Skocz do zawartości

karpior

Stały użytkownik
  • Liczba zawartości

    19
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez karpior

  1. Zacznijmy od tego, że z ISP nie uruchomi GPONa na routerze klienta. Mogą ci natomiast przestawić ich sprzęt na tryb bridge i wtedy kupujesz swój router (już nie światłowodowy tylko zwykły kablowy RJ45) na którym robisz wszystko to co potrzebujesz.
  2. Co do gwarancji - to już konkretna oferta danego sprzedawcy określa. Osobiście od wielu lat już kupuję tylko poleasingowe 😉 same thinkpady np. t430s, t470s, t490 itd. Nigdy problemów nie miałem wiadomo że czasem się może zdarzyć usterka. Takie laptopy natomiast bez problemu się naprawia, każda część dostępna jest.
  3. Drukarka jest w sieci z komputerem lokalnym, na którego poprzez VPN i zdalny pulpit uzyskujesz dostęp z zewnątrz z innego komputera? Tak mamy to rozumieć? Problem występuje tylko ze zdalnej maszyny? Z sieci "wewnętrznej" czyli tej gdzie drukarka wszystko działa dobrze? Próbowałeś użyć pulpitu zdalnego z sieci wewnętrznej? Jeśli drukujesz z Adobe Acrobat Readera, spróbuj otworzyć dokument, wywołać okno drukowana, kliknąć "zaawansowane" i zaznaczyć "drukuj jako obraz".
  4. Akurat hg8245q2 ma strasznie lipne wifi. Wiele ludzi na nie narzeka. Po swojej stronie możesz spróbować pozmieniać kanał radia 5GHz, jeśli masz dostęp do routera. Posiłkuj się apką Wifi Analyzer na Androida, jak również Win 10 w sklepie Microsoftu (darmowe) aby sprawdzić zajętość pasma. W każdym razie z tym modelem onta nie wróżę dużych sukcesów. Dzieje się tak od początku odkąd zainstalowano łącze z tym huawei?
  5. Dokładnie tak. Osobiście AX50 umieściłbym w salonie, z uwagi na lepsze wifi w pomieszczeniu z lewej u góry
  6. A wiadomo chociaż jaki dostawca łącza/technologia? Bo jeśli dostawca w skrzynce założy swój sprzęt z przynajmniej 2 portami ethernetowymi, to po prostu oba kable z gniazdek wpinasz tam i po kablu działa. Jeśli wifi z urządzenia operatora będzie słabe, to na nim wifi wyłączasz, swój router wpinasz w dowolne gniazdko i wyłączasz w nim dhcp, czyli służy tylko za wifi + switch kablowy do podpięcia komputera lub tv. Jeśli potrzebujesz natomiast swojego routera bo operator tego wymaga, to trzeba router wstawić do skrzynki, aby móc korzystać z obu kabli.
  7. Urządzenia różnych producentów nie są kompatybilne między sobą, to zamknięte systemy. W twoim przypadku cytując producenta: a więc poszukaj po prostu jakiegoś Asusa wspierającego AiMesh. Pamiętaj, że mesh najlepiej działa w opcji spięcia jednostek kablem, a po wifi tylko "klienci" czyli laptopy, telefony itd Konfiguracja:
  8. dokładnie tak, polecam jednak ułożyć po 2 skrętki między switchami - koszt pomijalny, a może się przydać w razie uszkodzenia kabla pierwszego, agregacji linku (zwielokrotnienia prędkości) lub podziału sieci bez użycia zarządzalnych switchy (np. wspomniany wcześniej multiroom na iptv multicast)
  9. W 90% przypadków sprawdzi się ułożenie 1 skrętki między centralą "1" i centralą "2". I wtedy w obu centralach wstawiasz switche. Może być tylko konieczność montażu switchy zarządzalnych, jesli np. w grę będzie wchodziła iptv multicast od jakiegoś dostawcy usług (do separacji ruchu aby mieć internet i tv po jednym przewodzie). Możesz też wtedy ułożyć 2 kable między centralami aby użyć ich jako LAG/LACP czyli zwiększyć szybkość linku między switchami, albo stworzyć 2 osobne sieci. Na taką odległość kabel cat6a i będziesz mieć spokojnie 10Gbit na przyszłość.
  10. Transmisja 1Gbit/s to max 100m skrętki, ale dla bezpieczeństwa możesz przyjąć np. max 90m. Co do kabli z biura na parterze - przecież wychodzą z niego kable do innych pokoi oraz na piętro, więc użyj któregoś i przedłuż w nowe miejsce. Możesz wykorzystać coś w stylu "łącznik cat6 lsa" - wpisz w google
  11. To wygląda jak instalacja telefoniczna 😄 Nie takie rzeczy już widziałem po "fachowcach" elektrykach, zatrzymanych w okresie PRL jeśli chodzi o układanie kabli (nie obrażam wszystkich elektryków tylko tych z którymi mi przyszło się "ścierać") Jeżeli chcesz korzystać z sieci o prędkości 1Gbit/s, to od "centrali" do danego gniazdka należy mieć osobny kabel, czyli używane jest wszystkie 8 żył w nim. Jeżeli od centrali do np. gniazdka na piętrze idzie 1 kabel, a od tego gniazdka (podwójnego) idzie drugi kabel do innego pokoju, to aby sieć działała w 2 miejscach jednocześnie należy w 1 gniazdku podłączyć switcha (kabel od centrali) i kabel do drugiego gniazdka wpiąć też do tego switcha. Żadnych czujek alarmowych się do tego już nie podłączy. Jak masz możliwość - dołóż kable od centrali do gniazdek bezpośrednio. Czy kat5e czy kat6 - wybór i budżet twój. Kat6a pozwoli w przyszłości uruchomić 10Gbit/s, a kat5e teoretycznie przy małych odległościach obsłuży 2.5 oraz 5Gbit/s. Co do wyprowadzenia centrali do garażu - nie wiem co chcesz osiągnąć, ale jeśli chodzi doprowadzenie internetu od operatora, to wystarczy jak z garażu będziesz miał kabel do "centrali". Czy miedzianą skrętkę czy światłowód - zależy co chcesz osiągnąć. Centrala to też pojęcie raczej z telefonii, chodzi po prostu o szafkę/skrzynkę z kablami? Zamontujesz tam switch?
  12. DVA-5592 posiada prócz modemu ADSL/VDSL normalny port WAN RJ45, więc czemu miałoby to nie działać? Jest to dość rozbudowany router.
  13. Faktycznie, umknęło mi to... Z ciekawości - co jest takiego złego w układzie klawiatur Thinkpadów? Bo imho są najlepsze w porównaniu do biznesowych HP i Dell... Może chodzi o same zamienione klawisze CTRL i FN? Ja się do tego szybko przyzwyczaiłem, ale można je najłatwiej w świecie "zamienić" 🙂
  14. Z grubsza założenia prawidłowe. Skrętki oczywiście mogą iść obok innych skrętek i koncentryków do TV. Na łączeniach strat nie będzie, bo takie są zamysły tworzenia sieci strukturalnych - kabel z jednej strony zakończony gniazdkiem a z drugiej na patchpanelu i do tego patchcordy do urządzeń. Wymieniony w tekście "rozgałęźnik" do kabli przy routerze - nie ma czegoś takiego (z zasadą działania jak np. splitter to kabli TV) - tylko switch cię interesuje. Co do wifi - jeśli obecny router nie zapewnia wystarczającego pokrycia na 3 pomieszczenia, lub prędkość jest niska - absolutnie nie repeatery/wzmacniacze sygnału, szczególnie dlatego że będziesz miał kable "szkieletowe". Nie wiem jak rozkład pomieszczeń wygląda (wrzuć poglądowy rysunek) ale budżetowo dobrym rozwiązaniem jest np. wstawienie zestawu 2szt Deco M4 (ac) spiętych kablami z routerem - w zależności od urządzenia przepchną około 350Mbitów po wifi (5GHz). Budżet jest jedynym ograniczeniem - jeśli chcesz więcej - są meshe ax.
  15. Od wielu lat użytkuję Lenovo Thinkpady serii T oraz X, i dla twoich wymagań idealny będzie 14-calowy T470s oraz 12-calowy X270. Chyba najlepsze klawiatury na rynku, nie boją się pracy w terenie, port USB-C obsługujący ładowanie, matowe matryce idealne na zewnątrz. W używkach niejako loterią jest czas pracy na baterii. Jeżeli nie wymagasz wyglądu zewn. klasy A, to spokojnie poleasingowego X270 kupisz w założonym budżecie z i5 7gen, 8GB ramu i SSD.
  16. czemu to przekierowanie wskazuje na (podejrzewam) interfejs LAN routera? Powinno chyba na jakiś komputer... (autor nie napisał dokładnie co chce osiągnąć)
  17. bez przesady, mój stary Galaxy S8 łącząc się z Deco M4 (też ma 867Mbit na 5GHz) robi speedtesty ~370DL/390UL - łącze 1Gbit symetryczne. Test robiony w tym samym pomieszczeniu co jedno z urządzeń. Nie patrząc na speedtesty, np. filmy z telefonu uploadują się na mojego NASa średnio z prędkością 43MB/s czyli ok. 334Mbit/s
  18. To gniazko w ścianie jest kat.3, i widać w nim 4 piny tylko - co oznacza, że najprawdopodobniej jest to gniazdko telefoniczne, a nie sieciowe w sensie ethernet WAN/LAN itp.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...