Jump to content

michalmx0

Stały użytkownik
 • Content Count

  81
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

9 Neutralna

About michalmx0

 • Rank
  Uczestnik
 • Birthday 07/29/1994

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Lublin/Warszawa

Recent Profile Visitors

1893 profile views
 1. Przełączenie jednej chłodnicy między grafe a procesor nic nie zmieni. W PC kolejność obiegu nie ma znaczenia. Chcesz to możesz spróbować wyjść od grafy do górnej chłodnicy, później CPU i przednia chłodnica. Estetycznie układ będzie tak samo ładny, ale nie polepszy to temperatur. Nawet ja ostatnio stwierdziłem, że spróbuję zamienić kolejnością elementy. Pierwotnie miałem, że ciecz z sekcji zasilania szła do procka i logicznie powinna mu podwyższać temp. Po zmianie, że ciecz z procka leci na sekcje zasilania nie doświadczyłem różnic ani o 1 stopień. Po prostu 2080 wydziela więcej ciepła i dużo tu nie zdziałasz. Chyba że 2 oddzielne pętle lub 3 chłodnica :D ale nie upchniesz tego w tej obudowie. Poza tym katowanie furmarkiem i OCCT nie ma najmniejszego sensu, bo nigdy takich temperatur nie osiągniesz. Pograj w gry i zobacz jak będzie. Ewentualnie odpal RealBench, puść stress test i zobacz jakie tam będą temperatury.
 2. No ona na pewno nie powinna tak buczeć/stukać i nie jest to dźwięk wibracji o cokolwiek. Jedyną opcją co może powodować taki dźwięk jest to, że za mocno skręciłeś top z pompką. Miałem coś takiego ze swoją D5, wystarczyło trochę poluzować i problem znikł. Jeśli to nie pomoże to raczej trzeba reklamować.
 3. Mi normalnie hub pokazuje obroty. Musisz wpiąć jeden wentylator w to białe złącze, bo z niego idzie sygnał o obrotach. Jak to nie działa to raczej jest uszkodzony.
 4. To jak chcesz sterować wszystkimi wentylami z jednego złącza i nic nie spalić, to polecam ten hub co podałem wyżej http://angela.pl/p14342,xspc-8-way-pwm-splitter-hub-sata-powered-black-v2.html
 5. Być może jak masz oddzielne pętle dla CPU i GPU to ma to jakiś większy sens. Ewentualnie jak masz wentylatory 3pin to kontroler się przyda. U siebie mam jeden obieg na którym są CPU, 2xGPU oraz sekcja zasilania, więc temp i tak nie są niskie. Do tego mam tylko chłodnice 360 i 280. Więc w Twoim przypadku temperatury będą nawet lepsze. Sam po montażu czujnika się zdziwiłem, że wahania temperatury cieczy są takie niskie, więc rozumiem Twoje wątpliwości :) Nikt nie mówił, że musisz przyjeżdżać. Mogę Ci zapuścić jakiego live streama z włączonym RTSS ;)
 6. Dla Ciebie może się to kupy nie trzyma, ale taka jest prawda. Mam u siebie czujnik i widzę jakie temperatury ma ciecz. Nie sugeruj się wydmuchiwanym powietrzem, bo to normalne że przy obciążeniu leci gorące. Zresztą sam sie przekonasz o tym jak zmontujesz. Jak nie wierzysz to zapraszam do mnie i sam się przekonasz :D Proc Twój jest taki ciepły, bo go używasz ze średniej jakości aio jakim jest navis. Custom LC, które składasz sporo Ci zbije tempy, szczególnie jak masz ciekły metal pod czapką. 9900k jest także bardzo gorącym procesorem ze względu na 8c/16t i nawet lut tu niewiele daje, a jednak temperatury rzędu 75 stopni i wyższe osiągam jedynie przy testach prime z AVX. Poza tym według jakiej innej temperatury chcesz sterować wentylami (uwierz, że temp cieczy odpada)? Jak wrzucisz czujnik pod procka to Ci pokaże bardzo podobny odczyt co socket płyty głównej, może jedynie zapobiegniesz temu rozpędzaniu się na 100%. Zawsze też możesz skorzystać ze sterowania software'oewgo jak np asus ai suite (chociaż tu nie wiem czy też nie ma wymuszenia 100% przy 70 stopniach) lub speedfan. Swego czasu jak miałem jeszcze fx8350 zamiast i9 to wszystkim pięknie sterował speedfan odpalający się zaraz po starcie systemu. Niestety na aktualnej płycie nie wykrywa żadnych złącz :(
 7. Sterowanie na podstawie temp cieczy to całkowita głupota. To nie zadziała dobrze, z tego względu że wahania temperatur płynu w LC są bardzo małe (od idle do max obciążenia u mnie to raptem 10 stopni różnicy). Grafika też tu nie ma większego znaczenia, przy 2 gtx 980 temperatury obu kart nie przekraczają 60 stopni w grach wykorzystujących SLI. W grach gdzie tylko jedna pracuje to max 50 stopni, więc o grafike nie masz się co bać. Co do podpięcia do płyty, jeśli wybierzesz sterowanie temp CPU to nie ma znaczenia, które złącze. Z drugiej strony płyty ASUS do sterowania obrotami nie korzystają z czujnika temp (package) z procesora, tylko z własnego czujnika w gnieździe CPU, gdzie zazwyczaj te tempy są niższe. Dodatkowo masz opcję spin up czy jakoś tak, która zapobiega rozpędzaniu się wentylatorów przy krótkich skokach temperatur CPU. U mnie na podkręconym 9900K dobicie do 75 stopni żeby wentyle weszły na full zdarzyło się na moment ze 2 razy, a siedzę na tym setupie już ponad pół roku. Podejrzewam, że na Twoim 7700K nawet nie zobaczysz 70 stopni.
 8. Ja tam nie widzę sensu pakowania się w zewnętrzny kontroler obrotów. U mnie wszystkie wentyle 120 są na jednym hubie i jednym kablem PWM lecą do płyty, która nimi steruje w zależności od temperatury CPU. Tak samo 2x140, ale one są już na splitterze. Raz porządnie ustawisz to w BIOSIE/sofcie producenta i zapominasz o tym. Żeby podłączyć taką ilość wentyli do jednego złącza na płycie polecam http://angela.pl/p14342,xspc-8-way-pwm-splitter-hub-sata-powered-black-v2.html . Podepniesz tu aż 8 wentylatorów, a zasilanie idzie z sata więc nie spali złącza 4pin na płycie. Chyba, że zamierzasz podłączyć wentylatory 3pin, no to wtedy jakiś kontroler będzie potrzebny.
 9. Speedfan Chociaż może mieć problemy z działaniem na nowym sprzęcie, bo na 990fx śmigał bez problemu, a na z390 nie wykrywa żadnych złącz wentyli :/
 10. Tak. Mieszasz to z wodą destylowaną. Zapomniałem, że Mayhems wypuścił teraz koncentraty po 100ml-150ml i z nich robi się litr. Ja zawsze kupowałem ten 250ml, powienien kosztować ok. 60zł. Chyba, że patrzysz na koncentraty innych producentów to się niestety nie wypowiem :/
 11. Od pokazowych płynów polecam trzymać się z daleka, chyba że lubisz raz w miesiącu płukać wszystko i wymieniać płyn :D Do bardzo prostych układów może się nadają na dłuższą mete, ale nie do rozbudowanych. Miałem u siebie Aurore 2 Red i po ok. 2 miechach osadziła się i nawet do teraz zdarza się, że jakieś pojedyncze drobinki wypłyną gdzieś, pewnie ze złączek QDC Koolance lub chłodnic. Pomimo kilku dobrych płukań, tego osadu na prawdę ciężko sie pozbyć. Primochill Vue podobno też jest destrukcyjny, szczególnie pewne odmiany kolorów. Jest jeszcze Cryo-Chillz UFO czy jakoś tak i on podobno ani się nie rozwarstwia ani nie osadza. Do dostania tylko przez ich stronę na fb. Z chęcią bym go kiedyś wypróbował, ale narazie nie chce mi się bawić z ewentualnym płukaniem układu. Od siebie z płynów mogę polecić Mayhems X1. Jadę na Blood Red bez UV od 3 lat i nic się złego nie dzieje, wszystko czyste, kolor się nie zmienia. Oczywiście płyn wymieniany mniej więcej raz w roku. Najlepiej kupić koncentrat, bo 1L gotowego kosztuje prawie tyle co koncentrat, a z koncentratu będziesz mieć akurat 2L.
 12. Złącze "RAINBOW1" ma 3 piny, dlatego że jest to złącze dla adresowalnych ledów na 5V.
 13. Fizyka fizyką, ale LC w kompie nie działa jak silnik cieplny i nie ma tu dużych różnic temperatur. Ręki sobie nie dam za to uciąć, ale spróbuj zamontować jeden czujnik temp przed górną chłodnicą i drugi za nią. Sam zobaczysz że temp będzie się różnić o max 1-2 stopnie ;) Niektórzy montują tylko chłodnice na przodzie i jakoś nie mają problemu z temperaturami, a co więcej potrafią mieć lepsze temp niż po umieszczeniu chłodnicy na górze. Więc nie przejmowałbym się tłoczeniem powietrza do środka z chłodnicy na przodzie, szczególnie, że i tak montujesz 2. Po prostu poprowadź wszystko tak aby się zmieściło i wizualnie dobrze wyglądało :)
 14. Jeśli chodzi o grzanie to akurat grafika bardziej się grzeje (wystarczy nawet spojrzeć jakie TDP mają procki a jakie grafy). Ogólnie wszystko powinno działać bez problemów, ale dla lepszego efektu wizualnego zmieniłbym, żeby z ciecz z pompy szła najpierw do grafy, a później do procesora. A żeby jeszcze lepszy efekt uzyskać i nie ciągnąć tak węża/rurki przez pół obudowy do górnej chłodnicy, możesz kupić chłodnicę typu X-flow, gdzie wlot i wylot są po przeciwnych stronach. Wtedy byłoby tak rez->pompa->gpu->cpu->górna chłodnica (wejście z lewej strony)->(wyjście z prawej strony na górnej chłodnicy) przednia chłodnica->rez
 15. W instrukcji płyty jest wszystko opisane. Z tego co piszesz, wygląda na to, że M2 masz wpięty w porcie M2D_32G, który wyłącza SATA 0,1,2,3, dlatego zostają Ci tylko 2 z numerami 4,5. Przełóż dysk M2 w drugie złącze (M2A_32G) wtedy będziesz mieć dostępne wszystkie 6 portów SATA.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.