Skocz do zawartości

PiotruśPan

Stały użytkownik
  • Postów

    759
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Profile Information

  • Zainteresowania
    różne różniaste ;]

Osiągnięcia PiotruśPan

Newbie

Newbie (1/14)

0

Reputacja

  1. Fajne street foto... bez bałaganu odciągającego wzrok od tematu ;) .
  2. Tak, do nowych aparatów była dodawana karta 16MB więc i tutaj powinna być. Co do karty to nie znam realnych parametrów tych kart - dodatkowo na aukcji podany jest tylko odczyt. Może lepiej dopłać te 2 - 3 zł i kup u sprzedawcy, który podaje więcej danych karty (zapis w MB). Tak w ogóle to jestem ciekaw jakości tych kart. Chyba kupię sobie jedną i potestuję w czytniku jako pendrive ;].
  3. Gdzie udało Ci się jeszcze kupić nowego FZ20, bo rozumiem, że nowego kupiłeś? Z moich doświadczeń z tym aparatem wynika, że: - karta nie musi byc aż tak szybka, jak kupisz kartę o szybkości zapisu ~5-8MB i takim samym odczycie to spokojnie wystarczy, polecane są SanDiski II ultra - w agito.pl widziałem chyba w cenie około 70 - 80 zł; - na 512MB w najlepszej jakości wejdzie około 200 zdjęć - dla mnie to było w sam raz; - na temat nieoryginalnych aku nie mam żadnych inf.; - filtr kup raczej jakiś lepszy np. szarą Hoyę (fioletowa daje już duże flary pod światło), generalnie filtr musi być MC, czyli powinien mieć powłoki antyrefleksyjne; - pokrowiec Panasonic'a sobie odpuść, bo wygląda odpustowo; za te pieniądze kupisz dobrą torbę fotograficzną. Poza tym pomyśl o jakiejś dodatkowej tulejce na filtry zamiast oryginalnej - oryginalna zasłania światło lampy błyskowej przez co część kadru to cień - uruchomisz aparat to zrozumiesz ;].
  4. Hipo :] do Ciebie, do Ciebie ;]. Zastanawiałes się co jest skopane: obsługa kart CF w 9500, czy Twoje karty CF, a ja we wspomnianym poście nr22 podałem link do testu tego aparatu. Z tego testu wynika, że skopana jest jednak obsługa kart CF niż same karty ;]. Pzdr.
  5. Odpowiedź znajdziesz w tym temacie w poście nr 18 i 22. ;]
  6. Cholercia tak zaganiany jestem, że nawet nie mam czasu odpisać. Dzięki cyganos za te zdjęcia, razem z fotkami z dpreview daje to obraz jakości tego obiektywu. Powiedz mi tylko dlaczego one takie ciemne są? Kilka było zrobionych na -0,5 EV, ale nawet te zrobione na 0 wydają się ciemne. Czyżby ten Pentak lekko niedoświetlał - na dpreview wszystkie sample robili z EV na +?. Z resztą nieważne ;]. Dzięki za fotki.
  7. Rorschach no to ja jeszcze trochę zamącę w Twojej głowie: a myślałeś o Xerox 3117, cena całkiem przystępna: LINK. Sam stoję przed wyborem jakiejś laserówki, ale ja zanabędę sprzęt raczej po nowym roku.
  8. Poczekamy, poczekamy ;] Dla zainteresowanych kilka dni temu pojawiła się recenzja kasetki na dpreview: Pentax K100D
  9. No cyganos respect za ten zakup ;]. Prawdopodobnie w styczniu zanabędę K100D i mozliwe, że będzie to podwójny kit właśnie. Gdybyś mógł zrobić tym tele jakiś kontrastowy kadr to byłbym wdzięczny - wiesz jakieś gałęzie na tle nieba itd. żeby można było ocenić aberracje chromatyczną. Najlepiej gdybyś wstawił zmniejszone foto całej sceny i ze dwa cropy do oceny aberracji. Aberracje będą na 100% więc dobrze byłoby gdybyś napisał od jakiej dziurki znikają. Oczywiście Twoja własna ocena tego szkła mile wdziana ;]. Edit P.S. Co do D40 to trzeba być niezłym jeleniem żeby kupić ten sprzęt po cenie większej od D50. Zwłaszcza, że D40 nie ma silnika dla obiektywów śrubokrętowych - współpracuje tylko z obiektywami z własnym napędem AutoFocus.
  10. Powinieneś na początku odpowiedzieć sobie na pytanie do czego będziesz używał tego skanera. Jeżeli chcesz skanować zdjęcia, zarówno odbitki jak i negatywy, to musisz poszukać skanera z układem CCD oraz przystawka do skanowania negatywu. Natomiast jeżeli bardziej zależy CI na skanowaniu tekstu, kolorowych czasopism, czy innych dokumentów gdzie odwzorowanie barw nie będzie aż tak ważne to poszukaj skanera z układem CIS. Zarówno CCD jak i CIS mają swoje wady i zalety. CCD ma bardzo dobre odwzorowanie barw i dużą głębię ostrości - można spokojnie skanować grube książki, ale za to taki skaner wymaga oddzielnego zasilania i jest grubszy/większy od CIS. Natomiast CIS ma gorsze odwzorowanie barw i miejszą glębię ostrości - jeżeli kartka będzie 1 - 2 mm od płyty to obraz będzie już lekko zamazany, tym samym grubych książek nie da się skanować. Do zalet CIS należy mały pobór prądu (zasilanie tylko przez USB) i kompaktowe rozmiary. Osobiście odradzam wszystkie wynalazki Musteka - cały dzień walczyłem żeby zaisnstalowac sterowniki do tego gó..a i w końcu poddałem się - wymieniłem na Canona Lide 25 (najtańszy z Canonów). Lide 25 sprawuje się bdb., sterowniki zainstalowałem bez żadnych problemów, obsługa bardzo prosta i intuicyjna, oprogramowanie po polsku. Zarówno Lide 25 jak i 60 oparte są na ukłądzie CIS. Przed zakupem skanera warto przeczytać ten tekst: LINK Pozdrawiam
  11. "Jeśli mamy zamiar wywołać kilka TIFFów z jednego pliku RAW (tak jak w moim przykładzie) w tym momencie korygujemy ekspozycje (pole Exposure) wybranych plików i wywołujemy je ponownie (pamiętając o nadaniu im innej nazwy). Wywołując kilka zdjęć z tego samego RAWa należy pamiętać o pozbyciu się EXIFów ze WSZYSTKICH TIFFów biorących udział w ‘składaniu’ HDRa." Tak jestem pewien. Ten poradnik byłby OK gdyby nie to, że jego autor mówi o robieniu HDR z jednego RAWa. Otwórz sobie kolejne strony tego tematu i zobacz jaki piękny kicz wychodzi wg tej metody. Nie wiem w którym miejscu musiałbym mieć oczy żeby uznać te zdjęcia za dobre. Sprawdź stronę 5 lub 6. To,że tam napisano tam, iż tak można robić nie oznacza, że to będzie HDR. Zauważ, że w ten sposób nie można zlikwidować przepaleń - w ogóle w ŻADEN sposób nie zwiększa się dynamika tonalna takiego zdjęcia. Przeczytaj jak argumentowałem to w tym wątku na CF.
  12. Na drugie pytanie nie odpowiem, bo na razie nie mam aparatu z RAWem i tym samym nie interesowałem się plug-in'em cameraRAW. Co do pierwszego pytania to zapewne chodzi Ci o sposób robienia HDR z tego poradnika: L I N K. Jest to najgłupszy sposób na zrobienie HDRa. Nie da się, nie można zrobić HDRa z jednego zdjęcia i nieważne, czy robiłbyś to bazując na RAWie, czy nawet na TIFFie 16 bitowym - tak się nie da. Zamiast wklepywać piaty raz to samo dam Ci link do mojego posta na CF: LINK. Niestety żaden z zapalonych obrońców robienia HDR z jednego RAWa nie podjął tego wyzwania - zgadnij dlaczego ;]. Zapamietaj, ze HDRa mozna zrobić z conajmniej dwóch zdjęć wykonanych przy różnej ekspozycji! Edit Małe poprawki ;]
  13. Oczywiście, że można. Pamietaj tylko, że HDR stosuje się do scen o dużych kontrastach - wtedy widać najlepiej zalety HDR. Anyway - ustaw w kadrze jakąś kontrastową scenę np. zrób zdjęcie biurka z zapaloną na nim lampką, ale tak żeby lampka "oślepiała" aparat - robiąc trzy ujęcia z ustawioną ekspozycją jw. zarejestrujesz zarówno to co jest w cieniu, jak i to co jest mocno oświetlone.
  14. Wystarczą. Dla pewności ustaw jeszcze czułość ISO na jakąś stałą wartość np. 80 - żeby nie było tak, że przy ustawieniu autoISO aparat zwiększy ISO w celu wyrównania ekspozycji. I próbuj, próbuj, próbuj ;].
  15. Tak. Własnie o tym mówiłem. Aparat na statyw i robisz trzy zdjęcia na -2, 0 i +2. Edit Do łączenia zdjęć w HDR najlepiej użyj Photomatixa lub easyHDR.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...