Skocz do zawartości
przeciwnik

1GB ramu i jaki plik wymiany?

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

2 dni temu kupilem 2 X 512 MB ram. wczoraj przeinstalowalem windowsa, i zdziwilem się że na dysku C mam tak mało miejsca, okazało się, ze winda ustawiła sobie plik wymiany od 1500 do 3000 MB.

 

pytanie moje brzmi, czy taki plik wymiany zostawić czy może coś zmienić?

 

słyszałem że mając tyle ramu można calkowicie wyłączyć plik wymiany?

 

Prosze o porady...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość [RONIN]

Zasada jest taka, że plik wymiany powinien być 3 razy większy niż całkowita ilość pamięci ram w PC. Ale w przypadku kiedy masz 1GB ramu plik wymiany nie jest już tak wykozystywany jak w przypadku posiadania np, 256 mb ramu. Jeżeli ci nie przeszkadza to, że straciłeś z dysku te 3 GB powierzchni dyskowej to tak zostaw. Jeżeli jednak jej potrzebujesz, zmiejsz plik wymiany od 512 do 1GB. Podejrzewam że to wystarczy a ty będziesz cieszył się wspaniałą wydajnością :D Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz 1GB, ja tez tyle mam! i nie polecam zadnego pliku wymiany! Jezeli jestes zwyklym uzytkownikiem, a twój komp to nie zaden serwer i tak dalej -> odrazu wylonczaj plik wymiany!!!! jest wogle niepotrzebny!!!!

a komp wtedy takiego kopa dostaje! spokojnie mozna dooma3 odpalic bez pliku wymiany, oczywiscie nie ma maks ustawieniah ale mozna!

wiąże sie to z tym że system moze kiedys odmuwic uruchomienia kolejnego programu ->ale uwierz mi jeszcze przez jakis czas sie nie spotkasz z tym problemem! wyloncz plik wymiany -> polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka, że plik wymiany powinien być 3 razy większy niż całkowita ilość pamięci ram w PC

Kto ci takich rzeczy naopowiadał 8O Nie 3 razy a 1,5 raza. Czyli mając załóżmy 512 RAM plik wymiany ustawiamy na 768. I tyle. Jak ktoś się uprze to pow. 1GB można plik wymiany w ogóle wyłączyć, choć w epoce "pamięciożernych"gier typu HL2 nie polecałbym tego manewru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka, że plik wymiany powinien być 3 razy większy niż całkowita ilość pamięci ram w PC

Kto ci takich rzeczy naopowiadał 8O Nie 3 razy a 1,5 raza. Czyli mając załóżmy 512 RAM plik wymiany ustawiamy na 768. I tyle. Jak ktoś się uprze to pow. 1GB można plik wymiany w ogóle wyłączyć, choć w epoce "pamięciożernych"gier typu HL2 nie polecałbym tego manewru.

No więc jeżeli już /sami spece na tym forum/ plik wymiany ustawiało się mając np. 64mb ramu nie na 96 jak sugeruje kolega z postu ani nie na 192 jak pisze poprzedni kolega choć już bliżej i niektórzy tak ustawiali ale na 160 a ile to razy jest to już sobie policzcie zapewniam że według tej zasady ustawiłem już nie jednego kompa i wszystko było OK a sam na to nie wpadłem :) Pozdrawiam i troszkę teorii do przetrawienia zanim się zacznie krytykować, brak wiedzy innych forumowiczów bo czasami jak czytam te wszystkie posty nie wiem czy śmiać się czy płakać nad teoriami młodych informatyków :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego 160? Jasniej prosze bo ta teoria brzmi zastanawiająco...

 

Napisałem o znanej teorii "1,5 raza", która widnieje nawet na oficjalnej stronie Microsoftu w dziale Pomocy Techniczej ( to nie jest joke :lol: ) i jako taka "z urzędu" jest oficjalna. Teoria nie jest wykładnikiem , a jedynie uwzględnia kompromis pomiędzy wydajnością a dostępnymi zasobami ( przynajmniej według $MS).

 

W zasadzie kluczem jest obserwacja Menedżera zadań, a właściwie zakładki Pamięć zadeklarowana. Warto poświęcić troszkę czasu na przeanalizowanie zmian podczas używania różnych aplikacji i wtedy wyciągnąć wnioski.

 

I proszę nie wytykać tu mi od "młodych informatyków" , bo to akurat strzał w płot.

 

Nie ma idealnego rozwiązania, zalezy co, kto do czego wykorzystuje. Tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie nie ma sie o co kłócić, po pierwsze nie ma zadnej zasady dotyczącej przelicznika z ramu na pamięć wirtualną - wszystkozalezy do czego nasz komputer wykorzystujemy. Jezeli ktos ma nawet 256 mb ramu a wlancza tylko windowsa i uzywa worda to po co mu plik wymiany - poprostu moze go wylonczyc i wtedy przelicznik wynosi 0, natomiast jezeli ktos nie oszczędza swojego sprzętu i w jednym oknie odpala se dooma3, w drugim half-lifea, a w trzecim oknie nfs2 underground - to mając nawet 1,5 GB ramu będzie poczebował jeszcze przynajmiej 1,5 Gb pamięci wirtualnej!

Jeszcze raz powtarzam nie ma zasady - wszyskok zalezy od potrzeb.

Wracając 1Gb dla przeciętnegio użytkownika -> spokojnie wyłącz plik wymiany....

Jezeli system ci co hwile zglasza ze brakuje mu juz pamieci (ale nie spodziewam sie zeby zglaszal - naprawde ciezko wykorzystac caly 1 Gb) to wtedy ustawiasz se ten plik wymiany na 500 Mb, jezeli dalej zglasza ze malo to jeszcze wiencej itd.

Proste??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Normalnie jeden wielki LOL

jedynei kolega Dunaj coś (i nawet dość dużo) wie na temat pliku wymiany, ale reszta to (oprócz Hanu, który dobrze potrafi czytać :) i się nie ośmiesza) normalnie totalnie nieobeznane osoby, które próbują cokolwiek napisać po to tylko, żeby napisać.

 

Nie wiecie o czym mówicie a się wypowiadacie (jeszcze raz to mówię).

 

Nawet nie wiecie, że zarządzeni plikiem wymianyu w dużej mierze zależy od Windowsa. Jeśli się ma Windows 2000 to przy 1 GB RAM można wyłączyć plik wymiany (pod warunkiem, że nie użyjemy więcej niż jakieś 700 MB), przy Windows XP nie ma realnej możliwości. Plik wymiany musi być i musi zajmować conajmniej wielkość RAM;'u, a czy więcej to już zależy od preferencji użytkownika. Jak przeczytacie to:

http://www.v-lo.krakow.pl/~thn/komp/softwa...ware/paging.htm

ale jak przeczytacie, nie jak stwierdzicie, żę się wam nie chce to wtedy probujcie cokolwiek napisać. Nie ma nic gorszego jak ośmieszanie samego siebie i do tego radzenie komuś nieprawidłowo. Gratuluję większości wpowiadających się w tym wątku :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DJ :arrow: taki z ciebie Spec to powiedz mi dlaczego ja przy 1GB RAMu i WIN XP wylaczylem calkowicie plik wymiany i jakos grajac w HL2 czy DOOM3 nie napotkalem zadnych problemow z brakiem pamieci czy cos takiego? - cud czy moze Twoja teoria jest nie do konca trafna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DJ :arrow: taki z ciebie Spec to powiedz mi dlaczego ja przy 1GB RAMu i WIN XP wylaczylem calkowicie plik wymiany i jakos grajac w HL2 czy DOOM3 nie napotkalem zadnych problemow z brakiem pamieci czy cos takiego? - cud czy moze Twoja teoria jest nie do konca trafna?

Napisałem wyraźnie, żeby nikt kto nie czytał mojego artykułu się nie wypowiadał. Jak nie wiesz co to jest stronicowanie niejawne to się proszę niewypowiadaj bo nawet nie wiesz o czym mówisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DJ :arrow: OK OK ;)

Przeczytalem Twoj obszerny artykul, choc przyznaje, ze do konca nie dotrwalem ;)

Zgodnie z nim (o ile dobrze zrozumialem) powinienem miec ustawiony Swap na 1GB lub wiecej. Zrobie zgodnie z tym i zobacze czy poczuje jakas roznice w wydjanosci czy nie. Jesli nie a roznica ta bedzie tylko "na papierze" to chyba nie ma sensu marnowac miejsca na dysku, prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DJ :arrow: OK OK ;)

Przeczytalem Twoj obszerny artykul, choc przyznaje, ze do konca nie dotrwalem ;)

Zgodnie z nim (o ile dobrze zrozumialem) powinienem miec ustawiony Swap na 1GB lub wiecej. Zrobie zgodnie z tym i zobacze czy poczuje jakas roznice w wydjanosci czy nie. Jesli nie a roznica ta bedzie tylko "na papierze" to chyba nie ma sensu marnowac miejsca na dysku, prawda?

Chodzi o to, że Windows XP zawsze stara się by mieć wolne conajmniej połowę pamięci, więc jeśli max użyjesz 512 MB to mozesz wylaczyć. Ale podczas włączania gry windows zamiast wyrzucić do swapa rzeczy faktycznie niepotrzebnych wyrzuci np. program Internet Explorer i wyrzuci go do oryginalnego pliku, co robi sie dużo wolniej niż do relatywnie szybkiego swapa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm DJ, ciekawy art. Dobrze wyjaśnione i rzeczowo. Moze tak bys dodał to w odpowiedniej formie do FAQ na forum? Wielu z pewnością sie przyda.

 

Przyznam , że "po macoszemu" traktowałem sprawę pliku wymiany i raczej nie zabawiałem się w jakies większe kombinacje. Z reguły opierałem sie na obserwacji Menadżera i na tej podstawie dopasowywałem potzrebną mi wielkość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ee tam ciach!licie bzdury, ja mam 768mb ramu, swap wyłączony i wszystko śmiga jak ta lala, windows, firefox, foobar2000, flashget, tleny nie tleny do tego AmeraicansArmy lub Half-Life2 włączony i ram jeszcze nie zapchany. Masz 1GB ramu to się nim ciesz i wyłącz plik wymiany, bo wątpie aby system z niego kożystał, a tylko zabierasz miejsce na hdd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość [RONIN]

Jak widać plik wiamiany jest dla jednych ważny, dla innym mniej. Reasumując tę rozmowę. Każdy powinien ustawić tak plik wymiany, by był dla jego kompa najwydajniejszy. Jesli ktoś uważa, że jest mu mało - daje mu 3 GB. Inny może go wyłączyć wogóle. Artykuł DJ'a to bardzo interesująca lektura która powinna się znaleść w FAQ tego forum. Ja się tylko poprawię z wczesniejszej wypowiedzi w której napisałem ża zalecana wielkość pliku wymiany wynosi 3 razy ilość pamięci Ram co jest faktycznie bzdurą. Ta wartość powinna wynosić faktycznie 150% ilości ram (tak pisze w Komputer Świat Ekspert). Według mnie temat do zamkniecia gdyż chyba każdy już napisał co miał napisać. Problem rozwiązany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...