Skocz do zawartości

Wolfgang

Stały użytkownik
  • Postów

    34
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    4

Ostatnia wygrana Wolfgang w dniu 6 Grudnia 2021

Użytkownicy przyznają Wolfgang punkty reputacji!

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Wolfgang

Apprentice

Apprentice (3/14)

  • Dedicated Unikat
  • First Post Unikat
  • Collaborator Unikat
  • Week One Done
  • One Month Later

Najnowsze odznaki

7

Reputacja

  1. Ad 1. Zasilacz i obudowa najprawdopodobniej nie będą musiały być wymieniane, ale wszystko zależy od tego, jakie konkretnie podzespoły będziesz chciał zamontować. Ad 2. Do nowej płyty głównej będziesz mógł prawdopodobnie podłączyć SSD M.2 PCIe NVMe - to rozwiązanie powinieneś wybrać ze względów wydajnościowych. M2 to tylko format budowy - tak jak formatem jest 3,5 cala. Istnieją M.2 SATA oraz M.2 PCIe NVMe. Może ten artykuł pomoże: https://www.kingston.com/pl/blog/pc-performance/two-types-m2-vs-ssd Osobiście połączyłbym etapy 1. i 2., żeby nie musieć się później bawić w przenoszenie systemu z HDD na SSD i nie ograniczać wydajności innych podzespołów przez kilka miesięcy.
  2. "Ranks" to parametr mówiący o budowie wewnętrznej modułu pamięci, "Channel" natomiast dotyczy sposobu współpracy modułów RAM z płytą główną i CPU. To są niezależne parametry. Nie musisz nic zmieniać. Często tak jest, ale nie zawsze - wygląd zewnętrzny nie zawsze pokrywa się z architekturą wewnętrzną.
  3. Wolfgang

    dysk ssd + ram

    Cześć! Parametry pracy wszystkich kości pamięci zostaną zrównane do najwolniejszych, więc zazwyczaj najlepiej jest dokupić pamięć o parametrach takich samych, jak już posiadana. Ilość potrzebnego RAM zależy od programów z których korzystasz. Najlepiej jak sprawdzisz rekomendacje do używanego oprogramowania. Do pracy biurowej 8 GB wystarcza. Z pojemnością SSD jest podobnie jak z pamięcią. Wszystko zależy ile programów potrzebujesz mieć na dysku. Na system i pakiet biurowy 240 GB z pewnością wystarczy.
  4. Różnie z tym bywa w zależności od płyty głównej. W pierwszym poście pisałeś, że podejrzewasz uszkodzenie slotu pamięci, więc może faktycznie tak jest? Możesz jeszcze spróbować wstawić te kości w a1 i b1. Natomiast jeśli też nie będzie działać, to musisz pogodzić się z tym, że kości pamięci na tyle się różnią, że są w stanie pracować ze sobą tylko w trybie single channel.
  5. Wolfgang

    Problem z portalem.

    Zgadzam się, ale to zaszłość historyczna. Forum ma dłuższą historię niż strona. BTW Zgłaszam problem z działaniem forum - często akcja staje w miejscu po kliknięciu "Dodaj odpowiedź".
  6. Wolfgang

    Problem z portalem.

    Konta na portalu i na forum są niezależne. Musisz założyć drugie konto na portalu, żeby komentować artykuły.
  7. Obie kości są okej. Niestety informacje na stronach ich producentów nie są szczegółowe, więc nie jestem w stanie określić, czy uruchomią się w trybie dual channel 😞
  8. Oznaczenia powinny być na kości pamięci - zazwyczaj jest jakaś naklejka. Powinno na niej być jakieś oznaczenie które wygląda mniej więcej tak: "KHX1600C10D3B1K2/16G". Tryb Dual Channel wymaga, aby sparowane moduły pamięci były tej samej pojemności, a najlepiej identyczne. Co będzie lepszym rozwiązaniem... To Twoja indywidualna decyzja, czy wolisz mieć dużo nieco wolniej działającej pamięci, czy mniej ale działającej trochę szybciej. Wszystko zależy od wymagań oprogramowania którego używasz. Trzecia opcja to wydać więcej pieniędzy i kupić 8 GB CL 10.
  9. Niestety tak. Ludzie wolą mieć wszystko z agregowane w jednym portalu, z jednym systemem powiadomień, reakcji itp. To dla wielu jest chyba ważniejsze niż wygoda wyszukiwania informacji i ochrona prywatności.
  10. Moduły z pierwszego i trzeciego linku będą pasować. Drugi to pamięć do laptopów. Nie znając dokładnego oznaczenia pamięci w Twoim komputerze nie podejmuję się zgadywać, czy kości będą działać w trybie Dual Channel. Dodatkowo muszę zaznaczyć, że pamięci które znalazłeś mają parametr opóźnienia CL 11, czyli działają wolniej niż ta kość którą posiadasz (CL 10). Niestety za moduły CL 10 musiałbyś zapłacić znacznie więcej. Instalując którąś z zalinkowanych kości spowolnisz podsystem pamięci o kilka procent. Są to kwestie nanosekund, więc w raczej nie zauważysz różnicy, w przeciwieństwie do różnicy w portfelu. Jak będziesz instalował moduły to obsadź sloty A2 i B2 lub parę A1 i B1 (wtedy uaktywnisz Dual Channel, o ile kości na to pozwolą).
  11. Hej! Kość pamięci może być innej firmy, byle był to DDR3 1600 non-ECC, un-buffered. Płyta obsłuży także szybsze lub wolniejsze pamięci, ale jak ma działać, zarazem ze starym modułem, to najlepiej trzymać standardu DDR3 1600, bo prędkość zostanie zrównana z najwolniejszym modułem. Jak chcesz zminimalizować ryzyko, zakupu nieodpowiedniego modułu, to możesz spróbować poszukać tych z listy udostępnionej przez producenta płyty głównej: https://www.asrock.com/mb/Intel/H97M Pro4/#Memory Jeżeli chciałbyś, żeby pamięci działały w trybie Dual Channel (trochę większa wydajność), to dobór musiałby być ostrożniejszy, a najlepiej jakby był to dokładnie ten sam model pamięci, który już masz. Jeśli podasz dokładny model modułu pamięci który masz (np. KHX1600C10D3B1K2/16G) i drugiej, którą chcesz kupić, to będzie można napisać coś więcej. Problem z blue screenem mógł być, ale nie musiał być spowodowany uszkodzeniem slotu.
  12. Super! To będzie znacznie wydajniejsza konfiguracja.
  13. Cześć. W tej kwocie ciężko złożyć coś sensownego z nowych części. Nie wiem, czy czytałeś artykuł dotyczący aktualnie polecanych zestawów: https://www.purepc.pl/jaki-komputer-do-gier-kupic-polecane-zestawy-komputerowe-na-grudzien-2021-gotowe-konfiguracje-w-roznych-cenach?page=0,1 Płyta, procesor, chłodzenie i pamięć wyjdą za ok. 900 zł. Jest to zestaw wystarczający do pracy biurowej i z możliwością ewentualnej rozbudowy w przyszłości.
  14. Do RTX 3080 możesz w zasadzie podłączyć dowolny drugi monitor. W przypadku Intel HD 620, to zależy jak producent laptopa skonfigurował wyjścia, ale zasadniczo też nie powinieneś mieć problemów podłączeniem czegoś o dużej rozdzielczości np. panoramy 3440x1440. Z tym, że nie możesz za bardzo liczyć na uruchomienie wysokiego odświeżania na obu monitorach. Raczej nastaw się na 60 lub 75 Hz.
  15. Każdy inaczej patrzy na koszty, ale moim zdaniem dokupienie SSD i wymiana samego procesora jest stosunkowo prostym i tanim sposobem na przyśpieszenie Twojego komputera. Być może SSD posłuży Ci także w kolejnym komputerze (dlatego nie warto brać najtańszych, a Crucial MX to dobry wybór). Dla wydajności najlepiej by było gdybyś nie zapełniał nośników danych powyżej 70-80% - warto, żebyś się zastanowił co oprócz systemu wrzucisz na SSD, a co na HDD. Na HDD powinny wylądować przede wszystkim te rzeczy z których rzadko korzystasz lub dla których prędkość odczytu nie ma większego znaczenia (np. muzyka i filmy - o ile nie zajmujesz się ich obróbką). Twoja płyta główna powinna mieć 6 złączy SATA, więc nie powinno być problemu z używaniem 4 nośników. Jeśli zdarza Ci się przenosić większe ilości danych, to możesz pomyśleć o wykorzystaniu starego SSD jako dysku przenośnego - wystarczy dokupić kieszeń na USB 3.0.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...