Jump to content

atsiv

Stały użytkownik
 • Content Count

  230
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by atsiv

 1. Chcę napisać skrypt, w którym jedna linia zostanie wrzucona do procesu PID=$! (&) i chciałbym żeby po jego ukończeniu wyświetlił się komunikat Booleana (true/false), tylko nie za bardzo wiem jak to zrobić. Chodzi mi o takie coś: ...wget google.pl & PID=$! && $BOOL="Udało się" || echo $BOOL="Nie udało się"...Powiedzmy sobie, że jest tu kod, który umożliwi przerwanie procesu $PID...zenity --info "$BOOL"... Jest ktoś wstanie udzielić mi pomocy w tej sprawie?
 2. Wielkie dzięki, sorry że takie spóźnione, ale po prostu zapomniałem o tym temacie :P Mimo tego przyda mi się Twoja porada, ponieważ do tej pory nie wziałem się za PHP, ponieważ musiałem wyjechać i tak jakoś wyszło. Właśnie najpierw zamierzam wykorzystać WP, żeby nie uczyć się złych nawyków (jak to mówią inni, bierz przykład od dobrych...). Dopiero w przyszłości dla samej zabawy (właściwie nauki) spróbuję coś sam stworzyć.
 3. Wg tego poradnika zrobiłem przykładowa stronę w PHP: Jak zbudować prosty szablon strony www wykorzystując php? 1. Działa ok, ale chciałbym aby podstrony: 1.html, 2.html, ..., 9.html ładowały się na jednej stronie głównej, a gdy kliknę na link (na stronie głównej) z artykułem np. 3.html, po załadowaniu strony pojawiły się komentarze do wpisu. 2. Chciałbym też, aby na stronie głównej wyświetlało się co 10 artykułów/wpisów. Mógłby ktoś na przykładzie podpowiedzieć jak to zrobić? Wystarczą tylko fragmenty kodu, ponieważ myślę, że dojdę sam.
 4. echo -e '1\n2\n3\n4\n5' | sed 's/^/b\n/;$s/b/a/;1!G;h;$!d'Ciekaw jestem jak Tomazzi zrobilby to, bo seduje swietnie.
 5. Jak sprawdzić przy pomocy basha czy dany ciąg znaków 344F9DA1EA1859437077CCA38923C67797BDB8F6 jest zapisany w systemie HEX i jak spradzić czy bla bla 123 są zwykłymi znakami?
 6. Pod tym linkiem Message "hellohello" coded into octets jest przykład jak przekształcić tekst binarny 7-bit do 8-bit. Rozumiem ten poradnik i nie jest ciężko kombinować na kartce papieru, ale liczenie za pomocą ołówka jest dosyć czasochłonne. Czy zna ktoś wzór matematyczny (zwyczajny) lub coś podobnego, który w kilka sekund przliczy ten kod 7-bit do 8-bit i odwrotnie?
 7. Witam. Zainteresowałem się ostatnio kupnem netbooka Acer Aspire One 522. Oferuje on przyzwoitą rozdzielczość oraz wydajność. Za 1000 zł (bo za tyle mogę mieć) uważam, że jest to wyśmienity zakup. Na co dzień korzystam z mobilnego internetu i pomyślałem sobie, że wersja z wbudowanym modemem będzie lepsza. Czy wiecie gdzie można kupić Acera 522 z wbudowanym modemem? Może być za granicą. Jeszcze jedno, jak to jest z tymi oznaczeniami? Ciekaw jestem jaki kod może mieć ten netbook z modemem.
 8. Dzięki za wyjaśnienie, ponieważ bardzo dużo mi to przybliżyło. Oto mój przykład, który teraz wykombinowałem: >echo -e 'cd\nab\nab\nab\nab' | sed '1h;1d;$!H;$!d;G' Przenosi pierwsza linijkę za kolejną. Teraz próbowałem zrobić, aby działało z moim wcześniejszym przykładem, coś działającego mogę zrobić, gorzej z tym, że zmienią się losowe znaki i już nie działa...
 9. >echo 'abcAbCcbA' | sed ':tutaj;N;s/a/A/g;s/b/B/g;s/c/C/g;t tutaj;s/A/a/g;s/B/b/g;s/C/c/g' Z tym pokombinuję jutro, może coś z tego mi wyjdzie bo jak na razie nie działa mi. Bo ten przykład jest krótki i jestem wstanie go zrozumieć, gorzej jak coś długiego będzie bo jeszcze nie do końca rozumiem kiedy i w jakiej kolejności mam dać h H G N P D itd. Właśnie tutaj mam w sumie największy problem jeśli chodzi o seda. Te inne rzeczy są dla mnie łatwiejsze do opanowania. Tak na marginesie mógłbyś wyjaśnić jak wyciąć pierwszą linijkę i wkleić na sam koniec? Myślę, że będzie to dobre rozeznanie na początek bo do połowy to dojdę ale gorzej z drugą. Na razie kombinuję tak: >echo -e '12\n34\n56\n78' | sed -n '1P;h....'
 10. Przyznaję ci rację ;) Dlaczego ten sed uparcie mi zmienia nawet już zmienione znaki: >echo 'abcAbCcbA' | sed '{s/a/A/g;s/b/B/g;s/c/C/g};{s/A/a/g;s/B/b/g;s/C/c/g}' >abcabccba A ja chcę taki wynik: >ABCaBcCBa Czyli np: >echo -e '1\n2\n3\n4\n5\n6\n7' | sed -n '1!G;h;$p' Dobrze myślę?
 11. To to znam, nawet akurat dobrze rozumiem i miałem raczej co innego na myśli. No cóż chyba nie najlepiej wytłumaczyłem :P Jeszcze raz zacznę. Załóżmy sobie, że jest taki ciąg znaków: 1234567890123456789012907856... (oczywiście ilość i kombinacja nie jest znana) i teraz chcę, aby co dwa znaki zmieniać na 3: >echo 1234567890 | sed 's/12/123/g ; s/34/345/g ; ... itd.' czyli ma to tak wyglądać mniej więcej: 1234567890... na 123345567... ale ten mój sposób nie działa tak jakbym chciał. Jeśli 12 zmieni na 123, to dalej z tego 123 dwie pierwsze też się zmienią, a chciałbym żeby tego już nie robił. Wiem, że przyczyną tego jest opcja "g", ale bez niej dalszy ciąg znaków się nie zmieni. Sam siebie kopię, bo tym sposobem zmieniam dwa znaki niezmienione i dwa z tych trzech jeśli będą zgadzać się itd. Na razie znalazłem taki sposób: 1. sed co drugi znak stawia kropkę, czyli 12.34.56.78.90... 2. sed zmienia znaki w sposób: >echo .12..34..56..78..90. | sed 's/.12./.123./g ; s/.34./.345./g ; ... itd.' (wtedy: .123..345..567...) 3. Usuwam te kropki, które wlepiłem wcześniej i ten efekt mój osiągnąłem (123345567...123345567...) Teraz pozostaje pytanie, czy da się to zrobić jakoś prościej? ;) Czy właśnie w ten sposób muszę kombinować w takich sytuacjach? Aha, wcześniej pisałeś o "magazynowaniu linijek", czy mógłbyś teoretycznie przybliżyć jak się to robi. Na razie robię tak: >echo abcdfg... | sed 'wzór 1' | sed 'wzór 2' Ale wydaje mi się, że chyba źle robię to.
 12. Ok, zrobiłem tak jak napisałeś i jest dobrze. Hmm... właśnie wróciłem z zagranicy i mam trochę czasu pobawić się sedem. Nie rozumiem jak mam "zmagazynować" linijkę, w którymś z buforów, mógłbyś to bardziej przybliżyć? Mam jeszcze jeden mały problemik, powiedzmy, że jest taki ciąg znaków w pliku o nazwie "file": abcdefghijklmi daje takie coś: sed "s/ab/bc/;s/bc/cd/;<itd.>" file Weźmy pod uwagę, że tak na prawdę nie wiem jakie są litery w pliku i nie muszą być one alfabetycznie, mogą być mieszane. Myślałem, że w ten sposób w pliku będą zmieniane litery co dwie, ale tak nie jest, ponieważ najpierw zmienia się 1 i 2, dalej 2 i 3... a chciałem uzyskać efekt zmień 1 i 2 literę na xx, dalej 3 i 4 na yy itd. Oczywiście wpadłem na pomysł, aby co dwie litery stawiać kropki i wtedy uzyskuję swój efekt (na samym końcu usuwam te kropki sedem), ale nie jest to eleganckie rozwiązanie i teraz pytanie czy da się inaczej?
 13. Zrobiłem coś takiego: > dpkg -l 'linux-image-*-generic' | sed 's/.*'`uname -r`'.*//' - usuwa mi to co chciałem, ale w jego miejsce zostaje mi pusta linijka...
 14. Nie mogę poradzić sobie z jedna rzeczą... sed /abc/d plik - usuwa cala linijkę, natomiast... sed s/abc// plik - usuwa tylko abc, a nie całą linijkę
 15. W sumie nie głupie, ale jak będzie jedna linijka to i 100% ;) Mój kolega wpadł na pomysł i powiedział, że idealnie nada się: debconf-apt-progress W razie czego napisze dla mnie kod.
 16. Widzę, że zrobiłeś to na przykładzie liczby pakietów do zainstalowania?
 17. No miał kilka lat... Dzięki i powiem Ci, że zacząłem podobnie kombinować ;) Hmm... wget www 2> abc i powstał mi pliczek, były tam % pobranego pliku i wykorzystałem go do zbudowania własnego paska postępu... >wget www 2>&1 | sed -u 's/^.* \([0-9]\+%\).*$/\1/' | zenity --progress Trybi u mnie, ale nie wiem jak z aptem działać... Np. apt-get update 2> abc nie daje postępu w procentach, tzn. terminal widzi, ale plik już nie.
 18. Już podaje: plik txt | zenity --list --radiolist --column " " ...case $? 1) zenity --info --text "super" ;; 0) zenity --error --text "anulowałeś" ;; -1) zenity --warning --text "nic nie zaznaczyłeś" ;;esac W pliku txt znajdują się jakieś opcje do wyboru i na pewno wiesz o co chodzi.
 19. Ło ale kod strzeliłeś :) ale biorąc pod uwagę bezpieczne sytuacje, myślę że wystarczy prosty kod z killallem. A tak na marginesie czytam kurs o zenity i zastanawia mnie jedna rzecz, 1 oznacza anuluj, 0 ok, a -1 powinno znaczyć, że coś nie zostało zaznaczone... Właśnie utworzyłem zenity list (tabela | zenity list ...), przycisk 1 i 2 działają, ale jak nic nie zaznaczę to zamiast -1 z informacją, że nic nie zostało zaznaczone, uaktywnia mi się przycisk 1. Coś źle robię? Mało tego był tam gotowy skrypt i on u mnie też nie działa jak oczekuję.
 20. U mnie 2ga wersja działa, oczywiście ustawiłem if dla przycisków i dałem killa, ale nie bierz apta pod uwagę bo to był przykład tylko. Dla apta wyłączam przycisk anuluj.
 21. Sorki, że po takim czasie wracam do tego punktu, ale Tobie chodziło o coś takiego prawda: exec 3> >(zenity --progress --pulsateifkillfi)aplikacja >&3exec 3>&-albo: (sudo apt-get update &) | zenity --progress --pulsate
 22. Powiedzmy, ze robie skrypt w bashu: polecenie 1...polecenie 10sudo chroot /mntpolecenie 11polecenie 12exitpolecenie 13...polecenie 15Chcialbym aby "polecenie 1 ... polecenie 10, sudo chroot /mnt i polecenie 13 ... polecenie 15" dzialay normalnie i z tym nie mam problemow bo to jest proste, natomiast nie wiem jak zrobic eby "polecenie 11, polecenie 12 i exit" dzialaly w chroocie? Wie ktos jak to zrobic?
 23. Pewnie zależy od telefonu, niektóre smsy zapisują najpierw na karcie SIM, a dopiero potem w pamięci tel., a niektóre od razu w tel... tak na marginesie jak mam sprawdzić ten rejestr połączeń na karcie SIM bo nie widzę takiej opcji.
 24. Witam Dzwoniłem sobie na jakiś numer telefonu i zapomniałem go zapisać w książce tel. Potem przełożyłem kartę SIM i z powrotem poprzednia, ale niestety rejestr się wyczyścił. Mam Nokię 6300 i czy dałoby radę rejestr połączeń odzyskać?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.