Jump to content

Jacekk44

Stały użytkownik
 • Content Count

  41
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

3 Neutralna

About Jacekk44

 • Rank
  Uczestnik

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

1064 profile views
 1. @tesel W biosie tej płyty opcja M.2/Optane Genie oznacza że dotyczy M.2 lub Optane. To taki "ułatwiacz" konfiguracji pod raid zrobiony z dwóch dysków M.2 lub pod zestaw Optane i HDD. Z forum MSI: Mam pytanie odnośnie biosu jakie zastosowanie mają: 1. SATA Mode (AHCI Mode - Raid/Optane) 2. M.2/ Optane Genie (dis. - enab.) - ? Dość oczywiste. 1. Optane mode jeśli używasz dysku Optane, w przeciwnym wypadku SATA mode. 2. Normalnie wyłączone. Ale włączamy jeśli: a. Mamy dysk Optane b. Chcemy utworzyć RAID z dysków PCIe. Ta opcja jest jako "PCIe remapping".
 2. Przestaw SATA Port1 na DISABLED. Zgodnie z instrukcją Twojej płyty: The SATA1/ SATA5 port will be unavailable when an M.2 SATA SSD module has been installed in the M2_1/ M2_2 slot. (edit) Tak, wiem że masz dyski NVMe PCIe ale spróbuj. Druga opcja - walnięta płyta bo już nic innego mi nie przychodzi do głowy.
 3. No to sobie poradziłem. Opiszę jak bo to jest co najmniej dziwne. Wszystko przez "CPU Core Ratio" i "OC Tuner". W pierwszym trzeba wpisać z klawiatury "Auto", w drugim wybrać "Keep Current Settings" ale niestety zapisanie biosu nie wiedzieć czemu nie działa (dla tych dwóch pozycji). Pomaga tylko wgranie w biosie ustawienia "Load Optimized Defaults" (podstawia podane wartości automatycznie) a potem zamiana tego, co chce się mieć inaczej. Teraz procek chodzi w zakresie - 3393-4292.
 4. Drugi screen - zgoda. Pierwszy - nie. Bo jak tak ustawi to system zainstaluje mu się bez sterowników do RAID i po restarcie będzie miał znów problem (raczej też nie uda mu się stworzyć macierzy z dysku systemowego i drugiego dysku pod windowsem). Takie ustawienie jak na pierwszym screenie tylko dla dysku nie w macierzy. Dodatkowo dla dwóch dysków M.2 w macierzy powinien też włączyć opcję "M.2/Optane Genie".
 5. Zrób to co w filmiku, który załączyłeś wcześniej.
 6. Nie. Jeśli ma być aktywny Intel Optane to w biosie przed instalacją musi być włączony RAID. Co prawda można to zmienić ale wymaga to trochę zabawy - https://forum-en.msi.com/index.php?topic=307186.0 Tak naprawdę to na początek proponowałbym aktualizację biosu o ile wiesz jak to zrobić. Czysta instalacja na pojedynczym dysku m2: - ustawić to co napisałeś: ma być AHCI i ustawić: SETTINGS\Advanced\Windows OS Configuration\Windows 10 WHQL Support" = "UEFI" - ustawić (o ile masz taką funkcję w biosie): SETTINGS\Advanced\Integrated Peripherals\M.2/Optane Genie" = "Disabled" - "Enabled" tylko wtedy jeśli będziesz chciał użyć Intel Optane - zainstalować system z pena (nie wiem czy coś się zmieniło w tym zakresie ale kiedyś trzeba było jeszcze przygotować pena pod uefi: http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Co.to.jest.UEFI.czym.sie.rozni.od.BIOSu.i.jak.zainstalowac.Windows.w.komputerze.z.UEFI-poradnik,589/2).
 7. Mogę się mylić ale Optane chyba wymaga sterowników RAID. Jak zainstalowałeś system na AHCI to brakuje sterownika i system nie wstaje. Ewentualnie sprawdź kolejność bootowania - czy pierwszy jest ten Corsair lub czy można to zmienić.
 8. Podobny problem więc się podłączę - płyta Asus TUF gaming x570-plus. Ryzen 3700X nie obniża taktowań i cały czas chodzi na 4 Ghz (pomijam że to trochę mało, ale na razie praktycznie wszystko na auto bo muszę się AMD od nowa uczyć). W biosie brak opcji C&Q jest tylko Global C-State Control ale przełączenie z auto na włączone nic nie zmienia, podobnie jak zmiana ustawień planu zasilania. Ktoś coś podpowie?
 9. @s1ntexProcka brałbym gdzie indziej. Jest kilka sklepów gdzie kosztuje 100,00 zł mniej niż w X-kom.
 10. Na początek sprawdziłbym czy gniazdko do którego masz podpięty sprzęt jest sprawne. Potem wyłącznik na zasilaczu, ewentualnie jeszcze listwę przepięciową (o ile masz do niej podpiętego pc).
 11. Jacekk44

  MOBO X570

  Ja do swojego zestawu za radą @Michikun wybrałem Asus TUF Gaming X570-Plus. Koniecznie potrzebujesz WIFI i Bluetooth? Jeśli nie, a koniecznie musi być "silne" mobo to może Asus ROG STRIX X570-F GAMING? Dla pozostałych dwóch pewnie też są odpowiednie wersje bez WIFI i Bluetooth.
 12. Kupiłem ją na Aliexpress. Cena wyjściowa to 22,50 zł ale miałem jakiś kupon plus była jeszcze jakaś zniżka więc ostatecznie zapłaciłem całe 7,50 zł :) Raczej tak właśnie zrobię - sprzedam, sprawdzę integrę, a jak nie będzie mi pasować poszukam czegoś ciekawego.
 13. Ostatnia płyta, w której widziałem PCI: https://www.asrock.com/mb/Intel/Z370 Pro4/index.pl.asp#Specification
 14. Ok, jest to jakiś pomysł do rozważenia i rozwinięcia. Na przykład nawiercenie otworów dla wyjść karty w zupełnie innym śledziu i połączenie go z przejściówką tam, gdzie teraz jest przykręcony oryginalny śledź. Dzięki.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.