprawa. Pozdrawiam.
  14. Czytam te dyskusje o czestotliwości northbridgea i trochę nie rozumie. Wy chcecie by sprzęt chodził wolniej? Skoro częstotliwość procesora to fsb razy mnożnik, to czemu zmniejszac mnoznik i jego kosztem podnosic fsb?
  15. To ja tak zapytam w zwiazku z blokadą rollbacku: Czy ktoś zrobił upgrade biosu ze starszego do tego 10.costam i stwierdził, że jest gorzej niż było? Pozdrawiam.
  16. Dopiero teraz mówicie, że ten kontroler jest skopany, jak ja już prawie tę płytę kupiłem? A czy te problemy to występują tylko w Linuxie czy w windzie też?
  17. Mi się wydaje, że to przez pamięci, bo masz tam 667 a puszczasz je jako 857. Poza tym czytając Twojego posta nasuwa mi się myśl - czy ta cała zabawa ze zdejmowaniem i zakładaniem na nowo radiatora, wymianami pamięci i kombinowaniem to ma sens? Podkręciłeś procesor o ponad 60%. Chcesz bić rekordy? Nie pobijesz bez kaskady. Chcesz więcej wydajności w grach - kup lepszą grafikę.
  18. A to źle? Mi się wydaje, że to oznacza, że Twój radiator w konfiguracji z wentylatorem ma bardzo niską pojemność cieplną. Poza tym nie rozumiem dlaczego niższa temperatura to gorzej. Ja np mam starszego już athlona, na którym temperatura utrzymuje się w okolicach 55-60C. 50-55, jak nic nie robi i 55-60 jak działa i procesor na maksa i jakaś grafika. I nie ma różnicy czy go podkręcam czy nie. Zawsze tyle samo. Ale już się przyzwyczaiłem, że tak jest. Zresztą te procesory miały wytrzymywać 90 stopni, a niektórzy mówili, że i wodę się dało na nich gotować.
  19. Ja nawet wiem, że w BIOSie mam takie 3 opcje, mimo że nie mam tej płyty. Pytam, czy jak wybiorę RAID to też mi będzie restartował dyski i je 10 sekund wykrywał. A wodnego chłodzenia to ja nie chcę. Pewnie by mi się rozwaliło, jakbym nosił ten komputer z miejsca na miejsce. Poza tym to chyba nie rozwiązuje problemu chłodzenia tych miedzianych radiatorów w okolicach procesora, jakie to można znaleźć na P5B Deluxe.
  20. A jak się ma ta cała sprawa z IDE i AHCI itp do pracy w RAIDzie z wykorzystaniem Intel Matrix Storage? I drugie pytanie - czym chłodzicie swoje procesory na P5B Deluxe? Charakterystyczna konstrukcja radiatorów z heat-pipami sprawia, że zapewne niektóre z wentylatorów są bardziej stosowne do tej płyty niż inne.
  21. Faktycznie, różnica w cenie niewielka. Pewnie znaleźliby się miłośnicy GEILów, którzy twirdziliby, że te OCZy, to są takie sobie... ale czy się znajdą to się okaże. Dzięki za rady.
  22. Hej, Instrukcja mówi, że te 6 portów co są obok siebie, to działają pod kontrolą Intela. Różnica pomiędzy czarnymi a czerwonymi jest taka, że te czarne są jakoś podległe tym czerwonym i nie należy dysku rozruchowego podłączać do tych czarnych. JMicron, czy jak mu tam obsługuje eSATA i jeden sata, który znajduje się podobno z tyłu płyty. @Madness: To jakie te pamięci kupować? Wiem, że są lepsze, ale jeszcze jest kwestia ceny. Jak pytałem na innym forum (bo obecnie nie jestem zorientowany w pamięciach), to polecili GEILe albo Patrioty - ale tak, że jeżeli chciałbym w tej samej cenie to Patrioty nie w Dualu. Pamięci 1066 to kosztują niecałe 30% więcej niż 800-setki. Czy naprawdę warto? Piszesz, że Ciebie 4300 nie przekonuje, co by oznaczało, że Twoim zdaniem 30% więcej na pamięci i procesor kosztujący niewiele więcej niż 4300 jest lepszą kombinacją niż 4300 + 800-setki? Dobrze rozumiem? Muszę dodać, że moim celem nie jest otrzymanie hiperkomputera podkręconego na maxa. Chciałbym, żeby sprzęt ten chodził na jakichś 3GHz (no, ew 3.2GHz, jak dobrze pójdzie). Najważniejsze, by uzyskać minimalny stosunek ceny do jakości. Co do AI NAP to doczytałem się, że w trybie tym komputer działa w pełni - ściąga, gra, tańczy... tylko tyle, że przy minimalnym wszystkim i nie pozwala na sterowanie nim przez użytkownika. Nie znałem dotąd programów Clockgen, Setfsb itd. Poczytam sobie o nich. Pewnie na wiele pozwalają, jak widzę jakie mają nazwy :P. @Geekos: Wydaje mi się, że 1.04g nie jest dostępne dla Deluxe ani Deluxe WiFi, a dla innych takie modele się pojawiają. Nie wiem jak często. UPDATE: Clockgen wygląda fajnie. Ciekawe czy da się mu ładować ustawienia z różnych plików? Czyżby tylko poprzez podmienianie pliku z ustawieniami? Setfsb chyba tylko ustawia fsb. Czyli może być zastąpiony przez clockgen - racja? Memset - nie chce mi się szukać, bo mi znajduje polecenie memset. Coretemp nie podaje chyba nie podaje prędkości wiatraków, a oprogramowanie ASUSA podaje wszystko co trzeba. Może jest jakieś, które pozwala ręcznie sterować wentylatorem procesora? W końcu to już na PWMie jest realizowane. CPU-Z podaje chyba tylko informacje, których nie mam potrzeby często sprawdzać.
  23. Witam, Jak dobrze pójdzie, to za jakieś dwa tygodnie będę posiadaczem Asusa P5B Deluxe WiFi i zanim zabiorę się do instalacji wszystko czego mu potrzeba, chciałbym zasięgnąć informacji, aby jak najlepiej wybrać parametry pracy tego sprzętu. Po pierwsze nie do końca rozumiem jaki jest wpływ wydajności pamięci na overclocking, w zależności od wybranego procesora. Czy decydując się na C2D E4300 albo E6300 wymagania stawiane moim pamięciom będą zupełnie inne? Jak wygląda ta kwestia w przypadku E6600? Dodam, że planowałem kupić GEILe 2x512MB - te normalne lub w wersji Ultra. Zastanawia mnie też jak to jest z ich napięciami. W sklepie piszą, że normalne powinny być zasilane z 1,4V do 1,8V, a te drugie od 1,8V w górę. A P5B podobno daje napięcie na pamięciach od 1,8V w górę. Druga sprawa to software, jaki jest dołączany do tego Asusa. Czy ktoś z Was korzystał z AI N.O.S. albo AI Booster albo AI Gear? Czy narzędzia te mogą działać na raz? Czy jest sens ich używać? Czy jest jakiś sposób na łatwe i sprawne podkręcanie z poziomu Windy? Chciałbym móc kilkoma kliknięciami przestawiać system do pracy na maksa lub na luzie - najlepiej wybierając jakieś z zapamiętanych ustawień. Czy speedstep działa, gdy procesor jest podkręcony? Sprawa trzecia dotyczny dysków twardych. Nie za bardzo rozumiem w jaki sposób kontroler JMicron, który steruje jednym wewnętrznym złączem SATA może obsługiwać na nim RAID 0? Jak najkorzystniej podłączyć dwa identyczne dyski twarde SATA? Czy RAID 0 + system postawiony na takiej matrycy sprawia problemy? Czy jeżeli na jednym z tych dysków pojawią się bad sectory, to cała macierz mi się rozpadnie i nie będę mógł odczytać danych? Czy jak mi padnie płyta, a dyski przeżyją, to dane z nich będę mógł odczytać na jakiejś innej płycie z RAIDem SATA? Czwarta kwestia to tryb AI NAP. Czym się on różni od zwykłego uśpienia komputera? Jakie elementy komputera działają w trybie AI NAP? Jak widać, moje pytania skierowane są raczej już do posiadaczy tejże płyty, lub którejś podobnej. Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...