Skocz do zawartości

graczu_-

Stały użytkownik
  • Liczba zawartości

    52
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

graczu_-'s Achievements

Rookie

Rookie (2/14)

  • Dedicated Rare
  • First Post Rare
  • Collaborator Rare
  • Conversation Starter Rare
  • Week One Done

Recent Badges

4

Reputacja

  1. Ja zmieniłem platformę z Z490 na Z590 przy i7-11700K i od razu odczułem wzrost temperatur w stresie o 5 - 10 stopni, by pomogło chłodnicę musiałem dać na TOP a na front dołożyć dwa wiatraki z TOPu, poprzednio chłodnica była na FRONT i temperatury przy maxload ( Prime95 ) były po 92 - 96c, zmieniłem na TOP i są po 86c, w grze po 60 - 68c. U mnie obudowa to zwykły "be quiet! Pure Base 500". Jak masz rozmieszczone chłodzenie wiatrakami w środku? patrzyłeś jakie napięcia ci procesor wrzuca przy grze w CP?
  2. No tak, według specyfikacji producenta płyta obsługuje 11 generacje i dyski PCIE 4. Od początku w temacie jest i7-11700k, ale pomijając to, specyfikacja producentów wszystkich płyt Z490 ma obsługę 11 generacji więc ciężko takie wnioski wysnuć, szczególnie ze wygląda to na problemy z k. graficzną. Aktualnie brak BSOD po zmianie płyty, wszystko śmiga jak ta lala, jedyne zdziwienie to na Z590 temperatury procesora wyższe od tych co były na Z490 i to tak wyższe o 5 - 10 stopni, mimo tego samego chłodzenia i tej samej pasty.
  3. Z tego co zrozumiałem w Z490 z procesorem 11 generacji i dyskiem PCIE M2 jest problem gdy dysk jest ustawiony w Gen4 ( PCIE 4 ) - 10 generacja nie miała wsparcia dla PCIE 4.0 tylko 3.0 więc tego problemu nie było. Ja u siebie mam Samsung 980 na M2 PCIE po przełączeniu na dzielenie szybkości czyli ten "bifurcation" problem znikał. https://forum.gigabyte.us/thread/12413/z490-aorus-elite-bios-11th Tutaj losowe tematy które znalazłem, jest tego więcej.
  4. Kartę graficzna przetestowałem u córki na komputerze, żadnych problemów, brak bsdosów. Pamięci przetestowane wcześniej, w między czasie zacząłem szukać jeszcze na necie i znalazłem informacje o dosłownie takich samych objawach jak u mnie w zestawie z takimi samymi podzespołami jeżeli chodzi o dobór elementów, a dokładniej chodzi o: Płytę główną z serii Z490 oraz procesor 11 generacji oraz dysk pod PCIe M2, znalazłem sporo tematów o losowych BSOD na właśnie takiej konfiguracji. I sporo odpowiedzi i testów tych użytkowników sprowadzało się do wyniku że problemem jest na Z490 PCIe 4.0 którego nie było w obsłudze na generacji 10 intela a jest na 11 intela i używanie dysku m2 na slocie m2_cpu. Jak ktoś miał droższą płytę to miał możliwość zmiany PCIe na 3.0 ( co nie zawsze pomagało - bo sprzęt podłączony wymuszał 4.0 mimo przestawienia opcji w BIOS ) lub włączenia opcji "bifurcation 8x8". No i opcją która działała w każdym wypadku to zmiana płyty głównej na Z590. Wybrałem opcję ostatnią zamówiłem Gigabyte Z590 AORUS ULTRA, opcji wyboru gen. pcie na 3 u mnie w BIOS nie było na poprzedniej płycie, bifurcation znalazłem, po włączeniu nie miałem BSOD ( ale w między czasie zamówiłem Z590 więc za długo nie przetestowałem ). Od zmiany płyty aktualnie nie miałem BSOD, a Z490 wrzucę do córki bo tam jest mój poprzedni i5-10600K na którym nie było żadnych problemów.
  5. Ring Ratio domyślne było na Auto, ale w kolumnie obok jako domyślne 41. Wyłączyłem całkiem OC, wszystko default i dalej są restarty z BSOD i tym samym komunikatem. Najgorsze jest to że odpalam Fumark dla grafiki + OCCT dla CPU w tym samym czasie, chodzi godzinę i nie ma żadnego BSOD. Restart po prostu jest w losowych momentach życia systemu, raz w grze, raz poza grą ( częściej w czasie gry ). Wszystkie benchmarki, testy przechodzą. CPU Test, linpack, power test - zero restartów. Tragedia, zacznę test od zmiany karty graficznej na GTX 1070, a do córki wrzucę RTX'a. Ciężko to testować ponieważ zdarza się on nie regularnie i nie da się go wywołać jakąś czynnością.
  6. Domyślnie CPU jest na AUTO ( x36 ), ja zmieniłem na x46, czy ja dobrze rozumiem że im wyższe napięcie na procku poprzez podkręcenie mnożnika to więcej napięcia potrzeba na pamięciach? Ring Ratio jest na AUTO ( domyślne 41 )
  7. Ustawiłem 1.41, zapomniałem wspomnieć o czymś ważnym - procesor mam z mnożnikiem x46 ( zapomniałem o tym całkowicie ) - zmienię na x44.
  8. Od wczoraj jak ustawiłem pamięci na 1.4v jeszcze nie było BSOD, jeżeli będzie tak w dalszym ciągu to znalazłem rozwiązanie, ale też i zmartwienie, bo jednak nigdy nie musiałem ruszać napięć na pamięciach by wszystko działało, szczególnie że żadnego OC nie robię ( nie licząc profilu XMP ). Jeżeli się okaże że podwyższenie napięć rozwiązuje problem to by oznaczało że coś jest nie tak z płyta główną, pamięci sprawdzone oczywiście u młodej na kompie, i tam z XMP na domyślnych napięciach bez problemu działają. A na tej płycie nawet słabsze pamięci ( które testowałem ) wymagają podniesienia napięcia by działały prawidłowo. I od początku coś było nie tak z tymi napięciami bo ich zmiana wydłużała czas wystąpienia BSOD. Co o tym myślicie? -- Edycja Dosłownie 5 minut po wstawieniu tego postu poszedł BSOD, ale znów im większe napięcie ustawiłem to tym dłuższy czas do BSOD.
  9. RAM testowałem pełnym memtest86 / 5 pełnych cykli ponad 6h - zasilacz myślałem by wrzucić z drugiego kompa, ale u młodej jest 500W Gold ( u niej jest tylko GTX 1070 i jeden SSD wiec mocniejszy nie potrzebny ). Co do sprawdzenia PSU to teraz wziąłem w moje ręce starego poczciwego Chiefteca 750W ale nie ma tam dodatkowej cztero pinowego złącza dla CPU ( jest 8pin, a tutaj potrzebne 8 + 4 ). Zaraz poskładam wszystko ( bo jednak nie wymienię PSU ), może jak dzieci pójdą spać to wezmę GTX 1070 na testy. Zrobię też tak.
  10. Ponownie wystąpił BSOD z włączonym XMP i na 1.38v ale po 6 godzinach pracy/gry, jak wyłączyłem XMP to był co 10 - 15 minut od uruchomienia kompa i gry. Więc wygląda to na problem z pamięciami, jutro wytargam dwie kości z czterech i zostawię tylko dwie. Edit: Wrzuciłem stare pamięci do komputera, "Corsair 16GB (2x8GB) 3000MHz" i tak: jak odpaliłem je na XMP od razu każda gra wywalała się, podniosłem napięcie na 1.38v i przestały gry się wywalać na starcie, tylko wywalają po 30 - 50 minutach. Nie ma już BSOD ale w Windows Event znalazłem że też jest ten sam błąd tylko sterownikowi udaje się odzyskać sprawność ( zrestartować się ), znalazłem dokładnie informacje: "Sterownik ekranu nvlddmkm przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność.". Czy można z takich akcji zasugerować że z płytą główną jest coś nie tak, czy jeszcze zainteresować się zasilaczem z powodu problemów z napięciami, choć napięcia pamięci już kontroluje płyta główna nie zasilacz. Oczywiście pamięci nie mają żadnych błędów u córki w komputerze jedne i drugie działają prawidłowo.
  11. Zasilacz to model: CP-9020179, patrzyłem by kupić nowszą wersję Tak, na wcześniejszej wersji BIOSu ramy startowały w profilu XMP ale przy ładowaniu się systemu od razu był BSOD ( jednak z innym komunikatem ), mam dualboota z ubuntu tez się zwieszała konsola że nie startował nawet dmesg. Po aktualizacji BIOS systemy z profilem XMP startują prawidłowo. Jak teraz o tym pomyślę to mam wrażenie że problem może jednak leżeć przy dogadywaniu się płyty z pamięciami. Co do innego systemu to mam jeszcze Ubuntu ale bez gui bo pod nim testuje parę aplikacji, a VPS pod Windowsem mi nie daje nie raz bezpośredniego w/w I/O. Jeszcze przy pracy na linuxie nie zdarzył mi się kernel panic, ale często siedzę tam krótko tylko by coś przetworzyć przetestować. Cały czas odrzucam myśl i mam nadzieję że się nie mylę że to problem z k. graficzną, ponieważ wszystko śmigało prawidłowo, dopiero po wymianie tych paru komponentów zaczęły się problemy ( ram ( wcześniej był 2 x 8 3200), procek, zasilacz). Przetestuję co będę mógł, wyciągnę pomoc z twojej wypowiedzi i zobaczymy co dalej, trochę może to potrwać bo aktualnie nie siedzę już w domu tylko jeżdżę do biura. Aktualizacja Po wyłączeniu XMP na pamięciach BSOD co 10 - 15 minut, ponownie włączyłem XMP ustawiłem 1.38V na pamięciach ręcznie i aktualnie od dwóch godzin brak BSOD, ale to się okaże w praniu.
  12. Zasilacz to model: CP-9020179, patrzyłem by kupić nowszą wersję Tak, na wcześniejszej wersji BIOSu ramy startowały w profilu XMP ale przy ładowaniu się systemu od razu był BSOD ( jednak z innym komunikatem ), mam dualboota z ubuntu tez się zwieszała konsola że nie startował nawet dmesg. Po aktualizacji BIOS systemy z profilem XMP startują prawidłowo. Jak teraz o tym pomyślę to mam wrażenie że problem może jednak leżeć przy dogadywaniu się płyty z pamięciami. Co do innego systemu to mam jeszcze Ubuntu ale bez gui bo pod nim testuje parę aplikacji, a VPS pod Windowsem mi nie daje nie raz bezpośredniego w/w I/O. Jeszcze przy pracy na linuxie nie zdarzył mi się kernel panic, ale często siedzę tam krótko tylko by coś przetworzyć przetestować. Cały czas odrzucam myśl i mam nadzieję że się nie mylę że to problem z k. graficzną, ponieważ wszystko śmigało prawidłowo, dopiero po wymianie tych paru komponentów zaczęły się problemy ( ram ( wcześniej był 2 x 8 3200), procek, zasilacz). Przetestuję co będę mógł, wyciągnę pomoc z twojej wypowiedzi i zobaczymy co dalej, trochę może to potrwać bo aktualnie nie siedzę już w domu tylko jeżdżę do biura.
  13. widziałem te informacje i jeszcze mnóstwo innych o ustawianiu power planów i tak dalej, ale nic to nie dawało. Nie, po wgraniu najnowszego BIOSu dalej problem występuje, tak samo sprawdzałem 3 wersje sterowników. Dostałem jeszcze informacje by wyłączyć XMP na pamięciach i sprawdzić lub podnieść napięcie, sprawdzę to.
  14. Nie mam już pomysłu z czego może wynikać losowy BSOD więc postanowiłem napisać tutaj, może ktoś ma pomysł lub jakoś dyskusja nakieruje. Podczas pracy ( windows, edytor tekstu - programowanie )/gry ( warzone, fortnite ) potrafi walnąć BSOD o błędzie "VIDEO_TDR_FAILURE (116)" ( wyciągnięte z memorydumpa ). Podczas BSOD gaśnie ekran bo nie idzie sygnał z karty graficznej ( wszyscy którym wyskakuje taki błąd też gaśnie ekran - brak sygnału ). Nie mogę sam wywołać tego błędu, występuje on losowo, raz po pół godziny, raz po 5 godzinach, raz jest spokój dwa dni, a nie raz wywali jeden > restart > wywali po 15 min drugi a potem spokój. Zaczęło się to po wymianie komponentów na nowe, jednego dnia wymieniłem procesor, pamięć ram, zasilacz. W Event Manager nie ma żadnych błędów przed BSOD. Z memorydumpa za dużo nie widzę. Podczas odpalania wszelakich benchmarków testujących Grafikę ( OCCT, Prime, Cine ), Procesor ( program od intela do testowania instrukcji i benchmarki ), Pamieć RAM/VIDEO - nie wywala BSOD, wszystkie testy przebiegają bez problemów - bez BSOD, pamięci RAM testowałem windowsowym toolsem, pamięci karty graficznej testowałem OCCT. Nie robię OC sprzętu, wyłączałem dla testów c-state i system zarządzania energia gigabajta ( nie pamiętam nazwy ) - nic to nie dawało. Temperatury to nie problem CPU nie przekracza 63c, GPU nie przekracza 71c. Płyta główna ma najnowszy BIOS, karta graficzna tak samo najnowszy BIOS. System reinstalowany po wymianie komponentów. Wyłączałem antywirusa dla testów ( Avast ) też nic nie dało. Może ktoś ma jakiś pomysł. Specyfikacja: Gigabyte Z490M GAMING X Intel i7-11700k Gigabyte RTX 3070 Gaming X 32GB DDR4 - Patriot Viper Steel 4x8GB 3600 XMP włączony Corsair RM750x 750W Dyski Samsung 980 1TB M2, 2 x 1 TB SSD SATA, 2 x 8 TB HDD SATA VIDEO_TDR_FAILURE (116) Attempt to reset the display driver and recover from timeout failed. Arguments: Arg1: ffffc98408fd0460, Optional pointer to internal TDR recovery context (TDR_RECOVERY_CONTEXT). Arg2: fffff80122498f2c, The pointer into responsible device driver module (e.g. owner tag). Arg3: ffffffffc000009a, Optional error code (NTSTATUS) of the last failed operation. Arg4: 0000000000000004, Optional internal context dependent data. Debugging Details: ------------------ Unable to load image \SystemRoot\System32\DriverStore\FileRepository\nv_dispi.inf_amd64_015fa42d67826549\nvlddmkm.sys, Win32 error 0n2 Page 88aa2c not present in the dump file. Type ".hh dbgerr004" for details Page 88aa2c not present in the dump file. Type ".hh dbgerr004" for details Page 88692d not present in the dump file. Type ".hh dbgerr004" for details Page 88692d not present in the dump file. Type ".hh dbgerr004" for details Page 88692d not present in the dump file. Type ".hh dbgerr004" for details ...... KEY_VALUES_STRING: 1 Key : Analysis.CPU.mSec Value: 1952 Key : Analysis.DebugAnalysisManager Value: Create Key : Analysis.Elapsed.mSec Value: 4484 Key : Analysis.Init.CPU.mSec Value: 421 Key : Analysis.Init.Elapsed.mSec Value: 16546 Key : Analysis.Memory.CommitPeak.Mb Value: 134 Key : WER.OS.Branch Value: vb_release Key : WER.OS.Timestamp Value: 2019-12-06T14:06:00Z Key : WER.OS.Version Value: 10.0.19041.1 FILE_IN_CAB: MEMORY.DMP BUGCHECK_CODE: 116 BUGCHECK_P1: ffffc98408fd0460 BUGCHECK_P2: fffff80122498f2c BUGCHECK_P3: ffffffffc000009a BUGCHECK_P4: 4 VIDEO_TDR_CONTEXT: dt dxgkrnl!_TDR_RECOVERY_CONTEXT ffffc98408fd0460 Symbol dxgkrnl!_TDR_RECOVERY_CONTEXT not found. PROCESS_OBJECT: 0000000000000004 BLACKBOXBSD: 1 (!blackboxbsd) BLACKBOXNTFS: 1 (!blackboxntfs) BLACKBOXPNP: 1 (!blackboxpnp) BLACKBOXWINLOGON: 1 PROCESS_NAME: System STACK_TEXT: ffff8806`d61672d8 fffff801`1d44663e : 00000000`00000116 ffffc984`08fd0460 fffff801`22498f2c ffffffff`c000009a : nt!KeBugCheckEx ffff8806`d61672e0 fffff801`1d3f6c34 : fffff801`22498f2c ffffc984`00739030 00000000`00002000 ffffc984`007390f0 : dxgkrnl!TdrBugcheckOnTimeout+0xfe ffff8806`d6167320 fffff801`1d3ef76c : ffffc984`00762000 00000000`01000000 00000000`00000004 00000000`00000004 : dxgkrnl!ADAPTER_RENDER::Reset+0x174 ffff8806`d6167350 fffff801`1d445d65 : 00000000`00000100 ffffc984`00762a70 00000000`0123cd60 fffff801`078cf54c : dxgkrnl!DXGADAPTER::Reset+0x4dc ffff8806`d61673d0 fffff801`1d445ed7 : fffff801`08325440 ffffc984`0a303d70 00000000`00000000 00000000`00000100 : dxgkrnl!TdrResetFromTimeout+0x15 ffff8806`d6167400 fffff801`078b8655 : ffffc983`fd8900c0 fffff801`1d445eb0 ffffc983`f629ccd0 ffffc984`00000000 : dxgkrnl!TdrResetFromTimeoutWorkItem+0x27 ffff8806`d6167430 fffff801`07955995 : ffffc983`fd8900c0 00000000`00000080 ffffc983`f62b90c0 001fa4ef`bd9bbfff : nt!ExpWorkerThread+0x105 ffff8806`d61674d0 fffff801`079fe938 : fffff801`02832180 ffffc983`fd8900c0 fffff801`07955940 00000000`00000000 : nt!PspSystemThreadStartup+0x55 ffff8806`d6167520 00000000`00000000 : ffff8806`d6168000 ffff8806`d6161000 00000000`00000000 00000000`00000000 : nt!KiStartSystemThread+0x28 SYMBOL_NAME: nvlddmkm+e28f2c MODULE_NAME: nvlddmkm IMAGE_NAME: nvlddmkm.sys STACK_COMMAND: .cxr; .ecxr ; kb FAILURE_BUCKET_ID: 0x116_IMAGE_nvlddmkm.sys OS_VERSION: 10.0.19041.1 BUILDLAB_STR: vb_release OSPLATFORM_TYPE: x64 OSNAME: Windows 10 FAILURE_ID_HASH: {c89bfe8c-ed39-f658-ef27-f2898997fdbd} Followup: MachineOwner ---------
  15. graczu_-

    PC vs iMac

    Kup imaca będzie śmiesznie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...