Skocz do zawartości
Dreq

Gdzie wstawić 2x12cm wentyle ???...najlepsza wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Zakupiłem sobie 2 wolno-obrotowe wentyle o średnicy 12cm. Zanim wytnę dziury w obudowie, chciałbym

zapytać Was o ewentualne pomysły gdzie je umieścić... nie chciałbym żeby po ich zamontowaniu sytuacja

wewnętrz obudowy nie uległa zmianie... Może ktoś z Was testował różne konfiguracje i może doradzić gdzie

i jak je zamontować, żeby temperaturka w obudowie była jak najniższa...

Dzięki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwszy na dole zeby chlodne powietrze owiewalo dysk(i) drugi zaraz za zasilka-wyciaga powietrze nagrzane przez trio cpu/nb/gpu.

chyba ze niezalezy ci zbytnio na temperaturze dyskow to wtedy na sciane i robisz tunelik dla procka.tak off topic-jaka jest roznica pomiedzy zwyklym a7v600 a -x? i na jakim jedziesz biosie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka jest roznica pomiedzy zwyklym a7v600 a -x?

A7V600 ma gigabitową sieciówkę i srebrny wysoki radiator na NB,

a A7V600-X ma zwykłą sieciówkę 10/100 i niski czarny radiatorek na NB

 

Co do tematu to polecam wyciąć dziurę w bocznej ścianie na wysokości CPU, może trochę niżej (jeżeli chcesz schłodzic także grafikę) i wstawić w nią wdmuciach!ącą 'dwunastkę', a druga może być z tyłu lub u góry "na suficie :wink: "

 

Pozdrawiam :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja planuję tak zrobić na moim big towerze,

przedni panel mam szczelny żadnych wlotów:( wykombinowałem tak:

jeden wentyl założe z boku obudowy żeby wiał od boku na koszyk z hdd, a drugi wentyl dam centralnie na środku topu:D powinien być niezły komin:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co przeczytalem w sieci i z moich wlasnych doswiadczen wynika ze lepszy efekt daje zastosowanie 2 wentylatorow wyciagajacych powietrze niz jeden wyciaga drugi wtlacza.

Też właśnie o tym myślałem... 2 wentyle na górze obudowy, oba wyciągajęce powietrze ze środka. Każdy z tych wentyli ma przepływ 58 CFM, czyli razem byłoby 116 CFM .. no i jeszcze wentyl wyciągający w zasilaczu.

Zastanawiam się tylko czy intensywnie wciągane przez szpary powietrze nie będzie wywoływać dodatkowych efektów akustycznych..:P, ale w sumie to nie problem...zrobi się jakąś dziurę od spodu... :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy takim przeplywie to zassie ci scianki do srodka ;-)

jak wytniesz dziure do zasysania powietrza to umiesc w niej jakis filtr powietrza bo twoja obudowa bedzie dzialac jak odkurzacz i wsysac caly kurz z okolicy. filtr mozesz zrobic sam z albo wykorzystac jakis z odkurzacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm

Wynikałoby, że najlepiej mieć:

1 wentyl wyciągający pod zasilaczem lub na topie, lub oba te wentyle. Dodatkowo z przodu coś lekko wdmuciach!ącego ale to raczej ze względu na chłodzenie dysku.

Wentyle na ściance bocznej pogarszają warunki w obudowie 8O :? .

To chyba nie będę wycinał otworu na ściance bocznej tylko powiększe na 92x92 otwór pod zasiłką. 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Zakupiłem sobie 2 wolno-obrotowe wentyle o średnicy 12cm. Zanim wytnę dziury w obudowie, chciałbym

zapytać Was o ewentualne pomysły gdzie je umieścić...

a zerknij tu

http://www.short-media.com/review.php?r=230

 

:)

Noo...dzięki moderatorze Benq... tego mi trza było....wyrzynam dwie dziury z góry obudowy, jedna obok

zasiłki, drugą częściowo nad dyskami i powinno być mroźno w obudowie....:)

Wstawię chyba jeszcze tunel idący od bocznej ściany obudowy do wentyla na procku, żeby radiator świeżutki

tlen spoza obudowy otrzymywał... Wkrótce zdam relację z efektów prac ślusarskich.....

...a tak z pewną nieśmiałością pewien pomysł zasugeruję jeszcze.... Chlapnij troszkę kleju na ten temat,

bo jak sądzę sporo osób kombinujących z klimatyzacją w komputerach ma podobny dylemat, a ten artykuł

i doświadczenia praktyków mogą być bardzo pomocne.... :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może podepne sie do tego tematu. Mam takie pytanei czy to ustawienie wentylatorów jakie wynika z tego testu jako najwydajniejsze(góra,tył) sprawdzi sie równie dobrze przy otwartej budzie?

Kolejne pytanko to takie który z tych coolerów wybrać?

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=36006921 Revlotec

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=35838276 Thunderblade

Chce troche dodatkowo zchłodzic kompa lecz nie chce aby pracowal on jak suszarka czyli nazbyt głośno. testy wetylatora 2 są na http://www.dzikie.net/?mode=1&cel=thunderblade ale nic nie wiem o revoltecu. Co byście mi poradzili który z nich wybrać. A dodatkowe pytanko czy jesli wentyl jest zasilany z molexa(thunderblade) to czy da sie go podpiąć pod panel regulacji obrotów np ten revolteca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może podepne sie do tego tematu. Mam takie pytanei czy to ustawienie wentylatorów jakie wynika z tego testu jako najwydajniejsze(góra,tył) sprawdzi sie równie dobrze przy otwartej budzie?

Kolejne pytanko to takie który z tych coolerów wybrać?

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=36006921 Revlotec

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=35838276 Thunderblade

Chce troche dodatkowo zchłodzic kompa lecz nie chce aby pracowal on jak suszarka czyli nazbyt głośno. testy wetylatora 2 są na http://www.dzikie.net/?mode=1&cel=thunderblade ale nic nie wiem o revoltecu. Co byście mi poradzili który z nich wybrać. A dodatkowe pytanko czy jesli wentyl jest zasilany z molexa(thunderblade) to czy da sie go podpiąć pod panel regulacji obrotów np ten revolteca.

osobiscie zainwestowalbym w papsta (dobre i sprawdzone, tanio na allegro) co najwazniejsze na lozysku a nie na slizgu, a co do otwartej budy, to bez sensu... przeciagu nie zrobisz, ktory wywieje ci ogrzane powietrze poza bude :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooo......zrobione...:)

Dziury wychlastane, wentyle założone...

Poniżej fotki po zakończeniu prac ślusarskich:

 

Dołączona grafika

(jak fotki nie widać...znaczy qmpel kompa wyłączył..:P)

 

Obydwa wentyle wydmuciach!ą powietrze z obudowy, każdy ma wydajność 58 CFM.

Ta rura z napisem "Maślanka" to tunel powietrzny zrobiony z butelki po maślance :P,

Kończy się ona tuż przed wentylatorem na radiatorze na procku.

 

Efekty wykonanych prac:

Temperetura CPU w spoczynku: przed:43st, po:35st

Temperetura CPU w stresie: przed:52st, po:40st

Temperetura MB w spoczynku: przed:31st, po:25st

Temperetura MB w stresie: przed:35st, po:29st

 

Biorąc pod uwagę fakt, że procek jest przetaktowany o 500 MHz

i wentyl na procku śmiga tylko 2100 rpm, efekty uważam za rewelacyjne....:D

Poprawy wymaga jeszcze estetyczniejsze wpasowanie tego kawałka butelki

i założenie osłonek na wentyle...

 

 

 

 

 

[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny projekt :) Najbardziej podoba mi sie Maślanka :lol: :lol:

 

Na zdjeciach nie widac tylu obudowy - czy tam tez masz zamontowany wiatrak? Widze, ze masz Coolteki, jak sie sprawuja, jesli chodzi o halas? Bylem w sklepie i widzialem je po 30z. Regulujesz jakos ich predkosc?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu tego testu http://www.short-media.com/review.php?r=230 zrobiłem takie oczy 8O wyszło że sam tył nieźle daje :D Mam jedną dziure z tyłu na 120-ke i chciałem se coś w nią wsadzić (bez świńskich komentarzy :D) i teraz co mi polecacie Delte 120 z allegro np. tą http://allegro.pl/show_item.php?item=36642518 (tu akurat jest 10 do kupienia ale widziałem też pojedyncze :D) czy może tego Papsta http://allegro.pl/show_item.php?item=36391917 (nie znam sie ale dziwna budowa tego wentylqa :D)?? I teraz możecie jeździć po mnie ale jak sie zmienia napięcie na jakim mają pracować te wentylki, jestem kompletnym laikiem :D przydałby sie jakiś FAQ jakbyście mogli to zarzućcie linkiem, albo wytłumaczcie łopatologicznie :D z góry tnx, pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I teraz możecie jeździć po mnie ale jak sie zmienia napięcie na jakim mają pracować te wentylki, jestem kompletnym laikiem :D przydałby sie jakiś FAQ jakbyście mogli to zarzućcie linkiem, albo wytłumaczcie łopatologicznie :D z góry tnx, pozdrawiam.

Znalazlem kiedys gdzies taka instrukcje (zaznaczam wyraznie, ze nie jest moja :):

 

 

zasilanie wentylatora:

albo do wtyczki na płycie głównej

albo bezpośrednio do zasilacza (wentylatory 80x80 lub większe lepiej do zasilacza). a podłączamy tak:

czarny kabel to zarówno we wtyczce zasilacza jak wentylatora masa, więc łączymy je razem

czerwony kabel w zasilaczu to 5V a zółty to 12V

W wentylatorze czerwony to 12V a zółty licznik obrotów, więc jak cchemy by wentylator chodził na 12V to łączymy czerwony kabel z wentylatora z żółtym z zasilacza, a jak chcemy 5V (będzie się wolniej kręcił i przez to będzie cichszy) to łączymy czerwony kabel z wentylatora z czerwonym z zasialacza).

Ot tyle...

Jeśli chcesz wentylkację w obudowie zrobić sensownąto mniejszych wentylatoró niż 80x80 ( 8x8 cm to jest) nie kupuj. Na łożyskach kulkowych wentylatory są trwalsze niż na ślizgowych ale nieco głośniejsze.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do bałaganu wśród kabli to ofcoz porządek będzie..póki co jest to prowizorka...

dojdą jeszcze osłonki na wentyle, panel z regulatorami obrotów...

Na razie wszystko jest w fazie testowania...może jeszcze coś wywiercę...:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda obudowa trochę wybebeszona, ale co tam. :-)

- mini tower

- bok otwarty

- zasilacz leży na dachu

- w miejscu zasilacza w obudowie tkwi jeden 80x80x25@5krpm - wdmuciach!e powietrze w przestrzeń obudowy

- na procku Duron 750@750 GlacialTech Igloo 2320 @3,5krpm, czyli defaultowo

- dyski w zatokach 3,5" ułożone jeden nad drugim, ale z przerwą w postaci jednego pustego miejsca

- pomiędzy dyskami (wciśnięty między wtyczki zasilania dysków) mały wentylek 40x40 zdaje się - też 5krpm

 

I to wszystko.

 

Temperatury?

- idle na procku pokojowa, ca. 23°C, stres ca. 33°C

- dyski w okolicach 30°C, a są to nie takie wcale chłodne dyski ;-)

 

Więc jak komuś nie zależy na zwartej i zamkniętej obudowie, albo może ją po prostu ukryć przed wzrokiem i nie będzie raziła po oczach, to polecam, w skrócie: otwarta obudowa, wentyl dmuchający na chipset i radiator procesora. Zasiłka leży na dachu, bo to mała obudowa i zasłaniała wentylator od proca - dobrze, że się w ogóle mieszczą. ;-)

 

I jeszcze jedna ważna sprawa! CZYŚĆCIE RADIATORY! Serio, obniżka o 2, 3 stopnie gwarantowana, oczywiście, jeżeli macie taki radiator, który zbiera kurz. ;-)

 

Niestety nie mam aparatu, żeby zrobić zdjęcie - musicie uwierzyć mi na słowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...