Search the Community
Showing results for tags 'ddr5'.
-
Cześć. Mam problem z pamięcią RAM... Przy ustawieniu standardowym czyli 4800MHZ czerwona dioda od cpu i pomarańczowa od RAM świecą może z 1s i gasną, komp od razu przechodzi do startu. Przy profilu EXPO czy nawet XMP na 5600MHZ diody święcą z dobre 15s/20s i dopiero po tym czasie przechodzi do startu... Wydłuża to czas a człowiek już się przyzwyczaił 😛 Ogółem to komp działa dobrze, nie wywala, RAM według CPUz ma te 5600mhz ale dziwne to tak czy siak... Płyta: MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI Procek: Ryzen 5 7600x RAM: KF556C36BBEA-16 x1 (druga jest w najbliższych planach) Kompatybilność sprawdzałem z płytą i jest git. Bios właśnie dziś zaktualizowałem... PS. Teraz jeszcze widziałem typa tylko trochę z innym problemem bo w ogóle nie startował ale przy profilu xmp dał po prostu volty na z 1.25 na 1.30. I teraz pytanie. Bo może bym spróbował ale nigdy się nie bawiłem w napięcia - może się coś uszkodzić czy mogę spróbować? Ma to jakieś zabezpieczenia na za duże napięcie? ///EDIT. Spróbowałem tych napięć. Nic nie dało, problem aktualny...
- 150 replies
-
Jaka pamięć RAM do procesorów AMD Ryzen 7000 / 8000 / 9000
VonV3in replied to Diesslay's topic in Pamięci RAM
Jak to jest z tymi pamieciami ddr5 - jak wloze 2 kosci to beda pracowac z predkoscia 6000mhz, a jak juz wloze 4 (takie same) to predkosc spadnie do 5600/4800? Mowa tu o pamieciach do amd np g skill neo cl30 64gb- 150 replies
-
Jaka pamięć RAM do procesorów AMD Ryzen 7000 / 8000 / 9000
mario108 replied to Diesslay's topic in Pamięci RAM
Hey Jak wiemy natywne wsparcie Zen 5 dla DDR5 jest wyższe niz dla Zen 4. Podniesiono z 5200Mhz do 5600Mhz. Czy ktoś z was orientuje się jak to się może przełożyć na stabilny sweetspot w trybie Gear1? W Zen 4 to jest 6000Mhz (niektórym się udalo nawet 6400Mhz, ale to rzadkość). Kupuje części do nowego kompa (Ryzen 9950X) i nie wiem czy kupować RAM 7200Mhz, wrazie gdyby ten procek odpalił wyżej tryb 1:1.- 150 replies
-
Jaka pamięć RAM do procesorów AMD Ryzen 7000 / 8000 / 9000
Caleb replied to Diesslay's topic in Pamięci RAM
Testy pamięci RAM DDR5 na platformie AMD AM5: Test pamięci 1:1 vs 1:2 (Async vs Sync) na AMD Ryzen 7000 Jaka pamięć RAM do procesora AMD Ryzen 9000 Optymalizacja timingów pamięci RAM dla AMD Ryzen Szybsza pamięć RAM daje więcej wydajności AMD czy Intelowi? Szybsze 2 czy 4 moduły RAM w Dual Channel? Single czy Dual Rank? Test pamięci DDR5 6000 MHz CL28 na AMD Ryzen 7 7800X3D- 150 replies
-
Jaka pamięć RAM do procesorów AMD Ryzen 7000 / 8000 / 9000
qrzysio replied to Diesslay's topic in Pamięci RAM
Witajcie - w przeciągu tygodnia zmieniam platformę na: 1. R9 7900x lub 7800x3d + ENDORFY Navis F360 2. Asus TUF Gaming X670E plus WIFI 3. G-SKILL Trident Z5 RGB 64GB [2x32GB 6000MHz DDR5 CL30 XMP3 DIMM] lub G.Skill Trident Z5 Neo RGB, DDR5, 64 GB, 6000MHz, CL30 (F5-6000J3040G32GX2-TZ5NR) 4.ASUS GeForce RTX 4080 TUF Gaming OC 16GB DLSS 3 +be quiet! adapter do zasilania kart graficznych 12VHPWR Ze starych rzeczy pozostaje PSU - be quiet Straight Power 11 850W Plus Platinum m.2 NVME PNY 500gb +SSD 500gb Crucial +HDD tochiba 3TB Pytanie mam o RAM - optymalny dla tego procesora. Ufam g.skill i mam już od nich kości od lat. Raczej nie planuję zmiany. Ogólnie opinie co do zestawu - jeśli są jakieś uwagi to oczywiście mile widziany komentarz. Głównie mi chodzi o ram - 64GB raczej mi wystarczy - tylko kwestia czy taki układ jest optymalny czy może 4x16GB? - aczkolwiek wolałbym 2x32GB- 150 replies
-
Jaka pamięć RAM do procesorów AMD Ryzen 7000 / 8000 / 9000
frekasik replied to Diesslay's topic in Pamięci RAM
Cześć, posiadam platformę AMD 7800X3D, Lexar 2x16GB 6400MHz, CL32 (LD5EU016G-R6400GDLA) oraz Gigabyte A620M Gaming X. Ustawiłem profil XMP i wszystko bardzo dobrze działa. Mam aktualnie 6400MHz oraz CL32-38-38-76. Zacząłem czytać że aby "osiągnąć" pełną wydajność należy ustawić RAM w trybie synchronicznym. Podobno też wszystko powyżej 6000MHz działa tylko asynchronicznie. Niestety nie bardzo wiem jak to zrobić ani jak się do tego zabrać. Czy powinienem zmniejszyć taktowanie na 6000 MHz i polepszyć timingi na CL 28 lub CL30?- 150 replies
-
Witajcie wszyscy, ogólnie to mam mały problem ponieważ nie długo będę składał komputer i chce kupić ramy o taktowaniu 3600mhz ale procek obsługuje DDR4 o taktowaniu 3200mhz max, czy ramy poustawiają się same na 3200mhz?
- 142 replies
-
Jaka pamięć RAM do procesorów Intel Core 12 / 13 / 14 GEN
urbas91 replied to Antoni_'s topic in Pamięci RAM
Witam, Panowie jak ustawić taktowanie pamięci Lexar Ares 32GB na 6400Mhz ? płyta główna Gigabyte z790 i procesor intel core i5-13600kf poniżej zamieszczam domyślne ustawienia bios-u Dziękuję za pomoc i Pozdrawiam.- 142 replies
-
Jaka pamięć RAM do procesorów Intel Core 12 / 13 / 14 GEN
Urby replied to Antoni_'s topic in Pamięci RAM
Nie mogę ustawić taktowania na 3600 hz, gdy ustawiam w profilu xmp 3600 komputer sie nie odpala, jedynie na 3000 mhz chodzi Moje podzespoły i5-13600kf gigabyte b760m gaming x ddr4 Kingston FURY 16GB (2x8GB) 3600MHz CL16 Renegade Black kości wpięte pod a1 b1 bios aktualny- 142 replies
-
Jaka pamięć RAM do procesorów Intel Core 12 / 13 / 14 GEN
kuzumii replied to Antoni_'s topic in Pamięci RAM
Testy pamięci RAM DDR4 / DDR5 na platformie LGA1700: Test pamięci DDR4 i DDR5 na Intel Core i9-12900K Skalowanie pamięci RAM na procesorze Intel Core i7-14700K Który procesor zyskuje więcej na szybkiej pamięci RAM DDR5? Test Intel Core i5-14600K vs AMD Ryzen 7 7700X AMD Ryzen 7 7800X3D vs Intel Core i5-14600K - Test podkręconych procesorów z szybkimi pamięciami RAM DDR5 Test pamięci RAM DDR5 vs RAM DDR4 - Jaka jest różnica wydajności? Porównanie kilku zestawów na procesorze Intel Core i5-14600K- 142 replies
-
Jaka pamięć RAM do procesorów Intel Core 12 / 13 / 14 GEN
Lowpoly replied to Antoni_'s topic in Pamięci RAM
Cześć, Czy RAM z zestawu za 6k (intel) z zestawienia kwietniowego powinien działać z profilem XMP? https://www.purepc.pl/jaki-komputer-do-gier-kupic-polecane-zestawy-komputerowe-na-kwiecien-2024-gotowe-konfiguracje-w-roznych-cenach?page=0,13 Domyślnie pamięć ma 4800Mhz (takie wsparcie ma procesor Intel-14500). Po włączeniu profilu XMP mam 6400Mhz, ale komputer nie działa stabilnie. Bardziej wymagające gry (RDR2, Bannerlord) crashują się po 5-20 minutach. Komputer potrafi się nawet zrestartować. Bez proflu XMP wszystko działa ok.- 142 replies
-
Setki użytkowników zgłasza problem związany ze sterownikami dźwięku W przeciągu ostatniego roku społeczność zauważyła coraz częściej pojawiający się problem z opóźnieniami, tzw. latency w komputerach osobistych. Sytuacja coraz bardziej zaczęła się nawarstwiać w ostatnich trzech miesiącach. Najczęściej problem objawia się poprzez problemy z dźwiękiem, a konkretnie jego chwilowym zanikiem lub trzaskami wychodzącymi z głośnika, niczym zakłócenia statyczne. Wielu użytkowników zgłasza taką usterkę i opisuje jej występowanie w różnych losowych momentach. Jedni doświadczają tego najczęściej podczas obciążenia, kiedy inni wręcz przeciwnie do tego, spotykają się z tym podczas delikatnej pracy, przeglądania stron internetowych lub oglądania filmów, słuchania muzyki. Problem z pozoru prozaiczny doprowadza wiele osób do szału, gdyż okazuje się, iż sprzęt kupiony z półki premium może mieć tak podstawowe problemy z funkcjonalnością. NVIDIA przyznaje się do występowania takiego procederu W internecie da się znaleźć mnóstwo wątków na ten temat. Z tego co można zaobserwować, sam problem może mieć głębsze podłoże na płaszczyźnie kompatybilności podzespołów, a sterowników. Jednakże, doświadczających tego użytkowników przeważnie łączy kilka elementów. Są nimi karty NVIDIA z serii 3000 i 4000, system Windows 11 i płyty główne DDR5 pod procesory od Intela, choć są też od tego odstępstwa. Po wielkim nacisku ze strony społeczności, między innymi na takich platformach jak reddit, NVIDIA przestała ignorować sytuację i zostało to wpisane do oficjalnej dokumentacji sterowników. Jak można było w niej zauważyć na początku lutego, sterownik oznaczony numerem 528.49 już miał taką notę "Increase in DPC latency observed in Latencymon [3952556]" i dalej ona widnieje w ostatniej wersji wydanej pod koniec wspomnianego miesiąca, czyli 531.18 z funkcją RTX Video Super Resolution. Natomiast nic na razie nie wiadomo o zainteresowaniu tematem ze strony Microsoftu, a także nie jest do końca oczywiste, którego podmiotu najbardziej to dotyczy i może coś wskórać w tym temacie. Nowe sterowniki są, ale rozwiązania nadal brak W chwili obecnej nie ma jednolitej odpowiedzi, jak można to naprawić sposobami domowymi. Odczyty opóźnienień czasowych przy wykonywaniu operacji w systemie można sprawdzić na przykład w programie diagnostycznym LatencyMon. Wiele wskazuje na to, że samo przestawienie w ustawieniach karty graficznej na tryb "Wydajność" o wiele polepsza sytuację i minimalnie to ogranicza częstotliwość występowania takiej dolegliwości. Co jakiś czas też się słyszy, że zmiana priorytetu działania sterownika od danej części podzespołu i ustawienie trybu MSI może pomóc. Mimo tego, są i tacy którym nic to nie daje, a w desperacji próbowali zmienić wiele elementów swojego komputera i elementów podłączonych do niego, modyfikować na różnorakie sposoby ustawienia systemowe oraz BIOS, lecz problem występował dalej. Istnieje teza, iż może to być powiązane z wieloma ustawieniami oszczędzania energii karty graficznej, procesora i systemu, przez co magistrala na płycie głównej ma kłopot z odpowiednim zapewnieniem stabilność przesyłanego dźwięku, w szczególności, gdy dzieje się to jednocześnie transmisją obrazu poprzez porty HDMI i DP. Głównym podejrzanym winowajcą całego zamieszania jest oczywiście nvlddmkm.sys, czyli sterownik NVIDII, który w przeciwieństwie do standardowych problemów z opóźnieniami wychwytywanych w LatencyMon, mimo powierzchownej stabilności, to w sposób niekontrolowany u niektórych osób może powodować nagłe i bardzo krótkotrwałe opóźnienia sięgające nawet kilku milisekund, co jest wystarczające do wygenerowania wcześniej opisanych skutków. Źródła: https://forums.guru3d.com/threads/w...ge-signaled-based-interrupts-msi-tool.378044/ https://forums.guru3d.com/threads/nvidia-sound-by-hdmi-causes-dropouts-clicks-and-pops-high-latency-intel-z790-windows-11.446761 https://www.sweetwater.com/sweetcare/articles/solving-dpc-latency-issues/ https://www.nvidia.com/en-us/geforc...ers/13/506279/high-dpc-latency-nvidia-win-11/ https://www.nvidia.com/en-us/geforc...vlddmkmsys-causing-audio-stutte/?topicPage=50 https://www.nvidia.com/en-us/geforc...-sound-by-hdmi-causes-dropouts-clicks-and-po/ https://www.nvidia.com/en-us/geforc...19/high-dpc-latency-rtx30004000-series-cards/ https://www.reddit.com/r/EsportSettings/comments/woduif/set_gpu_in_msi_mode_to_reduce_input_lag/ https://www.reddit.com/r/buildapc/comments/wmmrum/audio_crackling_pop_on_windows_11/ https://www.reddit.com/r/Windows11/comments/qy02gw/solved_flickeringglitching_artefacts_on_windows/ https://www.reddit.com/r/Reaper/comments/uj0f58/windows_11_crackling/ https://www.reddit.com/r/gigabyte/comments/z48xji/audio_cracklingpopping_on_z690_aorus_elite_ax/ https://www.reddit.com/r/buildapc/comments/zs27yu/13700k_stutters_issue_impossible_to_fix/ https://www.reddit.com/r/techsuppor...dropouts_latencymon_shows_dpc_latency_issues/ https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/10wx354/game_ready_studio_driver_52849_faqdiscussion/ https://us.download.nvidia.com/Windows/528.49/528.49-win11-win10-release-notes.pdf https://us.download.nvidia.com/Windows/531.18/531.18-win11-win10-release-notes.pdf
- 4 replies
-
- 1
-
-
- nvidia
- windows 11
-
(and 3 more)
Tagged with:
-
Heya, Planuję upgrade mojego desktopa ze staruszkiem 2500k (11 lat! 🎂) i 2x4GB DDR3. Mam dylemat jaki zestaw DDR5 kupić, Ryzen 5 7600x na AM5 czy i5 13600kf na podstawce 1700 (wraz z płytą główną), a może inny cpu np 7700x? Jakie chłodzenie do wybranego zestawu byłoby optymalne (stosunkowo łatwo montowalne, najlepiej nie zasłaniające slotu DDR5, ciche)? Pamięci DDR5: 2 x Crucial RAM 16GB DDR5 4800MHz CL40 już kupiłem za 420 w promo. Wiem, że nie za szybkie, lekko chciałbym podkręcić i ew. za kilka lat (gdyby brakowało mi mocy) wymieniłbym na sporo szybsze. Na całość (cpu, mobo, chłodzenie) chcę wydać 2600±200zł. Kompa używam do prawie wszystkiego, net (czasem otwarte 200-300 zakładek🤪), programowanie, muzyka, gry. Nie używam np. do Photoshopa, montowania filmów czy tworzenia podcastów etc 😉 Dobrze by było gdyby mobo miało q-flasha, wifi + BT 5.2 (niby net mam po kablu, ale może kiedyś się przyda, BT do słuchawek), dobrą sekcję zasilania oraz pozwalało na włożenie w przyszłości jak najszybszych pamięci i dysku NVMe. Reszta części którą zamierzam użyć ze starego kompa: Corsair RM 650x (roczny, 650W - chcę by dał on radę przy nowym zestawie + mocna k.graficzna pokroju RTX3080), Samsung 860 evo 500GB + Samsung 870 evo 500GB+2xhdd, obudowa Phanteks Enthoo Pro , Gigabyte GTX 1060 6GB (w przyszłości wymiana), karta dźwiękowa Asus Xonar DX, Thermalright Macho Rev.A (nie pasuje do nowych podstawek, ale może dałoby się coś z tym zrobić i dokupić jakiś fix zestaw by to odratować?) Najmniej znam się w temacie mobo, poza tym że ceny są wysokie. Czytałem np. że budżetowe b650 AM5 są dużo lepsze od budżetowych b660 1700 więc kiczu wolałbym uniknąć i na platformę Intela zostaje tylko z790 (raczej nie chcę z690 bo trzeba robić update biosu). Ostatnia sprawa, ale nie najmniej istotna, słyszałem że przy pojawieniu się platformy Alder Lake był jakiś ferment dotyczący złego chłodzenia cpu a mianowicie tu i tu . Czy przy Raptor Lake to poprawili, a jeśli nie czy to jakiś istotny problem? Dzięki za jakiekolwiek rady/uwagi, szczególnie że jak na razie polecane zestawy na PurePc są tylko z DDR4 więc jest mi trudniej się zorientować w sytuacji 😉 PS Dołączam tabelkę w Google Docs gdzie wszystko wypunktowałem, żeby łatwiej można było ogarnąć: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1n-f35AKOvRWkizDkuHb8XYx8PdFKW3AimA5njlRybJk/edit?usp=sharing
-
Cześć, niecały tydzień temu złożyłem sobie nowy zestaw z zamiarem podkręcania. Szybko okazało się, że temperatury jakie osiąga ten procek są duże, a sztuka która mi się trafiła nie jest wybitnie dobra (standardowe 5.1Ghz przy 1.185V, 5.5Ghz przy 1.38V). Zastanawiam się i zwracam z prośbą o opinie, czy nie lepiej i bardziej przyszłościowo byłoby wymienić płytę i ramy na DDR5 (np. płyta Asus TUF GAMING B660M-PLUS WIFI ,ramy Kingston Fury Renegade RGB 16GB DDR5 6000MHz CL32 ) i używać tego procesora na standardowym taktowaniu 5100Mhz. W obecnym zestawie mam 32gb, aby nie bawić się już z tym w przyszłości, 16gb na razie by starczyło, a drugą kostkę mógłbym dołożyć w przyszłości, ewentualnie wymienić na jakieś szybsze pamięci, gdy stanieją. Trochę szkoda mi używać procka z odblokowanym mnożnikiem na płycie bez OC, ale zakup nowego chłodzenia to też dodatkowe koszty, które nie przyniosą raczej mega wzrostów. Czy waszym zdaniem zwrot obecnej płyty i ramów, a także zakup wyżej wymienionych będzie lepszym pomysłem? Komputera nie mam zamiaru wymieniać przez najbliższe kilka lat. Ewentualnie chętnie sprawdzę też jakieś inne propozycje pamięci lub płyt. Koszt wychodzi podobny, choć mniejszy w przypadku zestawu z DDR5. Zestaw jaki zakupiłem: - i5 13600K (1830zł) - Z690 TUF Gaming DDR4 (1200zł) - Kingston Fury Renegade 3600MHZ CL16 32GB (660zł) (podkręcone do 4000mhz), dla przykładu wstawiam wyniki przed i po: Reszta moich gratów to: -monitor LG 27gp850 165hz -zasilacz SilentiumPC Supremo FM1 550W (zmienię go w przyszłym miesiącu) -chłodzenie Fortis 5 -karta XFX RX6750XT
