Skocz do zawartości

marcin3112

Stały użytkownik
  • Liczba zawartości

    29
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

marcin3112's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

  • Week One Done
  • One Month Later Rare
  • One Year In Rare

Recent Badges

0

Reputacja

  1. marcin3112

    AMD Radeon HD6850/6870

    Pewnie od taktowania to zależy, wiele kart jest lekko podkręconych fabrycznie. A wracając do tematu chłodzenia 6850, to jednak stwierdziłem że z tą ciszą w Asus 6850 nie jest tak dobrze jak by się wydawało. Karta owszem jest cicha na domyślnych ustawieniach, ale po zaliczeniu kilku twardych zwisów i black-screen'ów, okazało się że prawdopodobnie wentylator ma zbyt wolne obroty, po podkręceniu obrotów wentylatora wszystko chodzi stabilnie. Podejrzewam że strumień powietrza musi być dość silny żeby schłodzić sekcję zasilania i kości pamięci, które nie mają radiatora, cały system heatpipe chłodzi tylko GPU, reszta karty musi się zadowolić samym powietrzem. Na starym Radeonie 4850 - referencyjnym, temp. dochodziła do ponad 90 st. i wszystko było stabilne jak skała, radiator obejmował pamięci i sekcję zasilania. Jeśli się mylę co do chłodzenia to karta może jest jakaś padnięta. Oby nie był to wcześniej wspomniany problem z napięciem pamięci.
  2. marcin3112

    AMD Radeon HD6850/6870

    Z porównań na tweaktown wynika że MSI cichsza. Z tym że chyba podkręcone mierzyli.
  3. marcin3112

    AMD Radeon HD6850/6870

    Pewnie strasznie się grzeje, no i pewnie do poprawnej pracy będzie i tak wymagał obiegu powietrza czyli pewnie jakiegoś wentylatora w obudowie.
  4. Ja ostatnio doradzałem siostrze i wybrałem Samsung R540 - lekki, cichy i chłodny. Tylko że ten notebook nie ma osobnej grafiki czyli nie pogra w bardziej wymagające gry, więc musiałaby kupić wersję z osobną grafiką. wersja z grafiką radeon 545v ma kod NP-R540-JS01PL - cena ok 2350 wersja którą kupiła moja siostra to NP-R540-JA06PL z grafiką intela cena ok 1800 - 1900 zł jakbyś chciał coś tańszego z lepszą grafiką na pokładzie to zostaje eMachines eMG730G-332G25MNKS - ale nie miałem tego w ręku i nie wiem jak działa - jest recenzja na benchmarku dostał 3 gwiazdki na 5
  5. marcin3112

    AMD Radeon HD6850/6870

    Porównywałem ze zdjęciami z sieci wersji 1 i chyba wersja 2 ma zmienioną sekcję zasilania, ale nie znam się na tyle żeby być pewnym na 100%. No i na pewno różni się dodatkowym wejściem na zasilanie. Spróbuję podkręcić i zobaczę co z tego wyjdzie.
  6. marcin3112

    AMD Radeon HD6850/6870

    Z wersją pierwszą nie porównam bo jej nie mam. A tej którą mam jeszcze nie podkręcałem.
  7. marcin3112

    AMD Radeon HD6850/6870

    Wczoraj zainstalowałem Asus Radeon HD 6850 DirectCU wersja 2. Po kilkunastominutowym wygrzewaniu furmarkiem temp. w stresie 68 st. w idle 28-32 st. Karty w ogóle nie słychać nawet pod obciążeniem (zagłusza pewnie mój wentylator procesora), pod obciążeniem wentylator rozkręcił się do 2100 RPM - bez obciążenia miał 1800 RPM. Karta w nowszej wersji ma 2 wejścia dodatkowego zasilania (wersja 1 ma na zdjęciach tylko jedno), więc teoretycznie lepiej nadaje się do podkręcania.
  8. niektóre zasilacze mają 8 pin - najczęściej rozłączane, więc można podpiąć do 4 pin i do 8 pin, a zaślepka chyba jest po to żeby w razie wtyczki 4 pinowej podłączać ją do tych niezaślepionych pinów.
  9. obecnie w zasilaczach liczy się głównie linia 12V.
  10. No nie wiem czy ten Tacens pociągnie, sam Radeon 4850 pożera 100 W w stresie albo i więcej, a ten Athlon 6000 jak jest wykonany w technologii 90 nm to ma TDP 125W. Plus jeszcze płyta główna i reszta podzespołów, jak to wszystko z 12V pójdzie to zasilacz ma trochę dużo do napędzenia, a jak poprzednik napisał ten model ma tylko 17A na 12V co daje 204 W - może być ciężko.
  11. Cpu-z dobrze pokazuje taktowanie pamięci bo 800 MHz to taktowanie efektywne, a rzeczywiste to 400. Wykrywanie DDR3 zamiast DDR2 to błąd CPU-Z - u mnie też tak jest. Taktowanie procesora jest obniżone bo masz włączone opcje oszczędzania energii w biosie, wyłącza się to w opcjach CPU. Temperatura procesora trochę duża ale mieści się w normie. Ja bym jednak sprawdził pamięci na występowanie błędów jakimś programem do ich testowania. No i jeszcze grafikę dobrze by było sprawdzić. Jak masz jakąś grafikę to podłącz i sprawdź czy błędy występują. Program do testowania pamięci najlepiej odpalić po uruchomieniu kompa z kiegoś bootowalnego cd z narzędziami diagnostycznymi.
  12. Pawel80 Ja mam ten EPU włączony i zainstalowany i u mnie nie powoduje to żadnych BSOD-ów. Po podkręceniu nawet nieznacznym EPU jest nieaktywny. Biosa nie zmieniałem. Ja bym się jeszcze upewnił czy na procku i grafice są dobre temperatury. Jak masz możliwość to sprawdź też jak system się zachowuje na innej grafice. Można też spróbować wkładać kości pamięci pojedynczo i testować komputer na każdej kości z osobna.
  13. no właśnie ja się też zastanawiam czy można by czymś oryginalny wentylator w Enermaxie zamienić, Niestety jest to nietypowy wentylator zrobiony na zamówienie Enermaxa, nazywa się ten wynalazek "bi-voltage fan" nie jest to wentylator PWM mimo że ma 4 pinową wtyczkę. A oto opis tego wentylatora podany przrz Enermaxa jaki znalazłem na hardwaresecrets - wygląda na to że Enermax jest strasznie dumny ze swojego wynalazku, nic dziwnego że nie chce słyszeć o wymianie :) A oto cytat “We use a bivoltage fan. We have a patent on this. Normally, when you use a fan, you lower voltage down to 3-4 V, which impacts also the hall IC of any fan, which controls the fan. With such voltage it gets unstable. By using a bivoltage fan (12 V for the hall IC and custom voltage to the bearing – any voltage, way lower than 3) we can go down to 450 rpm (even lower if we would want to). By still having the hall IC powered by 12 V, it can run/control the bearing with its custom voltage more smoothly. That's the difference to any single voltage. But we do use a standard two ball bearing fan, custom manufactured for us. That is what is looking like PWM, but you can see two 12 V wires and no PWM cable. Other manufacturers can match this only by using PWM sleeve bearing fan with limited lifetime. So we are pretty proud of our patented invention and having the world's most silent PSU fan control (and series) without sacrificing on heat or cheating even with sleeve bearing.” Jestem ciekaw jak wygląda kontrola obrotów po fanswapie, może ktoś zauważył albo mógłby sprawdzić jak szybko obraca się wentylator po zamianie? P.S. U mnie na szczęście wentylator chodzi bardzo cicho
  14. Cytat z anandtech "Static Read Control Delay, sometimes referred to as Performance Level, is a primary MCH "timing" value and has a rather significant impact on memory read performance as well as overall memory access latency" http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showd...?i=3156&p=5 - to co prawda recenzja innej płyty ale są powyjaśniane niektóre terminy, w płytach P5Q są podobne opcje w biosie. Chodzi o opóźnienia w dostępie do pamięci, w najnowszych chipsetach intela nazywa się to performance level, im niżej tym większa wydajność, ale oczywiście przy niskich wartościach trudno osiągnąć wysokie fsb, żeby lepiej podkręcić trzeba PL ustawiać na wyższe wartosci. Performance level jest jednym z ważniejszych ustawień na płytach z chipsetami intela.
  15. Wcale się nie chwalę wynikiem, tylko napisałem ile podkręciłem. Wiadomo że dla tych płyt fsb powyżej 400 to żaden problem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...