Skocz do zawartości
Dreq

2 Wentylatory + Dziura = "mróz" W Obudowie...

Rekomendowane odpowiedzi

sprawdz ile te 2 wentyle beda mialy razem A lub W (sumujesz) i zobacz w ulotce od panelu jakie moze byc obicazenie dla 1 gniazdka

 

bo np w plytach glownych najczesciej jest 0,5 A = 6 W

inaczej mozesz "spalic gniazdko"

I tu jest problem bo są to wentyle 120 mm od budy Aerocool Aeroengine Junior i nie wiem bo jeszcze nie mam tej budy :/

Bo chciałem zrobić coś takiego:

Przejściówkę z wentyla 4pin > 3 pin i spiąć te 2 wentyle złączką Y 3 pinową pod jedno gniazko w panelu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sa 2 wyjscia

 

- masz duzo czasu i anielska cierpliwosc to wiertarka i drobne wiertelka - rysujesz ksztalt ktory chesz wyciac, a potem otworek przy otworku wiercisz i ... na koniec masz dosc komputera :P

o tym ze nie wiercisz na samej linii tylko troszke z boku zeby byl margines bezpieczenstwa (do wyrownania krawedzi) pisac chyba nie musze

 

- jak chcesz wyciac okragly otworek na wentyl i masz jedna z tych "fajniejszych" budek z blacha cienka jak papier (Codegen, X-Power, Tracer i reszta) to mozesz kupic otwornice do drewna (takie koronki zakladane na wiertarke) na 1 otwor jak nie dasz zbyt duzych obrotow nie powinno wyjsc wiecej niz 2-3 otwornice czyli kolo 10zl przy takich ~80mm  

moja rada lepsza jest wiertarka reczna do tego zabiegu

Ad1) masz 100% racji, tak wlasnie powstala dziura na wentyl z tylu mojej obudowy :lol:

 

Ad2) wlasnie wrocilem z Praktikera i Castoramy (nie mam 300zt na dremela, wiec chcialem zapytac o otwornice), gdzie dowiedzialem sie, ze te otwornice, ktore sprzedaja maja problem nawet z drewnem buhahahaha, niech zyje polska jakosc wykonania! aha, to byly tzw. "milion w jednym" czyli 5 roznych srednic, do 35-92mm

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-Paweł-

poszukaj gdzies recek tej budy moze beda wentyle dokladnie opisane/sfotografowane i bedziesz wiedzial jakie sa ich parametry :!:

ja Tobie nie wywroze czy to bedzie bezpieczne

 

___________________________________________

 

Ishigaki

co do otwornic do drewna to mi poszly 2 szt po 3.99 (o ile pamietam) jak robilem dziurke w boku w jednym Codegenie ale dziura byla i to dosyc ladna :P a i robilem wiertarka reczna :P

 

ewentualnie mozna poprobowac otwornica do plytek ceramicznych/glazury/itp - sa drozsze od tych do drewna ale i trwalsze tylko ze powoli zblizamy sie cenowo do otwornic do metalu :?

 

ja tam w zyciu wycinalem metoda "wiertarkowa" 4 dziury (all w 1 obudowie) i sobie obiecalem ze to byly ostatnie dziury wycinane ta metoda - szkoda czasu :? i nerwow :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ishigaki

co do otwornic do drewna to mi poszly 2 szt po 3.99 (o ile pamietam) jak robilem dziurke w boku w jednym Codegenie ale dziura byla i to dosyc ladna :P a i robilem wiertarka reczna :P

 

ewentualnie mozna poprobowac otwornica do plytek ceramicznych/glazury/itp - sa drozsze od tych do drewna ale i trwalsze tylko ze powoli zblizamy sie cenowo do otwornic do metalu :?  

 

ja tam w zyciu wycinalem metoda "wiertarkowa" 4 dziury (all w 1 obudowie) i sobie obiecalem ze to byly ostatnie dziury wycinane ta metoda - szkoda czasu :? i nerwow :P

Zgadzam sie, metoda wiertarkowa ssie bardziej niz ktokolwiek sobie to moze wyobrazic :) Chyba tylko ten co jej sprobowal :lol:

 

Co do otwornic natomiast, to nie mieli takich jednorazowek, jedyne na skladzie byly po 20zt, a to dlatego, ze nie byly to pojedyncze pierscienie, ale kilka zawartych jeden w drugim, tak jak pisalem o srednicach od 35 do 92mm) Nie dociekalem jak to mialo funkcjonowac, bo cena mnie odstraszyla i facet z obslugi, ktory stwierdzil to co napisalem powyzej

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad2) wlasnie wrocilem z Praktikera i Castoramy (nie mam 300zt na dremela, wiec chcialem zapytac o otwornice), gdzie dowiedzialem sie, ze te otwornice, ktore sprzedaja maja problem nawet z drewnem buhahahaha, niech zyje polska jakosc wykonania! aha, to byly tzw. "milion w jednym" czyli 5 roznych srednic, do 35-92mm

pozdrawiam

Hehe też taki zestaw otwornic kupiłem i... Blachy to nawet nie ruszyło porysowało lakier i tyle, mało tego próbowałem wyciąć tym czymś dziurę w dykcianym tyle szafki by wyprowadzić ładnie kabelki i... pękł uchwyt na brzeszczot :lol: Dziurę tyle że kwadratową na wspomnianą wcześniej kratkę na górze budy wyciołem, a właściwie kumpel mi wycioł co pracuje w warsztacie samochodowym, szlifierka kątową i nawet całkiem nieźle to wygląda 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mma kompa cianso w biórku tzn na wysokość jakieś 5 cm wolnej przestrzeni po bokach po 6 cm około .

I mam pytanie cyz jak zamontuje wentylk 120mm na :suficie" obudowy to on mam wsysać powietrze czy wysysać bo się pogubiłem bardzo chciałbym obnizyc temperaturke proca a z boku obudowy mam zrobić tunel powietrzny od proca ?

jakie bedzie najlepsze rozwiazanie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki za rade

AJ zrobiłem tak że wywaliłem zasilacz chieftec poza obudowe i nad prockiem mam duzo miejsca mimo ze wziałem zasilacz nadal się grzeje

.Zamierzam umieścic nad prockiem ten wentylator 120mm oczywiscie wyciąć dzióre on bedzie wyciagał rozgrzane powietrze

z boku zamiszcze chyba 80 mm wentyl który bedzie wciagał ale niewiem cyz dobrze to planuje . bo mam do dyspozycji 1 wentylator 120mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIe lepiej byłoby założyć jakiś rękaw na cooler z procka i doprowadzić mu chłodne powietrze montując drugi koniec na tylym wycięciu z obudowy? Nie chce kroić bocznej ścianki bo lubie experymentować ze sprzętem a później taka dziura mogłaby nie pasować pod CPU cooler. Dorwałem instalacje ogrzewania z Forda Granady i rewelacja, z tyłu obudowy dałem wentylek 80mm który wpycha powietrze w rękaw a te z kolei leci na cooler CPU. U góry budy mam wyciąg 80mm i więcej nie potrzebuje bo Chieftec GPS 350BB fajnie ciągnie wentylem 120mm. Może jeszcze wrzuce nadmuch jakiś z przodu bo jak otworze CD-ROM i przygrzeje zapalniczką to wsysa ogień ;) Ale nie ma różnic czy buda zamknięta czy otwarta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja opowiem swoją historię :D . Mam "zwykła" obudowę klasy giełda (4 kieszenie 5.25 2 kieszenie 3.5). W środku wymieniłem zasilacz na chiefteca (dual fan :D ). Oprócz tego w obudowie był Athlon XP 2000 na standardowym chłodzeniu i Radeon 9500 ze swoim gwizdkiem i na Gigabyte (7 n 400 Pro 2 )wiatraczek na mostku (szybko skończył działą. Żadnych dodatkowych wiatraczków. I to wszystko sobie chodziło. Nie wiem jakie były temperatury bo jeszcze wtedy nie wiedziałem jak i po co :oops: . Wszystko działało pięknie. Potem nadszedł czas czytania tego forum i okazało się zę jest głośno i na pewno za gorąco. Na pierszy ogień poszedł wiatraczek z mostka. Wymieniłem go na radiator zalmana (ten niebieski). Potem nabyłem sobie Arctic Cooling cooper Silent 2 (taki za 50 zł ). Po zainstalowaniu go na prcesor zaczał mi się wieszać Windows. Długo trwało zanim zaczłąłem mierzyć temperaturę i okazało się że przy 60 stopniach procek robi zwis (blue screen). Nie wiedziałem co go tak grzeje wiec na poczatek podniosłem obroty AC na maxa i już się nie wieszał. Potem dokupiłem Zalmana F2 i dałem go na górę obudowy jako wydmuciach!ący. Potem założyłem drugi niebieski radiatorek Zalmana na kartę graficzną i w bocznej obudownie założyłem wdmuciach!ącego zalmana F2. I na koniec albo w międzyczasie wyszlifowałem chłodzenie prcka (oryginalnie to płyta grająca a nie gładź). I miałem temperaturę mierzoną speedfan na procku w spoczynku 40 a dwie pozostałem temperatury to 31 i 20 (o ile to 30 to chyba w obudowie to co to jest to 20??). W obciązeniu tak około 52-53. To chyba dobre temperatury. Ale czytając to forum postanowiłem zainstalować jeszcze tunel na procesor. Po jego zainstalowaniu nie widzę różnicy w temperaturach no może to niewiadomo od czego spadło na 18 a procek czasem na 39. Ale co dziwne przy prawie wyłaczonych obrotach coolera na procesorze temperatura jest prawie taka sama może 1-2 stopnie większa. Dlaczego tak się dzieje?? A zapomniałem że jeszcze mam wydmuciach!ącą 80 pod zasilaczem (standardowe miejsce). No i temperatura w pokoju około 23 -24 stopni. Coś mogę jeszcze poprawić?? Coś zmienić?? Zalmany sa puszczone przez przejściówkę na około 1600 obrotów ( i obecnie są najgłośniejsze).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli "czasem na 39*C" ? Bo z tego co napisałeś to może pomyliłeś pomiary w speedfanie. U mnie na ASUS A7N8X-X i na ABIT NF7 nie mierzy standardowo procka z diody tylko z socketa, a ta temperaturka jak wiadomo jest zawsze niższa. Tak więc poszperaj w ustawieniach speedfana albo rzuć okiem na MotherboardMonitor http://mbm.livewiredev.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie są możliwe 3 pomiary temperatury. Jeden to temperatura procka (jak nic sięnie dzieje to 39-40 stopni, jak się dzieje na maxa to około 52-53). Drugi to temperatura chyba wewnątrz obudowy ( jak nic sie nie dzieje to około 30-31, jak się dzieje to 32-33) Trzeci to pomiar temperatury czegoś ( jak nic się nie dzieje to koło 20 jak się dzieje 21-22).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Bardzo mnie zainteresował pomysł, aby umieścić w mojej obudowie wentylator u góry i na dole, dla lepszego przepływu powietrza.

Chciał bym się jednak zapytać, czym wyciołeś dziury w obudowie, oraz w jaki sposub podłączyłeś zasilanie wiatraków ( do czego w kompie ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dreq, pomysl juz stary i sprawdzony.

Dziala to o wiele lepiej niz otwarta buda poniewaz powietrze jest caly czas w ruchu, a przy otwartej stoi w miejscu (tak obrazowo mowiac).

Jednak dosc niechlujnie to masz zrobione.

Sa dwa wyjscia z sytuacji. Albo na krawedzie zalozysz uszczelki bo teraz to wyglada jak nie powiem co.

Drugie wyjscie i bardziej praktyczne to zalozenie grilli.

Po pierwsze wyglad bedzie swietny, a po drugie nic Ci nie wpadnie wiekszego w wentyl i go nie rozwali.

Staaaary...ja tu fotki zrobione od razu po przeróbkach pokazałem, farba już kupiona,

rozglądam się za osłonkami...więc spoko... jak dopieszczę, to zamieszczę fotke...

Zgodnie z zapowiedzią, zamieszczam fotki kompa po pełnym facelifting'u... :wink:

Przerobiłem deczko tunel powietrzny - wstawiłem stary wentyl od zasiłki (tylko okrągła osłonka),

na to nasadziłem ten sam kawałek butelki od maślanki.. 8), pomalowany od środka na czarno...

Teraz chyba lepiej to wygląda wszystko... :P

 

Dołączona grafika

...można krytykować... :roll:

Edytowane przez Dreq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko. pomaluj te wentyle u góry bo badziewnie wyglądają np. na czerwono wszystkie i wyal diody z tych potencjometrów i wrzuć czerwone albo pomaluj wentyle na niebiesko i spoko. Ja bym wogóle przerobił jakoś ten control fan panel bo tak śmiechowo wygląda z tym wszystkim :?

peace.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko. pomaluj te wentyle u góry bo badziewnie wyglądają np. na czerwono wszystkie i wyal diody z tych potencjometrów i wrzuć czerwone albo pomaluj wentyle na niebiesko i spoko. Ja bym wogóle przerobił jakoś ten control fan panel bo tak śmiechowo wygląda z tym wszystkim :?

peace.

...no masz.. :?... kolory mu się nie podobają.... :wink: ..a ja lubię takie jak są właśnie... 8)

a tak w ogóle...to na fotce wyszedł duży kontrast pomiędzy czernią obudowy i ciemnoniebieskim

kolorem "control Fan panelu"... fotki z lampą robione...w rzeczywistości jest niewielka różnica...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dreq : mnie się podoba efekt końcowy - komp nie do poznania (miałem kiedyś taką obudowę) i kolorystyka jak na mój gust w porządku. Akurat nie jestem zwolennikiem robienia z komputera choinki, więc wszelkie pomysły typu kontrast czerń-czerwień jakoś do mnie nie przemawiają ;)

 

Poza tym to nie o gustach tutaj mowa, tylko o chłodzeniu, a to spełniło swoje zadanie. :)

Ja jednak jak na razie nie będą ciął Chiefa, aczkolwiek trochę inaczej ułożyłem wentyle, wyciszyłem i również jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę to następująco. Przeróbki, które poprawiają PC to Tuning (fajnie jak jest to zamontowane w miare solidnie) a zmiany kosmetyczne to Moding. Wiele osób trzyma swojego PC pod biurkiem i wazne, żeby było chłodno i działało super niż miałoby mieć okno i świeciło jak choinka. Chociaż teraz jest jeszcze sezon na choinki :) . JA uważam, że dopiero po tuningu przychodzi czas na moding. Sytuacja podobna jak z asamochodami. Piekny umyty samochód swieci sie ale nie chce rano zapalić :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę to następująco. Przeróbki, które poprawiają PC to Tuning (fajnie jak jest to zamontowane w miare solidnie) a zmiany kosmetyczne to Moding. Wiele osób trzyma swojego PC pod biurkiem i wazne, żeby było chłodno i działało super niż miałoby mieć okno i świeciło jak choinka. Chociaż teraz jest jeszcze sezon na choinki  :) . JA uważam, że dopiero po tuningu przychodzi czas na moding. Sytuacja podobna jak z asamochodami. Piekny umyty samochód swieci sie ale nie chce rano zapalić  :) .

1202844[/snapback]

Nooo...ja choinki zrobić z kompa nie kciałem, ale skoro stoi obok czarnych TV i wieży to jakoś tak dupowato wyglądał w kolorze kremowym...:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do speedfana to temp1 to CPU temp2 to MB do tego dochodza dyski HD1 itd, natomiast tem3 to w sumie sam nie wiem do czego bo mi pokazuje -1C ;P wiec wylaczam to

zas co do chlodzenia kompa to zucze linka, kto widzial ten wie, a kto nie ten sie dowie ;) http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=109220&st=60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslałem przy tuningu aby na górze obudowy(suficie) zamontować świecący wentylator. Powidzcie ja mniej więcej będzie wyciągał powietrze z procesora(na nim jest jakiś coler)? Walcie prosto z mostu( sorki że nie w tym temacie). Czy będzie potrzebna kratka wentylacyjne lub jakis grill na ten wentylator? POMÓZCIE!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...