Jump to content

Dijkstra

Moderator
 • Content Count

  8456
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  41

Everything posted by Dijkstra

 1. Zabootować instalator dowolnego linuxa z pendrive, na nim: dd if=/dev/random of=/dev/sd* ; dd if=/dev/zero of=/dev/sd* pierwsze dd zapisze powierzchnie dysku pod sd* losowymi danym, drugie zerami. Jeżeli nie robiłeś na laptopie nie wiadomo czego, to wystarczy dowolne z nich - /dev/zero będzie szybsze. /dev/sd* to przykładowa ścieżka, może być różna. Dysk NVMe będzie zamontowany pod /dev/nvm*. Programy do wymazywania dysków zasadniczo nie robią wele więcej, niż to.
 2. Bonjour, Nie mogę znaleźć informacji jak działa przełązanie obsługiwanych urządzeń dedykowanymi przyciskami [1,2,3] na myszy i klawiaturze; muszę przełączać każde urządzenie osobno, czy komunikują się ze sobą i robiąc to na myszy ALBO klawiaturze oba peryferia przełączają się pomiędzy urządzeniami 1, 2, 3 jednocześnie? Dodam, że nie mogę użyć funkcji flow ani dedykowanego softu Logitech'a - tylko unifying dongle + przełączanie mechaniczne. Z góry dzięki.
 3. Hej, 1. Sprawdź coś takiego: [dx@t420-manjaro ~]$ ls -salh /etc/resolv.conf && cat /etc/resolv.conf 4,0K -rw-r--r-- 1 root root 92 kwi 1 12:05 /etc/resolv.conf # Generated by NetworkManager search hr nameserver 192.168.1.1 nameserver fd3a:8cd2:abd8::1 Tzn. czy resolv.conf istnieje, czy nie jest aby symlinkiem do czegoś i czy jest aktualizowany przez network managera. Po aktywacji połączenia "admin" powinny być inne DNS, niż dla users. 2. Sprawdź, czy na pewno wygląda tak: cat /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf [main] dns=default Musi być sekcja [main] dokładnie
 4. Faktycznie, potwierdzam problem - jest na styku kilku komponentów, które różnią się pomiędzy dystrybucjami i nigdy nie było zgody co do tego, jak powinny działać, zwłaszcza w środowisku wieloużytkownikowym. 1. W network managerze wyklikałem połączenia admin i others: - admin dostaje wszystko z dhcp i odklikuję w nim "wszyscy mogą używać tego połączenia" na karcie "ogólne" - others ma "wszyscy mogą używać tego połączenia" i tylko adres z DHCP - DNS ustawiam TPSA/orange. Efekt: faktycznie nie działa, tj używane są dns albo systemowe, albo fallbackowe systemd-resolvera. 2. Workaround:
 5. Regularny Mint (ubuntu), nie debianowy (LMDE)? Edit: nie było pytania, LMDE jest chyba tylko z cinnamonem. nie debianowy (LMDE)?
 6. Hej, Z mintem rozstałem się dość dawno, w momencie gdy zrezygnowali z wydania KDE. Network manager KDE pozwala na skonfigurowaniu na tej samej sieciówce wielu połączeń i wskazaniu którzy użytkownicy mogą korzystać z jakiego połączenia (w tym ethernet również) i podobną funkcjonalność miało jak pamiętam środowisko Mate. Z jakiego środowiska korzystasz? Może się pobawię w wolnej chwili, dawno nie zaglądałem do Minta.
 7. Bo to na 99% nie jest /dev/sda, tylko /dev/mapper/cośtam, albo /dev/<nazwa kontrolera>/cośtam - w zależności od kontrolera RAID. Niektóre kontrolery to pseudo raid - zwane też fake raid - linux widzi je "na wylot", t.j. widzi osobno raid, osobno dyski w nim partycypujące i Twój case tak wygląda trochę. Sprzętowe raid ostają zazwyczaj nazwę od chipsetu kontrolera, np. /dev/cciss, a faje raid /dev/mapper. Także w przypadku RAID, do instalacji GRUB nie powinieneś wybierać /dev/sda - powinno być tam jakieś urządzenie blokowe. Jeżeli Twój kontroler to fake raid (typowo: raid na płycie w ch
 8. To, co chcesz zrobić, estetyczniej IMO można ogarnąć dzięki serwerowi proxy. Stawiasz go gdzieś w LAN, a użytkownikowi w przeglądarce (najlepiej Firefox)* konfiguruje się adres proxy i cały ruch http idzie przez proxy. Typowy soft do tego to squid proxy. * Większość przeglądarek bazuje na systemowych ustawieniach proxy. Jeżeli tam się je wprowadzi, to prawie cały windows się "kapnie" że ma neta, wówczas trzeba robić proxy z autoryzacją, żeby user mógł się uwierzytelnić a windows nie.
 9. Jeżeli to EFI - po instalacji OS na drugim dysku, jeżeli pierwszy był odłączony na czas instalacji, trzeba wejść w bios i utworzyć drugi wpis EFI boot - wskazując partycje EFI na drugim dysku. Jak zostanie utworzona, w menu quick boot płyty powinny być od razu oba wpisy.
 10. 1. Na czas instalacji windows, dobrze jest odpiąć wszystkie inne dyski. Tyle lat, a MS nie wyciągnął żadnych wniosków... 2. BIOS czy EFI? Masz na tym dysku z windowsem partycję rozruchową, czy też jest na drugim dysku?
 11. Nie wróci - masz na obu dyskach w tym momencie partycje z flagą boot oraz przypuszczalnie boot managera. Ustawiając jako bootowalne urządzenie w efi-biosie dysk SSD, będzie normalnie. Usuń z HDD niepotrzebne partycje, rozszerz tą, na której masz dane do początku i będzie OK.
 12. Jeżeli system masz obecnie na SSD, to windowsowy boot manager znajduje się wciąż na HDD (to on widnieje jako bootowalne urządzenie w EFI) i to z niego następuje bootowanie - tak bywa, gdy instaluje się windowsa na kolejnym dysku nie odłączając pierwszego. Prawdopodobnie najprościej będzie wyjąć HDD, zabootować ponownie z pendrive i wybrać w instalatorze naprawę systemu. Partycja MSR jest na obu dyskach, ale prawdopodobnie tylko na HDD jest ustwiona jako active, instalator to poprawi, jak usuniesz HDD. Druga opcja - pod windowsem za pomocą diskpart ustawić flagi na partycji MSR na S
 13. Nie wiem, czy temat aktualny, ale byłem zmuszony zmigrować HTPC na nowe mobo, bo stare padło. Ubuntu 18.04.1 + kodi 18 (aktualnie beta) - wtyczka netflixa by asciidisco działa jak marzenie, również z dźwiękiem 5.1 (passthroug) po wywaleniu pulseaudio.
 14. Dijkstra

  Htpc

  Płytka doszła i jest całkiem fajna. Na ubuntu 18 i kodi 18 beta HEVC main10 4K działa w HW. z minusów: - do aktualizacji firmware do 1.3 potrzebowałem jednak windowsa - z winPE flasher nie ruszał, nie mógł się dogadać z mikroukładem TXE (za pewne z powodu braku sterownika) - instrukcja AsRocka do flasha jest... niejednoznacza. Straciłem z godzinę, zanim wykminiłem, że kompa należy uruchomić ze zwartą zworką od TXE, a nie tylko jednorazowo zewrzeć - nie wspiera BIOS boot, tylko EFI. Trudno, takie czasy... Z plusów: + ubuntu 18 zainstalowało się od kopa + po zgraniu kluczowych c
 15. Ogólnie to: 1. co dzieje się, jak próbujesz uruchomić apkę z dysku systemowego? Powinien wyskoczyć monit o podniesienie uprawnień w bezpiecznym pulpicie - opcja 3 od góry. Jeżeli się to nie dzieje, być może coś mocno nie tak z Twoim OS. 2. Generalnie idea jest taka: uruchamiasz coś, co nie jest częścią standardowej instalacji windows - wyskakuje Ci okienko na przyciemnionym pulpicie z prośbą o potwierdzenie. Jeżeli chcesz to zmienić tak, aby działało jak na koncie BUILTIN/Administrator, to przede wszystkim, na Twoim screenie: - opcja nr. 5 - wyłączony - opcja nr. 3 od dołu: - podnieś b
 16. Na windows pro: Uruchom: secpol.msc Znajdź takie ustawienia i ustaw, jak poniżej - nie używam polskiego OS, więc nie wiem, jak to się nazywa po polsku: Reboot Możesz też w msconfig zjechać z suwakiem UAC na sam dół, ale od dłuższego czasu nie jest to do końca rekomendowane. PS. Twój user jest oczywiście w grupie administratorów komputera?
 17. Dijkstra

  Htpc

  No J4105 z J1800 nie ma zbyt wiele wspólnego... Z tego, co widzę, na dzień dobry trzeba paczować TXE, bo bugi jakieś są. I w dodatku spod windows... którego nie mam. Tak czy owak, zamówiłem, dawno nic nie dłubałem.
 18. Dijkstra

  Htpc

  Bawił się ktoś płytką AsRock J4105-ITX? Zintegrowane, pasywnie chłodzone gemini lake TDP 10W. Mój leciwy AsRock B75 Pro3-M LGA1155 wziął i padł po latach, a z HTPC x86 nie chcę rezygnować (robi też za NAS, FTP, WWW i kilka innych rzeczy okazjonalnie). Boli mnie brak coaxiala, a pciex x1 raczej zajmę kontrolerem SATA, bo 4 porty będzie mi za mało.
 19. Ona nigdy nie była oficjalna, musisz repo Kodi doinstalować. Googlaj. Jaka dźwiękówka? Bo jeżeli zgodna z hdaudio, to musi działać, acz w trybie LPCM będzie na pewno stereo - w kodi passthrough trzeba skonfigurować i nie może być uruchomione pulse audio. Z kolei pod pod Mate, 5.1 działa przez pulse audio, ale nie mogę się do niego dobrać bezpośrednio przez ALSA, coś niepoprawnie jest wykrywane. Pod sesje kodi i mate podpiąłem różne skrypty i w zależności co uruchamiam, mam PulseAudio albo nie i jest OK. A, no właśnie - Kodi lepiej zainstalować z pakietem stand-alone, czyli może działać jako
 20. Kodi obsługiwał nieoficjalną wtyczkę do netflix'a od wersji 18, ale nigdy nie testowałem - siedzę cały czas na 17, bo mam stare ubuntu i nie chce mi się aktualizować. Windows jako OS pod MediaCenter/HTPC odpuściłem już dawno temu (w zasadzie, to ogólnie odpuściłem), bo zawsze znajdował sposób, żeby wywalić jakiegoś popupa na interface Kodi, przerwać odtwarzanie albo się wywalić. Spróbuj pobawić się Androidem i/lub AndroidTV x86 + apką netflix'a, prawdopodobnie najmniej nerwów stracisz... ogólnie z androidem x86 nigdy nie miałem większych problemów, a używałem go dość długo na notebooku (
 21. A przynajmniej najpierw pokaż sceena z przystawki do zarządzania dyskami tak, aby wszystkie partycje było widać; nie wiem, jak przy EFI, ale przy BIOS Windows ma swoje teorie co do tego, który dysk jest główny i może być tak, iż boot loader windowsa znajduje się na HDD, a sam windows jest na SSD i oba dyski są niezbędne do uruchomienia komputera. U mnie przynajmniej zawsze się tak kończyło, gdy zapomniałem odpiąć HDD na czas instalacji.
 22. No wklejałem Ci tego linka... masz tam podane ustawienia gpedit/regkey, które pozwalają na obejście tego. Mam to samo w robocie, bo poprawki na serwery idą u nas innymi torami, niż na desktopy - ale problem na razie zgłosiła jedna osoba, z jednego kompa do jednego serwera i nie mam jak zweryfikować, jak najszybciej to obejść. Po weekendzie pewnie się tickety posypią...
 23. A wpisz: mstsc /v:nazwa_lub_ip_hosta /prompt Jak nie, sprawdź mstsc /? bo nie pamiętam, czy przełączniki podałem poprawnie, a nie mam windows pod ręką. Ewentualnie po prostu wywal poświadczenia zapisane dla tego hosta - gdzieś w okolicach przystawki do zarządzania userami to jest, ale nazwy cpl nie pamiętam za cholerę.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.