Skocz do zawartości

jerzy.rohan

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

jerzy.rohan's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

0

Reputacja

  1. Jestem starym wyjadaczem. Linuksa używam od około 2000 roku. Obecnie korzystam w domu z Arch Linuksa z XFCE, a w pracy mam firmową wersje Debiana z KDE3. Trochę mnie dziwią te dzisiejsze dyskusje w których o wyborze dystrybucji decyduje środowsko graficzne. Dawniej każdy sobie instalował co mu się podobało - w każdej dystrubuji było Gnome, KDE, Afterstep, WindowMaker, itd. Sam przez lata używałem Debiana z WindowMakerem. Co do Ubuntu, to spróbowałem i mi się nie spodobało, ale Canonical bardzo popularyzuje Linuksa i to mnie cieszy. Co do Unity, to dla mnie to bardziej reaserch w temacie interfejsów użytkownika - powłoka przeznacznona dla ludzi, którzy nie rozumieją różnicy między zamknięciem okna a zminimalizowaniem. Sam się do nich nie zaliczam, ale są tacy którzy tego potrzebują. Może kiedyś i my z tego w jakiś sposób skorzystamy. Póki co dystrybucje Linuksa więcej łączy niż dzieli. Jeśli ktoś rozwiąże jakiś problem dotyczący z czymś pod dystrubucją X, to użytkownik dystrubucji Y zazwyczaj może z tego rozwiązania skorzystać.
  2. W obecnych czasach problemów ze sprzętem pod Linuksem prawie nie ma. Jak zaczynałem z tym systemem ponad 10 lat temu to trzeba było uważać co się wybiera. Obecnie mam więcej problemów ze sprzętem pod Windowsem. Zrób tak: nie przejmując się Linuksem wybierz sprzęt który chcesz, potem pogoogluj czy nie ma jakiś problemów z tym co chcesz. Najbardziej popularnym serwisem dotyczącym sprzętu pod Linuksem jest Phoronix. Stawiają tam duży nacisk na grafikę 3D. Ogólnie co do sprzętu to kierowałbym się zastadą trzymaj się Intela, bo oni do Linuksa podchodzą poważnie, Co do karty WiFi to chyba najlepsze sterowniki ma chipset Atherosa, ale może coś się przez ostatni rok zmieniło. Co do mojego sprzętu to mam płytę Asusa P8H67-M EVO i działa prawidłowo. Używam zintegrowanej grafiki. Dzwięk i mikrofon działają. Dysk SSD też (Samsung seria 830 128GB). Co do dysku, to jak się Tobie nie chce cztać recenzji to możesz spokojnie brać tego Samsunga (830, bo 470 to inna seria), testy wygrywa, ludzie nie skarżą się na awarie. Co do płyt głownych przejrzyj najpierw chipsety co oferują. Tutaj na forum chyba popularne są te z serii Z, bo można na nich podkręcać. Jakby teraz kupował komputer dla siebie to pewnie bym wziął biznesowy B75, bo nie podkręcam. Na Wikipedii (angielskiej) są opisy chipsetów. Co do chłodzenia to przejrzyj silentpcreview.com Ja mam XIGMATEK Gaia SD1283. Wszystko wrzuciłem do obodowy Fractal Design Define Mini i mam bardzo cichy komputer (a jestem wrażliwy na hałas). Wentylator na procesorze i ten w obudowie zasilam z regulatora obrotów dołączonego do obudowy. Nigdy nie próbowałem używać regulacji obrotów wentylatora ze złącza z płyty głównej.
  3. Pewnie go niedawno kupiłeś. Ja swój na początku ustawiłem na jasność zero i nadal był bardzo jasny. Obecnie stracił początkową jasność i w słoneczne dni ustawiam go powyżej 0. Czytałem, że inni też to zaobserwowali. Co do ceny to go nabyłem za około 350 euro (1400 zł) i uważam, że to tanio Na początku wogóle chciałem Della za 500 euro (2000zł), ale przeczytałem, że nie jest lepszy, a pełny gamut AdobeRGB może być kłopotem a nie zaletą.
  4. Ja mam obudowę Fractal Design Define w wersji Mini i bardzo ją sobie chwalę, bo komputer jest cichy. Niestety tania nie jest. Co do monitora to używam od ponad roku HP ZR24w i jestem z niego zadowolony
  5. Dziękuję za pomoc. Mam jeszcze kilka pytań. Co do obudowy: zostane przy Antecu ze względu na niższą cene i zasilacz w komplecie. Co do procesorów ceny wersji S i bez S są bardzo podobne, ale według Energy-Efficient Sandy Bridge: Intel Core i5-2400S CPU Review. Page 7 - X-bit labs w stanie idle i tak pobierają tyle samo energii a gdy potrzebna jest szybkość wersja bez S ma przewagę. Zatem pewnie wezmę wersje 2400. Zauważyłem, że 2500K jest niewiele droższa, ale potrzebowałbym wtedy płyty na P67 i dodatkowej karty graficznej. Czy warto kupić płytę na P67 zamiast H67? Zauważyłem, że AsRock którego wybrałem ma tylko dwa gniazda pamięci. Daltego wezmę inną płytę, np. Asus P8H67-M EVO Asus P8H67-M EVO Rev.3.0 /intel H67/ [P8H67-M EVO] - 465zł : Esc.pl bo w przyszłości mogę zachcieć dokonać upgradu do 32GB ram. Czy ten Asus jest dobry? W porównywarce cen z której korzystam to najpopularniejsza płyta na H67. Jaką pamieć powinienem kupić? DDR3-1333 czy jakąś inną? (Pamiętam że w czasach SDRAMów warto było dopłacić parę złotych i brać najszybszą, ze względu na możliwość upgradu) Jakie chłodzenie do procesora polecacie zamiast boxowego? Za Odrą popularny jest Scythe Big Shuriken http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=124_182&products_id=22251.
  6. Witam! Potrzebuje komputera do pracy (programowanie) i obróbki zdjęć z lustrzanki cyfrowej. Zależy mi na: - dobrym stosunku wydajności do ceny (nie chce oszczędać na siłę, ani dokładać 50% więcej pieniędzy za 10 % wydajności), - cichej pracy. - Nie zamierzam zajmować się podkręcaniem ani grami 3D. Czy następująca konfiguracja będzie odpowiednia? - procesor: Core i5 2400S (wersja S - 65 W TDP) - płyta główna: AsRock H67M AsRock ASRock H67M B3 /intel H67/ [H67M] - 315zł : Esc.pl - pamięć 2 x 4GB (np. CRUCIAL 2 x 4 GB DDR3-1333 - PC3-10600 - CL9 CT2KIT51264BA1339) - dysk: Samsung 1 TB 7200rpm 32MB cache SATA-II F3 Samsung 1 TB 7200rpm 32MB cache SATA-II F3 [HD103SJ] - 190zł : Esc.pl - obudowa: Antec NewSolution NSK3480 (380W) Antec NewSolution NSK3480 (380W) - 430zł : Esc.pl - monitor: Monitor LCD Dell 24" LCD U2410 Monitor LCD Dell 24" LCD U2410 Czarny - Monitory LCD - Sklep internetowy Agito.pl - nagrywarka dvd (jeszcze nie wiem jaka? czy ktoś ma jakąś podpowiedź?) Linki do sklepów podałem tylko dla przykładu. Mieszkam obecnie w Niemczech i łatwiej mi kupić sprzęt tutaj (ale bardzo cenię wiedzę i polskich overclockerów). Nie jestem pewien co do procesora. Chciałbym coś co łączy wydajność, niską ceną i małe zużycie prądu. Odrzuciłem AMD ze względu na duży pobór prądu (czy słusznie?). Wybrałem chipset H67 ze względu na wbudowaną kartą graficzną, poza tym czytałem, że pokrewny P67 nie grzeje się zbyt mocno. Procesor mogę kupić w wersji box, więc nie dokupuje żadnego wentylatora. Byćmoże zmienię zdanie jeśli boxowy wentylator będzie zbyt głośny. Czy wybrałem dobrą płytę główną? Obecnie używam laptopa HP nx7400 z procesorem Core Solo T1350(1.86Ghz) i 4GB ramu. Czy nowy komputer będzie dużo szybsza? A tak poza stricte sprzętowymi pytaniami: czy używanie komputera typu desktop zamiast laptopa znaczącą zwiększa rachunki za prąd? Pozdrawiam, Jerzy P.S. Jestem otwarty na wszelki sugestie zmian. Jeśli AMD ma coś ciekawego w ofercie to mogę zmienić platformę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...