Jump to content

okatse

Użytkownik
 • Content Count

  9
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutralna

About okatse

 • Rank
  Newbie
 1. Poczytałem ten arty i parę innych już wcześniej. I to chyba najtrafniejsze zdanie - aczkolwiek akurat ja chyba miałem trochę szczęścia bo udało się przekroczyć max turbo o 400MHz i może nawet ciut dalej bym poszedł - ale temperatury już za duże. Ten procek standardowo ma 1600-3400Mhz w turbo 3800. Gdy puszczam stres test w aida bez OC to zegar utrzymuje się na 3400 i czasem jest pik do 3800. Jak zrobię OC tylko przez bclk to w stres teście zegar cały czas otrzymuje się na 3700 (nie osiąga 3800 turbo - nie wiem czemu). Jak zrobię OC przez mnożnik (lub mnożnik i bclk ) to zegar w stres teście od razu wskakuje na 4200. Czyli wydajnościowo najlepsze rozwiązanie to OC przez mnożnik. BCLK to tylko dodatek. A czemu takie dziwne zachowania są żaden artykuł tego nie wyjaśnia. Tak czy inaczej dziękuje za wszystkie pomoce - cel zrealizowany :)
 2. NIe nie - te 4500 to tylko w formie przykładu - myślę ze 3900 może 4000 to max Przy czym na dal nie wiem czemu tak dziwnie się procek zachowuje - patrz pierwsza aida i druga. Wygląda to tak że jak OC robione jest tylko przez BCLK - to przy stres teście wejście procka na max zegar jest jakby leniwe (po 10 minutach stresu procek tylko na chwile osiągnął max). Przy OC tylko przez mnożnik zegar od razu wskakuje na max.
 3. hym - czyli mamy dwa stany 1) kręcenie po przez BCLK - ale tym pospołem kręcimy całą płytę , pamięci i czasem nawet gpu się oberwie. Co w rezultacie nie pozwala na wiele bo jest wąskie gardło np: ram z 1600 nie pójdzie na 1700 2) kręcenie tylko mnożnikiem. I tu teoria jest taka że przy pozostawieniu BCLK na 100 i ustawieniu mnożnika na 45 dostaniemy 4500Mhz. Przy czym nie podkręcamy przy okazji innych podzespołów. Wydaje mi się że ta metoda jest zdecydowanie lepsza od poprzedniej. Ale coś czuję że się mylę bo to było by zbyt piękne.
 4. Wszystko się zgadza co napisałeś ale nadal nie rozwiązało się pytanie jakie zadałem. Może inaczej je zadam. Wszyscy piszą czy to po forach czy na youtubie że procki bez K można tylko i jedynie podkręcić przez BCLK, przy czym trzeba uważać bo zwiększenie BCLK wpływa nie tylko na cpu ale i na inne podzespoły jak ram. I zrobiłem w pierwszej wersji tak jak Michikun zalecił. Co na końcu dało mi 3900Mhz cpu i lekko ram podskoczył. Ale potem zauważyłem że mogę zmienić samo RATIO cpu nie ruszając BCLK. Co ostatecznie też mi dało 3900Mhz a ram został nie tknięty. Więc czegoś tu nie kumam - skoro nie muszę dotykać BCLK aby podkręcić cpu - to czemu wszyscy piszą aby robić to przez BCLK (które jest bardziej ryzykowne) Ale nigdzie nie podałem taktowania w spoczynku - na wszystkich obrazkach jest po OC w stres teście. Po OC pierwszą metodą czy drugą procek zachowuje się tak samo. W spoczynku ma 1600MHz jak odpale stres test zegarek podskakuje to 3900MHz.
 5. Akurat mam aide pod ręka więc. Co dziwne podczas stres testu menadżer zadań pokazywał że procek jest na swoim bazowym turbo 3600 - tak jakby nie bylo OC. Aida pokazywała w tym samym czasie 3700. A przecie teraz przy BCLK 103 powinno być 3900. WTF ? po 10 minutach testu statystyki wyglądają tak I wracając do filmu pokazanego przez topdog Skoro mogę zmienić ratio to mogę BCLK zostawić w spokoju na 100% zwiększyć ratio do 40 i mam 4000MHz zamiast BCLK 103 x 38 = 3900 Czy coś źle rozumuje ? Ustawiłem na sztywno ratio 39 BCLK na 100 i efekt jest taki Ktoś mądry mnie oświeci ? Zwiększając tylko BCLK doszedłem do 3900 - no i ram oczywiście się też podniósł. A sam zegar nie był stabilnie cały czas na 3900 tylko się bujał od 3700 do 3900 Ustawiając ratio na 39 a BCLK zostawiając w spokoju 100 też wyszło 3900 - ale mniejsze ryzyko że ram nie wydoli i sam zegar stabilniejszy To która metoda jest lepsza i o co tu chodzi ?
 6. BCLK na 103 wygląda to tak Czym najlepiej zrobić stres testy - ten stres z cpu-z to raczej jakaś lipa. topdog - dzięki za film. Nie kumam czemu ustawił cpu ratio na stałe 40 - czemu ma ten zabieg służyć ? Zwiększyłem BCLK na 103% max taktowania doszedł do 3900MHz - pewnie jak zwiększę do 105 też może pójdzie i będzie taki sam wynik ja na filmie 4200MHz. Ale Ratio ja mam w biosie na auto - czyli płyta sama pewnie podniesie do tego 40. To czemu na filmie on na sztywno ustał - co coś daję ?
 7. ok BCLK na 102%. Ale w biosie pokazało ze turbo podskoczy z 3400 na 3446MHz a jak patrze na cpu-z to skacze nawet do 3800MHz Cpu-z się myli czy to normalne ? Napięcie na Core wacha się ale max jak widać 1.024v Ram jak widać z 800 podskoczył do 815. Nie wiem jak te wyniki interpretować. Czy napięcia są bezpieczne ? Do jakiej granicy nie przekraczać ? Temperatury Cpu nawet nie drgnęły.
 8. Cześć Trafił w moje ręce stary komputer - zastanawiam się czy da się z niego coś wycisnąć dodatkowego. Chce zrobić OC cpu i ram w celu zabawy i nauki bardziej niż wyciskania 200% mocy - bo przy tym procku to raczej sztuka dla sztuki - ale nauczyć się czegoś nowego zawsze warto. Potrzebuje porady kogoś kto się zna - jakie opcje w biosie zmienić i na jakie wartości aby podkręci nieco CPU i RAM jeśli się da. Tak wiem że procek jest bez K i nie wiele jest na tym polu do zrobienia ale BLCK pozwala na zmianę od 95% do 150% więc mikro OC na tym CPU zrobić można. Z ramem nie mam pojęcia co można zrobić. Niby w biosie coś tam zmienić w kwestii ramu mogę - będzie widać na zdjęciach niżej. Płyta główna Procesor Ram Obrazki z biosu
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.