Skocz do zawartości

Zeniu

Stały użytkownik
  • Liczba zawartości

    555
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    6

Odpowiedzi dodane przez Zeniu

  1. lepiej niż miedź chyba patchcord SC/APC 50m zewnętrzny + 2x media konwerter, do tego kilka uchwytów odciągowych do kabli światłowodowych, obejdzie się bez peszla, spokojnie na tym 1Gbit full duplex wyciągniesz, będzie to wyglądało dużo lepiej na słupach i będzie to bardziej trwałe, a jeżeli już tak strasznie chcesz instalować miedź to warto by kupić skrętkę przeznaczoną na zewnątrz z żelową izolacją

  2. to jeżeli już widzisz pakiety SSDP w Wiresharku to przecież widzisz też ich źródło, jeżeli to jedno urządzenie spamuje nadmiarem pakietów to sprawdź jego konfigurację, natomiast taka ramka SSDP to waży po kilkaset bajów, naprawdę by tego musiało latać mnóstwo, żeby to spowolniało znacząco pracę sieci, może jakiegoś QOSa gdzieś masz włączonego i ruch czeka w kolejkach?

  3. W dniu 6.01.2022 o 12:04, rychu_ napisał:

    Posiadam mały serwerek na linuxie na własne potrzeby. Zbudowany jest na bazie płyty Asrocka ze zintegrowanym procesorem 4-ro rdzeniowym Pentium Silver J5005. W slotach pamięci mam 2x8GB SO-DIMM. Dodatkowo mam cztery dyski - po 2 SSD i HDD. To wszystko w obudowie Phanteks Enthoo Evolv Mini-ITX.

    Serwer służy mi do wielu rzeczy, ale najbardziej obciąża go instancja Nextclouda razem z MariaDB. Na początku jak multimediów było na serwerze mało wszystko fajnie śmigało, ale teraz zdecydowanie potrzebuję więcej mocy.

    Jak na początku wszystko składałem to byłem mega zadowolony - obudowa i płyta miniITX. Niedroga płyta ze zintegrowanym procesorem 4 rdzeniowym z pasywnym chłodzeniem i 4 złącza SATA3! Co z tego że ramy SO-DIMM - nie są wcale dużo droższe od normalnych... Tak... A teraz chciałbym to zmodernizować za nieduże pieniądze 🙂

    Rozglądam się głównie po częściach używanych, ale niestety nie widzę łatwego i taniego sposobu upgrade'u tego zestawu. Chciałbym wrzucić coś już z ośmioma rdzeniami. Zdaję sobie sprawę, że chłodzenie pasywne nie wchodzi już w grę.

    Ograniczenia jakie mam ze względu na wyżej opisaną sytuację to:

    • Format miniITX - żeby nie musieć wymieniać obudowy
    • Banki SO-DIMM - żeby nie musieć kupować nowych pamięci
    • Minimum 4 gniazda SATA3 - bo tyle mam dysków
    • Myślałem żeby zamknąć się w 500-600zł z używanymi częściami

    Niestety wygląda na to, że taka płyta główna nie istnieje na rynku? Najbliżej jest ASUS PRIME H310T R2.0 ale ma tylko 2 gniazda SATA, więc nie będę miał jak podłączyć pozostałych dysków.

    Czy ktoś miałby jakiś pomysł jak tutaj zrobić coś mądrego? 🙂

    gdybyś chciał sprzedać aktualny zestaw to możemy się dogadać (nawet na samą MOBO), akurat szukam czegoś pokroju 4125,5005,5040 z 4xSATA

  4. śmieszną oszczędnością jest dzielenie skrętek na pary lub czwórki tylko dlatego, że urządzenie końcowe typu kamera czy czujka tyle wymaga, za 5-10 lat będzie potrzeba lub chęć wymiany na coś innego, okaże się ,że wymaga 8 żył i będzie kombinatoryka... serio, lepiej zrobić pełną sieć 8 żyłową do każdego potrzebnego gniazdka i zakończyć ją patchpanelem RACK,... koszt 300 metrów kabla FTP Cat6, przy kosztach budowy domu to jest jak "pierdnąć w mąkę"

  5. Asrock J5040-ITX + 16GB RAM/o ile potrzebujesz tyle/(google it, producent oficjalnie nie deklaruje wsparcia ale wybrane kości 2x8GB działają), Obudowa np Fractal Design Node 304 (6 dysków 3,5" mieści), do tego jakiś Pico PSU i kontroler SATA 2 lub 4 portowy na PCI-e x1 (uwaga, mobo ma port PCI-E x1 w wersji 2.0, czyli przepustowość do 500MB/s, czyli bym tam podłączał raczej HDD), do tego albo jakiś SSD na system i cache drive albo system na perdrive USB 3.0.

    Ta płyta kuleje na 1 port 1Gbit ale można próbować podpinać kartę USB 3.0 i robić agregację coby się nie dławił jeżeli będzie duży ruch sieciowy, do tego jakieś distro linuxa, docker i można się bawić (lub Openmediavault czy TrueNAS Core jeżeli GUI nie potrzebne, ale ja np taki serwerek bym stawiał przy TV i używał jako HTPC/NAS)

     

    EDIT: widzę, że kogoś zczyściło z cenami tej MOBO, jak coś to tutaj były poniżej 600, może jeszcze wrócą https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-j5040-itx-7348381/

  6. to się nazywa podświetlenie krawędziowe, ta technologia tak działa, możesz poszukać opcji wyłączenia "Local dimming" (co ma niby poprawiać "efekt HDR" z napisu na kartonie) ale wtedy czerń będzie jaka będzie... posiłkowałbym się internetem i szukaniem jakichś sprawdzonych ustawień dla tego TV i ewentualne dopieszczenie pod swoje oko. Zapewne zjechanie z jasnością, korekta gammy. Mądrzejsze głowy coś tam pewnie podpowiedzą.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...