Skocz do zawartości

luk1999

Stały użytkownik
  • Liczba zawartości

    2836
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez luk1999

  1. Te procki na dobrej płycie i na powietrzu robiły stabilnie 3,4 - 3,5 GHz (mówię tu o napięciach 1,4 V i więcej), czasem trochę więcej.

    Płyty nie masz najwyższych lotów, więc pewnie to też trochę wpływa na oc, ale zmiana na coś z wyższej półki FM1 też wiele nie pomoże.

  2. Podstawowa sprawa to ustalenie, co blokuje dalsze oc. Czy jest to proc, czy raczej ustawienia RAM.

    Na początek zmniejsz mnożnik i sprawdź, czy pójdziesz wyżej z HTT.

    Jeśli nie pomogło, to najpierw sprawdzenie różnych mnożników pamięci (np. o 1 w dół i timingi 9-9-9-24), później można sprawdzić tRFC dla wszystkich kanałów pamięci 160 ns i 300 ns.

    Jak pomogło, to podnosimy napięcie na CPU.

  3. Może ten wątek ci pomoże:

    http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?180905-SPD-Editor-for-DDR3-How-Where

    Możesz spróbować z Thaipoon Burnerem (starsze wersje można było użyć bez rejestracji, ale pamiętam, że działały poprawnie tylko na Win 32 bit).

    Poza tym:

    there's no way to reprogram SPD of Samsung DRAM modules since they come with enabled Reversible Write Protection for the first 128 bytes of SPD. Hynix, Micron and Nanya/Elixir protect SPD EEPROM too. Software is not capable of unlocking protected SPD bytes. Also, keep in mind that Intel does not like SPD reprogramming on laptops. For this reason the SMBus Controller of all mobile Intel 8-series chipsets for Haswell CPU is required to be programmed by BIOS specifically in order to ignore Write commands for addresses 50h-57h (SPD EEPROM devices) what means that the user will cannot reprogram all 256 bytes of SPD. It's a real shame for Intel!

    • Upvote 1
  4. Seat daje normalnie 4 lata, plus 2 na naprawy ale nie wiem ile,  w sumie zapytam, może nie jest to duży koszt.

    W Suzuki jest 3 lata + 1790zł za dwa kolejne.

    Warto się zorientować, co oznacza te 4 lata gwary.

    Czy np. jeśli samochód rozkraczy się w tym czasie na autostradzie, to czy dowiozą go do serwisu na swój koszt czy dostaniesz auto zastępcze, czy gwara obowiązuje poza Polską itp.

     

    Ładna ta meganka, tylko muszę pokonać psychiczne opory wewnętrzne przed francuzem.

    Powiem szczerze, że gdybym nie musiał czekać ponad miesiąc dłużej na tę wersję z 1,6 L, to pewnie sam bym nią jeździł. Ogólnie fajne wyciszenie, ładne wnętrze, przyzwoite wyposażenie i silnik bez turbo, więc zawsze jedna rzecz mniej, która się może popsuć. ;)
  5. No jest w tym sporo prawdy, TSI to jedna z większych silnikowych wpadek, ale jeśli dodam, że robię małe przebiegi - do 10 k rocznie, a samochód trzymałbym 5-6 lat, to czy coś to zmieni?

    Dodatkowo te późniejsze tsi były poprawiane i mniej kłopotliwe.

    Skoro boisz się, że coś padnie, to spytaj się jak wygląda możliwość przedłużenia gwarancji. W Oplu miałem możliwość przedłużenia do 5 lat (chyba max 100 kkm) z Assistance w całej UE.

     

    Jeśli to nie musi być niemieckie, to może nowe Megane z silnikiem 1,6? Sam się nad nim zastanawiałem, ale wtedy ten silnik nie był dostępny.

  6. Masakrator był zdecydowanie przesadzony, ale IMO to i tak bardziej udana premiera, niż pierwszych Phenomów II. Wtedy mieli bezpośrednią konkurencję w podobnej cenie (i5 750) i na dodatek trzeba było czekać na płyty i modele na DDR3.

    Biorąc pod uwagę, że wcześniejsze premiery były jeszcze słabsze (Phenom I, Bulldozer, Vishera), to chyba i tak najlepsza premiera AMD od czasów Athona 64. ;)

     

    Teraz pozostaje tylko czekać na modele 4C/8T i APU. Oby tam też mnożnik był odblokowany, bo (po małym szukaniu) mało która płyta oferuje oc przez BCLK,

    • Upvote 2
  7. Głos na Astrę K, za ~58-62k zł brutto oferty na proste 1.4 100KM Enjoy + Biznes Plus pakiet, na przykład:

    https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-enjoy-pak-ID6yGd79.html#ae26f770a1

    Niby proste i bezawaryjne, ale jak ci się trafi sztuka, która ma losowe problemy z odpalaniem, to będziesz się bujał od ASO do ASO (klik 1, klik 2), bo nikt nie wie, co z tym zrobić (łącznie z GM). Bywają problemy z losowo buczącym radiem (masakra, jak masz czujniki parkowania): klik,

    Niemiecka jakoś, co to drażni klasę wyższą.  :biggrin:

     

    Do tego bagażnik też nie należy do największych. Jak weźmiesz koło dojazdowe, to odpada ci jeszcze dodatkowy "pojemnik" pod podłogą. 

  8. Nie mogłeś tego opisać jakoś bardziej zwięźle? Naprawdę ciężko czyta się takie "wypracowanie" i pewnie niejeden odpuści po kilku linijkach.

     

    Rozumiem, że problem jest z tym, że urządzenia podpięte pod USB są zasilanie "losowo". Zachowanie jest podobne do sytuacji, gdy do pasywnego huba USB podłączy się kilka urządzeń, które łącznie przekraczają możliwości zasilania z 1 portu USB.

    Może masz problem z zasilaniem?

     

    Spróbuj podłączyć inny zasilacz lub skorzystaj z aktywnego huba USB (podłącz do niego wszystkie urządzenia i podłącz huba do jednego z portów na płycie).

    • Upvote 1
  9. A mógłbyś mi wytłumaczyć po co ma zdejmować chłodzenie i wypinać zasilacz, skoro nic nie wskazuje aby był to problem z chłodzeniem lub z zasilaczem?

     

    Wszystko wskazuje raczej na to, że uszkodzenie jest związane z płytą.

    Dlatego, że parę razy spotkałem się z podobnymi problemami i dwa razy był to jednak zasilacz. Tym bardziej, że ten Chief od Sirteca ma pewnie więcej, niż 5 lat i różnie z nim może być.

    Chłodzenie to tak dla porządku - problemy z bootowaniem po wyłączeniu mogą (ale oczywiście nie muszą) wskazywać na zadziałanie wyłącznika termicznego proca.

     

    Dziękuje za odpowiedzi.

    Komputer pierwsze co to był wyczyszczony i paste tez zmieniłem. Obejrzałem dokladnie płytę i zasilacz w środku. Kondensatory są ok. Czy winą może być uszkodzony czujnik temp chipsetu? Zacząłem sie dokładnie przyglądać jego wskazaniom  i raz wskazuje np. -20 a następnym +30. Czy przez błędne wskazanie czujnika (np. za wysoka temp.) może być zamykany system? Miałem kiedyś taką sytuacje z Athlonem X2 w którym był uwalony czujnik ale dało się to w biosie wyłączyć. Czy podobnie może być z chipsetem? Czy w UEFI istnieje opcja wyłączenia zabezpieczeń termicznych chipsetu? Dodam że to rev. 3.0

    Nie znajdziesz takich wyłączników w BIOS-ie/UEFI. Jeśli chipset ma wyłącznik termiczny, to jest to pewnie proste rozwiązanie, bez możliwości wyłączania. Zawsze możesz skierować na mostek północny wentylator i sprawdzić, czy coś to pomoże. Możesz też przy okazji wymienić gluta pod radiatorem chipsetu.

  10. Przede wszystkim to podaj pełną konfigurację i przeczytaj przyklejony temat dot. oc Phenomów. Te proce wcale nie muszą robić stabilnego 4 GHz, zwłaszcza w połączeniu ze starymi płytami AM3 (sprzed ery Thubana, a ta na taką wygląda).

    Na początek spróbowałbym ustawić na sztywno vCPU 1,35 - 1,375 V, mnożnik proca na 16x, a następnie potestować wszystkie dzielniki pamięci, do czasu, aż uzyskasz stabilność w OCCT.

  11.  

    Jeśli to wersja WCDMA, to warto. Popatrz też na ASUS-a Zenfone 5. Podstawowy model z 1 GB RAM powinien chodzić w podobnej cenie. :)

    Czy procesor x86 w systemie wymyślonym dla ARM nie prowadzi do jakichś niedogodności?

     

    Nie miałem tego telefonu, choć gdybym teraz kupował nowy, pewnie bym go wybrał.

    Pod względem kompatybilności ponoć jest ok. Większość aplikacji jest przygotowana również pod x86. Część apek obsługuje tylko ARM, w ich przypadku używana jest "binarna translacja", która jednak potrafi mocniej obciążyć procesor.

  12. Cześć,

    Mieszkam obecnie w Chinach, za miesiąc wracam do Polski. Chciałem zmienić telefon żonie (obecnie ma Galaxy s2, ale jest już trochę znieszczony). Czy warto brać Xiomi Redmi 1S za 400zł? Czy są jeszcze jakieś inne chińczyki warte uwagi?

     

    Rozmiar ekranu dowolony, im dłużej trzyma na baterii tym lepiej, dodatkowo musi mieć Hotspot.

    Jeśli to wersja WCDMA, to warto. Popatrz też na ASUS-a Zenfone 5. Podstawowy model z 1 GB RAM powinien chodzić w podobnej cenie. :)
    • Upvote 1
  13. Przede wszystkim to zrób na dłużej Clear CMOS (przy wyjętej wtyczce wciśnij power, a następnie przełóż zworkę na kilkanaście minut w pozycję clear CMOS).

    Jeśli to nie pomoże, to może zadziała standardowa procedura recovery dla AMI BIOS (już kiedyś podawałem to na forum):

    • Na płytę CD nagraj plik z BIOS-em. Musi mieć nazwę AMIBOOT.ROM i być w głównym katalogu.
    • Napęd podłącz do portu SATA obsługiwanego przez chipset.
    • Włącz komputer i kilka razy wciśnij CTRL + Home. Obserwuj diody na klawiaturze (nie wiem, czy zadziała to dla klawiatury USB) oraz napęd (czy miga lampka).
    • Odczekaj ok. 5 minut i zrestartuj kompa.
    Jeśli nie zadziała za pierwszym razem, spróbuj jeszcze 2-3 razy, wciskając z różną częstotliwością CTRL + Home.

    Jeśli komputer nadal nie działa, a płyta ma porty PS/2, to spróbuj to samo z klawiaturą PS/2.

     

    Zamiast napędu można też spróbować z pendrive (mała pojemność - do 2 GB, sformatowany na FAT - nie na FAT32 czy NTFS!), zasady te same.

    • Upvote 1
×
×
  • Dodaj nową pozycję...