PCmaster
Użytkownik-
Postów
10 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez PCmaster
-
Odnośnie częstotliwości pracy procesora: tak, to tak powinno wyglądać, chyba że te skoki są pod obciążeniem. Współczesne procesory w spoczynku obniżają taktowanie, bo niższe taktowanie, to niższy pobór prądu. 1. Jaki masz budżet? 2. W jakie gry grasz? 3. Jakie masz rozdzielczości i odświeżanie monitorów? 4. Co masz na myśli na korzystaniu z dwóch monitorów podczas grania? Grasz na jednym, a na drugim wyświetlasz chat/lobby czy rozszerzasz obraz i grasz np. w rozdzielczości 1080x3840 ? Twój zestaw (procesor i grafika) jest dobrze zbalansowany pod granie w 1080p, więc żeby poczuć przyrost wydajności w grach trzeba by wymienić oba te podzespoły (+ ram, bo 2133MHz jest słabe). W zależności od budżetu i oczekiwań możemy modernizować twoją obecną platformę albo złożyć coś nowego.
-
No i dokładnie o taki chodzi, tylko na allegro czy aliexpress masz to samo za 5 zł, a w x-komie za 20, bo jest ładnie zapakowane w opakowanie. To wynika z konstrukcji gniazda 4 pin, gdzie są 4 przewody: - masa - 12V - przewód od pomiaru prędkości - przewód do sterowania prędkością W tym rozgałęźniku jest tak, że jedno gniazdo ma wszystkie 4 piny, a pozostałe gniazda też mają ten sam kształt. ale mają usunięty ten pin od pomiaru prędkości z prostej przyczyny. Obracający się wentylator generuje impulsy, które są wysyłane tym przewodem od pomiaru i liczba impulsów odpowiada prędkości. Jakby podłączyć dwa wentylatory normalnie, to płyta gówna odczytywałaby że prędkość wentylatora zamiast 1000rpm wynosi 2000rpm, a jakby podłączyć 3 to wyszłoby 3000rpm. Jak podłączysz takie same wentylatory, to gdy jeden ma pewne obroty, które są mierzone, to pozostałe wentylatory kręcą się tak samo.
-
Nie ma co sobie tym głowy zawracać. Przebieg powietrza w obudowie możesz mieć pozytywny, negatywny lub neutralny. Pozytywny - więcej powietrza jest wtłaczane do obudowy niż wyciągane Negatywny - więcej powietrza jest wyciągane z obudowy. Minus jest taki, że w obudowie wytwarza się nieznaczne podciśnienie i zasysa kurz wszystkimi możliwymi otworami czyli nawet tymi gdzie nie ma zamontowanych filtrów przeciwkurzowych. Neutralny - tyle samo powietrza jest wtłaczane co wydmuchiwane. Najbardziej optymalny układ ale bardzo trudny do uzyskania. Nie wystarczy dać np 2+2 wentylatory, bo ich rozmieszczenie oraz kształt wnętrza komputera ma znaczenie (wielkość GPU, rodzaj i rozmiar chłodzenia na CPU, ułożenie kabli, wysokość kości RAM itp.). Co do głośności to aż tak wielkich różnic nie będzie. Do jednego złącza 4 pin możesz podpiąć kilka wentylatorów na trzy sposoby - albo przez rozgałęźnik z aliexpress za kilka zł. Musisz pamiętać, że standardowe złącze na płycie podaje prąd 1A, a wentylator pobiera coś pomiędzy 0,1-0,2A (na naklejce na wentylatorze jest podane) więc można połączyć ze sobą tyle wentylatorów, żeby suma nie przekroczyła 1A - albo przez kontroler który kosztuje trochę więcej. Kontroler zasilany jest dodatkowo z zasilacza, więc ilość wentylatorów ogranicza wyłącznie ilość złącz na kontrolerze. - sporo wentylatorów ma podwójne wtyczki męsko-żeńskie, więc wentylatory można łączyć ze sobą tak jak w przypadku pierwszym, ale nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych kabelków. Łącząc wentylatory przez rozgałęźnik najlepiej jakby były takie same, bo tak samo będą reagowały na sygnał PWM. Jak dasz różne to np. jeden będzie kręcił się wolno, podczas gdy drugi zacznie się zatrzymywać. Mówisz że masz dwa wentylatory na froncie pomiędzy obudową a meshem. Ja bym je przełożył do wnętrza obudowy, bo jak wentylator jest blisko przeszkody zakłócającej przepływ powietrza (siatka, filtr, radiator itd.), to powstaje dodatkowy szum. Popatrz np. na test chłodzenia Fera5 - jeden wentylator dmuchający jest bardzo cichy, ale Fera5 Dual fan z dołożonym drugim wentylatorem wyciągającym jest głośniejsza, bo ten drugi wentylator zasysający powietrze przez radiator generuje sporo większy szum, mimo że oba są takie same.
-
1 monitor HDMI, 2 monitor VGA
PCmaster odpowiedział(a) na pawelgor temat w Monitory, Telewizory, Projektory
Jak chcesz podłączyć do jednego gniazdka? (teoretycznie można, ale przez DisplayPort albo USB C) Każdy monitor podłączasz oddzielnym kablem do oddzielnego wejścia. Właściwie nie ma znaczenia jakich złącz użyjesz, ale zawsze lepiej użyć 2x HDMI jeżeli masz taką możliwość. Jak komputer ma 1xHDMI i 1xVGA, to też będzie działało, ale pamiętaj że maksymalna ilość obsługiwanych monitorów zależy od karty graficznej, a nie wiemy co siedzi w twoim komputerze. -
Boty. Wystawiasz ogłoszenie na facebooku i dostajesz wiadomości typu "Czy produkt jest nowy?" "Czy produkt działa?" i nagle z d... wiadomość "Zamówiłem kuriera i już do ciebie jedzie, podaj adres bla bla bla...". Kiedyś wystawiłem ogłoszenie z usługą i też kurier do mnie jechał po tę usługę. Za to na olx dostajesz wiadomość "Chcę kupić produkt, ale oxl pyta o numer konta sprzedającego." i wysłany fejkowy screen, na którym jest formularz z danymi kupującego w którym niby to trzeba ten numer konta podać. Plus dla OLX że oni tak szybko banują te konta, że nie zdążysz odpisać na wiadomość, bo użytkownik naruszył regulamin.
-
Podstawki chłodzące do laptopów to chwyt marketingowy. Taka podstawka obniży ci temperaturę o 1-2 stopnie, góra kilka stopni. Trzeba przeanalizować jak zbudowany jest laptop: - płyta główna z procesorem, do którego podłączony jest ciepłowód - ciepłowód biegnie do radiatora - w radiator dmucha miniaturowy wentylator - całość jest zamknięta w plastikowej (lub metalowej) obudowie, która za bardzo nie ma kontaktu z podzespołami laptopa Podstawka dmucha w obudowę, a to raczej nie wpływa na temperatury wnętrza.
-
Jakie są wasze doświadczenia z Linuxem?
PCmaster odpowiedział(a) na vlad_8011 temat w Linux, BSD, Unix i inne
Jakie są wasze doświadczenia z Linuxem? TL:DR Dla większości użytkowników, którzy używają komputera do pracy Linux po prostu się nie sprawdza. 1. Specjalistyczne oprogramowanie jest tworzone pod środowisko Windowsa i rzadko kiedy ma swoją Linuxową wersję, więc instalujesz przez Wine i liczysz na to, że się nie wykrzaczy, a twoja praca nie przepadnie. 2. Szukasz alternatywnego softu na Linuxa i albo go nie ma (bo nikt nie robi oprogramowania za grube $$ dla garstki zapaleńców) albo jest, ale posiada znacznie mniej funkcji. 3. Nawet jak masz soft, to zwykle nie zachowuje kompatybilności z Windowsem (zapisz tekst w .docx w MS Word, edytuj w LibreOffice i zapisz w .docx, a potem znowu otwórz w MS Word i powiedz dlaczego formatowanie się spier...). -
Nie napisałeś kto miałby być użytkownikiem tego komputera, ale jeśli chodzi o tak proste zastosowania to taki Linux Mint byłby wystarczający, o ile użytkownik miałby minimum chęci nauczenia się obsługi systemu, który wygląda inaczej niż Windows 11, a zawsze to kilka stówek mniej.
-
Tak jak w temacie. Chcę zrobić upgrade komputera w kilku etapach i na razie chciałbym zachować stary zasilacz, który ma tylko 4pinową wtyczkę zasilania CPU, ale nie mogę znaleźć informacji czy ta płyta zadziała jeśli nie podłączę wtyczki 8pin? Problem jest taki, że MSI w przeciwieństwie do innych producentów nie wspomniało o tym w instrukcji (czy musi być "8" czy może być "4" lub "8") https://www.msi.com/Motherboard/support/B350M-PRO-VDH#down-manual Ma lub miał ktoś taką płytę i mógłby coś powiedzieć? Nie nastawiam się na solidny OC, więc nie potrzebuję dokładać do lepszej płyty, zależy mi tylko na 4 slotach ram, a ta jest jedną z najtańszych, która je ma.
-
@Humek Fajny zestaw i chyba też sobie taki kupię, tylko napisz coś więcej o tej aktualizacji biosu (trzeba jakoś pisać do esc.pl, żeby zrobili, podać jakiś kod albo coś), jak ze złożeniem i dostawą?